ההפגנה האיראנית – יש לנו מה ללמוד מם על דמוקרטיה

שמעתי את זיבי נתניהו מספר שהבחירות באירן הוכיחו שאין שם דמוקרטיה. אם אכן כך, הלוואי עלינו דיקטטורה כזו – שהמונים יוצאים לרחובות. שיהיה ברור, אירן היא מדינה חשוכה. יש בה הוצאות להורג ומשטר שמרני, אבל כזו תשוקה עממית בוערת מהרחוב, התלהבות לאומית, מודעות לחופש, זה דבר פנטסטי. ואיפה אנחנו? עם אופוזיציה שלא באה לכנסת, משטר ללא קונסטיטוציה בו הממשלה עושה מה שבזין שלה. כל ממשלה מנופחת יותר מקודמתה. במילה אחת – להקיא!

הנה משהו שאולי לא קראתם. שלשום עלי קרימי, הקפטן האירני, קרא לעם להפסיק עם המהומות ולכבד את תוצאות הבחירות. ואתמול הוא הצטרף לשבעה שחקני הרכב אחרים כקפטן אמיתי וענד אף הוא צמיד/סרט ירוק על ידו. 

ככה הערבים נתפסים אצלנו – דיקטטורות, מקום בו אין לפרט חופש ביטוי ומשמעות אזרחית. מי ישמע כמה מחאות פוליטיות או ביטויים פוליטיים של שחקנים ישראלים על המגרש אתם זוכרים? אני דווקא זוכר רק לאחרונה את אבו טריקה המצרי דואג לאחים מעזה, ואת קאנוטה ממאלי מזדהה עם סבל הפלסטינים ועוד כמה. אצלנו יש אדישות, אפאטיות, חוסר איכפתיות.

האמת היא שיש פה גם חוסר איכפתיות כלפי ספורט ובעצם כלפי כל דבר שהוא לא אגוצנטרי וקשור רק לאינדבידואל. אצלנו האדם קרוב אצל עצמו יותר מבכל מקום אחר בעולם. כן כן, הרבה יותר גם מארה"ב, ובא לי להקיא מהמדינה הזו. במיוחד בקיץ כשהפיוזים קופצים בקלות. וכמה חם פה? כוס אמק. וזה ממש לא תירוץ לאדישות, להישארות עם המזגן ולחוסר הרצון לצאת מהבית. או להוריד חולצה אחרי גול עם כיתוב: "זיבי, לך כבר הביתה. שלום ותודה".

גארבג’ טיים? מאהלר טיים!
האישה שהיא הסמל של הספורט בישראל

No Comments

אמנון 18 ביוני 2009

אני חושב שנבחרות ישראל לדורותיהם הציגו כאן את האלגוריה הכי טובה לממשלות ישראל לדורותיהם. משמימות, הגנתיות, מלאות פחד ואימה מעצמן, ובכל זאת איכשהו מקבלות את אמון העם. יצירה סאטירית משובחת.

דוד מירושלים 18 ביוני 2009

עמית כפרה, דבר ראשון האיראנים לא ערבים.
דבר שני, המונים שיוצאים לרחובות לא בהכרח מלמדים על דמוקרטיה, גם במהפכה הצרפתית יצאו המונים לרחובות, זה אומר שהייתה שם דמוקרטיה באותו זמן?!
אני חושב שפה בישראל, דוקא בגלל שיש דמוקרטיה, ההמונים יוצאים לרחובות בהפגנות על נושאים מסויימים (אוסלו, מלחמת לבנון, ההתנתקות וכו) ולא אחרי בחירות כי יודעים באופן כללי שאין זיופים בתוצאות.

נראה לי שבגלל שהכדורגלן הישראלי, מה לעשות, בד"כ בא מהמעמד הנמוך יותר שהוא גם ימני באופיו, והוא יודע שהתקשורת לא אוהבת לשמוע הצהרות ימניות (בגלל שהיא שמאלנית) ולכן הוא שותק.
חוצמזה, זה נראה כאילו "כדורגלן מקצועי" הוא אחד שלא מתייחס לעניינים פוליטיים, וזו עוד סיבה לעניין הזה.

בני גלובינסקי 18 ביוני 2009

הפוסט הזה מהווה מבחן נוסף לדמוקרטיה: האם מותר לך להגיד זיבי נתניהו ולהמשיך לעבוד בעיתון "ביבי היום"?

סילביה פלאת' 18 ביוני 2009

זיבי נתניהו- אהבתי. וסחתיין על אומץ הלב. עכשיו לא יהיה לביביתון אומץ לפטר אותך כי המקרה יהפוך לסיפור אדיר על סתימת פיות ורק יוכיח שישראל היום הוא ביביתון. אקט גאוני מצדך.

אמנון 19 ביוני 2009

לדוד, דווקא בישראל יש ניכור מאוד גדול שחשה השכבה מהמעמד הבינוני כלפיי הפוליטיקה, הפוליטיקאים וזה משליח לתחושתם כלפיי יכולת השפעת היחיד-כלפיי ההפגנה. פחות ופחות אנשים מוכנים לצאת למען משהו שחשוב להם. בנוגע לבחירותף באמת מזל שאין לנו כאלו סיבוכים כמו באיראן, אבל מעורבת העם בדמוקרטיה, שהיא מרכיב מאוד חשוב, נעלם בישראל. באיראן לא (שזה כמובן לא הופך אותה ליותר או פחות דמוקרטית).

בנוגע לכדורגלן הישראלי. לא נראה לי שרוב שחקני ביתר חושבים "שערבי טוב זה ערבי מת", "שסלים טועמה מחבל" ,"שלאה רבין זונה", שבדקת דומייה לרבין צריך להתפרע. את כל אלו אמרו אנשים, שהיו או הציגו עצמן כאוהדי בית"ר. בין אם ההתנהגויות הללו הן בגדר הסביר או לא, אף שחקן כדורגל לא יצא נגדן (וידוע לי על אחד, זנדברג שמו, שהוא שמאלני) ונגד האנשים שעשו אותן.

lewinthal 19 ביוני 2009

דוד היקר מי-ם,
ידוע שגנטית האירנים אינם ערבים ואפילו יותר קרובים לגרמנים (ארי – אריאני – איראני). אבל מעשית הם ערבים וחיים ומתנהלים כמו ערבים. כמו שפרופסור שלמה בן עמי לא ממש מייצג את הספרדים.
המונים שיוצאים לרחובות בקריאה להפיל דיקטטור הם כן דבר דמוקרטי. לא כל מהפכה קוראת לדמוקרטיה אבל מי שקורא להפיל דיקטטור ורוצה חופש ונלחם על זכויותיו….
בקשר לכדורגלנים זה נכון לא רק בארץ אלא כמעט בכל העולם – בגלל שהם טיפשים ם מפחדים להתבטא בעניינים מעבר לכדורגל ובטח פוליטיקה. גם מחנכים אותם למקצוענית עלק ולפוליטיקלי קורקט והם חושבים שזה סותר התייחסות לעניינים חברתיים.

lewinthal 19 ביוני 2009

בני וסילביה,
העיתון שלנו משחרר קיטור של שמאלנים. הפודל ביילין כותב בו לפעמים, יהושע סובול כותב ועוד קצת שמאלנים. אני מתעב פוליטיקאים ואת ביבי שקרן גם כן. הם מחליאים אותי.
כמו שאומרת אותה בדיחה: מישהו הטיל פצצה בכנסת. היו 120 הרוגים ואפס אבידות.

Comments closed