הבולשיט של עולם האתלטיקה – מחקרים מטומטמים

קראתי ביומיים האחרונים בטורים שונים באינטרנט ובעיתונים על מחקרים שעשו מדען זה או אחר על קצת גבול יכולת האדם – כמה אפשר לרוץ מאה מטר. כל מיני מספרים חסרי כל משמעות. זה בדיוק כמו לצלם מתערטל שנכנס למגרש באמצע משחק כדורגל. הרי המחקרים האלה הם במקרה הטוב שטויות, פרובוקציה, כלומה ומאומה. הם נועדו רק למטרה אחת – להעלות את שמם של החוקרים שיקבלו יחסי ציבור ושמישהו יידע את השם שלהם. הם שווים כקליפת השום.

מה זה גבול יכולת האדם? נניח אני רץ מאה מטר ב-15 שניות ביום טוב אחרי חודש בלי עישון. נגיד. יכול להיות יותר טוב אבל באמת שלא מדדתי. אני לעולם לא אגיע ל-9.58 שניות גם על סגוויי. בולט רץ יותר מהר ממני. כנראה. אז מה זו השטות הזו קצת גבול יכולת האדם? לכל אדם יש סף משלו.

אם עכשיו נולד בקאריביים מישהו עם מטען גנטי משובח, שמקבל את המזון והתנאים הנכונים ויש לו הרבה מזל והוא גם בוחר במקצוע הנכון, אולי הוא יוכל לרוץ 9.2 שניות. או שאולי תדרוס אותו משאית בגיל 12 ואז לעולם לא נדע שזה היה יכול להיות "קצה גבול יכולת האדם?"

הדבר היחיד שאפשר לנתח הוא יכולת של אדם אחד. נגיד בולט. עכשיו צריך לקחת בחשבון יום נתון מבחינת מוכנות, פיזית ומנטאלית (שזה אי אפשר למדוד אבל נגיד). צריך גם שיהיה לו מזל באותו יום והכל ידפוק. צריך גם רוח גב מכסימלית של 2 מטר לשעה (או שמישהו יחסום את מד הרוח והיא תהיה יותר גבוהה).

אבל הבעיה היא שמדובר בנתונים היפותטיים שאיש לא יודע מה הפוטנציאל שלהם בבולט – לא רק מנטאלית. מישהו יכול לדעת כמה שרירים ברגליים הוא יכול להוסיף? כמה הוא יכול לשפר תנועה מסוימת או את הזינוק ביחס לגובה שלו?

הכל זה חארטה. זה עניין של בנאדם מבורך, יצור, תפלצת. כל אחד והתקרה שלו. זה לא עניין למדע אלא לצופים בבית ובאצטדיון. אז שבו בלול. תקוו שהמישהו הזה לפחות יהיה גם סקסי שממש כיף לראות אותו. בולט כזה. 

2) האמת שהקהל לא תמיד מטומטם מסתבר. עובדה שהוא זרק את מורן מזוז וראם כהן ביומיים האחרונים. מיי פינגולד מעצבנת אותי רק בדבר אחד. היא הדבר הכי טוב שקרה בשירה הנשית כאן מאז שושנה דמארי. התחרות הזו לא רצינית. שתתחיל קריירה. היא הייתה צריכה לפרוש מזמן. קטן עליה כל הילדים שם שעושים קאברים נחמדים. יאללה מיי.

5 קושיות יומיות
5 הערות על הערב

No Comments

Mr Kate 18 באוגוסט 2009

ועל זה נאמר-"שיפתחו יורוספורט ויסתמו".

lewinthal 18 באוגוסט 2009

אין על יורוספורט

Comments closed