מה צריך להיות מאמן הנבחרת?

עיתונאי מצרי שדיברתי איתו היום הסביר לי איך זה עובד אצלם: "אצלנו הנבחרת היא תחנה אחרונה עבור מאמן. אחרי שהוא גומר עם הנבחרת הוא לא הולך אחורה וחוזר לאמן קבוצה במצרים. או שהוא יוצא לחו'ל או שהוא פורש".

כמובן בכל מדינה יש את המורכבות והשונות שלה. אבל עולה שאלה מעניינת. האם עבור נבחרות קטנות יותר, צעירות, אנדרדוגיות, שחייבות להתרוצץ על המגרש ולהיות מפוצצות בהתלהבות, ולעתים גם חסרות ניסיון, אולי עדיף מאמן צעיר יותר, שמתחבר לשחקנים? (א-לה סלאבן ביליץ'). התשובה היא לא.

ג'ובני טראפטוני, אוטו רהאגל וצ'ירו בלאזביץ' כבר חצו את הגיל 70. נבחרות תפור עליהם. הרי לאמן באופן יומיומי, להתרוצץ על הדשא, לטוס ולנסוע ולצעוק על שחקנים ולהיות מוטיבטור וכל זה – יש גבול עד איזה גיל אפשר לעסוק בזה. לכן אני בדעה רווחת שמאמן זה מינוי שראוי לסוסים ותיקים. זה גם מעין פרס או תואר שניתן על מפעל חיים (כמובן למישהו שמבין בעסק). אבל זה גם הצעד הנכון בדרך כלל.

תסתכלו איזה מאמנים מגיעים להישגים, מי זוכים בתארים חשובים (עזבו רגע את דונגה בצד בדיון הזה. נדון עליו בפוסט אחר). רהאגל, אראגונס, ליפי, סקולארי. סבים. ולמה זה? התשובה בהמשך.

מה הן דרישות התפקיד של מאמן נבחרת?

א. לבחור את השחקנים הנכונים ולהרכיבם בשיטה הנכונה.

ב. לנהל משחק היטב.

ג. ליצור אינטראקציה מתאימה עם השחקנים, להיות סמכותי וליצור אווירה חיובית.

ד. לקבל החלטות קשות ולא פופוליסטיות.

ה. (רק למאמן ישראלי) לנסוע לראות משחקים בחו"ל.

עזבו בצד את סעיף ה' (קשטן בפריז, בטח יילך לצרפת-אירלנד כדי לעקוב אחרי יריבות פוטנציאליות לקמפיין הבא). סעיפים א' ו-ב' אינם מבדילים בין מאמנים צעירים למבוגרים.

אבל בואו נתמקד ברשותכם (כאילו יש לכם ברירה) בסעיפים ג' ו-ד'. הנה דוגמאות לקבלת החלטות קשות של מאמנים – לואיס אראגונס עשה צעד בלתי נתפס כשזרק את ראול מהנבחרת ובתמורה הפך לאויב התקשורת השלטת בספרד. סקולארי השאיר את רומאריו בבית ולא היה יכול לחזור הביתה בלי גביע. רהאגל מסרב להפצרות להצעיר את הנבחרת והגיע ליורו האחרון ואולי למונדיאל הקרוב. ליפי מתעקש לא לזמן את קסאנו ובמונדיאל האחרון זה די עבד. ומעל כולם הגדיל לעשות חסן שחאתה שבאליפות אפריקה על אדמת מצרים זרק את הכוכב הגדול של הנבחרת אז, מידו, וכתוצאה מכך הפך לאויב הציבור ואויב התקשורת מספר 1. למשחק אחד בסופו הפך לאלוף אפריקה.

לפעמים להיות עקשן זו תכונה נפלאה. לעמוד נגד רוח של 200 קמ"ש ורעש של 200 דציבלים. אין כמעט מאמן צעיר שמסוגל לזה. וגם אם יש, יתקפו אותו שאין לו מושג ושהוא כבר מיושן ולא עדכני. למאמנים עם רזומה עשיר ועבר בכדורגל זה לא מזיז. יש להם דרך ואף אחד לא יזיז אותם ממנה. לכן זה היה עצוב לקראת את דרור קשטן נהיה סמרטוטי כל כך דווקא בנבחרת.

ההתבגרות והזיקנה עושה טוב גם לסמכותיות ולהרתעה. אז עכשיו תחשבו מי צריך להיות מאמן הנבחרת הבא. בטח כמה מועמדים שהיו לכם ירדו מהפרק.

מה שכולם ראו ומה שכולם לא ראו. והעטלף הראשון מוכרז.
מורשת של שלושה מאמנים

No Comments

בני תבורי 18 בנובמבר 2009

עמית,
אני מאוד מוטרד מהספיח לסעיף ה' שלך. אתה מנסה לרמוז שקשטן לא הולך הביתה ממש בקרוב? הוא עוד נוסע לראות יריבות פוטנציאליות? קקה קדוש, אני במקומו הייתי נוסע לראות דיור מוגן…

פולק 18 בנובמבר 2009

גם דומנק כבר לא צעיר….

lewinthal 18 בנובמבר 2009

שמע בני, יש לו חוזה עד יוני 2010 ולא הודיעו לו שהוא לא ממשיך. אז למה שלא יפנטז שאולי יקבל הארכת חוז ובינתיים יעבוד כרגיל?
לגבי דומנק, עוף מוזר. לא צעיר, הוא באמת הולך נגד הזרם ועומד בלחצים והוא הצליח להגיע עד גמר המונדיאל ומרחק פנדלים מהגביע העולמי. למרות זאת כמעט כולם חושבים שלארטיסט הזה אין מושג בכדורגל.
אני מת עליו. הוא מצחיק אותי. טוב שאין לו מושג

דנידין 18 בנובמבר 2009

אני אמשיך לשגע אותך על צ'ילה..ביאלסה לא זקן אבל עם הרבה ניסיון. הוא מתמודד עם הלחץ, לא נכנע לפוליטיקה, הילדים מפחדים ממנו, הם משחקים טוב רק בגללו.

lewinthal 18 בנובמבר 2009

חשבתי גם על ביילסה. זה בסדר. גם הוא הלך ראש בקיר ב-2002 ואני מאמין שיקצור את הפירות עם צ'ילה. אחד המאמנים הטובים בעולם. בית ספר מהלך על שניים לכדורגל
כל מילה זהב

מוי כיף 18 בנובמבר 2009

פוסט יפה, נהניתי לקרוא

אם היית כותב את זה לפני 4 שנים קשטן היה מתאים בול לתבנית הזאת. אני לא חושב שהוא נהיה סמרטוטי אבל הוא בהחלט פחד על התחת שלו עם כל מיני מהלכים תמוהים. במקום שהעקשנות והעקרונות שלו יחזקו את מעמדו ויסייעו לנבחרת הם השיגו בדיוק את הדבר ההפוך.

גרנט התאים לסעיפים א,ב,ד,ו-ה' הוא זרק את ברקוביץ' למרות הלחץ הציבורי ויצא הרבה כדי ללמוד בחו"ל אבל הייתה לו בעיית תקשורת עם חלק מהשחקנים והתנהגות בעייתית.

lewinthal 18 בנובמבר 2009

מוי, אתה צריך לזכור מה זו הצלחה. אני חושב שזה חזירי לדרוש שנבחרת ישראל תעפיל בקלות מבית של צרפת, שווייץ ואירלנד. עשינו אז קמפיין מכובד. גם הראשון של קשטן היה סביר בהחלט. זה לא שהמאמנים המצטיינים למעלה היו משיגים בהכרח יותר עם החומר שיש פה

מוי כיף 19 בנובמבר 2009

לא מבין מה הקשר למה שכתבתי, אבל מילא

Comments closed