נבחרי שנת 2009

"הלו, מה איתי?", היא שאלה, "איך שכחת דווקא אותי. זכרתי כל אחת מהקודמות שלך אבל כשזה מגיע אליי פתאום אתה מעדיף להתעלם". איזה עלבון. היא לא יכלה לשאת עוד את התחושה שזה מגיע לה. הרי כל התשע שהיו לפניה זכו ליחס חם, למסיבות סוף שנה, לשבחים והלל.

"תראי את היית נהדרת, אפילו היסטורית, נחקקת בליבי", ניסיתי לנחם אותה בלב די כבד, "זה לא משהו אישי. זה פשוט הסיטואציה. העיתוי. זה פשוט קורה לי מדי עשור. זה לא את. זה אני. זה אנחנו." 

שנת 2009, כמו 1989,כמו 1979 וכן הלאה הן שנים שסובלות מבעיית יח"צ חמורה. בעוד כל שנה זוכה לסיכום משלה, לגיבורים, לאנשים, לספורטאים. כשמגיעי לסיום ה-XXX9 זה הזמן לפתע לסיכום עשור. לא השנה האחרונה שפשוט וראוי לסכם אותה, אלא מונח כזה – "עשור" שהוא נצח בספורט. מי זוכר מה היה בתחילתו, ואיך אפשר להשוות לסופו או לאמצעיתו. הרי צרפת זכתה באליפות אירופה בתחילת העשור. ברזיל במונדיאל. מי זוכר את זה? ואיך אפשר לא לאבד פרספקטיבה?

אין דבר כזה כדורגלן העשור. אין באמת מועמד ראוי שסחב לאורך כל העשור, הפגין יציבות ודומיננטיות וראוי לתואר. אז בואו נעסוק באקסית האחרונה – 2009. אני הרי חייב לה פיצוי.

2) אז עכשיו לבחירות. בקטגוריית אנשי שנת 2009 בכדורגל, אני מחלק את הפרס לשני אנשים:

א. טום הנינג אוברבו (43). מקצוע: שופט כדורגל נורבגי. אירוע מכונן: שיפוט בגומלין חצי גמר ליגת האלופות בין צ'לסי לברצלונה. סיבות לבחירה: אחראי ראשי למיתוס הגדול הזה שנקרא "מועדון הכדורגל ברצלונה בעונת 2008/09" ולהילה הנמרחת סביב מסי ואינייסטה. שש טענות של צ'לסי לפנדלים, 2 מהן ברורות ב-200 אחוז ועוד שתיים של 80 אחוז, נעלמו מעיניו. הוא הוברח ממלונו והוטס לנורבגיה במבצע מיוחד של הכוחות החשאיים של בריטניה.

והכי מדהים – הוא ממשיך לשפוט ברמות הגבוהות. כולל בליגת האלופות ובמשחקים מכריעים במוקדמות המונדיאל. לאור יכולתו הגבוהה ודאגתו לאינטרסים של הגופים החשובים בכדורגל, אוברבו זכה לפרס ראוי: לשפוט במונדיאל 2010, כולל במשחקי הנוקאאוט (על אמת!).

 ב. ז'ורז' מנדש (43). מקצוע: סוכן. אירוע מכונן: העברת כריסטיאנו רונלדו ב-80 מיליון פאונד (94 מיליון יורו). אחת הדמויות החזקות בעולם הכדורגל מינף את עצמו לסוכן מספר 1 בענף ועקף בסיבוב את פיני זהבי. 4 מיליון פאונד – זה הקופון שהוא חתך מעיסקת הכדורגל הגדולה בהיסטוריה – העברת כריסטיאנו רונלדו לריאל מדריד תמורת 94  מיליון יורו (80 מיליון פאונד). 

עד לפני עשור הוא בכלל היה איש עסקים קטן עם כמה פאבים, מועדוני לילה ומחזיק בזיכיון להפעלת משחקי וידאו. מאז הוא התחבר במקרה לכדורגל, על הדרך הפך לאיש ששידך בין מוריניו לצ'לסי ואחר כך הפך את מוריניו למאמן הכדורגל עם השכר הגבוה בתולדות הכדורגל.

גם את סקולארי הוא שידך לרומן אברמוביץ'. אבל החיבור עם רונלדו הפך אותו בחודש יוני לסוכן הגדול בעולם. וכדורגל הוא משחק של סוכנים יותר ממה שאתם חושבים.

3. אירוע השנה – מילאן מחתימה את עלי סיסוקו ואז חוזרת בה – כמה ימים אחרי השלמת עסקת רונלדו הגיעה עיסקת סיסוקו. אחרי מו"מ עיקש שניהלה מילאן עם פורטו היא הסכימה להוציא 15 מיליון יורו תמורת המגן הצרפתי המוכשר והמבטיח (רק בן 21). סיסוקו הגיע למילאנלו, מתקן האימונים המרשים של מילאן עם מעבדת רפואת הספורט המרשימה ביותר בכדורגל העולמי.     

מילאן חזרה בה מהעיסקה בשל בעיית שיניים שיש לסיסוקו. כה אמר אדריאנו גליאני, סגן נשיא מילאן: "רופאי המועדון גילו אצלו בעיות שיניים שעשויות להוביל לבעיות שרירים שרק יילכו ויחמירו". סיסוקו, למרות הפציעה האנושה והכרונית, הגיע בינתיים לליון ובינתיים הוא מרשים.

באירוע זה אפשר ללמוד המון על הכדורגל: איך תוך שנים בודדות הפכה מילאן ממועדון מוביל ביבשת לכזה שלא מסוגל להביא שום רכש צעיר מוכשר. הכדורגל האיטלקי ממשיך להידרדר לעומת הצרפתי שמתקדם. סקאוטינג טוב לא עוזר אם הניהול בעייתי. דמיון ויצירתיות חשובים מאוד בכדורגל העולמי.

בנוסף אפשר להסיק שרפואת הספורט מתקדמת יותר ממה שנדרש (יש שיאמרו יותר מהרפואה הקונבנציונלית). וגילוי מדעי חשוב: בעיות שיניים גומרות קריירות ספורטיביות. ולחשוב שעוד היו ציניקנים שהעזו לטעון שמילאן חזרה בה מהעיסקה באמצעות תירוץ קלוש. סתם ספקולנטים חסרי מושג ברפואה. בכדורגל. בחיים בכלל.  

איזה אירוני ומשעשע לראות עכשיו את נשיא מילאן וראש ממשלת איטליה מאבד שתי שיניים. זה לא אמור למנוע ממנו לעסוק בספורט?

  

בקהאם חוזר לאולד טראפורד
התמוטטות בפולהאם

No Comments

עופר (הירוק) 19 בדצמבר 2009

יפה שמילאן ביטלה עיסקה בגלל בעיות שיניים אבל לא הייתה להם בעיה להחתים את רונלדיניו.

... 19 בדצמבר 2009

עצובה מאוד ההדרדרות של הכדורגל האיטלקי.
אולי (סביר?) זו סתם תקופה…

lewinthal 19 בדצמבר 2009

רונלדיניו – גם עם בעיית שרירים – אין לו בעיה למכור חולצות וזה חשוב.
לגבי הכדורגל האיטלקי, אני מאמין שמדובר במעגל. הם יעברו תהליך מודרניזציה באצטדיונים (יובה כבר החלה, הרומאיות בדרך) וכלכלית (חלוקת זכויות שידור מהעונה הבאה) ויחזרו לעצמם.

הופ 21 בדצמבר 2009

כל הכבוד על הכבוד ל-2009 שבאמת נדחקה לה הצידה לטובת "העשור". יפה בעיני המחווה המרגשת.

והבחירה באוברבו נכונה, אני עדיין מתקשה להאמין שזה קרה ואף אחד (חוץ מדרוגבה המסכן) לא פצה פה. כולם איכשהו העבירו את זה בקלות. אני עדיין מאמין שאופ"א פשוט הבהירה לשופט את מי היא רוצה לראות בגמר.

lewinthal 21 בדצמבר 2009

לא מבין איך אוברבו ממשיך לשפוט ברמות הגבוהות אחרי מה שהיה שם.

Comments closed