מהדורה אחרונה לקראת הגמר – מי ווינר מי?

ז'וזה מוריניו ניצח 10 גמרים בקריירה והפסיד רק באחד – בסופר קופה מול לאציו בתחילת העונה בבייג'ינג. מי שראה את הגמר הזה יודע שמדובר בשוד ואינטר הייתה שווה ניצחון בהפרש של לפחות בשני שערים. אבל יש סטייה סטטיסטית בכל נתון. אפילו מכבי תא כדורסל מפסידה אליפות פעם ב-30 שנה.

לואיס ואן חאל היה פעם ווינר ומנסה להחזיר לעצמו את התואר הזה ובגדול.

אבל כולם מדברים כבר שבוע רק על המאמנים ובכך עושים עוול גדול למי שמשחק ורץ 90 דקות. בסופו של דבר ביצועי השחקנים מכריעים משחקים. לכן תנו לנו להתמקד היום במיליטו מול דמיקליס, אטו מול ואן בויטן, מאיקון מול באדשטובר (עימות מדהים), פיליפ לאם מול סאנטי וקיבו. רובן מול כל הגנת אינטר, אוליץ' מול לוסיו.

מה שמעניין הוא שהגמר הזה הוא לא משחק ילדים. השחקנים ברובם הגדול בוגרים ומנוסים. נכון שיש תומאס מולר ובאדשטובר אבל הם היוצאים מן הכלל, וחוצמזה הם משחקים בבגרות כאילו הם כבר במקצוע הזה 15 שנה.

לדעתי האלופה תוכרע במרכז המגרש. שוויינשטייגר מול קמביאסו. זה עימות נפלא. מי יניע טוב יותר את הקבוצה. לקמביאסו יש עדיפות – הוא נחשב לקשר האחורי הכי טוב באירופה העונה, אבל שווייני מאוד בלתי מוערך ואולי היום כולם ילמדו להעריך אותו. אני אוהב את השחקן הזה.

יאללה באיירן. ניפגש אחרי המשחק.

סליחה על האיחור בשעה וחצי בהעלאת הפוסט – הייתה בעיה טכנית.

גלובל פוטבול
הגמר. המיוחד

No Comments

סילביה פלאת' 22 במאי 2010

מאד לא אוהב לערוך מצ'-אפים אישיים בכדורגל של חלוץ מול בלם, קשר קדמי מול קשר אחורי וכו'. כן מוכן לקבל מצ'-אפים של עמדה מול עמדה, כלומר שוייני נגד קמביאסו במובן מי מבין השניים "יניע יותר טוב את קבוצתו". אבל גם המצ'-אפ הזה די חוטא לאמת והיא שכדורגל הוא לא ספורט של מצ'-אפים אישיים כלל ועיקר. זה ספורט קבוצתי שלאינדיבידואל בו יש משקל מכריע במובן הפעולה האישית שמסוגלת להכריע משחק. מרבית המשחקים מוכרעים על פעולות אישיות. פרשנים רבים מעדיפים להתעלים מעובדה זו כי הם סבורים שהיא מייתרת אותם. הם כמובן טועים. כי פרשן טוב לא צריך לזיין את המוח על טקטיקה ומערכים כל היום אלא לתת לצופים פרטי אינפורמציה נדירים והרחבות ידע בתחום מתודיקת האימונים (הפרשנים הישראלים לעולם לא עושים זאת) או אפילו לתת ניתוח (אם זה אפשרי, וזה אפשרי) לגבי היכולת האישית שמפרידה את שניידר משווייני ואת אטו ממיליטו.
אבל כמובן שאין להם שום מושג מה התפקיד שלהם אמור להיות ולכן אנחנו תקועים עם פרשנים רמה ז' ותרבות טלוויזיית כדורגל ברמה של ביוב.
לוינטל, אני אוהב ומעריך אותך מאד אך אסור בתכלית של איסור שתיפול אל תוך הקונבנציות הישראליות של פרשנות ושיח כדורגל.
מאחל לך ולכל קוראיך גמר נפלא של ליגת האלופות.

lewinthal 22 במאי 2010

סילביה, אכן דברי טעם אבל בסופו של דבר רוב הפעמים שחלוץ אמור לקבל כדור ולסכן את השער הן כשיהיה מול שחקן הגנה. אם לוסיו יצטיין סביר שזה מפני שהוא ישתק את מיליטו. יש כאן מעין משחק סכום אפס אבל זה נכון שקשר אחורי למשל יכול לשתק את כל משחק ההתקפה ולעצור מגנים תוקפים וחלוצים נסוגים.
אני מסכים מאוד לגבי מה שאמרת על הדרישות מפרשנים. איוניר למשל שאני יודע שאתה לא אוהב אבל אני כן, הוא איש כדורגל מעמיק וצמא לידע שבמסגרת זו הסתובב והשתלם אצל מאמנים גדולים. הוא צריך לספק יותר תובנות כאלה.

סילביה פלאת' 22 במאי 2010

לא מסכים בנוגע לקביעה שזה משחק סכום 0. לוסיו לא שומר את אטו אישית אלא גם על שחקנים רבים אחרים ובתוך סיטואציות רבות אחרות ואותו כנ"ל לגבי מגנים וקשרים הגנתיים. הכדורגל ברובו הגדול אינו מורכב מסיטואציות 1 על 1 ובוודאי שלא לאורך כל המשחק.
בנוגע לאיווניר, אין לו מוח חריף או ידיעות עצומות או חוש הומור או תובנות אחרות מעניינות בנוגע לחיים ולתרבות שיהפכו אותו לפרשן מעניין. גם אף מאמן ישראלי לא עושה השתלמויות אמיתיות בחו"ל. השתלמות היא לא שבוע או ארבעה ימים. השתלמות איכותית אמורה להיות כמה חודשים. או לפחות כמה שבועות. רצוי עונה (אבל את זה גם בעולם בקושי עושים וחבל). הראה לי מאמן ישראלי שעשה השתלמות של כמה שבועות רצופים באירופה ואראה לך מאמן כדורגל שהוא בוודאי לא ישראלי. כי אצלנו אין כאלו. הפרשנים כאן רמה ז' וגם זו מחמאה כי ז' הוא איבר חשוב וטוב מדי כדי לתאר את רמתם.

ניר 22 במאי 2010

אני עם באיירן, בעיקר כי אני לא אוהב את מוריניו (לא את מוריניו המאמן, את מוריניו האדם, או לפחות התדמית). לא אוהב את אלה שמתעקשים לעצבן בכוח, אם כי אני מודה שבלעדיהם העולם היה אפור הרבה יותר.
בעניין מוטי איווניר – זה הפרשן שאני הכי אוהב לשמוע מהפרשנים הישראליים, ואחת הסיבות היא דווקא שיש לו חוש הומור שאני מחבב.

סילביה פלאת' 22 במאי 2010

גיא זהר בערוץ 10 זה מכה חסרת תקדים. איזה שדר בלתי נסבל. לא יודע מה הסיבה, אולי אבא שלו פרקליט הצמרת, שהוא משדר בטלוויזיה. פשוט בן אדם חסר כל כשרון, אומץ לב, או יכולת דיקציה מינימלית המתבקשת בטלוויזיה. רק בישראל.

מייקל 22 במאי 2010

השאלה שתשאל מי יהיה שחקן השנה באירופה – הצעה שלי סזר הוא נתו עונה נהדרת נראה לי שרובן ירד היום מהליסט { זה אותו שחקן מפיורנטינה והאולד טראפורד?} בהנחה שבמונדיאל הולנד לא תגיע רחוק.

עם מיליטו בכזה כושר משחק ומסי לידו, מי יעצור את ארגנטינה?

בסופו של משחק היה נחמד .

ניר 23 במאי 2010

עוד משחק התקפי להפליא של מוריניו.
אבל אין מה להתלונן. מוריניו הוא ציניקן שחשובה בעיניו השורה התחתונה, ובשורה התחתונה הוא גאון, הוא יעיל, הוא מספק את הסחורה.
מי ששיבח אותו אחרי המשחקים מול ברצלונה מקבל עכשיו את גמולו: עידן חדש של כדורגל ציני ויעיל עומד בפנינו.
אתנחם במשהו שמישהו כתב (וצערי על כך שאני לא זוכר מי זה היה, אולי דורפן או מישהו אצלו) – מוריניו והכדורגל שלו מציבים אתגר חדש בפני הכדורגל העולמי. בסופו של דבר מישהו יפצח את האתגר הזה, וזו תהיה חגיגה גדולה.
אה, ומיליטו היה באמת נהדר.

עופר (שהיה קודם) 23 במאי 2010

ניר זה אכן היה דורפן. וכל הכבוד למוריניו. הוא עושה צחוק מכולם. כשיגיע שנה הבאה לריאל, יהיה מעניין לראות אותו משחק את הכדורגל הזה עם קאקה ורונלדו.

ניר 23 במאי 2010

מתי בדיוק "לעשות צחוק מכולם" הפך למחמאה? הרי כשברקוביץ' עושה את זה, כשלוזון עושה את זה, כולם שונאים אותם.
זה רק נדמה לי או שזו נהיית בושה להעדיף כדורגל התקפי על ]ני כדורגל משעמם ויעיל?

lewinthal 23 במאי 2010

אני בטוח שריאל תהיה אטרקטיבית עם מוריניו. מעכשיו אני קורה לו מו.
סילביה, הדרישות שלך מישראלים גבוהות מדי. זו הבעיה.
ניר, אני מבין אותך מאוד. אני לא חושב שכדורגל 'התקפי' צריך להיות בושה, אבל גם לא צריך לעשות דה לגיטימציה של שיטות משחק יותר זהירות ומחושבות. יש מקום לזה ולזה. הרוב מעדיפים כדורגל התקפי ובצדק, אבל צריך לדעתי להעריך גם יכולת להתגונן ולעצור מכונות התקפה. זה הכל – איזון.
אף אחד לא מתווכח שברסה משחקת כדורגל נאה ואטרקטיבי

ניר 23 במאי 2010

עמית, תפסיק להפוך אותי למייצג אוהדי בארסה. אני אוהב את בארסה בגלל שבשנה שעברה הם היו מבריקים ונהדרים ובעיקר בגלל מסי. השנה אהבתי אותם אבל אני מודה שהם התחילו לשעמם באיזה שלב, ובאמת באמת הערכתי את מוריניו על המשחק במילאנו בו ידע איך לנטרל אותם ולהבקיע שלושה שערים.
ממה שאתה כותב משתמע שאני טוען כל הזמן שבארסה יותר טובה או אטרקטיבית, וזה לא מה שאני עושה. אני מעריך מאוד גם כדורגל הגנתי, אבל זה לא שחור ולבן – לא צריך להעדיף או הגנתי או התקפי, אני מעריך מאמנים שמצליחים לשלב את שניהם היטב ובעיקר מצליחים להוציא מהשחקנים שלהם את המקסימום. לכן את נבחרת יוון הערכתי מאוד, אבל עם סגל השחקנים שיש למוריניו הוא היה יכול להוציא מהם הרבה יותר.
בכל מקרה העניין הוא לא בארסה. אני אוהד חיפה ומעבר לזה אוהד של כדורגל טוב. בארסה לא מעניינת אותי כרגע, מעניין אותי שכל העולם מעריץ את מוריניו על כדורגל שהוא לא גאוני בעיני, אם כי מאוד יעיל. זה הכל.

Comments closed