ספורט בוורוד – מי בעד?

איזה גבר בלתי כובש

ברוכים הבאים קוראיי הוותיקים והחדשים לפרויקט החדש

'דה באזר'. כפי שאתם מבחינים האכסניה החדשה שלי היא עם רקע ורוד כמו מיטה של נערה טרם התבגרותה. הצבע הזה – שמזוהה עם נשים ולא פחות עם הומואים – יהיה נושא הפוסט הראשון. את הטקסט שתכננתי לכתוב על מפעל גביע הטוטו אדחה לפיכך ביממה ואתרכז בוורוד (יש הפתעה בסיום הפוסט, שווה לחכות). הפוסט הזה ארוך בהרבה מהרגיל. זה חד פעמי לכבוד האכסניה החדשה.

למי שאינו מודע לכך, לבלוג שלי יש לעתים נטייה קווירית. אנשים מסוימים טוענים שהיא ייחודית משהו בסיקור ספורט. מה שבטוח אני אוהב להיות מיוחד ולא מסתיר זאת.

ספורט הוא לרוב עניין גברי. הצבע ורוד אינו הכי מזוהה עם גבריות ולכן זה לא מקרי שקשה לחשוב על צבעים שפחות נפוצים בספורט מאשר ורוד. הצבע חום הוא היחיד שעולה לי בראש שנתקלים בו פחות מוורוד. הפוסט לא מתייחס לענפים שמזוהים עם נשים ואסתטיקה כמו התעמלות, שחייה צורנית והחלקה על הקרח. בעצם אולי גם ברצלונה משתייכת לרשימה הזו עם הסטייל שלה. לא?

האמת היא שאין אף מדינה בעולם עם דגל בצבע ורוד (ואם יש ופספספתי תעדכנו אותי בבקשה). הכוונה היא לוורודבזוקה, כי צבעים שמפלרטטים עם ורוד יש – הפסים בדגל ארה"ב, הריבועים בדגל קרואטיה וגם בדגלים של מדינות נוספות כמו ליבריה, לוקסמבורג ותאילנד ואפילו היוניון ג'ק על כמה דגלים. אבל הצבע בדגלים אלה הוא לא באמת ורוד, זו לא הכוונה. לכן נבחרות לא מיוצגות על ידי הצבע הזה כמעט אף פעם.

וחוצמזה הצבע ורוד בעייתי בכביסה, ואל תצחקו כי היו קבוצות שזנחו את השימוש בגלל בעיות של ניקויו – או שהוא קלקל להם את הכביסה או שהצבע הוורוד הבעייתי דהה ברחיצתו – זאת הסיבה שיובנטוס זנחה את הצבע הוורוד – הצבע המקורי של המועדון. כמה חבל שהם עברו לשחורלבן התפל. ובכל מקרה מדי כמה עונות יובה מעלה תלבושת שנייה עם אלמנטים ורודים שיש בהם קריצה לעבר ולהווה.

ואפרופו יובה, המדינה שהכי מזוהה עם ורוד בספורט היא ללא ספק איטליה. זה משעשע כי זו הרי ארץ המאצ'ואים, ובכלל מדינה הומופובית בה גייז לא יכולים להסתובב יד ביד ברחוב וסצינת הגייז נעה בין מתה למגוחכת.

עיתון הספורט הגדול באיטליה ואחד הגדולים בעולם הגאזטה דלו ספורט (מוכר יותר מ-400 אלף עותקים ביום) מודפס בצבע ורוד. 114 אחרי שהוקם התבררה הבחירה כגאונית. המותג הזה מזוהה עם הוורוד ולהיפך, כמו מעט עיתוני כלכלה. אגב קיים גם מקומון באדינבורו שמכסה ספורט בשם 'דה פינק'. סתם לידע כללי בלתי שימושי.

ענף הספורט שהכי מזוהה עם ורוד הוא אופניים. הסיבה לכך היסטורית. כמו שהל'אקיפ הצהוב יצר את הטור דה פראנס ועימו באה החולצה הצהובה, כך הגאזטה באיטליה הקים את הג'ירו – תחרות האופניים השנייה בחשיבותה (עם כל הכבוד לוואלטה) ולכן למוביל והמנצח ניתנת החולצה הוורודה.

כך השתרש הצבע הוורוד כסמל לגאווה והצלחה בעולם האופניים. קמו לא מעט קבוצות ורודות במהלך השנים – טלקום הגרמנית למשל, לוטו האיטלקית (שהחליפה מאז צבעים) ואחרות. ובאמת אופניים הם ענף אסתטי, ואני לא מתכוון לסטייל של הדיווש אלא לעובדה שהדבר היחיד שמאפשר לך לצפות במרוץ 4 שעות הם הנופים המטמטמים.

גם באתלטיקה אני זוכר בראש שראיתי מתחרים עם תלבושות ורודות בתחרויות כאלה ואחרות גם אם ספציפית לא עולה לי. נדמה לי שהייתה קבוצה בריטית כזו שהתחרתה בגייסטהד.

בכל מקרה בספורט קבוצתי תנסו לחשוב כמה קבוצות אתם מכירים שמשחקות בוורוד. בטוקבקים אתם מוזמנים להזכיר קבוצות בנוסף לאלה.

יש כמה תלבושות מפורסמות. הכי מוכרת היא פאלרמו שבניגוד ליובנטוס שימרה את הוורוד כי זה צבע שמייצג לדעת אחד ממייסדי הקבוצה מתיקות. הוא טען שמדובר בקונטראסט יפה לשחור שמייצג עצבות. היו וישנן קבוצות כדורגל חוץ מהרוזאנרי שמשתמשות לפעמים בתלבושת שנייה ורודה אבל זה גימיק ולא סמל – למשל סביליה, בנפיקה, בוכום ופורטסמות. לעומת זאת אצל סרזו אוסאקה היפנית הוורוד הוא צבע חשוב. סמל העיר אוסאקה הוא עץ דובדבנים (לדעת היפנים זה ורוד יותר מאדום), ולכן סרזו (שמשמעותו דובדבן בספרדית) שיחקו לאורך שנות קיום המועדון בתלבושות שכוללות ורוד.

בכל אופן בתחיל העשור הקודם התרפצה לאופנה מגמה של ורוד גברי גבריים סטרייטים שלא מתביישים בגבריותם הראו זאת דווקא על ידי לבישת ורוד.

התופעה לא דילגה מעל עולם הספורט. דווקא הענפים הכי קשוחים נגעו בוורוד. בהוקי קרח, למכללת פרינסטון נדמה לי שהייתה תלבושת ורודה לתקופה קצרה. אבל הסיפור הכי מפורסם הוא של אימפריית הראגבי מצרפת, סטאד פרנסה הפריזאית שלפני חמש שנים נשיאה האגדי מקס גאוזיני החליט שזה יהיה שלאגר גדול להלביש על שחקניו המנופחים ורוד כתלבושת משנה. הגימיק המתריס הזה היה הצלחה היסטרית ומרגשת.

הבעיה היא שהצבע הוורוד יכול להתברר כחרב פיפיות – נעלי כדורגל ורודות נכנסו חזק לאופנה, כולל אצל הפנתר הוורוד פרנק ריברי. אחד ממבשרי אופנה זו היה ניקלאס בנדטנר. באופן אירוני הנעליים הוורודות שלו הפכו לסמל ובדיחה לתינוקות ונגר שיצא להם שם של רכרוכיים, עדינים שלא מתמודדים עם משחק פיזי. אז כמו שאתם רואים, עם הוורוד עדיין לא הכל ורוד.

הבטחתי משהו נחמד לסיום. קבוצת הסופטבול 'אבירי לונדון' שמורכבת מהומואים זכתה לפני שבוע באליפות בריטניה. בכלל אני ממליץ לכם להציץ באתר הזה.

אני מצטער שאין בפוסט הזה שום אמירה רצינית, אבל דבר אחד אני כן יכול להגיד – שאהיה מאושר ביום שיהיו כדורגלנים וספורטאים מפורסמים אחרים שיהיו שלמים עם זהותם המינית גם כשהיא שונה (ואני מכיר כמה כאלה אישית. לא תקבלו שמות). הם יעשו טובה גדולה מאוד לחברה בה הם חיים. שבוע טוב.

מספר 10 בדה באזר!
גביע הטמטום

No Comments

שלו, רומא. 1 באוגוסט 2010

ראשית, מזל טוב על האכסנייה החדשה.
שנית לרומא יש צעיף וורוד אם זה נחשב…

מוי כיף 1 באוגוסט 2010

אני ראשון!

תתחדש

אתה חושב שפעם, לפני שהיו מכונות כביסה משוכללות, כשהבסקים מבילבאו למשל היו מכבסים את החולצות המפוספסות שלהם היו יוצאות בסוף חולצות ורודות?

דוד מירושלים 1 באוגוסט 2010

מוי כיף,
הקבוצות הבאסקיות (אתלטיק בילבאו ואתלטיק מדריד) שיחקו בהתחלה בכלל בפסי כחול-לבן, אבל החליפו לאדום-לבן. כנראה בגלל שזה היה בד פופולרי וזול יותר (הוא שימש ליצירת מזרנים וכדומה, הכינוי של אטלטיקו מדריד, 'קולצ'ונרוס' – יצרני המזרנים, מרמז על כך).
כך שאני מאמין שהם יכלו ללמוד מיצרני המזרנים, ואולי הם בכלל כיבסו ידנית בגלל שמכונות כביסה לא הומצאו בחבל הבאסקים (-:

סימנטוב 1 באוגוסט 2010

בהצלחה עמית!
נהדר – שלושת הבלוגרים שאני עוקב בקביעות תחת Eקורת גג אחת!

לוינטל 1 באוגוסט 2010

תודה רבה, חבר'ה. שיהיה בהצלחה.
זה נכון שהפסים אדום-לבן התגלו כבעייתיים בגלל שהלבן היה הופך לוורוד. הצד השני של המטבע הוא שהבד האדום-לבן היה ממילא הכי זול כי הוא הגיע מעודף של ייצור מזרונים (בכלל זה אתלטי מכונים 'יצרני המזרונים', קולצ'ונרוס).
מה זה מלמד אותנו? שמה שזול יקר ולהיפל

IsraGooner 1 באוגוסט 2010

ברכות על האכסנייה החדשה! יפה שהתאחדת עם דורפן תחת קורת גג אחת כמו בעיתון. אני קורא את שניכם בקביעות, למרות שאני מרשה לעצמי להגיב רק אצלך כי אתה אוהד ארסנל :)

לגבי הורוד, הנעליים של בנדטנר היו קודם כל ממניעים שיווקיים. הוא ניסה למתג את עצמו, זה לא הצליח במיוחד. כמו שרובין ואן פרסי אמר חצי בצחוק חצי ברצינות, כששאלו אותו על הנעליים של בנדטנר, הכל זה הכסף אצלו.

חוץ מזה, אני מציע שתראה את תלבושת החוץ של אברטון העונה. זה יותר קרוב לורוד זוהר של מרקר, די בלתי נסבל בעין. הם לקחו את העניין הזה צעד אחד רחוק מדי, ללא ספק.
http://www.epltalk.com/everton-launch-pink-away-shirt-for-2010-11-season-photo/20441
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/sport/football/2999207/Everton-unveil-pink-away-kit.html

הופ 1 באוגוסט 2010

אני מוחה בתוקף על המשפט "אין בפוסט הזה שום אמירה רצינית", הפוסט הזה מצטרף ליופי של עבודה שאתה עושה בשחרור הגבר הסטרייט והגיי מהנורמות הכובלות והדכאניות של הקטגוריות המקובלות – ואין הרבה דברים יותר חשובים מזה עבור גברים. וזה כמובן חוץ מהעובדה שכל כתיבה על ספורט, אפילו על צבעי החולצות, היא חשובה יותר מכל כתיבה אחרת.
ובכלל – מזל טוב על הפרויקט המגניב והמשמח, ושיהיה המון בהצלחה!

לוינטל 1 באוגוסט 2010

הופ, השאלה היא אם יש אנשים שמתנגדים בתוקף שקבוצה שהם אוהדים תשחק בוורוד. אם הם חושבים שזה צבע לא מרתיע ומפדח

עזי 1 באוגוסט 2010

דגל בית המלוכה הבלגי הוא ורוד עם סמלי בית המלוכה.
http://www.tmealf.com/digital/BELGIUM,%20ROYAL.jpg

יותם מ 1 באוגוסט 2010

אני מבקש להצטרף לחבריי המגיבים בברכות על האכסניה החדשה והשותפות עם העמיתים הכותבים.
מכל הוורוד שהזכרת למעלה, הרשה לי להתעכב על סטאד פראנסז. לפני כמה שנים כתבתי כתבה על גואזיני ומועדונו להארץ. המותג סטאד פראנסז חרג מזמן ממגרש הראגבי. גואיזיני יזם לוח שנה ,"אלי האצטדיון", שנחטף במאות אלפי עותקים, משתמש בצלמים המפורסמים בעולם ומציג את מיטב שחקני הראגבי הצרפתים במערומיהם. הוא גם לקח ענף שלם מחובבנות למקצוענות, הביא את הראגבי לבירה (חוץ משתי קבוצות פאריזאיות, יתר קבוצות הליגה הבכירה נמצאות בדרום צרפת)ומצליח למלא את הסטאד דה פראנס. האיש והקבוצה הם תופעה. 

בני תבורי 1 באוגוסט 2010

מזל טוב ובשעה טובה. התגובות מופעיות באתר הזה בצד שמאל על הרקע הצבעוני, ורק אצלך (בגלל הוורוד, אלא מה?) אני מצליח לקרוא אותן.
יופי שבחרתם להיות יחד, שלושת בלוגרי הספורט המועדפים עלי ואשמח מאוד אם גם הופ ואחרים יצטרפו.
שאלה: מה דעתכם להציע לאוהדי בית"ר ירושלים שחקן מוסלמי או תלבושת וורודה?

יוסי מזרחי 1 באוגוסט 2010

אכן זו תהיה דילמה קשה להערכתי ללא פתרון.

לוינטל 1 באוגוסט 2010

התלבושת של אברטון זוהרת עד רמת הפרובוקציה וזה טוב כי זה יוסיף עניין לגביהם. האמת לטעמי גם יכול לעזור לשנות את התדמית האפורה קצת שלהם.
חוצמזה מה יותר יאה לקבוצה עם הכיוני 'טופיז' מאשר ורוד?
ולגבי בנדטנר – להגנתו ייאמר שהוא החליף מספר חולצה כזכור מ-26 ל-52 (הכפיל) אחרי עונה אחת, אבל לזכותו ייאמר שהוא הסכים להחזיר כסף עבור כל מי שקנה את החולצה הקודמת. אז צריך גם לכבד אותו קצת.

לוינטל 1 באוגוסט 2010

עזי, אין לי מושג מאיפה הבאת את הוורוד הזה למלוכה הבלגית. יש לך קשרים שם? אף בלגי שדיברת איתו לא יודע את זה.
בני, להפועל פ"ת מתאים ורוד. לא בא להעליב אבל אם יש קבוצה בארץ שוורוד יישב לעיה טוב זו הפועל פ"ת.
בקשר לגאוזיני האגדי, אכן מדובר בגאון. יותם, רק הערונת. שם הקבוצה סטאד פראנסה (ולא פראנסז) כי 'סטאד' זה מלשון זכר.

עזי 1 באוגוסט 2010

צירפתי לינק לנוחותך.
זה ידוע בין חובבי הדגלים, בגלל שהוורוד נדיר כל כך.

זאב אברהמי 1 באוגוסט 2010

לוונטל, הבחירה של בופון בצבע החולצה היא גם סוג של מחווה לתלבושת הקודמת של יובנטוס?

לוינטל 1 באוגוסט 2010

אני מת על בופון – אחד הכדורגלנים הכי נחמדים שהכרתי. גם דיברתי איתו פעמיים. אבל האמת היא שלי השחור הזה מזכיר יותר את ריאל מדריד. גם לבאיירן יש תלבושת שחורה ועם השם שלי ליד שוויינשטייגר הייתה אימפריה :)
עזי, עליך אני סומך (למרות שבלינק זה נראה סגול). למדתי.

בני תבורי 1 באוגוסט 2010

עמית,
עם איך שהפועל פ"ת נראית בשנים האחרונות, יתאים להם לשחק בלי צבע בכלל…
ומה בעניין התגובות?

לוינטל 1 באוגוסט 2010

מה תגובות? הבעיה שאמרת עם הצבעים?

הופ 1 באוגוסט 2010

בני, קטונתי (עדיין. יום אחד עוד אכבוש את עולם הספורט. מואאההה), אבל זה מחמיא לי. תודה:)
ובאשר להצעה לבית"ר, לך תדע. הנה, אתמול הם פגשו מישהו בוורוד שאני לא בטוח לגבי הדת שלו, ומיד ניסו להיכנס לו לחולצה:
http://www.sport5.co.il/gallery.aspx?FolderID=917&docID=82766&lang=HE&BigImageSize=Black354X281&SmallImageSize=Black77X59&CssFiles=&ShowImageNumbers=False&ShowImageNumberOutOfTotal=False&GalleryPath=

לוינטל 1 באוגוסט 2010

הופ, זהו שוער חדש של הפועל אשקלון. נדמה לי מגאנה

הופ 1 באוגוסט 2010

כן, קוראים לו סטפן אורליו והוא שייך לסגל נבחרת גאנה (היה במונדיאל!). סמוך עליי שבזבזתי די הרבה זמן על תחקיר מקיף רק כדי שאוכל לכתוב שהוא גם מוסלמי וגם עם חולצה ורודה, אבל העליתי חרס בידי.
(מה שכן, בדרך למדתי כמה דברים, כמו שבגאנה יש 68% נוצרים, 16% מוסלמים והשאר מאמינים באמונות אפריקאיות מסורתיות!)

לוינטל 1 באוגוסט 2010

פגשתי בג'ובורג שדר רדיו בשפת הטווי הפופולארית בגאנה. איש מצחיק וחמוד

אביאל 2 באוגוסט 2010

מזל טוב על האתר החדש…

בני – תתפלא, אבל ראיתי בכמה משחקים של בית"ר אוהדים עם חולצות ורודות ועוד כל מיני נצנצים וציורים מוזרים עליהם :)

אביאל 2 באוגוסט 2010

משום מה התגובה הקודמת שלי לא התפרסמה, אז אני יחזור על הברכות ללוינטל על האתר החדש.

ובני – אני ראיתי בכמה משחקים של בית"ר אוהדים עם חולצות ורודות וכל מיני דברים מנצנצים וציורים עליהן.

לוינטל 2 באוגוסט 2010

תודה רבה אביאל. צ'לסי נראים רע

אביאל 2 באוגוסט 2010

תודה על המחמאה, זה היה מאוד צפוי מהסגל הנוכחי ועוד עם השחרור של באלאק וג'ו קול, לצ'לסי יש כבר כמה שנים בעיה מול השער, ה100 שערים של שנה שעברה קצת משקרים, כי זו היתה עונה חלומית של דרוגבה ולאמפרד שכבשו יחד חצי מהם, כולל הרבה פנדלים, בכל מקרה כמו שכתבתי לפני חודשיים, צריך קשר (אוזיל/שווינשטייגר) וחלוץ (טורס/סוארס/אגוארו) כי אם לא זו הולכת להיות עונה קשה מאוד כי עם כל הכבוד את פרנקפורט (שהיא דיי נמושה רצינית) צריך לנצח גם עם הסגל השני או השלישי.

לוינטל 2 באוגוסט 2010

טוב, כמו שסיטי נראית היא יורדת ליגה

אביאל 2 באוגוסט 2010

לוינטל – למה יש לי תמונה מוזרה ליד השם ?! ונראה לי שדווקא הסיטי יפתיעו השנה, מקום שני או שלישי.

לוינטל 2 באוגוסט 2010

היה לך תמונה רק בתגובה הראשונה. אחר כך כבר לא. אין לי מושג למה זה

Comments closed