האם הענק הסיני בדרך למרסיסייד?

צ'יטי צ'יטי הואנג הואנג

ערבים מהמפרץ כבר קנו קבוצת כדורגל, יאנקים ציניים כבר השתלטו על יותר מדי מועדונים, אוליגרכים נהנתים מערבות רוסיה גם בעסק. מי נשאר משום מה עדיין מחוץ למשחק? הסינים. דווקא לשוק הגדול בעולם שנמצא בצמיחה הגדולה ביותר עדיין אין מועדון. והיו פה ושם רמיזות על התעניינות אבל יוק. בעצם יש הונג קונגי צנוע אחד בשם קרסון יאונג שהשתלט על ברמינגהאם אבל אין לו יומרות ואין לו קבוצה. לא רציני.

והנה היום בהשראת האמנזיה שחולשת על חובבי הכדורגל שמוצפים בצונמי של ידיעות חדשות לבקרים, הופיע שמו של קנת' (קני) הואנג, איש עסקים סיני שכבר כמה פעמים בעבר שמו נקשר לליברפול, כולל רק באביב האחרון. לא ברור עדיין כמה זה רציני והאם היקס וג'ילט יעופו חזרה לבית שמראש אסור היה להם להוציא את הראש ממנו, אבל בואו נפנטז שכן.

חלק ניכר מחייו (מאז אמצע שנות השמונים) הואנג העביר ומעביר בארה"ב. זה מצחיק כי ברגע הראשון שאתה שומע את השם שלו אתה בטוח שמדובר בהונג קונגי, ואחרי זה מסתבר לך שלבחור הוא בכלל ג'יאן-הואה וכשאתה חי בארה"ב אתה חייב למצוא שם נורמלי יותר.

זה יהיה אירוני אם קני ירכוש את המועדון שמזוהה עם אגדה סקוטית בשם קני. יש כמה עניינים עם ההואנג הזה: ראשית חבר סיני-אמריקאי שעובד בסוכנות חדשות 'קטנה' שמגיעה לכ-800 מיליון סינים בערך, אמר לי שהוא עשיר באותו קנה מידה של היקס וג'ילט שזה אומר שוב ש'לך תסמוך עליו', זה אותו חרא בצהוב. מצד שני הוא מגייס משקיעים מעולה וכמו הליצן ההוא סולימן אלפאחים הוא בעצם מייצג מיליארדרים סיניים שעומדים מאחוריו. שזה קצת מפוקפק אבל עשוי להתברר כשיחוק (ראו מקרה אבו דאבי).

מה שבטוח לגבי הואנג – הוא חולה ספורט. זה מעסיק אותו, הוא מעורב בכמה ענפים ובכמה קבוצות מקצועניות. הבעיה היא שזה בספורט האמריקאי. הוא כנראה לא מחובר לכדורגל בשיט. וכפי שאנחנו יודעים והולכים ויודעים רק יותר – כדורגל ברמות הגבוהות הוא לרוב עסק מפסיד, אלא אם יש לך סבלנות לאורך טווח במועדון עם פוטנציאל כמו ליברפול. איכשהו המועדונים העשירים ביבשת הם גםעם החובות הגדולים. זה לא צריך להיות ככה אבל המשכורות מנופחות, מחיר ההעברות מופקע, ההוצאות הנלוות גדולות מאוד.

איכשהו רק בגרמניה זה עובד כשההכנסות מכסות על ההוצאות. מצד שני להוציא הבלחה מקרית של באיירן מינכן העונה בצ'מפיונס, הגרמניות לצערי הרב הן כבר לא חלק מהאליטה של הכדורגל האירופית. הלוואי ויחזרו לטופ. הכדורגל אז אולי יחזור לשפיות. אמן.

בכל מקרה הסיבה שאני מתעסק בהאונג היא שזו תהיה עסקת חייה של ליברפול. כי בעלים סיני שיגרום להמוני סינים לאהוד את הקבוצה עשוי ואמור להזרים לה דרך כך ים כסף. שיווק מאסיבי בסין עם הפנים של הואנג יהפוך אולי את ליברפול ממדכאת כרונית למשהו אחר שיחזיר רומנטיקה. אגב הלוואי שמיליארדר סיני רציני ואחראי היה משתלט על ארסנל (ויסלחו עמיתיי התותחנים שאינם בשלים לאתגר כזה). על כל פנים ליברפול שהפכה ללוזרפול עלולה להפיל אפילו סיני. או מיי גוד, ת'יי וויל קיל קני.

ואני לא יכול לסיים בלי ההערה המתבקשת: איזה דרבי מגניב נקבל במרסיסייד – הואנג מול צ'אנג (הבירה התאילנדית, הספונסרית של אברטון). יש סיכוי לא רע לצהובים בהנהגת סטיבן ג'רארד.

הרהורים על כדורגל ודמוקרטיה
רגרסיה

No Comments

אברהמי 3 באוגוסט 2010

אני חושב שקבוצה סינית רכשה חלק מהבעלות על קליבלנד קאבאלירס. מעניין מה הם יעשו עם ההשקעה הזו עכשיו.

בני תבורי 3 באוגוסט 2010

אברהמי,
זה שאתה חי באיזור זמן אחר או ששנתך מסיבות לא ידועות נודדת, לא אומר שאתה יכול להקדים אותי באותה תגובה בדיוק…

גלן 3 באוגוסט 2010

הואנג הוא בדיחה. שנה אמרו שהוא יקנה את הקבלריז ובסוף זה היה סיני אחר. אמרו שהוא רוצה לקנות את היאנקיז- אמרו. אף אחד לא באמת מכיר אותו. האולטימטום לליברפול (11 ימים) זה גם נראה צעד של אוליגרך דמיקולו

לוינטל 3 באוגוסט 2010

אני גם לא משוכנע שהוא רציני. הרקורד האמריקאי שלו מוכיח שהוא הרבה פקה פקה. הכמה אחוזים שהם רכשו בקליבלנד (15) יכולים להועיל רק אם יביאו שחקנים מסין

תומר חרוב 3 באוגוסט 2010

הייתי מבין אם שחקן סיני היה מביא לאהדה גדולה לליברפול בסין אבל למה שסינים יאהדו את ליברפול בגלל הבעלים שלה?

תומר חרוב 3 באוגוסט 2010

למה שסינים יאהדו את ליברפול בגלל בעל בית סיני? מילא שחקן, אפילו מאמן הייתי עוד מבין, אבל בגלל בעלים עשרות מיליוני סינים ירכשו זכויות שידור וחולצות של ליברפול?

רונן דורפן 3 באוגוסט 2010

לוינטל – למה שבעלים סינים יגרום לסינים לאהוד את הקבוצה. נדמה לי שאוהדים סינים לא שונים במיוחד מאוהדים בכל העולם. אולי שחקן סיני יגרום להם לאהוד קבוצה אבל בעיקר ליאו מסי יכול לגרום להם לאהוד.

לוינטל 3 באוגוסט 2010

כי זו תהיה 'קבוצה סינית'. כמו שמנצ'סטר סיטי הפכה לקבוצה של האמירויות. יערכו מסעות שיווק גודלים בסין, יביאו את ליברפול להרבה משחקי ידידות ופרויקטים בסין, יצרפו שחקן סיני או שניים.
להזכירך טקסין שינאוואטרה הצליח להביא אוהדים תאילנדים לקבוצה שלו גם אם ברור שרוב התאילנדים עדיין אהדו קבוצות אחרות.

לוינטל 4 באוגוסט 2010

תומר, ראשית התנצלות. יש תגובות שמשום מה לא מאושרות אוטומטית אלא מגיעות ישר לזבל או להמתנה ואני צריך לשנות את זה. לכן התגובה שלך איחרה להופיע.
תגיד לי תומר מה אתה חושב – נגיד יצחק תשובה קונה את ארסנל – אתה לא חושב שזה יוסיף לה אוהדים בארץ? קח בחשבון שהוא יביא את ארסנל כל קיץ למשחק מול כוכבי ליגת העל, כוכבי ארסנל יקבלו פה חשיפת יתר ואולי גל שיש יחליף את גאל קלישי

Comments closed