הנוכלים

ראיתי שחקן כדורגל שנופלות לו המכנסיים ואיכשהו יצא לי פוסט על נוכלים ותחמנים

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

פושעים סתם ככה – רוצחים, שודדים, אנסים, גנבים, מעלימי מס, מרמים ומפרי אמונים – הם חלאות שהציבור מתעב. אבל פושעים מתוחכמים – שמצליחים להתל בכל העולם ומרימים תרגילי עוקץ פנטסטיים – הופכים למיתוס, מודלים לחיקוי, מושאי הערצה וגיבורי עם.

זהו חוק יסוד גלובלי: נוכלים קטנים הם קטנים מהחיים ונוכלים גדולים הם גדולים מהחיים.

הסיבה שאני מתייחס לנוכלים היא שהערב צפיתי בשני פרקים מאחת הסדרות האהובות עליי תוצרת ה-BBC בשם "הנוכלים" (HUSTLE בשפת המקור). זו סדרה על חבורה של נוכלים מתוחכמים שמצליחים ללכת על הגבול הדק ועד הקצה בזמן שהם רוקמים ורוקחים מעשי רמיה והונאה מבריקים ומשובחים. כמה קל וכיף להתאהב בהם. במיוחד לאור העובדה שהנוכלים בסדרה הזו דופקים חארות – כל מיני מיליונרים מגעילים וכוחניים. אל תחמיצו! (הערת ביניים: חלק גדול מהתחמנויות והנוכליות בסדרה ובחיים עצמם אינן מהוות עבירה על החוק. עכשיו תפעלו).

כדורגלן שמתחזה פעם אחת הוא תחמן מגעיל, ואילו אחד שלא מפסיק לעבוד על כולם וממשיך עם העקיצות שלו -דייגו מראדונה, לואיס סוארז, יוסי אבוקסיס או לירן שטראובר – הופך למיתוס או לפחות לדמות קאלט. הוא מעצבן המונים אבל גם  נערץ על ידי המונים. אוהדיו רואים בו רובין הוד או סתם דמות מבריקה ופקחית שהתחכמותה נועדה לשרת את הקולקטיב – הקבוצה או הנבחרת.  

הכוכבים האלה ידעו את מציאות החיים: בדרך כלל כשבצד אחד יש נוכל, בצד השני יש פראייר. וצריך לזכור את אחד הכללים הראשונים בנוכלות: "אנשים יודעים שלא תיתן להם משהו תמורת כלום, אז תן להם כלום תמורת משהו".

   אבל תחמנות על המגרש היא קלה יחסית. מחוץ למגרש כשרוקחים עסקאות כמו החתמת שחקנים – אז צריך לגייס את מלוא התחכום, והראש הזומם צריך לפעול בקדחתנות. אתם מכירים את הטריק הכי ישן בספר – שתי קבוצות מנהלות משא ומתן על שחקן, הקבוצה המוכרת (או סוכן השחקן) מעלה שם של קבוצה אחרת שמעוניינת בשחקן רק כדי להקפיץ קצת את המחיר. ושחקנים עצמם (באמצעות סוכניהם) מנסים לשדר אי שביעות רצון ושקבוצות אחרות רודפות אחריהם, רק כדי להשיג חוזה משופר.

הנה הערב טוטו תמוז עבר להפועל ת"א. שיהיה במזל. לתמוז עצמו היה אינטרס כלכלי לגמור את העונה בבית"ר ואז להיות שחקן חופשי שיקבל חוזה גדול, או כמו שהוא הגדיר זאת: "ללכת עם הלב".

אבל האתגר המקצועי לעבור להפועל היה גדול. לכן הסוכן של תמוז היה צריך להזכיר לו שהמעבר שווה והכרחי. הרי הסוכן ישלשל לכיסו אחוז מסוים מדמי ההעברה בעסקה. כך שלכולם יש אינטרס. תמוז הרוויח מקצועית והסוכן שלו הרוויח כלכלית. אל תדאגו, הלב של טוטו לא הלך לשום מקום.

**

אבל בואו נעבור מכדורגל של מטה (ישראל) לכדורגל של מעלה. אופס, גם למעלה אנחנו נשארים לרגע למטה. תסתכלו בווידאו שצירפתי לפוסט. ניימאר, הכוכב העולה של הכדורגל הברזילאי, עילוי בן 18 שמשחק בסנטוש (ואל תמהרו להכתיר אותו כמלך השני, כי גם כשרוביניו שיחק שם, שמענו על פלה החדש). במשך חודש שלם צ'לסי ניסתה לפתות את ניימאר ואת סנטוש. היא הציעה עליו סכומים יפים (25 מיליון פאונד פלוס מינוס) וחוזה מפנק.

אבל סנטוש לא נכנעה, איימה להתלונן על צ'לסי לפיפ"א והתעקשה שהתכשיט יישאר במועדון מסאו פאולו. מסע הלחצים שלה עזר, הנער האריך את חוזהו ב…חמש שנים. הנה עוד טריק ישן מהספר – הרי לאף אחד במועדון אין כוונה שהוא יישאר יותר מעוד שנה במועדון אבל חוזה ארוך טווח מבטיח לנפח את סכום המכירה. אחלה קלף מיקוח – חוזה ארוך טווח.

    אבל לצ'לסי יש בעלים רוסים. ראינו מספיק סרטי ריגול ואקשן כדי לדעת שלפעמים נסתרות הן דרכי האוליגרך. אז הנה השחקן של גויאש דורך על המכנסיים של ניימאר שנופלות ומביך את הנער. אתם חושבים שזה היה מקרי?  או שזו מזימה מתוכננת היטב. מעין נקמה של מועדון כחול מלונדון, השפלה פומבית, כזו שאולי יבואו עוד קטנות בעקבותיה. עד שיילמד הלקח. אולי זו מחשבה קצת פרנואידית, אבל כמו שאמר אחד מגדולי הפרנואידים ומאמן נבחרת ישראל בכדורסל בקיץ שעבר: "זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחריך".

על כל פנים, אולי המסקנה המתבקשת עבור ניימאר היא שיחזור לאופנה של פעם וילבש מכנסי דפוקותי.

**

היינו בישראל, עברנו בברזיל, עכשיו אירופה. שאלקה עמלה בימים האחרונים על ניסיון לרכוש את חוזה מנואל חוראדו, קשר מוכשר מאוד שגדל בריאל מדריד והיום הוא שחקן היריבה העירונית. הלילה ייסגר חלון ההעברות ולכן פליקס מגאת עומל כמו שועל וכבר פתח שלשום במשא ומתן. מזלו הגדול של מגאת שחוראדו סגר בשאלקה לארבע עונות כי אחרי כל המאמצים, אתמול הייתה סכנה שהעיסקה תיתקע. כי חוראדו כיכב במה שהיה אמור להיות משחקו האחרון באתלטיקו, עם שער והופעה נהדרת ב-0:4 על חיחון. האמת לא האמנתי שאתלטי תוותר עליו אחרי המשחק אבל טעיתי – חוראדו בשאלקה.

והנה אנחנו סוגרים את המעגל: בעוד חודשיים טוטו תמוז צריך להכין פיתיון למגאת ולחוראדו ולראול. ולטוטו – כך מספרות השמועות – יש חתיכת חכָּה.

בפלשינג מדו יוצאים לדרך. וגלעד בלום עונה לשאלות הקוראים והכותבים
US Open - יום ראשון

No Comments

גמל (סתם גמל) 31 באוגוסט 2010

אני לא מתרגש חלילה מאיזה משפט שכתבת. אבל יש לי הרגשה שהפעם הפוסט מכוון מאוד נמוך

צור שפי 31 באוגוסט 2010

לוינטל: העברת חוראדו לשאלקה נסגרה (לצערי כאוהד אתלטיקו והפועל) אתמול אחרי המשחק אתלטיקו-חיחון. נראה לי שיצאת כאן קצת טמבל לא?

לוינטל 31 באוגוסט 2010

כן, יצאתי טמבל. תיקנתי את הפיסקה הרלוונטית. באסה

צור שפי 31 באוגוסט 2010

לא נורא, כולנו נופלים לפעמים. בינתיים שמעתי שלמעשה ההעברה היתה סגורה עוד לפני המשחק נגד דעתו של קיקה סאנצ'ס פלורס שהחליט לכלול את חוראדו בהרכב הפותח (בדרך כלל הוא מעלה אותו כמחליף) כאקט שהוא שילוב של מחווה לשחקן (הזדמנות להיפרד מהאוהדים וזו היתה פרידה יפה) והתרסה נגד עצם המכירה. האמת הפשוטה היא, כמו שאמרו גם חוראדו עצמו וגם נשיא אתלטיקו אנריקה סראסו, שההצעה הכספית של שאלקה היתה מהסוג שלא הקבוצה ולא השחקן יכלו לסרב לה.

דניאל 31 באוגוסט 2010

ומה עם כל סיפורי אלף לילה ולילה של בארסה עם פברגאס ומסצ׳ראנו?

DI 31 באוגוסט 2010

שטראובר ? קאלט? אוהבים?
איפה?
מי?

לוינטל 31 באוגוסט 2010

שטראובר זה ליצן מתחזה. הפוזות וההצגות שלו קנו את ליבם של אוהדי מכבי, לא?

שלו רומא 31 באוגוסט 2010

לא

לוינטל 31 באוגוסט 2010

מה זה אומר שקבוצה שמחזיקה בפורלאן ואגוארו לא יכולה להחזיק בכישרון צעיר בגלל כמה מיליוני יורו? עצוב

צור שפי 31 באוגוסט 2010

אני לא מכיר את כל המספרים – הסכום ששאלקה מעבירה לאתלטיקו הוא כנראה 11 מיליון אירו והמשכורת שחוראדו יקבל בגרמניה היא פי 3 וחצי מזו שהיתה לו באתלטיקו ככה שכנראה גם עבור הבוסים של המועדון הספרדי זה לא מעט כסף.

לוינטל 31 באוגוסט 2010

כשחושבים שאתלטי אחת משלוש הקבוצות שמפנטזת לרדוף אחרי שתי הגדולות זה מביך

שלו רומא 31 באוגוסט 2010

נגמר שוק העברות, בוריילו אמר לא ליובה והלך לרומא במהלך אולי הכי מפתיע של היום, חשבתי מה זה אומר, כל העיניין הזה של סגירות ברגע האחרון. אז לאיטלקים זה מאוד מתאים לעשות הכל ברגע האחרון, אבל אינטר לא הביא אף שחקן מפתח, שזה אומר ראשית שיש לה סגל מספיק חזק לתפיסת (וזה נכון), זה אומר שאת העבודה הם עשו בקיץ, זה אומר שהם מרגישים חזקים. מילאן הביא כמחטף ברגע האחרון מספר שחקנים (אני מתייחס לכל השבוע האחרון) שחקנים טובים בפני עצמם לאו דווקא מתאימים אחד לשני או כאלה שישלימו לקבוצה חזקה, מה זה אומר, לדעתי שהם לא מחזיקים מהעיניין שצריך לבנות קבוצה לפי תוכנית עבודה, אלה שקודם בונים קאדר ואח"כ מתאימים לו תוכנית משחק, שנית כמו שאמרו בובן וקוסטהקורטה (מגדולי שחקני מילאן בעבר) שהיום כל אחד יכול לשחק במילאן, והקבוצה איבדה את הדרך שלה, שזה מתאים מאוד לברלוסקוני ובכלל לפוליטיקאים האיטלקים שאומרים את מה שהעם רוצה לשמוע. בסוף השנה ברלוסקוני יראה את המאזן של הכסף של ההשקעה שלו בקבוצה אבל לא יצליח להסביר למה קנה כל כך הרבה שחקני התקפה כשיש לו בעיות בהגנה, ולמה הוא שיחרר את בורילו למשל. יובה איבד מקסמה, כמה שחקני עבר של הקבוצה שהתראינו אמרו שיובה קונה הרבה שחקנים אבל היום לא מגיעים יותר ליובה שחקנים מהדרג הראשון והשחקנים שמגיעים פשוט לא מספיק טובים. זאת פגיעה בתדמית ואם לא יקחו את זה ברצינות שם, זה יהיה כמו מחלה מדבקת. ורומא שהביא את בוריילו בעצם מעבירה מסר של האלטרנטיבה לשחקן האיטלקי שרוצה להצליח, היא לא הגישה הצעה יותר גבוה מיובה, אבל היא נתנה לו תקווה, בורילו שיודע שטוטי מפסיד בממוצע חודשיים כל שנה בפציעות, והוא כבר לא יכול לשחק פעמיים בשבוע 90 דקות, והם כנראה יחלקו את עמדת החלוץ ובסיטואציות מסויימות ישחקו יחד. ולאדריאנו הם העבירו מסר שיקח את עצמו בידים כי רומא יכולה לחתוך אותו בינואר. 

לוינטל 31 באוגוסט 2010

שלו, את התגובה שלך צריך להעתיק לפוסט החדש שהעליתי.
השוואה מאוד יפה בין הפופוליזם הפוליטי של ברלוסקוני למדיניות הרכש של מילאן

Comments closed