היכונו לאנגליה 2014

בזמן שאתם מדברים על ההצבעה בציריך, משהו הרבה יותר משמעותי קורה בברזיל. מלחמה שעלולה להביא להעברת המונדיאל הקרוב לאנגליה

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הבלוג מברך את רוסיה וקטאר, עם כל ההסתייגויות והתיעוב כלפי פיפ"א.

אבל בעשרת הימים האחרונים כשעיני כל העולם היו נשואות לציריך, בריו דה ז'ניירו מתנהלת מלחמה סוערת. ברזיל כמרקחה. אלה תוצאות הביניים: 39 הרוגים, 181 מכוניות ואוטובוסים הוצתו ועלו באש. צבא ברזיל, משטרת ריו ושאר כוחות הביטחון הכניסו המון כוחות, כולל נגמ"שים, לשכונות העוני, בעיקר קומפלקסו דו אלמאו ("שיכון הגרמנים") ווילה קרוזיירו.

הרקע לאירועים הוא ניסיון של הרשויות להילחם בברוני הסמים ששולטים בפאבלות. לפני כמה חודשים התחילה יחידת המשטרה למבצעים מיוחדים להיכנס לשכונות העניות כדי להשליט סדר ולמגר את הסחר בסמים. הבעיה היא שסוחרי הסמים לא סתם ברונים אלא רודנים של ממש. כמו שהחמאס מהווה תקווה לעניי עזה, כך סוחרי הסמים הם שליטים בפועל – הנזקקים פונים אליהם בעתות מצוקה ובבקשה לכל סיוע – מזון, תרופות וטובות אחרות.

זו תוצאה עצובה של הזנחה פושעת ממושכת של הממשלות בברזיל והעדפה לעצום עין מאשר להתמודד ולנסות לשנות את המציאות. אבל מושל ריו סרג'יו קבראל החליט סופסוף לצאת למלחמה בפשיעה ובסוחרי הסמים, בתמיכה ובעידוד של הנשיא לולה – הרבה בגלל קבל אירוח מונדיאל 2014 ואולימפיאדת ריו 2016. היה ברור שהניסיון להבריא את השכונות יהיה קשה עד בלתי אפשרי ובין אם החולה יבריא או ימות, הטיפול יהיה כואב מאוד.

קבראל

אחרי כמות מעצרים גדולה וחדירה לשכונות העוני,  בשבועות האחרונים סוחרי הסמים הרגישו שהמשטרה כבר חונקת אותם יותר מדי. אז הם החליטו לעשות בלאגן בעיר במחשבה שהמשטרה תיקח צעד אחורה. זה לא קרה.

הכל התחיל ב-21 בנובמבר, יום א' שעבר: תשעה גברים חמושים ברובים הציתו שלוש מכוניות בנתיב מרכזי שמחבר את ריו לשדה התעופה (הנתיב האדום). בעת מנוסתם הם תקפו מכונית של קצין בחיל האוויר. בתגובה כוחות הביטחון הגיבו ביד קשה ופרצה מלחמה: חילות היבשה והים, המשטרה הפדרלית וכוחות מיוחדים נכנסו לקרבות. בשבת הם כיתרו את קומפלקסו דו אלמאו ווילה קרוזיירו – אזורי הליבה של הסמים והפשע – לשם ברחו כל סוחרי הסמים שבינתיים גם הציבו מחסומים מאולתרים בכניסה לשכונות:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 בסרטון (מטעם) הזה אתם יכולים לראות את יחידות ההנדסה מפרקות את המחסומים וגם משהו נוסף: המלחמה בסוחרי הסמים היא מלחמה על ליבם של תושבי השכונות. מעבר לכניסת הצבא והמשטרה לשם, הם גם מעניקים שירותים רפואיים, סיעודיים, פינוקיים (הילדים מסתפרים בסרטון) ובירוקרטיים (אפילו הכניסו לשם סניף של משרד הפנים כדי לרשום את התושבים שימלאו מסמכים ויוכרו על ידי השלטונות). אפילו החרימו דגים שדייגים דגו בשמורות טבע והיו אמורים למסור אותם לעולם התחתון. את השלל חילקה המשטרה לתושבי השכונות.

צריך להבין שהשוטרים נהגו בעבר להתעלל בעניים, להיכנס לבתיהם ולהשפיל אותם. עכשיו המדינה מנסה לשדר שיש לה עניין ויכולת לשלוט ולהנחיל סדר בשכונות המצוקה וגם להראות שזה כדאי לתושבים.

***

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ביום ראשון השבוע, כוחות הביטחון חדרו לשכונות ולטענת המשטרה הפושעים לא הגיבו. היעד מספר 1 שלהם היה זאו – דג ענק בשרשרת סוחרי הסמים שמואשם ברצח עיתונאי ב-2002. מנהיג כנופיית הסמים הזה נתפס ונעצר כשהוא מתחבא מתחת למיטה בבית של קרובי משפחה. הוא היה בטוח שהולכים להרוג אותו, ומתוך פחד זאו עשה פיפי במכנסיים. המשטרה כמובן ניצלה את זה לתמונת יח"צ נהדרת למען יראו וייראו:

זאו עם פיפי במכנסיו

המלחמה המשיכה. סוחרי הסמים הציתו מכוניות ואוטובוסים, הבעירו אש בשכונות רבות (כולל שכונות עשירות), פתחו באש חיה נגד שוטרים באופן אקראי ברחובות. במקרה מזעזע במיוחד הוצתה מונית שירות כשמנעו מהיושבים בפנים לצאת (הם נחלצו מזה רק עם פציעות).

בנוסף סוחרי הסמים איימו על החיילים שהם ימצאו אותם ויסגרו איתם חשבון. מפקד בכיר במשטרה אמר שכל שוטר שיחוש מאוים יועבר למקום מגורים אחר. אתמול אמר הרמטכ"ל הברזילאי אנצו פרי שריו תשמח לקבל כוח שימור שלום באותה מתכונת שהיה בהאיטי במטרה להחליף את המשטרה בקומפלקסו דו אלמאו ווילה קרוזיירו.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בתקשורת הברזילאית כבר רצה דאחקה שלחלוץ רומא, אדריאנו אין מה לחזור הביתה כי כל החברים שלו מהשכונה שלו וילה קרוזיירו נמצאים עכשיו בכלא:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

יש עוד הרבה זמן עד המונדיאל בברזיל ובטח שעד האולימפיאדה בריו. אבל כמו שהמצב נראה כרגע – יכול להיות שתחקירי השחיתות ישתלמו ויעשו צדק פואטי: בלאטר וחבורת המושחתים סביבו יעבירו בלית ברירה את מונדיאל 2014 למולדת הכדורגל.

***

שיר לסופ"ש. משהו רגוע, קלאסי אחרי יום מזעזע ועצוב מכל בחינה. אין יותר טוב ומתאים משלמה גרוניך במחווה לבאך:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

 

קטאר 2022
שטנצלר

No Comments

דורפן 3 בדצמבר 2010

לוינטל – אני משער שאנגליה וגרמניה הן השחקן ה-12 האידיאלי של פיפ"א. הן מוכנות וכל שלושת המארחות הבאות מייצגות איזשהו פוטנציאל לבעיות.

ריו 2014 נבחרה בהליך ממש הפוך להיום. היום הייתה תחרות סופר-קשה על שני הטורנירים. ברזיל פחות או יותר קיבלה הבטחה. וככה זה נראה.

תומר חרוב 3 בדצמבר 2010

אני חשבתי שארה"ב היא הסופר סאב של המונדיאלים.

גיל 3 בדצמבר 2010

אין לי ספק שזה לא יקרה בסוף. כבר היינו בסרטים דומים מסיבות אחרות עם אולימפיאדת אתונה וגביע העולם בדרום אפריקה. עוד 4 שנים זה המון זמן ודברים ירגעו.

דורפן 3 בדצמבר 2010

גיל – אין שום קשר לאתונה ודרום אפריקה. הבעיה הכי גדולה שם הייתה איחורים בבניה. תרחיש יום הדין בדרום אפריקה היה שימוש בעוד כמה איצטדיונים של 40 אלף פלוס שקיימים במדינה ולא שימשו למונדיאל. היינו גם בסרטים אחרים – קולומביה 1986.

מה שכן – פיפ"א תיתן לברזיל הרבה זמן.

גיל 3 בדצמבר 2010

הכוונה היא לא שיש דימיון בבעיות אלא שגם כשזה נראה רע בסוף דברים מסתדרים.

אביאל 3 בדצמבר 2010

שיעזבו את כוח השלום, שיתנו לסינים ריבונות שם לכמה שבועות ותראה איך הכל מסתדר ובונים שם גנים, רכבת תחתית וכפר אולימפי אם צריך.

ועכשיו ברצינות, קשה לי להאמין שיזיזו מונדיאל, אלא אם כן תיהיה נקמה יוצאת דופן של אותם משפחות פשע באיזה מועד שקרוב למשחקים, למרות שאני חושב שאחרי הכל גם הם די ירוויחו ממונדיאל ומאולימפידה.

ובקשר להתערבות של הרשויות, אם בשביל זה צריך אולימפידה זה אפילו מבורך.

שלו 3 בדצמבר 2010

מי שתעניין שישיג את הסרט יחידת עילית, כדי להבין את מורכבות הפאבלות,
העוני, הסמים ויחס השלטונות.
הסרט קצת אלים, אבל השפה הכי יפה בעולם.
ברזיל 2014 אני שם.

לוינטל 3 בדצמבר 2010

סרט מעולה והשפה הכי יפה בעולם. בדיוק!
ולדעתי יצא לא מזמן סרט המשך

שלו 3 בדצמבר 2010

פרוטוגזית של ברזיל היא באמת השפה הכי יפה שיש.
לצערי, אני רק מגמגם אותה, פעם ידעתי הרבה יותר טוב,
היום אני צריך להקשיב בצומת לב רבה,
ובלדבר יוצא רק איטלקית.

אנונימוס 3 בדצמבר 2010

מעניין איך זה יגמר. מקסיקו ניסתה אותו דבר וממש הכניסה את עצמה למיני מלחמת אזרחים שלא נגמרת עקב כך

rondi 3 בדצמבר 2010

כבר שבוע אני מחכה לשמוע איזושהי התייחסות למהומות בברזיל בתקשורת, ומצחיק שלראשונה אני נתקל בה כאן. קבל ח"ח!

מצד שני, זה לא רציני לדעתי לדבר על העברה של המונדיאל, בטח לא מיד אחרי הטורניר שהתקיים בהצלחה בדרא"פ…

לגביי ברזיל, ברור שיש קשר בין אירועי הספורט הגדולים הצפויים לבין המהומות בפבלות אבל הקשר הוא דו-סטרי. התעקשותו של לולה על קיומם של האירועים נבעה מתוך האמונה שהם יהוו בסיס הזדהות לאומי שיאפשרו שינויים מהותיים בתשתית המדינה. ברור גם שממשלות ברזיל פשעו בהזנחה לאורך השנים בשל מורכבות המצב, אבל ההתנהלות של הממשלה (בכל החזיתות) בתקופתו של לולה מוכיחה שברזיל מוכנה להתמודד ומאמינה ביכולתה לשנות את המציאות.

כמו שאמרת בעצמך גם ההתפתחויות האחרונות בסך הכל די צפויות…

לדבר עכשיו על הזזת המונדיאל זו נקודת מבט מאד פסימיסטית במובן הרבה יותר עמוק מסתם כדורגל…

עזי 3 בדצמבר 2010

ברזיל לא קיבלה הבטחה, דרום אמריקה קיבלה הבטחה, היו כמה מדינות שחשבו לארח, חלקן הבינו שזה גדול עליהן, רק ברזיל נותרה ולכן היא המארחת. עניין הפשע הוא אקוטי ובברזיל יודעים זאת, ולכן בצורה לא אופיינית התחילו להתמודד עם הבעיה עכשיו – אפשר לבקר ולהתווכח את הצורה ואת האלימות אבל לברך שלא טומנים את הראש בחול – ולא לחכות לרגע האחרון. אם לא היו נלחמים בתופעה היה סיכוי שיעבירו. זה לא יקרה.
רונדי – תתחיל לקרוא הארץ

גיא זהר 3 בדצמבר 2010

המונדיאל בברזיל לא נמצא בסכנה. לפחות לא כרגע. עוד סרט מומלץ בנושא הוא "עיר האלוהים"

לוינטל 3 בדצמבר 2010

אחד הסרטים הקשים לצפיה

תומר ש 3 בדצמבר 2010

ללא ספק הסרט הזר הטוב ביותר שראיתי

שלו 3 בדצמבר 2010

סרט יפה, ומשובח.
אפילו יותר מומלץ מזה שהצעתי, פשוט נראה לי טריטוריאלי שכבר ראו אותו…

צור שפי 3 בדצמבר 2010

חבר'ה, אם היה בעשור האחרון פוליטיקאי במדינה דמוקרטית שעשה הבדל, לולה הוא האיש. ברזיל שאחריו איננה דומה לזו שהוא קיבל לידיו בכל מה שקשור לפרמטרים כמו רעב, ידיעת קרוא וכתוב, תוצר לאומי לנפש וכו'. הנתונים אינם מונחים לפני אבל כל מי שמתעניין יוכל למצוא אותם בקלות. במקביל התעצם גם מעמדה הבינ"ל של ברזיל, היא היום מדינה שמקשיבים לה, לא רק בדרום אמריקה. הגעתם לשם תך שנתיים של האולימפיאדה והמונדיאל מהווה רק סוג של דובדבן על העוגה או ביטוי של הכרה בשינוי הזה. לי אין ספק ש-2014 ו-2016 יתקיימו בהצלחה וכמתוכנן. מרגיז אותי שהעולם הישן מאמץ לפעמים פוזה של עוף טורף נבלות שמחכה כדי לעוט על הטרף. כדאי שאנגליה תתעסק קצת יותר בכלכלה הקורסת שלה מאשר להמתין למעידה של ברזיל.

לוינטל 3 בדצמבר 2010

לולה באמת תותח. עכשיו יש לו מחליפה שתיכף תיכנס לתפקיד רשמית. דילמה רוסף – מרתק לראות מה יהיה איתה. אני אופטימי

מנחם לס 4 בדצמבר 2010

בראזיל והודו הן היום המדינות המתפתחות ביותר בעולם אחרי סין. הכל יהיה בסדר עז אז. אבל את המונדיאל אפשר תמיד להביא לארה"ב כתחליף. היא המדינה היחידה בעולם שיכולה להרים מונדיאל בשבוע זמן (אפילו פחות): יש הכל: 22 איצטדיונים מעל 90,000 (7 מעל 100,000), 34 איצטדיונים בין 80 ל-90 אלף, קהל שיקנה את כל הכרטיסים בשלושה ימים דרך האינטרנט, שדות תעופה, מלונות, תקשורת הטובה בעולם, וכל מה שאתה צריך. זאת גם המדינה שתקבל את המונדיאל בזרועות הכי פתוחות מכולם. האכזבה שנתנו את המונדיאל לקאטר לא תישכח כאן במהרה. אני מקווה שארה"ב תמצא דרך להעניש את פיפ"א, ואני מאמין שהיא יכולה.

לוינטל 4 בדצמבר 2010

הלוואי שיענישו. אמן ואמן

ניר 5 בדצמבר 2010

בינתיים האנגלים מתחילים להגיב – ראש עירית לונדון ביטל את ההזמנה לאירוח ראשי פיפ"א בתקופת האולימיפידה ;)

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-11921692

לוינטל 5 בדצמבר 2010

כן, גדול. אין למושחתי פיפ"א חינמים ב-2012

Comments closed