וויי וויי, אם זה נכון…

סמים בכדורגל


בדבר אחד אין ספק – בדיקות הסמים בכדורגל צריכות להיות הרבה יותר מחמירות ועקביות ממה שהן. התפיסה של קולו טורה לא מזמן הוכיחה את זה. במיוחד לאור החדירה של השימוש בחומרים ממריצים לענפי ספורט רבים (גם אם רובם בספורט יחידני).

רשויות הכדורגל לא עושות מספיק בעניין. הם לא מאיימות ממש כי הבדיקות ספוראדיות מאוד, נערכות רק אחרי משחקים לשחקנים בודדים ואין בכך הרתעה. גם אם שחקן ייתפס מקסימום הוא יוענש אישית – עונש לא מספיק מרתיע – והקבוצה תצא נקייה.

כל זה הוביל לפרשיה החדשה שמעורת הדים בספרד. וזה תקציר העניינים:

תחנת רדיו במדריד בשם COPE חשפה שריאל מדריד דרשה מההתאחדות הספרדית להתחיל לקיים בדיקות סמים באופן יותר רציני. ריאל רמזה שבברצלונה (וגם בוולנסיה) משתמשים ב"רופאים עם רזומה מפוקפק" שעשויים להשתמש בחומרים אסורים, זאת במטרה לסייע להופעות של השחקנים ולייעל טיפול בפציעות כדי לקצר זמן התאוששות. בדיווח של הרדיו נמסר כי ריאל מתייחסת למנגנון בדיקת הסמים של הליגה הספרדית בתור 'בדיחה'.

למרות שלא ניתן שום אישור רשמי לדברים, ושר הספורט הספרדי אף הכחיש את הדברים, השמועות הציתו אש גדולה. בברצלונה איימו בתביעת דיבה נגד ריאל ותחנת הרדיו וכן הוציאו הודעת גינוי. בלם בארסה ג'רארד פיקה אמר ש"ריאל משחקת באש".

הסיבות לשמועות הן שספרד היא "אימפריית" סמים ידועה לשימצה בה התחוללו מספר פרשיות סמים גדולים, השתיים הבולטות הן פרשת פוארטו מלפני כמה שנים ופרשת גאלגו הטרייה מדצמבר האחרון. ד"ר אופמיאנו פואנטס שסימם המוני ספורטאים במשך שנים והיה חלק מרכזי בשתי הפרשות. תחנת הרדיו טענה שהוא עבד עם ולנסיה בשנים בהם זכתה בשתי אליפויות ב-2002 ו-2004 וכן רשמה הישגים באירופה. ולנסיה הכחישה נמצרצות את הדברים. בכל מקרה לפני שבוע הצטרף ד"ר פאונטס לצוות הרפואי של קבוצת לאס פאלמאס מהליגה השלישית.

בעבר העיתון הצרפתי 'לה מונד' הפסיד בשתי תביעות דיבה לריאל ולברצלונה אחרי שקישר את שני המועדונים עם ד"ר פואנטס.

טוב מאוד שנושא הסמים עלה לסדר היום. במקום לאיים בתביעות דיבה אני בעד שקבוצות בליגות בכירות יהיו מחוייבות לבדוק את שחקניהן מתוך ידיעה שרשויות למלחמה בסמים יכולות לבדוק את השחקנים באופן תדיר בכל שעה – בדיוק כמו שעושים לספורטאים אולימפיים.

ברור לכם שאם מסי, אינייסטה או צ'אבי נתפסים אז כל ההישגים של בארסה נזרקים לפח ומועברים לחירייה. אז בחייכם, תוכיחו רצינות ותסירו כל עננה וספק מעל ההישגים. כמה שתהיו יותר שקופים עם סמים ככה נעריך אתכם יותר.

ולסיום בדיחה: ססק פברגאס נתפס על חומרים אסורים ובתגובה החליטו ההתאחדות האנגלית, הפרמיירליג ואופ"א למחוק את כל הישגי התותחנים בשש השנים האחרונות. ארסנל שוקלת לאפסן את ססק בארון הגביעים של האמירויות. יש מספיק מקום שם לכל הסגל.

אֵם כל הקאמבקים
תבחרו

No Comments

אילן 15 במרץ 2011

אני מאד אופתע אם זה יתברר כאמת, אם כי באמת תהיתי איך הם מסוגלים תמיד ללחוץ בכזאת אינטנסיביות משחק שלם.

שלו 15 במרץ 2011

שני דברים לא הוגנים יש כאן, להאשים משהו שהוא משתמש בסמים, זה להכתים אותו מבלי היכולת להגן על עצמו, עכשיו גם אם הבדיקות יראו שהם נקיים האשמה תישאר ויישארו החשדות שהם פשוט יותר מתוחכמים מהבדיקות (כמו בטור).
השימוש בסמים הוא שיא ה- ש.מזרחי, לא לסמוך על היכולות הספורטיביות שלך נטו, לדאוג שגם השופט ישרוק נכון, וגם הרוח לטובתך.

על שימוש בסמים משפרי ביצועים צריך להרחיק לצמיתות, אין בהם תמימות רק רמאות.
כן, צריך לעשות בקורות פתע לשחקנים ובכמויות כאלה שיבטיח את אי השימוש, השאלה אינטרס של מי זה?

מה שיפה בסמים שהכל יוצא החוצה בסוף, גם אם זה עשרים שנה אחרי והעונש במזומן (בחיים).
באיטליה מצאו קשר ישיר בין מוות של כדורגלנים משנות השבעים לבין השימוש שלהם בסמי מרץ.

הייתי שמח גם אם על כל אליפות היה מוצמדת כוכבית שאומרת שידוע ששחקני האלופה השתמשו בסמים במהלך האליפות.

פתאום הכוכביות היו מופיעות בהרבה מאוד מקומות מפתיעים, או לא מפתיעים.

עומר 15 במרץ 2011

אילן, שחקני ברצלונה אמנם לוחצים באינטנסיביות כל המשחק אבל אם תסתכל על הסטטיסטיקות, הם בד"כ רצים פחות מהקבוצה היריבה. הכדור אצלם 65-70% מהזמן אז הם לא לוחצים כל הזמן והיריבות עובדות קשה יותר.

דורפן 15 במרץ 2011

עומר – אסור להאשים את ברצלונה בסמים כי אין שמץ של הוכחה. אבל השטות הכי גרועה זה להגיד – "זה לא נראה לי משתמש בסמים כי הוא טכני". אין לנו שום מושג לגבי היכולות הטבעיות של כל שחקן ולכן כל הערה של "מה שנראה לנו" היא חסרת ערך.

אפי 15 במרץ 2011

עד כמה באמת "משתפר" שחקן אחרי שלקח סמים? האם יש תחליף לכישרון, ראיית משחק, סיומת?
אוקיי, אם לקחתי סמים אז אני פחות אתעייף, אבל זה לא ישדרג אותי כשחקן! אני לא אהפןך להיות מסי פתאום…
קצת אוברייטד העניין הזה של הסמים בכדורגל, בשונה מאצנים אולימפיים למשל, שלהם הסמים משפיעים באופן ישיר על תוצאת הריצה.

לוינטל 15 במרץ 2011

אפי, ברור שסם לא יהפוך אותך למסי. אבל אם בארסה כובשת בדקה ה-94 בסטאמפורד ברידג' ואחר כך מגלים שאינייסטה לקח סמים, אז בהחלט אפשר לטעון שהכושר והיכולת של הגוף לתפקד ככה זה יתרון שהסמים העניקו.
כמובן הכל היפותטי וזה נכון לכל קבוצה אחרת גם. השורה התחתונה היא שהרשויות צריכות לבדוק את נושא הסמים בכדורגל ברצינות

D! במולדת 15 במרץ 2011

אם זה באמת יוצא מריאל (ואין שום סיבה להאמין שזה לא) אז אני מאד מאוכזב.
השיטה שרונן העלה מספר פעמים, וחזרת עליה כאן, לפיה קבוצות יקחו (גם) הן אחריות על השחקנים שלהן היא נהדרת. אם לריאל יש בעיה היא יכלה להתחיל בבדיקות לשחקנים שלה ולפרסם את תוצאותיהם של כל הבדיקות ברבים ולהוות עמוד אש.
מצד שני, ברור שבלי ביקורת וענישה למועדונים אין לאף קבוצה באמת אינטרס לעשות את זה.

מסקנה – רעיון של מוריניו אחרי התיקו האחרון של ברצלונה.

כסיפוביץ 15 במרץ 2011

השאלה היא מדוע לתת לקבוצות לבדוק את השחקנים שלהם ולא להקים גוף חיצוני שיפקח על הבדיקות האלה.
אני לא מאמין שריאל תבדוק את רונאלדו, או לחלופין ברסה את מסי, וכאשר הבדיקות חיוביות אז המועדון יעשה הכל כדי להראות לעולם עד כמה הם אמינים.
לדעתי הם יעשו הכל כדי לטייח את הבדיקות.

תומר חרוב 15 במרץ 2011

אם הם ידעו שיענשו בהורדת ליגה במידה שייתפסו הם יבדקו, לא?

כסיפוביץ 15 במרץ 2011

יתכן..
אך אני מאמין גדול בתורת הקונספירציות ואני מאמין שכל הרבה כסף סובב סביב הקבוצות הגדולות גם גם השחיתות שמסתתרת מאחורי הגופים האלו.
ברסה יעשו הכל כדי לטייח תוצאות בדיקה אם אכן הם נתנו למסי חומרים.
האמינות של הקבוצות האלו שואפת לאפס…

תומר חרוב 15 במרץ 2011

צריך גם גוף חיצוני רציני ובעיקר ענישה כבדה על הקבוצות כך שמלכתחילה האינטרס לבדוק יהיה שלהן.

תומר חרוב 15 במרץ 2011

זה לא בסדר, אפשר להאשים את ברצלונה בדיוק כמו שאפשר להאשים כל קבוצה, גם קבוצות בינוניות. זה שבדיקות הסמים בכדורגל הן עלובות לא צריך להיות קשור לקבוצה אחת שהיא במקרה טובה מכל השאר. הכל יכול להיות אבל עד שאין הוכחה אין שום טעם להתייחס לזה, סתם שמועה זדונית.

נעל קרועה 15 במרץ 2011

תופעת לווי של סמים ממריצים זו אלימות ואגרסביות,מי בדיוק שייך לקטגוריה הזו בבארסה?
לבדוק מייד את רונאלדו וסקולס

אשך טמיר המקורי 15 במרץ 2011

הייתי מאמין ששחקני ריאל נוטלים סמים אסורים הרבה לפני שהייתי מאמין על שחקני ברצלונה.
וזאת משום הגישה הדורסנית וחסרת העכבות של מועדון כמו ריאל, שרק מחויב לתוצאות ויהי מה, לעומת הגישה הקצת יותר "אידאליסטית" של ברצלונה.

בכל מקרה אני בטוח שזה עוד פלוץ שברח בטעות למישהו ונופח ללא פרופורציות בידי התקשורת בספרד.

דורפן 15 במרץ 2011

אתה באמת מאמין למה שאתה כותב? גישה יותר אידיאליסטית? שחקנים יותר מוסריים?האם בכלל ראוי לבדוק מועדונים אידיאליסטים? זה קצת מעליב.

הסיכוי לסמים תלוי לדעתי רק בדבר אחד – כמות הכסף שיש באותה קבוצה. ולכן כל עשרת הקבוצות הבכירות באירופה חשודות באותה מידה פחות או יותר. ואם יש ליגות שבודקות פחות מאחרות – אז הן חשודות יותר.

כך למשל צ'לסי – שעל פי הפרמטרים שלך הם מועדון דורסני וגם סגנון המשחק שלה מאד כוחני – הרחיקה שחקן שלה שהתגלה בבדיקה שהיא יזמה. כך שבינתיים אני הכי מאמין לצ'לסי מכל מועדון בכיר אחר.

אני לא יודע מה מנופח מעבר לכל פרופורציה – אבל את פרשיות הסמים הגדולות באירופה בינתיים גילו בספרד. אם תשווה את מדיניות הבדיקות של המדינות השונות – בעיקר בספורט האולימפי – גם תדע למה.

אם אתה באמת רוצה סימן לשימוש בסמים – אז אלו מקרי מוות של ספורטאים צעירים מבעיות לב. כאן אין הרבה בכדורגל וזה כנראה מעיד על שימוש נמוך בסטרואידים.

אשך טמיר המקורי 15 במרץ 2011

כן – גישה קצת יותר אידאליסטית
ברור ששתיהן אימפריות על כוחניות
אבל לכן כתבתי את המילה "קצת" – קצת יותר מחויבות לסגנון, לכדורגל יפה, לנוער, לדרך ולא רק לתוצאות.
זה משהו שבא מלמעלה ויורד למטה.
ואם מישהו בריאל מתלונן על ברצלונה אני נוטה לפרש את זה כפתגם הנדוש והמאוס (שנמאס לי לראות אותו בטוקבקים אבל אני חייב לכתוב אותו כי זה מתאים כאן) "הפוסל במומו פוסל" – כמו הגנב שבטוח שכולם גונבים ממנו.

אגב צ'לסי – אכן מועדון כוחני אבל אנגלי.
ואנגלים כמו שאני מכיר אותם (כמובן בהכללה) נוטים להיות ישרים כסרגל וקשוחים בנושאי מוסר.
על הספרדים הייתי סומך פחות.

יריב 15 במרץ 2011

תבדיל בין מחויבות לכדורגל יפה למוסריות, או לכל דבר בסגנון. אין לי עניין להתווכח על זה, אבל אני רק אציין שראיתי רק פעם אחת שקבוצה מוציאה כדור החוצה כדי לאפשר טיפול בשחקן פצוע, ולאחר הוצאתו (והחלפתו), הקבוצה השניה הוציאה את הכדור להתחיל מיד התקפה, במקום להחזיר את הכדור לקבוצה השניה. זה היה בהפסד הביתי לקאזאן בשלב הבתים בשנה שעברה, קרוב לסיום המשחק.

תומר חרוב 15 במרץ 2011

אבל דווקא בספרד היו שני מקרי מוות כאלה בשנים האחרונות, זו גם בעיה לקשור את זה לסמים כי אלו דברים שקורים.

דורפן 15 במרץ 2011

לוינטל – הערה ממש לא מבוססת על "הבעיקר בספורט יחידני". כשפעם אחת עשו בדיקה מקיפה בספורט קבוצתי – בייסבול – מצאו המוני משתמשים. וזה המצב בכל ספורט קבוצתי. סביר להניח שאפילו יותר כי התחרות על מקום בהרכב והכסף גדול יותר. פשוט לא בודקים – זה הכל.

תומר חרוב 15 במרץ 2011

בכלל יש כמה קונבנציות שגויות לגבי סמים. שזה פחות נפוץ באירופה, שזה לא קורה בשחיה, שזה לא קורה בישראל, זה עניין של ספורט אישי או ענפי ספורט שמבוססים על פיזיות(כאילו אין פיזיות בכדורגל או טניס) בקיצור, סמים נמצאים איפה שנוח שימצאו. בעצם יש איזושהי העלמת עין ציבורית שאומרת- כל עוד אנחנו לא שומעים על זה, סבבה, רק תיזהרו שלא לתפוס מישהו כדי שלא נצטרך להגיד שכל הענף מלוכלך.

לוינטל 15 במרץ 2011

בייסבול הוא ספורט 'יחידני' באופיו הרבה יותר מענפים קבוצתיים אחרים. פיצ'רים וחובטים הם במוקד העניינים. באופי זה כמו להעמיד בועט מול שוער

סאחי בלטה 15 במרץ 2011

לוינטל. יש סרט שנקרא, "בלתי הפיך". תראה אותו. יש שם סצינה של אנס פסיכופט, שמתעלל בבחורה מאוד יפה. לבסוף הוא חובט את הראש שךה ברצפה, שוב ושוב, ואומר: "זהו. עכשיו את כבר לא פרצוף יפה".
זה בערך היחס שלך כלפי ברצלונה. מימי לא נתקלתי באדם עם קנאה כל כך אובססיבית, שנאה ממש, לקבוצה היפה מברצלונה.
הטור שלך ב"ישראל היום" אחרי הנצחון על ארסנל, היה הדבר הכי עלוב שקראתי בשנים האחרונות – וקראתי לא מעט. האמת, נשבעתי לא לקרוא אותך יותר, אבל הרעש שאתה עושה מחייב להגיד מילה.
ואיך הפעם אתה רוצה לעוות את הפרצוף היפה של ברצלונה? אתה מרים קרן של שמועות, ורץ לנגוח בעצמך? שיהיה לך לבריאות. קבל טיפול, חביבי.
ועוד משהו: אומרים שברצלונה אחראית גם לרצח באיתמר. מסי לבדו כבש שלושה. שווה פוסט, לא.

תומר חרוב 15 במרץ 2011

חכם גדול אתה.

תומאס נוימן 15 במרץ 2011

לא יפה.

כסיפוביץ 15 במרץ 2011

מה הקשר לסרט? ראית אותו בכלל או רק את הסצנה המדוברת?
התגובה אומללה חביבי
תעשן משהו

לוינטל 15 במרץ 2011

אחלה סרט. ראיתי אותו.
אתה דובר של בארסה מטעם עצמך או שמונית באופן רשמי?

לוינטל 15 במרץ 2011

ואגב אם נשבעת לא לקרוא אותי יותר, מה אתה עושה פה? לא חבל להפר שבועה?

שלו 15 במרץ 2011

lasci stare e un bufone

אבא שאומר נווו 15 במרץ 2011

המשפט האחרון מיותר.
בכל השאר בהחלט יש שמץ.
בכלל לא ברורה לי הגישה הישראלית (?), שאם אני אוהב את א' אז אני בהכרח שונא את ב'. 

אבא שאומר נווו 15 במרץ 2011

התגובה שלי לסאחי

Comments closed