יותר גדולה מהדרים טים! (ועדיין אין כמו המקור)

שיר הלל לברצלונה הגדולה שזכתה באליפות שלישית ברציפות

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

קצת מצחיק אותי שעדיין טוענים שברצלונה כל כך פופולארית בישראל בגלל מחלקת השיווק של ערוץ הספורט. נכון, זה עוזר לבארסה שמשחקיה מדי שבוע משודרים בערוץ פתוח, בניגוד לשאר הליגות ולכל קבוצה אחרת (זולת ריאל מדריד), ובמיוחד כשזה ערוץ עם מחלקת הפרומואים הכי טובה בטלביזיה הישראלית.

אבל אם נפרוש כנף ונצא מהפריזמה הפרובינציאלית שלנו, ניווכח שברצלונה היא הקבוצה ההפופולארית ביותר כיום בעולם. היא הכי מלויקקת בפייסבוק (14 מיליון אוהדים, מיליון יותר ממנצ'סטר יונייטד וקצת אחרי יונייטד ריאל מדריד), יש לה הכי הרבה 'אוהדים' ברחבי אירופה. זו קבוצה היסטורית נפלאה. ואין לזה קשר לעובדה שבארסה וערוץ הספורט נועדו זה לזה משמיים. עובדה: הערוץ נולד ב-1990 ממש במקביל ללידת ה'דרים טים' של יוהאן קרויף, כשיורם ארבל ומוט'לה שפיגלר היו מעבירים בשידור חי משחקים מהקמפ נואו מלאי התלהבות. היו ימים.

שני דברים הובילו לפופולאריות הסוחפת של בארסה הנוכחית: הכדורגל הסוחף עם מיטב השחקנים בעולם, עם דגש על הסינרגיה בין כוכבים ברמה האישית להרמוניה קבוצתית מושלמת. וכמובן ההישגיות שמתבטאת בתארים. במישור הזה אני מקבל טענה אחת נגד בארסה: אותו משחק בסטאמפורד ברידג' שהשופט טום הנינג אוברבו סידר בעצמו לבארסה אפשרות לעשות עונה של שישה תארים. אלמלא אותו שופט-גוזל נורבגי, בארסה הייתה מסתפקת בשלושה תארים ספרדים ותו לא. אותו משחק אגב הוא זה שהוביל את מוריניו ללחוש על אוזני עיתונאים ש"בארסה היא פיקציה של התקשורת". וזו תמונה חלקית מאוד.

ותודה לידיד הנורבגי אוברבו

אי אפשר לחשוד בי שאני אוהד של בארסה, אבל בכל זאת צריך לפרגן לקבוצה הזו. עם כל הביקורות המוצדקות יותר ופחות, עם כל הבעייתיות של הליגה הספרדית שמשחקיה הלכו נעשו יותר דומים לאולמות קונצרטים מאשר לספורט, שהרי המנויים באים לראות הצגה ולא ממש תחרות, בהיעדר מתח החל מהדקה השנייה (זה רלוונטי גם למשחקי ריאל).

אי אפשר להתעלם מצורת המשחק של בארסה שנאמנה לעקרונות הטוטאל פוטבול: התקפות בלתי פוסקות, משחק מסירות קצרות מרהיב, טכניקה אישית נהדרת, לחץ על כל המגרש שמובילה לחטיפות בעומק השטח של היריב, מגן ימני שמתפקד כמו קיצוני, מסי שמתופקד כשחקן חופשי ומשחק '9 מדומה' (חלוץ מטרה שהוא בעצם לא כזה מטבעו, אופיו ותנועותיו). יש כאן חדשנות טקטית, בצד אותה נאמנות בסיסית ל-3-3-4 (שהופך במהלך התנועות של אלבס ל-3-4-3 ואפילו ל-4-3-3) שהמחשבה שמניעה אותה היא 'כדורגל התקפי ומבדר' שתכליתו: שעשוע עשרות או מאות מיליוני האוהדים מכל העולם.

 אז זה לא מקרי שברצלונה הפכה להיות "הקבוצה של המדינה" (למרות ששיחקה בערב יום הזיכרון, לא יפה מצידם). יש לה בישראל – וזה מידע מבוסס – יותר אוהדים מהקבוצה השנייה הכי אהודה בישראל – מכבי ת"א כדורסל! מתנת הבר מצווה הכי מבוקשת בישראל היא לראות משחק בקמפ נואו. אתה לא יכול שלא לתמוה כמה מתוך העדר הזה הם אוהדים אמיתיים שיישארו אוהדי בארסה אם, באופן היפותטי כמובן, מחר צ'אבי גומר את הקריירה ומסי עובר למנצ'סטר סיטי.

***

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בארסה חגגה אליפות שלישית ברציפות ותואר תשיעי בשלוש העונות המכונות "עידן פפ גווארדיולה". התואר העשירי – גמר ליגת האלופות – עוד לפניה. עכשיו שוב יש הזדמנות מצוינת להשוות את הקבוצה הנוכחית לקבוצה שנחשבת לגדולה בתולדות המועדון, ה'דרים טים' של קרויף.

האמת היא שההשוואה בעייתית מראש. כי ה'דרים טים' היא המקור, היא ההשראה ומאז בארסה עובדת על בניית גרסות כיסוי. ומי שמבין במוסיקה יודע תמיד להעריך את המקור שנתן בכלל את האפשרות למחדשים ליצור קאברים. הנה למשל 'אמריקן פאי' של דון מקלין:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

והנה החידוש של מאדונה לאותו שיר. רבים חושבים שהוא טוב יותר (אני ממש לא), אבל העניין הוא שתמיד צריך לזכור, שחידוש לא היה קיים בכלל אלמלא המקור:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

ובכל זאת ננסה לעשות את ההשוואה. למה? כי הם התחילו.

רונאלד קומאן, הבלם של קבוצת ה'דרים טים' שהעניק לה בבעיטה חופשית מופלאה בהארכה את גביע האלופות הראשון ב-20.5.1992 בוומבלי, ביקר השבוע באימון ברצלונה והודה: "ברצלונה הנוכחית קבוצה הרבה יותר טובה. היא לא זקוקה לכדורים נייחים כמו שאנחנו היינו צריכים כדי לכבוש ולנצח. לנו היו משחקים טובים אבל גם משחקים גרועים בהם שיחקנו מחורבן.  בארסה של היום הרבה יותר יציבה וטובה. גם אם היא מפסידה איזה משחק, זה אף פעם לא תבוסה בהפרש של שלושה או ארבעה שערים כמו שלנו היה קורה."

מילים כדרבנות. אבל דווקא גווארדיולה אמר את מה שאני ונאמני דון מקלין אומרים: "קבוצת ה'דרים טים' הייתה חלוצית. אי אפשר להשתוות לה גם אם נזכה בעוד תארים. הם היו הראשונים ליצור רצף זכיות של שנים, שהגיע אחרי תקופת בצורת ממושכת. הם ההשראה לקבוצות שנבנו אחר כך. ואן חאל, רייקארד ועכשיו אנחנו ממשיכים את המורשת של אותה קבוצה גדולה, אך שום דבר לא היה מתקיים בלעדיה."

מלים כדרבנות לא פחות.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

אבל האמת היא שבכל פראמטר כדורגלני בארסה הנוכחית עדיפה. למשל איכות השחקנים. הדרים טים הייתה גדולה. רומאריו וסטויצ'קוב ולאודרופ האדיר, גווארדיולה, חוליו סלינאס, מיגל אנחל נדאל, חוסה מריה באקרו, גיירמו אמור, קומאן וזוביזארטה – כבודם במקומם. אבל מי מהם היה נכנס להרכב של בארסה הנוכחית? רומאריו בטוח. אולי גם גווארדיולה וקומאן. לטעמי סטויצ'קוב ולאודרופ היו נשארים על הספסל. אם עוברים עמדה-עמדה בארסה הנוכחית נהנית מהרכב עדיף (אבל הסגל שלה קצר ונחות לעומת הדרים טים) ויש לה גם את השחקן הטוב בעולם.

מבחינה סטטיסטית אין מה להשוות. העונה הראשונה של גווארדיולה הייתה קשה יותר עם 27 נצחונות בלבד ב-38 מחזורים, דומה לאליפות הראשונה של הדרים טים ב-1991 עם 25 נצחונות. אבל בארסה של לפני שלוש עונות כבשה 31 שערים יותר מאותה דרים טים, וזו כמות כה עצומה שגם טיעון כמו 'הליגה נחלשה' לא מתקבל. בעוד הקבוצה של קרויף שמרה על בערך אותם אחוזי הצלחה בארבע האליפויות הרצופות ואף פעם לא חצתה את רף 25 הנצחונות בעונה, הקבוצה של גווארדיולה מעמידה בשנתיים האחרונות נתונים מדהימים של בערך 30 נצחונות ובקושי הפסד או שניים. ושוב – גם אם ניקח בחשבון שאתלטיקו מדריד, לה קורוניה וולנסיה הם לא מה שהיו, זה עדיין הבדל משמעותי, במיוחד כשרואים את ההצגות באירופה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

בארסה הנוכחית קבוצה שהרבה יותר קשה לנצח אותה, וגם אם תנצח – זה יהיה בקושי כשהיא ממילא תשלוט בכדור רוב הזמן. בארסה הנוכחית קבעה אינסוף שיאים אישיים וקבוצתיים (רצף משחקים ללא הפסד, כמות נקודות, גולים של מסי בעונה ובישולים של אלבס כמגן בעונה וכו'). וגם עניין נוסף – יש לה הרבה יותר שחקני בית (7-8 בהרכב כולל הכוכבים).

מסקנה: בארסה הנוכחית טובה יותר. זכייה בגביע אלופות שני בשלוש שנים ישים על כך חותמת סופית. מצד שני אין כמו המקור.

ולסיום תזכורת: שושלת הדרים טים של קרויף התפרקה אחרי התבוסה 4:0 למילאן בגמר האלופות 1994, שנתיים אחרי הזכייה הראשונה.. האם שנתיים אחרי הזכייה ברומא, יש משהו שיכול לקרות ב-28 במאי בוומבלי שיפרק את הקבוצה הזו?

על "קפקא על החוף"
שסק. בארץ

No Comments

יו 12 במאי 2011

לא יודע אם יפרק, אבל שלישיה (הראשון מגיגס) תשמח רבים

ברסלוניסטה 12 במאי 2011

אני מוחה!

א. אוברבו והמשחק בסטמפורד ברידג' – כנגד שני הפנדלים הוודאיים שנגזלו מצ'לסי במשחק השני (אחד בטוח שלא היה ושני ששופטים רבים היו פוסקים כמו אוברבו) ניתן לציין את הפנדל על הנרי שלא נשרק במשחק הראשון (כשלאחר המשחק התייחס דרוגבה להחלטה זו באומרו ש"טעויות שיפוט הן חלק מהמשחק") ואת האדום הבלתי מוצדק בעליל שהוצא לאבידל במשחק השני.

ב. ההשוואה ל"דרים-טים" של קרויף – זו השוואה צרה מדי לטעמי. ברסה הנוכחית טוענת לתואר הקבוצה הגדולה ביותר בכל הזמנים. כזו שעולם הכדורגל יראה אחרת עם שקיעתה.

תומר חרוב 12 במאי 2011

סטויצ'קוב ולאודרופ על הספסל? סטויצ'קוב נראה לך כמו אחד שישב על הספסל?

לוינטל 12 במאי 2011

היה מפוצץ את גווארדיולה, מה? מאיים במעבר לריאל

דורון 12 במאי 2011

סטויצ'קוב היה ניגש לפפ לפני המשחק ומסביר לו בבולגרית שהוא ימצא את המעיים שלו תלויים על המראה ברכב שלו.

אוצר בלום 12 במאי 2011

ברסה בעידן פפ טובה משמעותית מהדרים טים של שנות ה 90,זה בכלל לא בר השוואה.

אני אוסיף שני נתונים די משמעותיים ששכחת לציין לגבי ברסה בעידן פפ :
א – היא ספגה בכל עידן פפ ( 3 שנים ) רק פעם אחת שלישיה ( בהפסד לאינטר )
ב – בכל הקדנציה של פפ בברסה,לא היה משחק שהיריבה החזיקה בכדור 50%,אפילו משהו שקרוב לזה

נ.ב

פידבק – הכתיבה שלך משאירה אותי פעמים רבות פעור פה.בעיקר שאתה כותב אוף ספורט.תמשיך כך עמית =]

סטודנט 12 במאי 2011

א' ממש לא נכון. היא ספגה נגד סביליה בסופר קאפ הספרדי שלישייה בהפסד 3-1 במשחק הראשון, וגם נגד בת אותה העיר במשחק בגביע המלך באותה התוצאה (משחק גומלין ללא חשיבות, אבל עדיין משחק רשמי).

לגבי ב', בגמר ליגת האלופות ב-2009 אחוזי אחזקת הכדור היו 51%-49% לטובת בארסה, אז קרוב לזה היה גם היה. בכללי הקביעה הזו נחרצת למדי, וגם אם היא כן, לא הפרט הזה הופך אותה לקבוצה גדולה, כמו שהאחוזי אחזקת הכדור של נבחרת ספרד במונדיאל לא הופך אותה לנבחרת מרשימה

לוינטל 12 במאי 2011

תודה רבה על הפידבק, אוצר בלום.
מש שבאמת מדהים בנתוני החזקת הכדור הוא שהרי בארסה עולה ליתרון מוקדם ואז היריבה צריכה יותר את הכדור. ולכן היו משחקים כמו מול ארסנל באמירייטס העונה שבמחצית השנייה ארסנל צימצמה משמעותית את אחוז ההחזקה בכדור (או יונייטד בגמר 2009). ועדיין זה נכון שבארסה תמיד מסיימת עם מעל ל-50 אחוז (ובדרך כלל מעל ל-70 אחוז).
אבל זו סטטיסטיקה שאני לא אוהב

יריב 12 במאי 2011

כבר זמן רב שלא שמעתי דבר כה מגוחך. הביצוע של מדונה טוב מזה של מקלין?! הדבר היחיד שאני משווה לביצוע של מקלין הוא זה: http://www.youtube.com/watch?v=hEcjgJSqSRU, רק בגלל שהוא כל כך משעשע ואני חנון ביותר.

ביחס לברצלונה, מה שהכי מעצבן אותי עם השידורים שלה הוא שהשדרים מדברים על החזקת הכדור שלה כאילו שזה עניין התקפי, כשכל ילד יכול לראות שהחזקת כדור היא עניין הגנתי בברצלונה (ודומני שזה גם נאמר כמה פעמים מגורמים בקבוצה). אני איבדתי עניין בהם מזמן, ומקווה שמנצ'סטר באמת יכניסו להם כמה בגמר.

יריב 12 במאי 2011

איבדתי עניין, חוץ מלנזוף בהם בצדקנות על כל ההתנהגות הנלוזה שלהם (אי החזרת הכדור לקאזאן, וההתחזות לשופט של פינטו, שלא לדבר על התחזויות והוצאות כדור מוקדמות).

אביאל 12 במאי 2011

ברסלוניסטה – תעשה לי טובה, נמאס לי כבר לתת את הלינק כאן לפנדלים, חמישה פנדלים, שלושה בטוחים לגמרי, שניים ששופטים היו נותנים בקלות, שניים גם, אם היו מתקבלים היו מוציאים לטורה ולפיקה אדומים, אז דיי עם השטויות.

אני לא בטוח שעם שופט אחר, שהיה משנה את הסיטואציה היו מדברים גדולות על ברצלונה, אני מניח שגם ללא ליגת האלופות בשנתיים אלו היינו רואים שינויים בקבוצה, כמו שידוע לכל חובב ליגה ספרדית, שלא משנה כמה יעריכו עכשיו, שנתיים בלי אליפות, יראו לגווראדיולה את הדלת, ראו מקרה רייקארד.

אריאל 12 במאי 2011

לרייקארד הראו את הדלת לא כי הוא לא הביא אליפויות אלא כי הוא איבד את הקבוצה. כל ההתנהלות של רייקארד, שבהתחלה נתנה לקבוצה ראש שקט, הפכה אחר כך לכאב ראש כשכל שחקן עשה מה שבראש שלו.

גיא זהר 12 במאי 2011

מה שמעניין להזכיר שיש סגירת מעגל כי הדרים טים זכתה בגביע אירופה, הראשון בהיסטוריה של בארסה, בוומבלי.

ניינר 12 במאי 2011

למיכאל לאודרופ יש מקום בהרכב של כל קבוצה, אי פעם.

גיל שלי 12 במאי 2011

אני בקלות הייתי מעלה את לאודרופ לפני פדרו או וייה. מה שכן, לאודרופ רומאריו ומסי, לא משאיר מקום לסטויצ'קוב.

לוינטל 12 במאי 2011

לאודרופ אחד מאהבות הילדות. אבל אם להיות ריאליים…. בעצם אתה יודע מה, לאודרופ על חשבןו אינייסטה זה רעיון לא כל כך רע. מישהו מתנגד?

ניני 12 במאי 2011

בארסה בעידן הנוכחי היא אולי כדורגל מלהיב. אך להשוות את הליגה הספרדית הבזיונית- (חיפה היו מסימים שם מקום 5)או בשמה החדש "לא ליגה" לזו של שנות ה 90 שאומנם היו פערים, אך העידן הכלכלי עדיין לא הרס לגמרי את התחרותיות זה פשוט עליבות לשמה.
לי אישית נמאס מבארסה ומייחל להפסד בגמר. מתחיל להריח ניחוחות צהובים עולים מקטאלוניה..

לוינטל 12 במאי 2011

אתה מפריע, אנחנו מנסים פה לנחס

ניר לוי 12 במאי 2011

חיפה היו מסיימים שם במקום חמישי כמו שהליגה הישראלית היא השישית בטיבה באירופה…

מוי כיף 12 במאי 2011

עם כאלה "פירגונים" עדיף כבר ללכלך

לוינטל 12 במאי 2011

למה? פייר לא פרגנתי? זה עלה לי בדם.
לפני כמה שבועות ג'יג'י בקאלי נשיא סטיאווה בוקרשט רצה להתנצל אז הוא אמר: "אני מתנצל בפני בני המיעוטים אם פגעתי בהם. זו בסך הכל בעיה שלהם, מחלה שלהם, והם צריכים לטפל בה". ועל נשיא של קבוצה אחרת (ראפיד) הוא אמר: "אני מתנצל אם הוא נפגע. כן, הוא בחור זול וחסר חשיבות, אבל שאלוהים ישפוט את כולם".
אז אתה רומז שאני בקאלי הישראלי?

מוי כיף 12 במאי 2011

אם אלו פני הדברים אתה בהחלט יכול להכריז על עצמך כבקאלי הישראלי (אחרי שגאיידמק פינה לך את הזירה)

matipool 12 במאי 2011

מישהו פעם כתב או אמר שהיום בו המוסיקה מתה היה כשמדונה הוציאה את החידוש לשיר של מקלין . זה היה שנון וגם אם הוא קצת הגזים , זה עדיין כמעט חילול קודש להשוות בינהם .

ניינר 12 במאי 2011

קבוצה עם רומאריו, לאודרופ ומסי בהרכב היא הקבוצה הטובה אי פעם ולא משנה מיהם השמונה האחרים :)

Comments closed