תחרות רובינשטיין (היום ה-11): ניתוח 6 הפיינליסטים

יומן תחרות רובינשטיין: ציפיות והערכה לגמר הגדול.

אנחנו נמצאים במאני טיים, על קו הסיום של התחרות. ראשית עליי להחמיא לתחרות רובינשטיין ה-13. היא איכותית ונפלאה יחסית לתחרויות קודמות גם מבחינה מוסיקלית וגם מבחינה ארגונית. עונג צרוף!

 הגמר שהתחיל בימים שישי ושבת עם השלב הקאמרי יימשיך היום ומחר עם שלב הקונצרטים הקלאסיים בהיכל התרבות ויינעל בימים רביעי וחמישי בשלב הקונצרטים הרומנטיים. לא נכחתי בשלב הקאמרי ולכן נאלצתי לשמוע ולקרוא דיווחים והתרשמויות מפי אנשים שנכחו. הרשמים היו שונים.
בכל מקרה הנה כמה מילות הערכה על כל אחד, לפי סדר המתחרים בגמר. מה אני רוצה ומה אני חושב שנקבל:

1)

גילטבורג

 בוריס גילטבורג (27, ישראל) – לא אמור בכלל להיות בגמר. הוא כאן בגלל החלטה מביכה ומסריחה מפוליטיקה. גילטבורג אמנם פסנתרן טוב והחמאתי לו כאן כבר ביום הראשון לתחרות, אבל אם לשפוט לפי מה ששמענו בתחרות – לא מצאתי ישראלי אחד בקהל, כולל הפטריוטים הגדולים, שסברו שמקומו בגמר. ועם כל הכבוד לשופטים – מה שחשוב הוא מי הפסנתרן/ים שהקהל ינהר אחריהם וייקנה כרטיסים להופעותיהם ודיסקים שלהם.

 חבל שהפוליטיקה ניצחה ומקומו של הקוריאני פארק ג'ונג-האי שראוי לגמר, לא נכלל בו. אני מקווה שיזכה בפרס שישי, אני צופה שיקבל שני מקומות לפחות יותר מזה, אבוי.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

2)

מוטוזקין

אלכסנדר מוטוזקין (31, רוסיה) – ההפתעה הנעימה של התחרות. הוא כבר מעבר לגיל 30. מה שחסר לו זה כריזמה ואישיות. למוטוזקין יש מגע פנטסטי על הקלידים והבנה מוסיקלית מעמיקה. אהבתי אותו מהשלב הראשון (ניגן רביעי, משמע כבר בערב הראשון) והוא עבר לרוב הקהל מתחת לרדאר, אבל בשלב השני כבר היה אדיר עם סונטת ואלדשטיין וסונטה 8 של פרוקופייב. יכול לסיים מקסימום במקום השלישי לדעתי, אבל לדעתי יסיים שישי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 3)

פוקומה

קוטארו פוקומה (29, יפן) – היפני הוא הפסנתרן הכי בשל, בוגר ומחושב בתחרות. שופטים מעריכים את זה וחברות תקליטים אוהבות את זה. את השלב השני שלו בתחרות, כשניגן יותר מדי ליסט וגם שופן סביר בלבד, לא אהבתי. דווקא בשלב הראשון כשניגן באך ובטהובן יותר נהניתי ממנו. וזה לזכותו. אז כן, הוא מנגן נכון וטוב, אבל אני לא ממש מתרגש ממנו. לצערי תחושת הבטן שלי והחושים הפוליטיים שלי אומרים לי שהוא יקצור פרס גבוה מאוד (אולי אפילו ראשון):

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 4)

רשקובסקי

איליה רשקובסקי (26, רוסיה) – "רשקו" הוא אחד משני המתחרים שהכי ריגשו אותי בתחרות. מבחינתי מגיע לו פרס שני משתי סיבות: א. הוא היה מעולה בכל שלבי התחרות עד כה. ב. הוא בחר תכנית נפלאה כמו אמן דגול. לחובתו יש לזקוף דבר אחד: איליה לא באמת ניגן אף יצירה קלאסית טהורה. הסונטה ה-18 של בטהובן הייתה היצירה ה'קלאסית' היחידה שלו. אבל הוא ניגן שומאן אדיר, הכי יפה בתחרות, וגרם לי לדמעות בעיניים גם כשניגן פרוקופייב. אני מאוד חיבבתי אותו. הוא גם חתיך הורס. חבל שלא נתן הדרנים אחרי שהקהל הריע לו. לצערי בניגוד לאהבה שלי, בגלל השופטים לפי הערכתי יזכה בפרס רביעי-חמישי בלבד:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

5)

זובר

אריק זובר (25, ארה"ב) – זובר נתן רסיטל עצום בשלב השני בתחרות (עם הסונטה בסי מינור של ליסט) אבל למען האמת – בשלב הראשון לא היה כנראה באותה רמה (כנראה כי לא נכחתי ורק דיברתי עם אנשים שנכחו ואני מעריך את דעתם). בכל מקרה מדובר בבחור מוכשר מאוד, שיודע לשחק היטב בין הפיאנו לפורטה, בין הקלילות והעדינות לרצינות וקשיחות. פרצוף הלארי בירד שלו, הגובה, העוצמה, הכריזמה, לא יכולים להטעות. מדובר באמן אמיתי. יש לו עתיד מבטיח. הערכה שלי ורצון שלי: פרס שלישי-רביעי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

6)

טריפונוב

דניל טריפונוב (20, רוסיה) – העתיד של עולם הפסנתר. צעיר משאר המתחרים בגמר באופן ניכר. אני אגלה לכם סוד קטן (ספוילר): אני מתכנן לכתוב בעוד כמה ימים מדוע השופטים חייבים להעניק לדנילוב את הפרס הראשון. זאת כמובן בתנאי שיצלח את הגמר בצורה טובה, ואני כבר ראיתי התרסקויות בשלב הזה של התחרות, לכן אני לא נחפש לכתוב זאת. טריפונוב הוא הדבר הכי גדול ומדהים בתחרות הזו. התופעה. המכשף. הייצור. תקראו לו איך שתרצו. בפועל הבחור מוציא רגשות ממני ומהרבה בקהל ששאר המתחרים לא מסוגלים. הכריזמה, הכישוף. המגע הקסום והמלטף על הפסנתר. הוא עושה דברים בצורה לא מקובלת, הפרשנויות שלו ליצירות לא קונסרבטיביות, ועדיין זה תמיד יוצא נפלא ומרתק. בשלב הראשון טריפונוב ניגן סונטה של היידן – שזה ההיידן הכי יפה ששמעתי זה כמה תחרויות. והשופן שלו בשלב השני – אין דברים כאלה. כמה זה היה מושלם, אין לתאר.

אבל יש לציין: בגיל 20 בקושי טריפונוב הוא עוד לא מוצר מוגמר. הוא לא לגמרי בשל. יש לו עוד דברים לשפר וללמוד – בעיקר עניינים של טמפו ודינמיקה. ובכל זאת אני מת על המשוגע הזה.  לטעמי טריפונוב חייב לקבל את הפרס הראשון על הפוטנציאל האדיר שלו. כי הרי ברור שתהיה לו קריירה ענקית. אם אני אופטימי? לא ממש. השופטים יחרבו את זה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

עכשיו בואו נראה מה יהיה בשלבי הקונצ'רטו. שידורים חיים בקול המוסיקה, באתר התחרות וברביעי ובחמישי גם בערוץ הראשון. אל תחמיצו!

2010-11: עונה מפתיעה לטובה וגם עצובה מאוד
לרבע האחרון מכבי תעלה עם 4 שחקנים (טל בן יהודה)

No Comments

B. Goren 22 במאי 2011

עמית, אפשר להמר עליהם ב- Winner???

לוינטל 22 במאי 2011

טוב שלא. כי זה בידי השופטים. אבל אנחנו חובבי התחרות מהמרים בינינו לבין עצמנו.
יש גם טופס שמחלקים (חילקו היום ויחלקו גם בימים שני וחמישי) לבחירת אהוב הקהל מטעם 'ידיעות אחרונות'. כמו כן יש בפייסבוק אפשרות לבחור את הפייבוריט שלך בעמוד הפייסבוק של התחרות
http://www.facebook.com/profile.php?id=743454139#!/pages/Arthur-Rubinstein-Piano-Competition/182848245082202

IDO 22 במאי 2011

אני עם פוקומה, (לפחות מהקטעים ביו טיוב).
הוא מביא משהו מודרני לשולחן, ואת הפרשנויות האחרות כבר שמעתי. אני אוהב את הסטאקטו והצליל המבריק שלו.

זובר פומפוזי מדיי לטעמי (שמעתי את השלב השני).

אני מבין למה אתה מתלהב מ טריפ-נוב, אבל שמע, הוא לא מביא שום חדש לשולחן, מצד שני הוא הכי קרוב לארתור רובינשטיין משאר המתחרים.

B. Goren 22 במאי 2011

אני לא בטוח שהזוכה צריך לחדש משהו. לא תמיד מי שמחדש הוא גם טוב יותר.

לוינטל 22 במאי 2011

עידו,
אני מתלהב כי יש לו נפש של אמן והוא מפיק צליל מיוחד והוא מביא לטעמי ועוד איך אינטרפטציות חדישות ביצירות רבות. דברים שלא שמעתי קודם לכן או שנדיר היה לשמוע – כמו מאזורקה של שופן שהוא ניגן נפלא בשלב הראשון, ברקרולה שהוא ניגן אחרת והיה לי מוזר לשמוע ולקבל את הצורה (לפחות בהתחלה, אחר כך היו קטעים מרהיבים ביופיים).
זו דעתי לפחות והיא מבוססת על האזנה רבה.

IDO 22 במאי 2011

דעתי כאמור מתבססת על סירטוני היו טיוב
(מלבד אריק זובר ששמעתי יותר), לכל אחד הקדשתי 4 דקות בדיוק, וזו ההתרשמות האיסטנקטיבית שלי.

לא שמעתי את מאזורקה ולא את ברקרולה, אני אחפש אותם.

– – –

כמו הרבה מוזיקאים אחרים אני לא צריך יותר מ 4 דקות בשביל לבסס דיעה. (מתי שאני עורך אודישנים זה יותר לכיוון של 90 שניות..)

השלונגובונג האחרון 22 במאי 2011

עמית, יתכן ששלושה מהפסנתרנים (מתוך השישיה העולה לגמר) ינגנו את אותה היצירה בשלב הראשון של הגמר (Mozart: Concerto no. 23 in A major, K. 488) ?

האמת, זו אחלה דרך להשוות… אבל לא פוגם מעט בטעם התחרות?

לוינטל 22 במאי 2011

זו שאלה פילוסופית מעניינת. על פניו אם אתה רוצה להשוות בין פסנתרנים, הדרך הכי נוחה וקלה היא לחייב אותם לנגן אותן יצירות.
אבל בחירה היא חלק מהעניין בשביל לראות מיהו האמן ולהבין את אישיותו.
לגבי העניין עצמו:
בכל התחרויות קורה שמנגנים בשלב הגמר יותר מפעם אחת אותו קונצרט.
הפעם הקונצ'רטו ה-23 שינוגן פעם אחת בערב הראשון ופעמיים בערב השני (זובר ומיד אחריו טריפונוב).
באופן די תקדימי בחלק הרומנטי ינוגנו 6 קונצ'רטי שונים – תמיד בעבר קרה שקונצ'רטי של רחמנינוב, פרוקופייב או צ'ייקובסקי נוגנו לפחות פעמיים.
טוב שיש גיוון

שלומית 22 במאי 2011

זה יהיה הזוי לגמרי אם גילטבורג יקבל פרס גבוה מטריפונוב. אז בכלל השיקולים הפוליטיים יהיו בולטים בצורה מביכה, וגם ככה זה מביך…בכל אופן- אין עוררין על כך שטריפונוב צריך לקבל פרס ראשון. אני גם חשבתי שמיד אחריו צריך לקבל פארק הקוריאני שלדעתי היה צריך לקבל פרס שני. מאחר ופארק לא עלה שלא בצדק בכלל- לדעתי צריך לקבל רשקובסקי את הפרס השני ואחריו האמריקאי ואחריו היפני. רק בסוף צריך להיות הרוסי הנוסף (אלכסנדר) וגילטבורג לדעתי לא צריך לקבל כאן שום פרס. האמת- שאם לדבר על הפרס לפסנתרן ישראלי- צריך לתת דווקא לברניקה גליקסמן שהיא מרגשת יותר בנגינתה מאשר גילטבורג. ולגבי פרס חביב הקהל- חבל מאוד שאין אפשרות לבחור מבין כל המועמדים, כולל אלו שלא העפילו לגמר, אחרת הייתי בוחרת בפארק הקוריאני, כפרס ניחומים על כך שהוא לא עלה שלא בצדק!

תום 22 במאי 2011

שלומית- אני רק יכול לחזק אותך בנוגע לברניקה! היא פסנתרנית מעולה, ומאוד אמוציונלית ומרגשת. זה מה שאני חיפשתי בתחרות הזאת, נפש אמן!
אני לא אתעסק בשאלה אם הגיע לה לעלות לגמר כיוון שהיו פסנתרנים מעולים נוספים, אבל היא הייתה עדיפה על בוריס בבירור. זאת בושה לא לתת לה את הפרס הישראלי הטוב ביותר (מה שכמובן יתן לה דחיפה לעתיד) ואם זה לא יקרה אני לא חושב שצריך לעבור על זה בשתיקה אחרי שבוע וחצי של תחרות שפיטה הזויה.

לוינטל 22 במאי 2011

תשמע, ברור לך שבוריס כבר זכה בפרס הישראלי הטוב ביותר בתחרות, כי הוא הישראלי היחיד בגמר.
אני מסכים לגבי ברניקה. פסנתרנית טובה מאוד וגם בחורה נחמדה מאוד, קולית, דוברת שש שפות, אינטליגנטית.

אני חושש מאוד שטריפונוב לא יקבל פרס ראשון. זה יהיה טיפשות של השופטים, אבל אני בהחלט מסוגל לראות אותם נותנים ליפני פרס ראשון

לוינטל 22 במאי 2011

נ.ב – עם או בלי קשר, אל תשכחי שסגנית יו"ר חבר השופטים יפנית

מוטי 22 במאי 2011

רשקובסקי הולך לתת את השני של פרוקופייב – יצירה מודרנית מונומנטלית מדהימה, עם קדנצות ארוכות מאוד בפרקים הראשון והרביעי. הפרק השני הוא אחד המתסכלים לנגינה. הימור רציני לקחת יצירה כזאת. אם הוא מצליח- הוא לוקח את התחרות. בהנחה שלא יפשל במוצרט.

לוינטל 23 במאי 2011

מוטי, אני מת על ניתוחים כאלה.
אי אפשר לדעת לקראת מה הולכים, אבל אני מסכים איתך. השני של פרוקופייב אדיר ומאתגר מאוד.
רשקובסקי ענק.

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 22 במאי 2011

 פארק ג'ונג האי אולי לא יהיה בגמר אבל פארק ג'י סונג יהיה כמעט במאה אחוז בגמר משלו. ובהזדמנות זו תודה על סדרה מרתקת!

לוינטל 23 במאי 2011

בכיף. יאללה פארק. אני איתו כפיצוי לעם הקוריאני

מארק בלינדר 23 במאי 2011

עמית,
הזכרת איך המתמודדים צלחו את שני השלבים הראשונים. יש לכך השפעה על הניקוד בגמר? האם לוקחים את זה בחשבון כמו בקפיצה לגובה שאם יש שוויון בין שניים בגמר מתסכלים על הקפיצות הקודמת שלהם?

ועוד שאלה, האם אני הוזה או שבאמת אין דף בויקיפדה לתחרות רובינשטיין לפסנתר בשפה האנגלית? מצאתי רק לתחרות של אנטון רובינשטיין אבל לא לזאת של ארתור.

לוינטל 23 במאי 2011

מארק,
א) לגבי השאלה שלך – אוי לבושה. אתה צודק. אני אגיד זאת למנהלת האמנותית של התחרות עדית צבי.
ב) העלית נקודה חשובה: השופטים מכריעים בסוף על סמך כלל התחרות. אמנם יש "גמר" אבל בהחלטה הסופית לגבי הזוכה/ים, לוקחים בחשבון את כל השלבים בתחרות – הרסיטלים, החמישיה והקונצ'רטי. הרעיון הוא שהמתחרים צריכים להוכיח את עצמם כפסנתרנים שלמים, טוטאליים- שיודעים להופיע בהצטיינות בכל הדרכים האפשריות – לבד, עם הרכב קטן, תזמורת קונצרטנטית ותזמורת רומנטית גדולה.
ג) יש פוסט חדש מהתחרות בבלוג
http://debuzzer.com/lewinthal/3515

Comments closed