זכרונות מ-1978

קופיטה אמריקה - הארגון המחפיר של הארגנטינאים

בואו נדבר קצת על הקופה אמריקה. אתם יודעים, כתבתי לפני הטורניר שאני מחכה לו בציפייה, פנטזתי על כדורגל טוב. בינתיים המצב על הפנים. הרמה ברוב המשחקים מביכה, לא מתקרבים עדיין לממוצע של שני שערים למשחק (17 גולים ב-11משחקים). 7 מ-11 המשחקים הסתיימו התיקו, השאר הוכרעו על חודו של גול דחוק.

בקיצור: עברו שני סיבובים ועוד לא התנענו. הקופה לא ממריאה. במקום קופה קיבלנו 'קופיטה' (קופה קטנה), או בשפה הקופמנית קו-פח.

הקופיטה אמריקה נראית כמו ריצת מאה מטר בין שני גברים שמנים מאוד. לפחות יש מתח. יש נתונים היסטוריים: שלוש הפייבוריטיות – ארגנטינה, ברזיל ואורוגוואי סיימו בתיקו את שני משחקיהן הראשונים. קראתי איפשהו שבכל 43 המהדורות של הטורניר לא קרה שגם ארגנטינה וגם ברזיל לא ניצחו את משחקן הראשון בטורניר. הפעם הם לא ניצחו בשני הסיבובים הראשונים. וזה לא רק שלא קרה, זה גם לא יקרה יותר כנראה. חוצמזה אחרי סיבוב וחצי לא נותרה נבחרת עם מאה אחוזי הצלחה!

טוב, זה עודד אתכם? אולי כמו לעשות בדיקות דם ולגלות שחסר לכם ברזל בגוף, אז אתם חושבים שזה מקטין את הסיכוי שתתפתח אצלכם חלודה. לא מצחיק.

***

עכשיו לחלק המחפיר של הטורניר הזה: הארגון של הארגנטינאים. יפה עשו כשהביאו את הטורניר לפריפריה, שמונה ערים שונות מארחות. אבל למה ארגנטינה חייבת להיות רמאית? למה להזכיר לנו את הארגון של מונדיאל 1978? ואיך שוב עולה בראשנו היד של דייגו ב-86?

שימו לב: בסיבוב השלישי של שלב הבתים שני המשחקים המכריעים של כל בית לא ייערכו באותה שעה. ארגנטינה תשחק מול קוסטה ריקה (יואו, כמה חבל שיפן לא כאן) יממה אחרי קולומביה – בוליביה. במילים אחרות: האלביסלסטה יידעו בדיוק איזו תוצאה הם צריכים כדי להשיג את המקום המקסימלי אליו יוכלו להגיע. בושה.

חוצמזה יש סיכוי מאוד ריאלי ששתי נבחרות שמשחקות יחד בשלב הבתים (ראשונה ושלישית) ייפגשו שוב ברבע הגמר. תמוה.

לארגנטינה יש שתי יריבות היסטוריות ושנואות, ברזיל ואורוגוואי. המארגנים עושים הכל כדי לדפוק אותן ולעזור למארחת כמובן. נתחיל מברזיל:

היא משחקת בבית ב', אבל משום מה בצורה עקומה במיוחד דאגו המארגנים שמשחקי בית ב' ייערכו יממה אחרי משחקי בית ג' החל מהסיבוב השני. ארגנטינה תמיד תשחק יממה או כמה ימים לפני ברזיל – יריבתה הגדולה. כמובן שנעשה הכל כדי למנוע אפשרות שברזיל תוכל לפגוש את ארגנטינה עד לגמר. רק אם אחת מהן תסיים ראשונה והאחרת שלישית יש סיכוי כלשהו שהן תיפגשנה לפני הגמר (וזה יקרה כבר ברבע).

ברזיל אמנם תעלה לשחק במשחק המאוחר של הסיבוב השלישי בבית ב' וכמו ארגנטינה היא תדע מה היא צריכה להשיג בשביל לעלות; אבל אפשר לטעון שממילא אף אחד לא ציפה שהסלסאו יסתבכו, ובדרך הנוכחית יהיה להם גם הכי מעט זמן לנוח לפני הנוקאאוט.

אבל הרבה יותר מקומם מה שעשו המארגנים לאורוגוואי, שחולקת מספר זכיות זהה לארגנטינה במונדיאלים (2) ובקופה אמריקה (14) כשבין שתי המדינות יריבות היסטורית עצומה (למעשה מדובר בשתי האימפריות הראשונות בכדורגל העולמי).

 אם כבר מדברים על היריבות, תרשו לי להזכיר שאורוגוואי על 3 מיליון תושביה, הגיעה הכי רחוק מבין הדרום אמריקאיות במונדיאל האחרון. נזכיר גם שארגנטינה זכתה בתואר האחרון הרציני שלה ב-1993 (קופה), אורוגוואי זכתה באותו תואר שנתיים אחר כך. וממש בסוף השבוע הנוכחי הנבחרת עד גיל 17 של אורוגוואי הביסה את ברזיל 0:3 ועלתה לגמר המונדיאליטו (ארגנטינה אגב הודחה בשמינית הגמר בפנדלים מול אנגליה).

ובכן, המארגנים שלחו את האורוגוואים לשחק את שני המשחקים הראשונים שלהם בסאן חואן ומנדוסה – שתי ערים שנמצאות במערב על גבול צ'ילה, גם כמה שיותר רחוק מאורוגוואי וגם כמה שיותר קרוב לצ'ילה – היריבה הגדולה של אורוגוואי בבית ג'. לעומת זאת הערים בואנוס איירס, לה פלאטה וסנטה פה נמצאות סמוך לגבול עם אורוגוואי. השערוריה הגדולה היא קביעת המשחק בין אורוגוואי וצ'ילה לאצטדיון במנדוסה שסמוכה לאנדים. זה כמעט כמו לשבץ את המשחק לסנטיאגו. לא פלא ש-30 אלף אוהדי צ'ילה היו במשחק ואלפים בודדים מאורוגוואי.

אגב באותו הקשר צריך להזכיר את הר הגעש פוייהיה שנמצא בצ'ילה. לפני חודש הוא התפרץ. ענן האפר הוולקאני התפשט מזרחה בשבוע האחרון. זה גרם לביטול 35 טיסות ממונטבידאו – רובם הגדול יועדו לבואנוס איירס. אוהדים נותרו תקועים 4 ימים בשדה התעופה של בירת אורוגוואי. בזה כמובן אי אפשר להאשים את המארגנים.

אם אורוגוואי תזכה בבית שלה היא שוב תיזרק לחור בסאן חואן. אז אולי בכלל עדיף לה לסיים שנייה ולשחק בסנטה פה. כרגע ממילא לא נראה שיש לה ברירה. צ'ילה נראית טובה ממנה.

***

אני אגב מעודד את ונצואלה אבל אני בעד הפתעות ואחגוג זכייה של כל אחת שאינה ארגנטינה או ברזיל.

היום בו נולד מונדיאל הנשים
עוד קיסם למדורה

No Comments

דורפן 10 ביולי 2011

כולם מרמים. זה נכון. אבל כמו שכתב תבורי לגבי יד האלוהים – נדמה שהארגנטינים הכי פתוחים לגבי העניין….

גפן 10 ביולי 2011

הכל נכון . בדרום אמריקה כמו במזרח אירופה ורוסיה הכל נמכר במחיר הנכון..

לדעתי ארגנטינה בכל מקרה תצטרך ניצחון בכדי להבטיח העפלה ממקום 1 או 2 . תיקו והיא מסיימת שלישית בכל מקרה, ותלוייה בבתים האחרים.

אגב אני היחיד שנמצא בתחושה שרק בישראל מתייחסים לאירועים כמו אירוויזיון וקופה אמריקה?

ארז (דא יונג) 10 ביולי 2011

בלי קשר למשחק של אתמול, פרגוואי כבר כעשור וחצי ממצבת את עצמה כנבחרת השלישית בטיבה בדרום אמריקה. נכון שלאורוגוואי היה את המונדיאל המוצלח, אבל פרגוואי , בעיקר בטורניר המוקדמות, מפגינה יציבות מרשימה.

ולגבי תיאורית הקונספירציה – סדר המשחקים ושיבוץ הבתים נעשו בהגרלה פומבית, בה היו שלושה כללים : כל ראש בית תשחק פעם אחת לפחות בלה פלאטה, משחקיה של צ'ילה ייערכו בערים המערביות, כך שיהיו כמה שיותר קרובים לגבול עם צ'ילה, ומשחקיה של פרגוואי יערכו בערים קרובות יותר לגבול עם פרגוואי.

אם אורוגוואי הייתה מקבלת את קולומביה בהגרלה, היא לא הייתה צריכה לנסוע כל כך רחוק. קונספירציה אין פה (גם ברזיל וגם אורוגוואי משחקים את המשחק השלישי בבית אחרי שהמשחק האחר יסתיים), והנסיונות לחפש אותה בכח מיותרים.

ארז (דא יונג) 10 ביולי 2011

ועוד משהו: אני לא יודע אם יצא לך לקרוא עיתונים מארגנטינה בזמן המונדיאל, לי כן והכותרות והסיקור של הצלחתה של אורוגוואי היו סופר מפרגנות וחיוביות.
היריבות ההיסטורית בין המדינות היא בעיקר היסטורית והארגנטינאי הממוצע לא חש שנאה או אנטי מיוחד ל"אחות הקטנה" מהצפון.

red sox 10 ביולי 2011

תודה שעשית את מלאכת הכנסת הפרופורציות והעובדות במקומי…
בלי קשר – יש בטורניר הזה כל מיני נסיונות לחידושים במטרה לשפר אספקטים שונים של החווייה והחשיפה לצופים:
– קיום "הצגה כפולה" של שני משחקים בק-טו-בק באותו איצטדיון. עשו את זה באליפות היבשת עד גיל 20 בפרו (כל משחקי הבתים נערכו בהצגות כפולות וכל משחקי בית הגמר בחמישה מחזורים של הצגות משולשות באצטדיון בארקיפה!!!). בטורניר הנבחרות הבוגרות, שני המחזורים הראשונים של בית ג' נערכו באותו יום (הראשון בסאן חואן והשני במנדוסה).

– חלק גדול מהמשחקים נקבעו כך שיתאימו לשידור באירופה. אני מניח שזה עונה על השאלה בדבר העניין שקיים בעולם לגבי הטורניר הזה.

– שיקולים גיאוגרפיים בשיבוץ המשחקים במטרה למשוך יותר קהל. צ'ילה משחקת במנדוסה וסאן חואן, בוליביה משחקת בחוחוי ופראגוואי בסנטה פה. זה לא בשביל לדפוק את אורוגוואי, זה בשביל למלא את האצטדיון.

– ברזיל לא נדפקה, להיפך! לא רק שהיא משחקת (כמו ארגנטינה) יום אחרי המשחק המקביל של הבית שלה, גם נחסכה ממנה הנסיעה בין ערים כיוון שאת שני המחזורים האחרונים של שלב הבתים היא משחק בקורדובה (הראשון בלה-פלאטה כיוון שהיא ראש בית).

– בקשר להערה על היריבות ארגנטינה-אורוגוואי. כמו בכל יריבות (ותאמינו לי שכאוהד הפועל בכדורסל אני מבין בזה) תחושת האיבה גדולה בהרבה בצד של הקבוצה/מדינה הקטנה יותר. באורוגוואי בהחלט לא סובלים את הנבחרת הארגנטינאית (ואת הארגנטינאים באופן כללי). בארגנטינה לעומת זאת קשה למצוא ביטוי ממשי ליריבות הזו.
ועדיין היריבות קיימת. איך אומרים בדרום אמריקה: שלוש היריבויות הכי גדולות בעולם הם ברזיל נגד ארגנטינה, אואוגוואי נגד ארגנטינה וכל היתר נגד ארגנטינה….

A 10 ביולי 2011

על רקע כל זה, קצת (מאוד) מביך לקרוא את כל ההשתפכות של אנשי ערוץ הספורט (יעקבי, שגיא וכו') על הטורניר המשעמם הזה.

B 10 ביולי 2011

כי הם עושים קידום מכירות לערוץ הגזל שלהם,בו הקופה אמריקה משודרת

ניינר 10 ביולי 2011

איזה טורניר מביך ומשעמם ועוד נגוע בכל הגועל נפש הארגנטינאי. למרות שהתנתקתי מערוץ הגזל ישבתי לראות את המשחק של ברזיל בסופקסט בערוץ רומני (חשבתי שאולי מברזיל תבוא הישועה). המסקנה הנוספת שהיסקתי היא ששדר רומני עדיף פי כמה וכמה על אבי מלר הצרחן, גם אם אינך מבין מילה ברומנית.

ארז (דא יונג) 10 ביולי 2011

תגיד, ניינר, אם כבר אתה משתמש במונחים משפילים כמו כמו "נגוע" ו"גועל נפש" האם תוכל לפרט מהו אותו "גועל נפש" ? או איך אותו "גועל נפש" הוא תופעה ייחודית לארגנטינה?

ניינר 10 ביולי 2011

קרא את הפוסט ותבין

ארז (דא יונג) 10 ביולי 2011

קראתי את הפוסט. גם הגבתי אליו. אולי אם תקרא את התגובה שלי ושל רד סוקס תוכל להבין שאין שום קשר בין "גועל נפש ארגנטינאי" – מה שזה לא יהיה שאתה מתכוון אליו במונח המיותר הזה – לבין העניינים בפועל.

אל פריון הדגה 10 ביולי 2011

תגובה 3 למעשה מבטלת את הפוסט. או שצריך לשכתב דק-דק.
תודה.

טימי 10 ביולי 2011

הקופה מביך. משחקים ברמה של ליגה ישראלית. רק לראות אתמול את דני אלבס וחוסר המחויבות שלו (בחיים לא היה משחק ככה בבארסה)מראה מה זה הקופה לשחקנים הגדולים- קוץ בתחת (סליחה על הביטוי) באמצע החופש אחרי עונה מפרכת.

לפחות יש שידור חינם בישוב שבו אני גר ולא צריך לשלם לספורט גזל..

צור שפי 10 ביולי 2011

המועדפות שלי בטורניר הזה הן, לפי הסדר, אורוגוואי, צ'ילה וקולומביה. שיירד קצת השתן מהראש של שתי הגדולות.

אלחנדרו 10 ביולי 2011

אוהד כורסה בארגנטינה
http://www.youtube.com/watch?v=8OU1mW0Ty_Y&feature=topvideos_mp

Comments closed