פולין שמחה, צבעונית ולא בחושך! / נטע יערי

חוויות מפולין


חופשת הקיץ עכשיו. אז באופ"א החליטו לקחת את הקייטנות לילדים צעד אחד קדימה, ואירגנו קייטנת ענק לאוהדי הכדורגל.

במרכזי כל הערים שאירחו את האליפות הכינו לאוהדים FAN ZONE – מתחמים מיוחדים לצפות במשחקים. את הזמן עד המשחק היה אפשר להעביר עם הפעלות של הקהל, שלא ישתעמם חס וחלילה עם הבירה. כשבמקביל גם האביסו אותנו בהמון נקניקיות, פיצות ומאכלים משונים עם שעועית ונקניקים.

לאט לאט, ככל שהזמן לKICK OFF – מתקרב, כל הכיכר מתמלאת אוהדים מכל מיני מדינות, מנסים למצוא איזה משפט מובן בתוך בליל השפות. נדמה פה שאהבת הספורט והכדורגל היא הגשר היחיד בין העמים.

***

כל ההוויה הספורטיבית מתרכזת בתקופה הזו בכלל במזרח היבשת. אזור שבכל יום אחר בשנה לא מקבל אצלנו כמעט חשיפה. ולהיות שם, בתוך האירוע האדיר הזה –  זו חוויה מיוחדת במינה.

הסתובבתי חמישה ימים בפולין, וצפיתי בפולין בשני משחקי רבע הגמר. זו הייתה חגיגה של צבעים ורב תרבותיות ביבשת התרבותית. כל כך הרבה אוהדים – מחופשים, נעזרים באביזרים, מאופרים על כל הפנים ועל גופם בצבעי מדינתם.

הייתי בורשה ובגדאנסק, בשבוע שבו לא היו מריבות בין האוהדים (אולי כי כבר העיפו את הרוסים). כולם – האוהדים והשחקנים – היו להוטים לכדורגל כיפי. לראות אותו, ליהנות ממנו, להסניף אותו ולהרגיש בתוכו- במגרש ומחוצה לו. ולא לתת לפוליטיקה להיכנס פנימה.

***

בערים הגדולות, המארחות, תשכחו מכל מה שחשבתם על מזרח אירופה: תשתיות מפגרות, בניינים מקולפים, אנשים בלי שמחת חיים. הכל הפוך, לפחות כשמתארח אצלם יורו.
המקומיים מסבירים פנים, רוצים לעזור, רובם יודעים אנגלית. והמחירים סבירים לכיסי התיירים. הפולנים, בניגוד למה שניתן לחשוב, בהחלט, הוגנים (אם לא פראיירים) במחירים. למשל, ארוחת צ'יזבורגר מלאה, כולל צ'יפס ושתייה, במחיר שווה ערך ל – 16 שקלים. חצי ליטר בירה, שזה הדלק במשחקים, ב- 10 שקלים.

הביטחון מורגש בכל פינה, ובכל קרן רחוב נמצא זוג שוטרים על כל צרה. רכבות המטרו והטראם, שנסיעה בהן במדינות מערביות מסויימות היא רק בגדר חלום, בפולין היא תענוג בכל השעות – זמינות, מודרניות ונוחות.

***

נטע מצטרף לחגיגה

נבחרת פולין אומנם עפה כבר בשלב הבתים, על המגרש שיחקו צ'כיה – פורטוגל ולמחרת גרמניה – יוון. אבל זה לא מנע מאלפי אוהדים פולנים שקנו כרטיסים מראש בתקווה שפולין תעפיל לאחד מהרבעים,להיות פטריוטים ולעודד תוך כדי המשחק את ה'אל אל ישראל' המקומי: ""Polska!! Bialo-Czerwoni!! – פולין!! לבן–אדום!!

עכשיו היורו בשלבים המכריעים. האליפות קצת הרחיקה מהאירופאים לכמה שבועות את צרות הכלכלה, ואיפשרה לאוהדים להנות ולשכוח מהדאגות. להראות שגם אם נלחמים על המגרש, עדין שומרים על ערכי הספורטיביות וההגינות. ומי יודע, אולי הטורניר הזה בסופו של יום, הוא הניצוץ שיוציא את היבשת מהבוץ.

עצב ופיכחון
כולם פה אירופאים או רק נדמה לי?

No Comments

יואב בורוביץ' 25 ביוני 2012

נחמד מאוד. חבל שלא היקדשת קצת מילים לנשים המקומיות.

פולדש 25 ביוני 2012

אתה בן 4?

יואב בורוביץ' 26 ביוני 2012

פחות או יותר

ליאור זך 25 ביוני 2012

בתור אחד שביקר שבועיים אינטנסיביים באוקראינה ופולין בזמן היורו אני חייב לומר שיש הבדל ענק בין המדינות המארחות. אזורים הפאן זון אומנם זהים בצורתם, בממכרם ואף במכירם אך בארגון והאווירה פולין עדיפה.
התחושה הייתה שהם היו ערוכים יותר לאירוח אירופאים מערבים ואף המון ישראלים, אמריקאים קנדים וגם ברזילאים אשר רגילים לסטנדרטים מסויימים. המוניות עבדו תמיד על מונה, הכל היה שרוף לא היה חשש לרמאויות אבל בנינו עם המחירים המגוחכים והעוני ששורר באוקראינה פשוט לא נעים להתווכח על עוד 5 שקלים.

נהנתי משני המדינות למרות כישלונות תחבורתיים רבים וטמטום בנוגע למאסות האוהדים שמגיעים לעיר מסויימת למשחק. המתנדבים יצאו מגדרם בכדי לכפות על חוסר היעילות וחוסר התקשור(שפה) של נותני השירות ומגיע להם על זה שאפו ענק.

שורה תחתונה יורו במדינות כאלו זאת חוויה הרבה יותר מצרפת שתארח בפעם הבאה והזדמנות לראות משהו אחר ולנרות זאת ובהתאם לזאת בעתיד בוודאי אחזור לפולין, לאוקראינה קשה לי להאמין.

תודה על חווית כדורגל תרבות וקולינריה מדהימה

Yavor 25 ביוני 2012

Amit

What about the gambling match? Did someone foresee all 4 semi-finalists? Who's the closest to the trophy?

Comments closed