התמנונים

 

מה משותף לפרנק למפארד, עומר דמארי וגיא לוזון?

שלושתם אינם עובדים בקבוצות כדורגל אלא מועסקים בתאגידים עם זרועות, רשתות של מועדוני כדורגל.

רשויות הכדורגל מתעוררות תמיד באיחור רב. אם זה בשימוש בטכנולוגיית קו השער למשל, או ההודעה מלפני כחצי שנה על הכוונה להילחם ב"בעלות צד ג'" על שחקנים (כרטיסי השחקנים במיוחד בדרום אמריקה, ובברזיל בפרט, נמצאים בבעלות של קונצרנים של אנשי עסקים פרטיים כולל הרבה דמויות מפוקפקות).

הנה עוד משהו שהגיע הזמן להתעורר ולטפל בו: רשתות המועדונים האלה. רד בול של דיטריך מאטשיץ מחזיקה קבוצות באוסטריה (זלצבורג), גרמניה (לייפציג), ארה"ב (ניו יורק) וברזיל (סאו פאולו), משפחת פוצו המחזיקה באודינזה, ווטפורד וגרנאדה ואילו היה מתאפשר לה חוקית גם בוודאי היתה מנסה לרכוש מועדון גרמני בינוני, רולאן דושאטלה איש העסקים השקט והאפלולי שמחזיק בסטנדארד ליאז' והתרחב לאנגליה (צ'רלטון), לספרד (אלקורקון), גרמניה (קרל צייס ינה) והונגריה (אויפשט – קבוצה שרשומה בבעלות הבן שלו) ועד לפני שנים ספורות החזיק עזב את סנט טרוידן הבלגית (שבשל בעיות לגליות הוחזקה רשמית על ידי אשתו של דושאטלה).

מצטרפת חדשה ומעניינת לרשימה רשתות הכדורגל היא קבוצת סיטי גרופ של הבכירים מאבו-דאבי ששולטים במנצ'סטר סיטי והרחיבו את תחום עיסוקים לבעלות של מועדונים חדש בניו יורק ובמלבורן.

למה זה מעניין? כי אפשר לבוא ולומר שהחבר'ה מהמפרץ לא המציאו כלום ויש עוד כמותם. הרי סטן קרונקי שולט בקולומבוס קרו ובארסנל, אריק טוהיר שותף בבעלות די.סי יונייטד והבעלים של אינטר. ואכן – צריך לבדוק את הפעילות של כולם.

**

מה הבעיות עם הבעלויות הצולבות על מועדוני כדורגל?

קחו לדוגמה את עיסקת פרנק למפארד השערורייתית. למפארד שבקיץ דיבר על כך שהוא לא מסוגל לשחק בפרמיירליג במועדון אחר זולת צ'לסי אחרי שהפך לסמל בה ולכן מעדיף לעבור לניו יורק. ואז בשבוע שעבר התגלה הסבך החוקי סביב החוזה שנחתם או לא נחתם עם למפארד (בדיעבד טענו שזה היה רק מזכר הבנות) כשרק בדיעבד נאמר לתקשורת שהוא בכלל חתום בידי מנצ'סטר סיטי ולא מושאל אליה, בכל מקרה, למפארד הוא לא האישיו כאן. הסיפור הוא ההתנהלות של רשת כדורגל.

מה יש לנו כאן? מנצ'סטר סיטי, מועדון שהפסיד המון כסף והיה בדרך להסתבך קשות עם הפייר פליי הפיננסי של אופ"א. כשיש לבעלים מועדונים באוסטרליה ובאמריקה, זה מאפשר להם לשחק עם הנתונים הכספיים, המאזנים, ההשקעות. מקרה למפארד רק מבהיר את הבעייתיות בקשר בין המועדונים. בשתי מילים: חוסר שקיפות.

בעיות נוספות שקשורות לבעלות הצולבת היא ההיררכיה בין המועדונים: לא מדובר ב'קבוצות בת' אלא יותר ב'קבוצות בת חורגת'. ווטפורד וצ'רלטון הם מועדונים מכובדים באנגליה עם קהל נאמן וטוב בעל חלומות גדולים. מדוע אותם אוהדים צריכים להרגיש בעדיפות נמוכה? דושאטלה רוצה ביקרה של קבוצתו המרכזית – סטנדארד ליאז'. אז הוא משאיל/מוכר/מעביר (אין שום הבדל) כשרונות צעירים או שחקנים ותיקים לא מספיק טובים לקבוצות אחרות שבבעלותו כמו צ'רלטון, וגם מאמנים.

אותו דבר עם אודינזה-גרנאדה-ווטפורד. הבלם הקולומביאני ג'ייסון מוריו חגג כשנרכש על ידי אודינזה וסיפר בראיונות במולדתו על ההתרגשות לקראת המעבר שלו למועדון מכובד בסרייה אה. רק שמוריו לא שיחק דקה באודינזה אלא הועבר לגרנאדה.

עוד בעיה קשורה לתחרותיות: קונגלומראט רד בול למשל מתמקד בלייפציג ששואפת להגיע לבונדסליגה. מה עושה לייפציג? קונה כוכבים של אוסטריה וראפיד וינה (עומר דמארי, טרנס בויד ואחרים) – שהן המתחרות של… רד בול זלצבורג – מועדון דורסני שהשתלט לחלוטין על הכדורגל באוסטריה. רק ב-2005 השתלטה רד בול על המועדון ובצעדים ברוטאליים שינתה לגמרי הכל (צבע המדים, סמל המועדון, אופיו וצורת העבודה, האנשים שמנהלים אותו).

האוהדים הקימו מחדש ב-2005 את 'אוסטריה זלצבורג' עם הצבע הסגול המפורסם, והיא הולכת להיות סיפור מרגש בכדורגל האירופי. קבוצת האוהדים עולה ליגה מדי עונה. בסיום העונה הנוכחית היא תעפיל לליגת המשנה וכנראה ענין של זמן בלבד עד לדרבי גדול ומלא שנאה בעירו של מוצארט.

כולנו כיאה לאנדרדוג אמיתי נהיה בצד של אוסטריה זלצבורג, במיוחד אם מאמן רד בול זלצבורג בעל השם הססגוני אדולף הוטר יישאר שם בשנים הקרובים.

 

מה חשוב יותר, לדבר יפה או לדעת לעבוד?
לא העטר שחיפה צריכה

23 Comments

גלן 15 בינואר 2015

ממש כך. הצעד של סיטי מסריח. אין לי מושג אם חוקי או לא אבל גם אם כן, צריך להוציא אותו מהחוק.

אביאל 15 בינואר 2015

הייתי בטוח (בגלל הפרשה של גאידמק עם פורטסמות בזמנו) שאסור לאדם אחר להיות בעלים של שתי קבוצות, זה השתנה ? או שדימיינתי את כל הסיפור ?

לוינטל 15 בינואר 2015

יש מגבלות שונות. אופ"א אינה מאשרת לרשום במפעלים האירופים קבוצות עם אותם בעלים. בספרד ובמקומות אחרים קבוצת בת/מילואים אינה רשאית לשחק בליגהשך הקבוצה הבכירה.
יש בעיות במלחמה עם התופעה (אם לרשום כבעלים קרוב משפחה או חבר עסקי שנאמן ומחויב אליך) אבל חובה לטפל בעניין, לחקור ולפעול ביד קשה

רוג'רס אהרון 15 בינואר 2015

עמית פיטוריך מהעיתון הם הדבר הכי טוב שקרה לדה באזזר בזמן האחרון.
אנא ממך החזר את סיכומי המחזור כולל הקליפים,חיינו אינם חיים בלעדיהם.
התהליך שאתה מתאר הוא המשך שליטת העולם התחתון בכדורגל,פתח למכירת משחקים והיווצרותו של מעמד ביניים בכדורגל שבעצם יוצר לעצמו
ליגה פנימית שכל מטרתה היא להעלים כספים מהמועדונים שבסבב.
מה שסיטי עושים זה פשוט לחרבן מהמקפצה.

לוינטל 15 בינואר 2015

אהרון, תודה. אתה הקווטרבק הטוב שאי פעם שיחק ואני כותב זאת כאוהד בריידי מושבע. זה מה שאני אומר שנתיים אבל ייקח לאנשים עוד כמה שנים טובות עד שיבינו את גדולתך.
לגבי הפוסטים של הסופ"ש זה לוקח הרבה זמן והשקעה והיות שאני כאן בהתנדבות… אתה מבין ;)

אדם בן דוד 15 בינואר 2015

לא אומרים שבחו של אדם בפניו וכו אז עד עכשיו התאפקתי-
עמית אני מאוד שמח שחזרת לכתוב פה. אני עצוב בשבילך שפוטרת (במיוחד אם הפרטים שרצים ברשת נכונים באשר לנסיבות).
אני רוצה לשתף אותך בתובנה שהייתה לי לגביך (יותר בשבילי מאשר בשבילך, אך ממילא כך זה בנוגע לרב הדברים שאנשים נוהגים לשתף בנוגע לבן שיחם :) )-
אני זוכר שראיתי סיכום משחק בערוץ 1 וישבת בפאנל עם דני נוימן, אבי רצון ולחמן.
אני זוכר שהיה בא לי להיכנס לתוך הטלויזיה ולהגיד להם לסתום את הפה ולתת לך לדבר (אולי חוץ מלחמן שמדי פעם מדבר לעיניין)
הסתכלתי בתסכול בטלויזיה ובעיקר לא הבנתי איך אתה יכול לשבת שם.
איך אתה יכול לחייך ולבקש "עוד משפט בבקשה" כשמסביבך נוימן את רצון מבZבזים לכולנו את הזמן.
למה הוא לא קם והולך? שאלתי עצמי.
ואז הבנתי- אתה חייב.
אתה עיתונאי של ספורט. יש לך צורך פנימי לקלוט מידע לעבד אותו ואז לנסח אותו (באופן נהדר) לציבור.
אז קודם כל תודה- אני תמיד נהנה לקרוא ולהחכים.
שנית- גם אם דה באזר זה בהתנדבות, ההימור שלי הוא שאם לא תימצא בקרוב אכסניה שתקלוט אותך (ומקווה בשבילך שכן) כמות הפוסטים שלך תעלה שוב וגם סיכום המחזור הנהדר שלך.
זהו.
היה קצת מביך, סליחה. אבל תודה לך שוב.
וכן, גם אני חושב שרוג'רס הוא גדול הקווטרבקים של הדור הנוכחי. קשה לי להשוות לניימת', יונטייס או קלי, יאנג ומונטנה בגלל הליגה השונה.

לוינטל 15 בינואר 2015

תודה רבה, אדם.
ריגשת אותי.

רודג'רס אהרון 15 בינואר 2015

תודה עמית,
מבטיח לפרק את סיאטל בשבילך .

ניינר 15 בינואר 2015

אנא ממך!!!

רודג'רס אהרון 15 בינואר 2015

בעזרת השם, המר"ן,שריר הירך האחורי והשופטים .
נ.ב
אהבתי את המינוי שלכם של טומסולה למאמן.בחירה סולידית

אנונימוס 15 בינואר 2015

הבעיה היא שלרבים ממועדוני הרשת האלו אין ברירה אחרת. בלי הרשת חלקם היו פשוט מתמוטטים.
בעצם כל הסיפור הוא חלק מהבעיה של פיקוח כלכלי, שלא מותיר ברירה להרבה מועדונים (גם ותיקים ובעלי מסורת) אלא להפוך לחלק מרשת כלשהי, ולוותר על חלק מנשמתם לשם כך

צור שפי 15 בינואר 2015

אולי טביב יקנה שוב את הפועל, בנוסף לבית"ר….וברצינות – החלשות הרגולציה מביאה עלינו שחיתות בהרבה תחומים, לא רק בכדורגל. את כל התיאוריות של "היד הנעלמה", "שוק חופשי של הצע וביקוש" וכו' וכו' אפשר היה כבר מזמן להעיף דרך החלון. הן רק הסוואה לדרוויניזם וכל דאלים גבר מהסוג החזירי ביותר.

משה אהרון 15 בינואר 2015

זה מזכיר קצת את ימי הפועל ומכבי הישנים בהן כל קבוצות הפועל היו עוזרות לקבוצת הפועל החזקה ביותר ואותו דבר אצל מכבי.

יואב בורוביץ' 15 בינואר 2015

הבעיה בכדורגל היא היעדר סטרוקטורה חיובית ופיקוח. הכדורגל למעשה פרוץ כמעט לחלוטין. אינספור עוולות יכולים להתבצע בו- ואיש לא יעצור אותן. ואם להיות יותר ספציפיים: הכדורגל מבוזר מדי. יש יותר מדי ליגות. כל ליגה עם חוקים לגמרי שונים. אך קבוצה אינה משחקת רק בליגה שלה, אלא גם בליגה אירופית- ובנוסף לכך שחקנים עוברים על ימין ושמאל בין הליגות. ולכן יש כמעט כאוס.
אין ממש גוף שיכול לאכוף את זה שלא תיווצר "רשת מועדונים". אין גוף שיכול לכפות על קבוצה להתנהל בשקיפות (אפרופו פרשת למפארד). הגוף הכביכול אחראי הוא אופ"א, אלא שהוא גוף פוליטי מגוחך וכושל, ללא כוח אדם ומשאבים ראויים, שפועל בעיקר על פיקוח טורנירים בינ"ל של נבחרות. אין לו שום יכולת- ולצערי גם לא רצון- לפקח על הנעשה בעשרות הליגות השונות.
לדעתי חייבת להיות ליגת על אירופית- עם מנהלת משלה שאינה קשורה לאופ"א- שתייסד חוקים אחידים לכל קבוצותיה. הליגה הזו אמורה להיות חלון הראוואה של כדורגל המועדונים האירופי. לצד הליגה הזו, צריכות להתקיים הליגות המקומיות שישמשו מעין מיינור ליגס לליגת העל. כל ליגה מקומית חייבת להיות מנוהלת גם על ידי מנהלת, שתהיה מנותקת מאופ"א, שתפקח רק על הטורנירים הבינ"ל.
בין הליגות המקומיות/לאומיות לבין ליגת העל האירופית חייב להיות קישור של ירידות/עליות- כך שנאמר שבליגת העל תשחקנה 24 קבוצות, כאשר שמונה מהן יורדות מדי שנה ושמונה המצטיינות מהליגות המקומיות מעפילות לליגת העל.
בין מנהלת ליגת העל לבין מנהלות הליגות המקומיות גם צריך להיות שיתוף פעולה חוקתי. כלומר, כל הליגות אמורות לפעול על פי חוקים כמעט זהים.

משה אהרון 15 בינואר 2015

אפשר לחלופין לייצא גוף רגולטורי שיאחד את כלל מנהלות הליגה למיניהן. אופ"א יכולה לקבוע חוקים בהקשר הזה כמו שהיא יכולה שלא לאפשר לקבוצות השייכות לאותן בעלים לשחק באותו זמן במסגרות אירופיות.

משה אהרון 15 בינואר 2015

לייצר*

כסיפוביץ 15 בינואר 2015

האמת?
למי איכפת. למונופולים וחזירים קפיטליסטים כמו שיטי וכדומה אני מאחל רק להתרסק לחתיכות על הפייר פלי הפיננסי [עלק].

כסיפוביץ 15 בינואר 2015

ואין מה לעשות
אמריקניזציה איז א ביץ..
בקרוב הבעלים הללו יכריחו אותנו לראות פרסומות של החברות שלהם על המסכים במשחקים.
לפחות 10 דק בכל מחצית עם פסק זמן טלויזיה.

no propaganda 15 בינואר 2015

לא מבין מה הבעיה הגדולה במה שסיטי עשתה עם למפארד, אלא אם כן מישהו טוען שלמפארד עצמו לא היה מודע לזה אבל אני בספק לגבי זה.

לגבי הרשתות, מצד אחד זה בעייתי אבל מצד שני יש לזה ייתרונות. אמנם זה מבאס שקבוצה גדולה כמו סיטי היא חלק מזה אבל עבור קבוצה כמו אודינזה, זה דווקא שיפור גדול במצבה ומשפר את התחרותיות שלה בליגה.

לוינטל 15 בינואר 2015

הבעיה הגדולה היא הקשר בין המועדונים ממנצ'סטר וניו יורק ומקרה למפארד מוכיח את הניהול המפוקפק, האפור והמגוחך שהוא הכי רחוק משקיפות – הקבוצה מניו יורק יכולה לספוג הפסדים של סיטי.
ישנם חשדות ואופ"א חוקרת אם מנ. סיטי רימתה בנתונים הכלכליים החיוביים שמסרה בדו"ח השנתי. לפי החשד חלק מההוצאות הועברו על שם ניו יורק כדי לאפשר לסיטי לעמוד בתקנון הפייר פליי הפיננסי

no propaganda 15 בינואר 2015

ההתנהלות של הסיטי יכולה להיות לא חוקית וזאת בעיה בפני עצמה כמו גם חוסר השקיפות אבל בסופו של דבר הפייר פליי מקבע את חוזקן של הקבוצות הגדולות וסיטי יחד עם פסז' הייתה האחרונה לקפוץ על הרכבת. בגלל שהיא קפצה לקראת הסוף, היא לא הספיקה לייצב את עצמה כמו שצריך ולכן נאלצה לתמרן. לצ'לסי לדוגמא היה רעיון יותר טוב איך לתמרן את הפפיר פליי, הם קונים עשרות צעירים מכל אירופה ומשאילים אותם כשאת אלה שמצליחים יותר הם מוכרים במחירים גבוהים. ברב המוחלט של המקרים אין לצ'לסי שום כוונה לשלב אותם בקבוצה. התרגיל של צ'לסי שקוף לחלוטין וחוקי לחלוטין אבל האם הוא באמת פחות רמאות ממה שסיטי עשו ללא שקיפות?

ושוב אני מדגיש שאני מאוד נגד הפיר פליי כי הוא מקבע את האוליגרכיה של הכדורגל לתמיד בלי אפשרות כניסה.

דנידין 15 בינואר 2015

א. צריך איזה סוג של פיקוח, אפילו ברמה של כל ליגה על תקרה תקציבית. (לא יקרה)
ב. צריך להיות איזה סוג של שמאי. נגיד יש בעלים משותפים לליברפול ולאיאקס, ואז בעונה אחת איאקס עולה לשמינית גמר ומקבלת הגרלה סבירה, וליברפול בדרך לעוד עונה באמצע הטבלה, אז מה מונע מהבעלים המשותף ל"השאיל" תמורת דולר את סטארידג' וסטרלינג מליברפול לאייאקס עד סיום העונה? צריך להיות איזה גוף שאומר: "לא! עלות השאלה ריאלית של כל אחד מהשחקנים האלה שווה 5 מיליון", אם יש לאיאקס כסף במסגרת התקציב והפיקוח, אין מה לעשות, אבל צריך למנוע מעברים בסכומים מגוחכים.

יכול להיות שאנחנו בימי פומפיי האחרונים – הכל נעשה יקר יותר, מושחת יותר ומעמדי יותר. עד שבסוף יתפוצץ.

martzianno 16 בינואר 2015

תענוג איתך, לוינטל.

Comments closed