מה אפשר ללמוד ממשחקי ההכנה לעונה?

In כללי

אנחנו בשלב הזה של העונה שמלאה במשחקי ידידות, כלומר משחקי הכנה לעונה. בניגוד למשחקי ידידות של נבחרות, ברמת הקבוצות זה חשוב ומועיל ולטעמי גם נותן אינדיקציה טובה במקרים רבים.

אני זוכר איך לפני העונה הראשונה של פפ גווארדיולה בארסה נתנה את ההצגות הגדולות ביותר שלה אי פעם במשחקי הכנה. הם ירו שישיות ושיחקו כדורגל מושלם שרימז על הצפוי בהמשך.

אמנם אחר כך הגיע פתיחת עונה גרועה – הפסד בגומלין המוקדמות לוויסלה קראקוב (אמנם משחק גארבג' טיים אמיתי) והפסד לנומנסיה(!) במחזור הראשון ובמחזור השני תיקו ביתי עם סנטאנדר. עד המחזור התשיעי בארסה עוד פיגרה בטבלה אחרי ולנסיה. אבל כבר מהמחזור השלישי התחילו ההצגות באותה עונה היסטורית (ושוב – סליחה מאוהדי צ'לסי ושונאי בארסה).

צריך להיזהר ולסייג – צ'לסי ומנצ'סטר יונייטד מתייחסות בינתיים למשחקי ההכנה בצורה שונה. לא יודע אם מזלזלת אבל הגישה היא כזו: לתת צ'אנס לשחקני הספסל המשניים ושחקנים שחובת ההוכחה עליהם ומקומם בהרכב ממש לא מובטח. זה לא נותן אינדיקציה ליכולת הקבוצה ולאיך שהיא תיראה אבל רומז מי עשוי לפרוץ ולהשתלב. אל תתפלאו אם חאבייר הרננדז יהיה תגלית השנה באירופה.

מי שכן מרשים אותי הוא אחד שלא מתים עליו רוב הטוקבקיסטים ושלרבים קשה לפרגן לו – אברם גרנט. עושה רושם שהוא בונה בווסטהאם קבוצה חזקה שלא סופגת הרבה ועם אופי ווינרי. כמובן שזה יכול להשתנות. פתיחה לא טובה לעונה, ירידה בביטחון וההתרסקות עשוי להגיע. אבל התחושה שלי היא שגרנט ייתן עונה טובה והפטישים יסיימו במקומות 8-12.

הזייפנית הגדולה בינתיים היא ללא ספק הקבוצה הכי מסקרנת – מנצ'סטר סיטי שעל פי תוצאותיה במשחקי ההכנה לא מנצחת כרגע אפילו את קרית שמונה. אבל יש עוד שבועיים וזה מספיק זמן. מנצ'יני עוד צריך קבוע את הסגל וההרכב וזה לא פשוט.

יש כמה חידות גדולות ולא פתורות. אם על צ'לסי אנחנו יודעיםש היא מעולה בכל מקרה, מה אנחנו יודעים על התותחנים שלי? ארסנל עם מאזן שערים 0:11 בשלושה משחקים שלא אומרים כלום כי שיחקנו מול נמושות מביכות. לפחות עכשיו מגיע טורניר האמירויות ובו נדע קצת יותר. עומק יש בקבוצה הזו זה בטוח אבל השאלה אם האיכות מספיקה. מה שכן – ונגר עוד לא חיזק את העמדות הבעייתיות במרכז הקישור, בעמדת השוער. ולכו תדעו אם מרואן צ'מאח הוא סקורר ואם הוא לא ייפצע ואז מה…

גם ליברפול היא חידה בלתי פתורה. לא ברור מה אפשר להפיק מהסגל הדי מוגבל שלה. והבעיה העיקרית של הוג'סון היא שרובצים יותר מדי סימני שאלה על שחקני סגל מרכזיים שלו (קאוט, מאסצ'ראנו, טורס כנראה יישאר). לא תנאים אידיאליים לעבוד בהם. ואגב – האם אקווילאני בכל זאת שווה משהו? העונה נדע.

בקיצור המסקנה ממשחקי ההכנה שיש הרבה יותר סימני שאלה וסימני קריאה. וזה מרתק. אני לא חסיד של משחקי הכנה חסרי משמעות (ממעט לִצפות) אבל אני מת כבר שתיגמר הפגרה ויתחיל העסק האמיתי. הסקרנות הורגת אותי.

No Comments

אביאל 31 ביולי 2010

אני חושב שצ'לסי והסיטי עסוקות מאוד בחוקים החדשים של הפריימיר ליג, בניגוד ליונייטד וארסנל שדי מסתדרות איתו, בגלל זה לפחות אנחנו רואים משחקים מאוד בינוניים שלהם.

ולפי מה שנראה הרננדז בהחלט עומד להיות שחקן גדול, אני מקווה שזה רק ידחה בכמה שנים ואצל קבוצה אחרת…

IsraGooner 31 ביולי 2010

צ'מאח מעולם לא היה סקורר ככה שלצפות שהוא יהפוך פתאום למכונת שערים של 20+ בעונה, זה די מוגזם.
בינתיים ונגר מדבר על בלם נוסף (בצדק) כי יש לנו רק שלושה. לא נראה ששוער חדש בדרך ובוודאי שלא קשר אחורי. אתמול הייתה מסיבת עיתונאים עם ונגר ו-90 אחוז מהזמן התעסקו בססק פברגאס. כרגיל, בארסנל חושבים יותר על מי יעזוב או לא ופחות על מי יכול לחזק את הקבוצה. המצב כרגיל מייאש, חוסר המוטיבציה של המועדון זועק לשמיים.
בכל אופן, קשה ללמוד משהו ממשחקי הכנה. גם באמירייטס קאפ היום לא תראה שום דבר מעניין כי חצי קבוצה נעדרת ורכש אין, זו בסה"כ עוד במה לילדים. ממסעות פרסום ומכירת מרצ'נדייז באמריקה בכלל אי אפשר ללמוד שום דבר.
אני רק חושב שהקבוצות האנגליות הולכות לסבול השנה מאוד באירופה. הליגה מתחילה מוקדם, שחקנים ששיחקו במונדיאל זכו למנוחה די קצרה וכמובן אין פגרת חורף.

lewinthal 31 ביולי 2010

הבעיה עם צ'מאח היא שאם אתה בודק את ההיסטוריה שלו הוא שחקן של תקופות. הוא יכול להתפוצץ שבעה מחזורים ברציפות ואז להיעלם לתקופה. אני מסכים לניתוח שלך. הכדורגל האנגלי השנה בבעיה קשה, מה עוד שטוטנהאם (בעע) אמורה לייצג אותו באירופה.
חבל שאנחנו לא מביאים כמה חיזוקים קטנים להזרקת מוטיבציה. זה עצוב ההידרדרות שלנו מקונטנדרים לפרטנדרים.
אתה יודע מה – עדיף למכור את ססק ולהביא בכסף ממנו קשר אחורי טוב (דיארה – יש מספיק דיארות בעולם), דז'קו וקראשיץ'

אביאל 31 ביולי 2010

רק דיברתם על צ'אמח והוא כבר כבש היום בבכורה מול מילאן, סימן טוב לא ?

lewinthal 31 ביולי 2010

לא רוצה גולים במשחקי ידידות

שלו, רומא. 1 באוגוסט 2010

רק דברים רעים אפשר ללמוד ממשחקי הכנה, למשל שאין לך הגנה או התקפה.
את הדברים הטובים רואים רק תוך כדי העונה, אף מאמן לא יחשוף את הקלפים שלו בסיבוב הראשון.
ולכדורגל טוב צריך כימיה וזה לוקח זמן.

לוינטל 1 באוגוסט 2010

שלו, אני חושב שמאמנים רבים מריצים תכניות ב' או בוחנים מי יכול להצטרף אפילו לתכנית א'. כלומר עם אלו שחקנים אתה יוצא למלחמה ומה נשאר לך בעורף שאתה יכול לשלוח לחזית במקרה הצורך

תומר 1 באוגוסט 2010

התחזית שלי: מאן סיטי תקרוס עם מנצ'יני. הוא לא יסיים חוזה של שלוש שנים ובמקרה הטוב מבחינתו הוא יסיים את השנה. אז כן, אני אומר זאת כי אני דיי שונא אותו בגלל הכדורגל הפחדני שלו אבל, את הקריסה אני צופה בעיקר בגלל ניהול המשחק המביש והפחדני מול טוטנאהם שנה שעברה. אם אני לא טועה, הוא עשה שלושה חילופים, שלושתם הגנתיים כולל אחד כשהקבוצה הייתה בפיגור של 1-0. מאיפה הוא הגיעה למסקנה שהוא צריך להתגונן מפני טוטנאהם? מאיפה הוא הגיעה למסקנה שדווקא הקבוצה שלו צריכה לשחק על מתפרצות? למה שטוטנאהם תשלוט במשחק ולא הקבוצה שלו?
ניהול המשחק המכפיר מול טוטנהאם נבע מסיבה שמוכרת טוב מהליגה הישראלית: מאמנים מוחתמים לשנה אחת ומעדיפים לשחק זהיר כדי לנסות לשמור על העבודה שלהם גם לשנה הבאה. מנצ'יני חתום לשלוש שנים ובכל זאת התנהג כמו מאמן שמסיים חוזה ומעדיף לא להפסיד מאשר לקחת סיכונים.

Comments closed