אחת האמרות החברתיות החזקות והנוקבות בתנ"ך ובכלל בעיני היא האמרה "והאלוקים יבקש את הנרדף" (קהלת ג') ורב הונא אומר בגמרא: "מכל מקום!" כלומר, בכל מקרה. אפילו בהנחה שהרודף צדיק וצודק והנרדף רשע וטועה. בכל אופן, אם ישנה מגמת רדיפה מתמשכת האלוקים יבקש את קרבתו של הנרדף, כי הוא אל חסד.  הכלל הנוקב הזה בא לאתגר את תפיסת הצדק והשליחות שלנו ולרסן את האמצעים בהם אנו מנסים להוציא אותו לפועל גם בנושאים שבנפשנו. "צדק צדק תרדוף" – את הצדק יש לרדוף בצדק.
אני קורא לאמירה הזו 'חברתית' מפני שהלכה למעשה אפשר לראות איך הוא מתקיים בידי מאמינים ושאינם מאמינים כאחד.  מצוד ציבורי ותקשורתי אחר אדם מסוים, גם אם מוצדק בבסיסו, שמתנפח לממדים מפלצתיים בדרך כלל יזכה את אותו אדם בתמיכת ההמונים (אני נמנע במכוון מדוגמאות כדי שלא להסיט את הדיון להיכן שאיננו שייך ומפני שמן הסתם יהיה מי שבטעות או במכוון, יפרש דוגמה כהבעת הזדהות). מאבקים חברתיים מוצדקים בבסיסם ובמהותם (צמחונות, שוויון מגדרי וכו') יאבדו גובה בשל הטפת יתר ורדיפת כל מי שיעז להשמיע קול אחר.  הרודף, גם הצדיק, בד"כ משמיע קול שאינו מורכב. 'הלנו אתה אם לצרינו' (יהושע). או שאתה איתנו או שאתה נגדנו.
*
לואיס סוארז רדוף. רואים זאת.  רדוף ע"י ההחמצות (כמה חוסר מזל עם המשקוף והבישול למסי), רדוף ע"י התפקיד השונה שהוא נדרש לו בשלב האחרון של הקריירה, רדוף ע"י חלק מהאוהדים שאינם זוכרים לו טובה, מהיום – רדוף ע"י עיתוני מדריד (מארקה למשל) שלועגים לסטטיסטיקה שלו (אני מקווה שהם מודעים לאירוניה). ויותר מכל – רדוף ע"י עצמו. סוארז תמיד היה מתפרץ ועוצמתי אבל אתמול הוא ניסה לבעוט אנסטנקטיבית וללא מחשבה מכל מיני מצבים קשים, ממש כמו גלדיאטור שנלחם בעצמו, בלי לנסות את הפעולה החכמה והמדויקת כפי שאפיין אותו יותר בעבר לדעתי.
בספורט תמיד חשתי שמתקיים דווקא הכלל 'משפיל גאים עד ארץ וגביה שפלים עד מרום' (מתוך ברכות ק.שמע) אבל זה לא המקרה של סוארז. הוא לא גא, לא סוליסט, כחבר צוות הוא ספורטאי למופת. נקווה שאלוקיו יבקש את קירבתו.
*
מעבר לכך, אין הפתעה גדולה. אני לא מאוכזב מאובדן הנקודות הקונקרטי. עדיף לאבד נקודות לא חשובות (בטח כשיובנטוס בועטת בדלי) ולהגיע רעבים לסביליה. הגורמים לאובדן הנקודות הם אלו שמדאיגים אותי: כמו שנכתב בבלוג כמעט בכל הזדמנות, אנו זקוקים קרדינלית לחיזוק בינואר. כשאינייסטה לא על המגרש אין לנו באמת קישור (לא יצירתי לפחות). דאולופאו פשוט לא יודע להעביר מסירה. השחקן הראשון אי פעם שגרם לי למצוא את עצמי מתחנן לטלוויזיה שלא ימסור למסי ובכלל (בהתקפה המתפרצת האחרונה) כי היה ברור שיאבד, רוב הספסל לא רלוונטי ומי שכן לא מביא לשינוי במשחק, ועכשיו סרג'י פצוע.
יהיה מעניין.

בלוגרנה (10) - חוזה ההגנה
בלוגרנה (12) - מחזור 11