הפרדוקס של בארסה

לפני המשחק הקשה באנואטה: על כדורגל, פיזיקת קוונטים וחתולים.

פרדוקס החתול של שרדינגר -אתם מכירים- הוא ניסוי פילוספי מחשבתי בתורת הקוונטים. בקיצור נפשע בעליל: בניסיון להבין את חוקיות מכניקת הקוונטים הגה נילס בוהר את פרשנות 'קופנהגן' למכניקת הקוונטים, לפיה אנו יכולים לדעת את מצבו של חלקיק קוונאטי רק לאחר מדידה של גודל פיזיקלי ('פונקציית קריסת הגל') אולם עד אז החלקיק נמצא ב'סופרפוזיציה' של מצבים אפשריים (גל, חלקיק). מכיוון שקשה לנו לעבד מידע מוזר שכזה הגה הפיזיקאי ארווין שדרינגר (שהתנגד לתיאוריה) ניסוי פשוט, שיסבך אותנו עוד יותר.

בניסוי, ש-איך אומרים- אל תנסו אותו בבית שלכם, או באף בית בכלל, מכניסים חתול לקופסה אטומה. בתוך הקופסה ישנו אטום בודד של חומר רדיואקטיבי, בעל הסתברות של 50% להתפרק במהלך הניסוי. אם החומר יתפרק, חיישן המצוי בתוך התיבה יגרום לפליטת רעל שיהרוג את החתול. אם החומר לא יתפרק, החתול יישאר בחיים. לאחר הזמן הקצוב לניסוי פותחים את הקופסה האטומה ואז יודעים אם החתול חי או מת. אבל כל עוד התיבה סגורה, מהו מצבו של החתול? על פי פרשנות קופנהגן, החתול לא חי ולא מת, אלא חצי מזה וחצי מזה, או למעשה ב"סופרפוזיציה" של חי ומת, וזהו למעשה הפרדוקס שבניסוי המחשבתי של שרדינגר

המסקנות שלי?
א. אתה בטוח שהאנשים האלו הם העילית האינטלקטואלית של המין האנושי והם מבזבזים זמן ומשאבים בפנזטיות על חתולים מתים. אנחנו אבודים.
ב. לפיזיקאים בכירים וילדים ערסים בשכונה מפנטזים על דברים דומים.
ג. אני ממש מקווה שלא באמת היה לשרדניגר חתול
ד. לעזאזל אתכם פיזיקאים שחיים במעבדות, חתול מת עושה ריח! פשוט תריחו!
ה. לא מאמין במתים מהלכים? אתה אולי היית פיזיקאי גדול אבל לחלוטין פספסת את ההייפ של משחקי הכס, שרדינגר.

שבוע עמוס עבר על ברצלונה, שבוע שהצריך סידור של מחשבות. רכישת קוטיניו, חזרת דמבלה והניצחון הבנאלי בחוץ על לבאנטה, הניצחון המרהיב על סלטה (בעיני מהקבוצות שמספרות בצורה הטובה ביותר את סיפור הליגה הספרדית) וכלה ברכישת מינה.
ברמה הפרטנית, עוד יהיה זמן בע"ה להתייחס להתאמות ולשינויים הטקטיים שהשבוע הזה יביא איתו, אבל אני רוצה להתייחס לשינוי המרכזי והאסטרטגי, ולהחתמה המעניינת והמסוכנת ביותר של ינואר: ציפיות. (נכון שזו ברצלונה והכל, בלון ד'אור האופטימיות לאוהד שהיו לו ציפיות גדולות מהעונה הזו לפני חודשיים).

בארסה השקיעה העונה סכומים אדירים כדי לפצות על העונה הרעה הקודמת ועל עזיבת ניימאר. עד עכשיו, לנוכח התנאים שנוצרו והסגל הבינוני יחסית, כל ניצחון של וולורדה התקבל בהערכה עצומה (שהוא לחלוטין ראוי לה) ללא קשר לצורת המשחק, לדגש המופגן על טקטיות תועלתנית, לאפרוריות היחסית מבחירה, לזניחת ה4-3-3 והטיקיטאקה לפרקים. יתרה מכך: בתנאים שנוצרו דווקא עם פציעת דמבלה והספסל החסר וולורדה היה חופשי כמעט לחלוטין לפעול לפי תפיסתו הטקטית וללא אילוצים זרים בקביעת ההרכב והמערך.

הגישה כלפי העונה עומדת להשתנות. ברצלונה מתחדשת, ועם בפער של שש נקודות בטבלה (כן, 6, לא 18. אתלטיקו מחוזקת בקוסטה היא לחלוטין קבוצה עם יומרות אליפות), עם סופרסטאר חדש שהוא טופ5 באנגליה העונה, עם דמבלה – כישרון שערורייתי שנראה כמו מי שבעליל יכול להתפוצץ על המגרש אבל גם להיפך (כי בתג מחיר כזה אין אמצע), עם בלם חדש ושמח שנחשב לכישרון גדול בדרום אמריקה ועם עונה גדולה של ג'ורדי הגזמת ושל סרחיו בוסקטס – האליפות והעונה בכלל היא לגמרי שלנו לקחת או להפסיד.

השאלות רבות: האם וולורדה ימשיך ב4-4-2 ויושיב את אחד משני הכוכבים הגדולים החדשים על הספסל? האם אינייסטה המיוחד כלכך באמת לא יפגע מהפיחות במעמדו כתוצאה מהגעת קוטיניו? סמדו/רוברטו יעשו את קפיצת המדרגה הנדרשת כדי להתמודד עם שחקנים כמו הזאר בליגת האלופות? אנחנו מצויים בסופרפוזיציה של הצלחה גדולה או כישלון גדול, ועד שנפתח את הקופסה בסוף העונה, זה הולך להיות כלכך מסקרן ומותח.

המשחק הסופר קשה היום באנואטה, בו לא ניצחנו מאז 2007(!) הוא אחלה דרך להתחיל להוריד עטיפות מעל הקופסה האטומה שהיא החלק השני של העונה הזו.

 

קרקס ירושלים
רץ על הקצה

34 Comments

וודר 14 בינואר 2018

אני דווקא חושב שאם נקח את המצב של בראסה בתחילת העונה ונקח את מצבה כעת אין אחד שיכול להתלונן או להגיד משהו על הקבוצה או על וולורדה.
וזה לא רק המיקום בליגה והפער מאתלטיקו (באמת ההתעסקות מהפער ממדריד מתחילה להיות ילדותית). וולורדה עשה התאמות הוא הבין מה יש לו כרגע ביד והוא משתמש בכלים הללו הכי טוב ונכון כדי שהקבוצה תצליח. זה בא לא פעם על הפילוסופיה של הקבוצה והשטף של ימי קרויף ופפ, אך אלו גם לא אותם שחקנים שהיו לאותם מאמנים ואני מעדיף בכל יום מאמן שמבין את הקבוצה וקורא נכון את המשחק בניגוד למשל לאנריקה שלא פעם זה היה נראה שהוא פשוט מעלה את ההרכב הכי חזק ויאללה לכו תנצחו בלי שיטה בלי הכנה כלום. (דרך אגב מקרה אנריקה קורה כרגע עם זידאן לטעמי).
אני חושב שבראסה כבר צריכה לקבל את השאפו על העונה ללא קשר מה שיקרה באלופות או בגביע. היא מוכיחה שהיא קבוצה שעשתה התאמות מצויינות למצבה בתחילת הקיץ ורק משהו הזוי יגרום לה לאבד את האליפות העונה. אני גאה בקבוצה השנה ובהתקדמות של השחקנים כמו רוברטו טר שטגן פיקה אלבה בוסי. באמת שכולם נותנים מעצמם 100 אחוז להצלחה השנה וזה יבוא לביטוי במיוחד עם החיזוק של ינואר שבמצב כזה בליגה יאפשר למינה וקוטינו להשתלב ללא שום לחץ.

אופיר ממן 14 בינואר 2018

אין לי ולאף אחד שפוי תלונה על וולורדה, על הקבוצה או על שיטת המשחק. מה שאני אומר (סתם, מה שדוד של ספיידרמן אומר) זה שעם כח גדול באה אחריות גדולה. הציפיות מהמשך העונה יהיו לחלוטין שונות מהציפיות עד עכשיו, מקווה שנעמוד בהן. אגב, האליפות שלנו להפסיד או לקחת, אבל הסיפור לא באמת גמור. יש עוד הרבה על מה לשחק.

ארז 14 בינואר 2018

פוסט מצוין ונקודה מצוינת.
אחוז ההצלחה הנדיר עד עכשיו רק מחדד אותה, מגדיל עוד יותר את הציפיות ושם אותן על גבול הבלתי-אפשריות.

אופיר ממן 15 בינואר 2018

ואחרי הקאמבק הזה בכלל… ;)

ק. 14 בינואר 2018

אם יש משהו שאפשר להסיק מהעונה עד כה זה שאפשר לסמוך על ולוורדה.
אני אמנם מתבאס על הדרך ועל תזמון ההעברה של קוטיניו מהסיבות הברורות שנטחנו עד דק, אבל לפחות היתרון בהעברת ינואר במצב כזה (דורפן הזכיר את זה הרבה בפוסטים על יונייטד) שהוא ומינה יוכלו להשתלב בהדרגה ובלי לחץ ועומס ציפיות בעונה הנוכחית, ולהיות מחוברים וחלק מהקבוצה עם פתיחת העונה הבאה. גם סוארס בליברפול הגיע בינואר ואחרי חצי שנה של שפשוף התפוצץ (בעיקר שנה אחת אחרי).
כמו שכתבת, האליפות היא של בארסה להפסיד, וזה נובע מהמצב בטבלה עכשיו ולא בגלל מי שהגיע בינואר. כנ"ל לגבי הסקרנות והציפייה לגבי יכולת הקבוצה מול קבוצות הטופ בשלבי הנוקאאוט של ליגת האלופות (בתקווה שיהיו שלבי ולא שלב).

אופיר ממן 15 בינואר 2018

נקודה טובה ביחס להעברות ינואר… המצב בטבלה הוא בוודאי הגורם המרכזי לכך שהאליפות שלנו להפסיד, אבל ההעברות (ושובו של דמבלה) יהוו מוקדים לא פחות גדולים של לחץ להציג כדורגל איכותי ודורסני.

אוהד נחמני 14 בינואר 2018

לגבי העבודה של וולורדה, היה כאן בברצלונה עד לאחרונה איזה חוסר הבנה, ואולי אפילו חוסר הערכה, כפי שבאה לידי ביטוי לא פעם בתכניות הספורט ברדיו. כאילו לא לקחו בחשבון שוולורדה התחיל לעבוד אחרי עונה גרועה למדי של לואיס אנריקה, שניימאר ברח לו, שאת קוטיניו לא הצליחו להחתים בקיץ, שדמבלה נפצע על ההתחלה, ושבארסה הפסידה למדריד בצורה נוראית סופרקופה. אחרי כל אלה היתה תחושה, במשחקים הראשונים לפחות, שממילא אין ציפיות. אבל גם ככה התלוננו שהקבוצה לא מלהיבה…..אם זה היה פפ גוארדיולה הוא כבר היה מנהל את הציפיות האלה אחרת. וולוורדה לעומת זאת עושה מה שהיה צריך לעשות בבארסה עוד לפני שהלך פפ: ללמד את הקבוצה הזו לשחק בעוד כמה צורות חוצמזו הקרויפיסטית. ציפו מלואיס אנריקה לעשות זאת. הוא לא היה מספיק טוב בזה, ולא ידע מה לעשות כשצאבי הלך.הקבוצה הזו רק תלך ותשתפר, מכיוון שמה שראינו עד עכשיו היה הנחת יסודות חדשים.

אופיר מ 14 בינואר 2018

תודה רבה על הזוית הקטלונית. מעניין מדוע לא פירגנו לו. מקורבים של מאן דהו, כמו בארץ במקרים מסוימים?

איציק 14 בינואר 2018

ו. אם החלקיק לא יתפרק ועבר הרבה זמן החתול בכול מקרה ימות מרעב או מזקנה, מה שבא קודם.

אייל קורן 14 בינואר 2018

כרגיל, פשוט אין מילים!! מלך

אייב 14 בינואר 2018

סופרפוזיציה – אוהדי יונייטד היום. גם שמחים שסיטי הפסידה וגם עצובים שליברפול ניצחה.

אופיר מ 14 בינואר 2018

גדול

בארי ברודי 15 בינואר 2018

יפה

גלעד בלום 14 בינואר 2018

בינתיים אחרי מחצית. על סוסידאד המסקנות שלי הן:

1) הליגה הספרדית, בניגוד לכל המלעיזים האנגלופילים, הרבה יותר שוויונית, ראו את המצב של ריאל בטבלה…כל מי שרואה את ברסה בקביעות מבין שאנחנו לא ממש שתי רמות מעל הליגה, פשוט יש לנו את מסי ומאמן חכם שמוציא הכי הרבה שאפשר מסגל טוב אבל לא מדהים .( המשחק מול סלטה. גביע היה יוצא דופן בדומיננטיות שהפגנו.)

2) לאור מס 1 מזל שהביאו את קוטיניו ומינה כי חייבים עומק ואיכות, מי שאומר ״למה אתם צריכים את קוטיניו עכשיו, תחכו לקיץ״ הוא אוהד ליברפול מתוסכל, ברסה דואגת לאינטרסים שלה ולא אשמתה שכולם רוצים לשחק אצלה.

3) שיכניס את אינייסטה, גומז זה לא זה

רומן 14 בינואר 2018

קוטיניו אוכל ברגעים אלה ממש את הלב.

אופיר מ 14 בינואר 2018

Say what

רומן 15 בינואר 2018

אופיר, הקבוצה שלו נותנת משחק שיחקק לעד בזכרון של כל אוהד כדורגל אמיתי. הצגה, הצגה, הצגה מול הקבוצה הטובה בעולם, ה 20 דקות ההכנה מטורפות בהיסטוריה. וקוטיניו יושב שם בברצלונה הזוהרת מוקף בתהילה בכאילו, רואה את החברים שלו ואוכל את הלב שהוא לא משתתף בחגיגה.

שמעון 15 בינואר 2018

כן אני בטוח בזה, הרבה כסף וכמה אליפויות וגביעי אירופה אני בטוח שהוא יפסיק להזיל דמעה. ליברפול? היא לא תזכה לא באליפות ולא באלופות הרבה מאד זמן.

אופיר ממן 15 בינואר 2018

רומן, לליגה אנגלית יש בלוגים של ליגה אנגלית, לא מנהל איתך פה יותר דיונים על זה. כל בלוג מחדש אתה מפריע לשיח השוטף עם ההערות האלה, בשביל מה זה טוב? זה הרי צפוי כמו מערך הגנתי של מוריניו. אם יש לך איך להעשיר את השיח בצורה רלוונטית – בכבוד.

רומן 15 בינואר 2018

טוב

אוהד 14 בינואר 2018

בינתיים המשחק נגמר…. ושוב ברסה ניצחה.

גלעד בלום 14 בינואר 2018

ואת דמבלה

גלעד בלום 14 בינואר 2018

אחלה קאמבק, ועוד בלי אינייסטה, ואפשר כבר לומר באופן רשמי שלואיס סוארס כבר לא במשבר. הבישול שלו החזיר אותנו למשחק, מסי כרגיל אגדה( הגול שלו היה כמו לוב טופספין בטניס…) והקבוצה הוכיחה שהיא יכולה להעלות הילוך כשצריך, תענוג

אופיר מ 14 בינואר 2018

לואיס היה מדהים היום, סימנתי אותו עוד לפני הגול הראשון. עבד חזק והבריק במסירה ובתנועה. הגול הראשון שלו מהיפים שראיתי. הליגה הספרדית באמת מדהימה ובלתי צפויה, אתה רואה קבוצה כמו סלטה מפרקת את ריאל ומתפרקת מול בארסה, לא צריך להתייחס למלעיזים. המדהים העונה – היכולת של בארסה להשתפר בחצי השני.

שמעון 15 בינואר 2018

היה משחק אדיר. מסי בלי אינייסטה צאבי וניימר לא שווה כלום.דרקולה חסר לכושרו

וודר 14 בינואר 2018

מדהים! איזו קבוצה יש לנו השנה, לא הכי יפה אבל הכי יעילה עושה דברים נכון חכם, מאמן שעושה התאמות ולא נלחץ מפיגור ומאמין בדרך שלו והקבוצה שלו.
לא היה משחק גדול של הקבוצה. היה רצון ואמונה שמה שהם עושים הוא נכון וסוסידאד שיחקו נהדר ועשו הכי טוב שהם יכולים.
חייב לציין את ורמלן כמה שקט כמה ביטחון אפס טעויות שווה לחשוב עליו.

אופיר מ 14 בינואר 2018

וורמלן עולה על כל הציפיות שהיו לנו כשאומטיטי נפצע. אומטיטי עדיף, אבל טוב לדעת שהוא כאן בזכות. סוסיאדד היו פשוט מדהימים במחצית הראשונה והוכיחו לוולורדה שהוא טעה כשבחר לא לעלות עם קשר שיודע לשחק על שטח קטן ולשחרר לחץ.. במחצית השניה הגמד עשה את זה.

איתן 15 בינואר 2018

ורמלן היה שחקן טוב מאוד בארסנל,הפציעות גמרו אותו לאיזה 3 שנים,זה רק מראה שכדורגל או שאתה כן יודע או שלא,וגם אחרי תקופות של שבר,ואחרי הורדת החלודה רואים שיש אור בקצה המנהרה, גם כמו במקרה אבידל,למרות שאת אבידל זרקו די מהר אחרי שהוא החלים,כנראה לא רצו לקחת סיכונים

אופיר 15 בינואר 2018

ורמאלן שיחק תחת וונגר – גם מאלדיני היה נראה נורא ואיום בסיטואציה הזו.

ק. 15 בינואר 2018

משחק מעולה. סוסיאדד, למרות לחץ גדול של בארסה על הכדור, לא נלחצה ויצאה יפה במסירות קדימה, אבל בסוף הלחץ הבלתי פוסק על הכדור (ואמאלן על החצי, פאוליניו על סף הרחבה). הוציא התקפות מעבר מהירות שהפכו את התוצאה.
פאוליניו, גם במשחק לא טוב הצקפית, מצליח לתת את הגול מוטי קקון שלו, ובהגנה לוחץ כמו קיצוני ימני.
רקאטיץ היה מצוין, גומז לא, וכל השאר כרגיל. סוארס כבר חודשיים, מאז שנח בפגרת הנבחרות בנובמבר לא ב"משבר". סיבוב לא רע…

אופיר ממן 15 בינואר 2018

בעיקר היה אפשר לשים לב כמה סרג'י רוברטו לא מתאים כמגן מול שחקנים חזקים באמת (גם בקלאסיקו זה היה שם) וכמה הוא יפרח דווקא בקישור. כל פעולה רעה שלו כמעט התחילה מההגנה וכל פעולה טובה שלו כמעט התחילה על קו האמצע.

ק. 15 בינואר 2018

בגול הראשון פאוליניו עזב את השחקן ואז זה נראה כאילו זה על רוברטו. גם מעדיף אותו בקישור אבל הוא טוב (קצת פחות יחסית) כמגן. מצד שני, שאלה האיכויות ההתקפיות שנוספות לך כמגן אז הסך הכל הוא יותר טוב התקפית (רוברטו +רקאטיץ'/פאוליניו > סמדו+רוברטו. התקפית)

אופיר ממן 15 בינואר 2018

הגול הראשון של פאוליניו, אבל הגול השני שלו. באופן כללי הוא מתקשה מול שחקנים מהירים וחזקים שם. אפשר להרוויח את האיכויות ההתקפיות האלו גם מהקישור..

וודר 15 בינואר 2018

עוד משהו שאני חייב לציין…
עבר הרבה זמן מאז שנהנתי לראות את בארסה כמו שאני נהנה מהם עכשיו. אני חושב שלראשונה מאז פפ הקבוצה הזו לא מנסה להיות משהו שהיא לא, ובמשך הרבה עונות היא ניסתה בכל הכח להיות הקבוצה ההיא.
ודווקא העונה שהקבוצה משחקת פחות טיקי טאקה, פחות החזקה בכדור ממה שהתרגלנו כל כך מהקבוצה הזו,דווקא העונה אני מצליח להנות בצורה מסויימת יותר. אני חושב שזה בעיקר המחוייבות של השחקנים והמשחק והלחימה כקבוצה עושה כייף של ממש.

Comments closed