בס"ד

מורט עצבים.

פאוליניו כלכך תוקע את מרכז המגרש ושטף המסירות שהחילוף הלכאורה סתמי עם וידאל הציל לבארסה את המשחק.

וויליאן זה מטבח מולקולרי, התקפה שמוגשת במנות קטנות, מדויקות, שואפות לשלמות

אינייסטה והגשר. אז הוא הוא היה הכובש, היום הוא המבשל. רק המבשל. אולי השחקן המרגש בתולדות המשחק.

מסי די הציל את הרפיוטיישן שלו בגול הזה.

בשורה התחתונה: עקצנו את צ'לסי בגשר – אוחחח זה מרגיש טוב להגיד!

ולך תחכה עכשיו שלושה שבועות

 

 

 

*לפני המשחק*

לאחר המשחק הקשה והתצוגה המאוד לא מספקת מול אייבר, אוהדי ברצלונה ואני ביניהם מחכים. לא כפועל, אלא כשם עצם – זה המצב הקיומי שלנו: מישהו העביר אותנו למצב חיכייה והכול בהולד. כמה הולד? לבן שלי יוסף יצחק יש היום 'חלאקה' ואני בכלל מפנטז על החלקה של בלם צ'לסי סטייל טרי – ככה הולד.
אז כדי לעזור לזמן לעבור הצקתי לגור אילני היוקרתי, מנהיג הפנאטיקס של צ'לסי בדה-באזר, בסדרת שאלות לקראת הבליץ הגדול על לונדון. הפורמט: אני שואל > גור עונה > אני מפרשן.
תהנו. (סליחה, תסבלו בשקט עד מחר בערב).

(בונוס לאוהדי ברצלונה בסוף הטקסט – לינק לשאלות שגור שאל אותי!)

שאלה: צ'לסי אמנם לא תזכה באליפות העונה, אבל אתם עדיין משחקים בגביע, ובליגה אתם במאבק ראש בראש על מקום הרביעי כאשר טוטנהם נושפת בעורפכם וארסנל סתם נושפת אויר חם. בעצם, אין לכם אפשרות להוריד סטופקס מהגז באף אחד מהמפעלים.  האם וכיצד זה יתבטא במפגש הכפול מול בארסה?

תשובה: (הערת הכותב גור אילני: הטקסט נכתב לפני שפורסמה הידיעה שפיקה וסוארז גנבו מונית בלאק-קאב ונהגו איתה לתוך מועדון לילה בקובנט גארדן).

המורשת של צ׳לסי במאה ה-21 נבנתה לא מעט על הבטחון הגמור שלא משנה מה נעשה – ארסנל וטוטנהאם יבעטו בדלי ברגע האמת וישאירו אותנו עם מקום בצ׳מפיונס. העובדות היבשות – שאנחנו מתקשים מולן ושארסן וונגר בגיל 109, ללא תמיכת הכוכבים ועם פר מרטסאקר בהגנה עדיין מנצח את קונטה במשחק על גביע, עדיין לא עובדו אצלנו רגשית ולכן לא רלוונטיות. המפעלים האחרים גם לא רלוונטיים כרגע – צ׳לסי תחיה עם הדחה מהגביע, ולדעתי (וסליחה אם יסקלו אותי פה) אפילו עם פספוס של הטופ 4, שייתן יותר אוויר לעונה הבאה.
פרשנות הבלוג לתשובה: אנחנו באים ברעל והולכים להתאבד על המשחק, מה שאומר -צפו לאוטובוס לונדוני כפול ברחבה.

שאלה: מה האווירה הנבנית בלונדון לקראת המשחק, האם צ'לסי מגיעה עם רעל בעיניים ותחושה של 'משחק על עונה'? לדוגמה: ריאל מדריד נקטלה לאורך העונה על הופעותיה בליגה הספרדית וידעה למנף את תחושת הנחיתות הזרה לה כדי להפיק משחק נחישות והקרבה טוטאלי מול פסז'. מנגד – זידאן נחשב למאמן של השחקנים בעוד ההתנהלות של קונטה נחשבת קצת יותר מורכבת. באיזה מצב מנטלי לדעתך צ'לסי עולה בשלישי לדשא?

תשובה: בלונדון אני פחות מעודכן, אבל בתל-אביב המוכנות גדולה. האוטובוסים מלאים בכחולים-אדומים שנוהרים בהמוניהם לפאבים ולמסכי ה-65 אינטש בדירות מחולקות. קריאות ה״יש!״ כבר מוכנות בגרונות, משם יפרצו ויהדהדו בין קירות הטיח המתקלפים.

אנחנו, המיעוט הכחול, דרוכים לקראת בארסה, אבל גם מלאי חשש – ולא בגלל הפרשי הרמות – אלא בגלל חוסר הוודאות שהדחה מוקדמת תגרום. בעצם יש פה משחק על המורשת של קונטה – שיכול להוכיח פה שהוא קוסם, או מצד שני להתברר שוב כנאיבי. אם צ׳לסי תעמוד בכבוד במפגש, קונטה עשוי לזכות בעוד גיהוץ מהפלסטיק של רומן, אבל מצב שבו צ׳לסי נוחלת מפלה גדולה בסטמפורד ברידג' לא יעבור לדעתי בשתיקה.

השנאה בין צ׳לסי לבארסה לדעתי קצת דעכה אחרי יותר מ-5 עונות ללא משחק רשמי ביניהן. כשג׳ון טרי וקראבליו לא בסביבה, רונאלדיניו פרש, פויול הסתפר ומוריניו נמצא במנצ׳סטר אני מנחש שאנחנו הולכים לראות צמד מפגשים רגוע ויחסית ללא פרובוקציות.

המצב המנטלי של השחקנים, די קרוב לאידאלי. חופשה מלאה של 3 ימים ללא אימונים וסדרת ניצחונות על קבוצות חלשות הוציאו אותנו מהמשבר של תחילת 2018. אנחנו לא עפים על עצמנו, אבל יש היררכיה ברורה, והמטרות ברורות. ולא פחות חשוב – היה לקונטה לשם שינוי הרבה זמן להתכונן למשחק, הוא טען בראיון שהאנליזה הטקטית נמשכת כבר חודש, ובמקרה של האיטלקי זה יכול להביא לדברים יפים.
פרשנות הבלוג לתשובה: לא רק שאנחנו באים ברעל, זהו המשחק החשוב ביותר של קונטה מאז הגיע לברידג' והיום החשוב בחייו לפחות מאז היום בו עבר השתלת שיער מוצלחת כלכך – משחק המורשת שלו. לכן, מה שנעשה הוא להרדים אתכם ולספר לכם שהמתחים והאמוציות דעכו וזה בכלל מפגש בין יצורי חד קרן קסומים על מצע מילקי קצפת אגוזים. מעבר לכך, אם לפני חודש-חודשיים שמחתם (ובצדק) כשהמצב שלנו היה לא וואו, דעו שהקבוצה מגובשת יותר ושרדה את משבר ינואר-פברואר בצורה חיובית.


שאלה: נניח ואתה חי בסרט שתנצחו: מה תכנית המפתח הטקטית בעיניך לניצחון על ברצלונה, הגנתית והתקפית?

תשובה:  הסנריו העדיף מבחינתי זה שקונטה יחליט לשלוט במשחק מהפתיחה, יעלה במערך 3-5-2 חיובי עם פברגאס כעושה משחק שמותר לו לרוץ קדימה ולהגיח לתוך הרחבה, כשקאנטה ודרינקווטר מכסים שטחים מאחוריו ואחד מהם גם מצטרף לדאבל פאסים בשליש הקדמי. צריך לזכור שבמשחק הזה לא תהיה הטיית שיפוט לכיוון בארסה (את זה ישמרו למשחק השני) ולכן יש לנו את הנתונים היבשים לפרוח.

אבל זה כנראה לא יקרה, וצ׳לסי תעלה עם תכנית משחק יותר ממוקדת ופחות דומיננטית, שבה המפתחות הם:

א. אגף שמאל שלנו עם רודיגר (קייהיל?), אלונסו והזאר. זה האגף שכל היריבות (כולל בורנמות׳) מטרגטות בלחץ על ההגנה. אם האגף יצליח לבלום, למסור בהצלחה את הכדורים, לקבל אותם בחזרה, להשתחרר ולהיות פעיל התקפית – ולפעמים להקשית את הכדור לצד השני כמו שהזאר אוהב – זה יכול להיות טוב.

ב. משחק חכם על חלוץ מטרה עם ז׳ירו / מוראטה יכול להביך את הגנת בארסה, להביא לעבירות מסוכנות על סף הרחבה ואולי גם אם במקרה הבמאי יתבלבל וילחץ על הכפתור שמשגר את האצטדיון לפלנטה אחרת –
לפנדל.
פרשנות הבלוג לתשובה: יש לנו את הכלים לשלוט בקישור ובכדור מול בארסה, בטח הנוכחית. אבל עושה רושם שקונטה מתכונן דווקא לבארסה של פפ ולא מביא בחשבון שבארסה הזו מוותרת הרבה פעמים על אחזקת כדור (עד לאדום של אייבר לקראת דקה 70 אייבר החזיקה יותר בכדור!).
לכן, תכנית המשחק שלנו היא לתקוף דרך אגף שמאל החזק שלנו את אגף ימין הפחות חזק שלכם ביציאה מהירה למתפרצות והצטרפות מהירה של מגן וקיצוני שמערערת את ההגנה.  מתוך תשעת הגולים שברצלונה ספגה העונה ושאר המצבים המסוכנים שקבוצות יצרו מולה, הרוב קרו בדיוק בדרך זו.
האמת, אין ספק שוולוורדה מודע לתכנית הזו, ומעניין כיצד הוא מתכונן לתכנית של קונטה לתת לברסה את היוזמה בקישור, להתגונן נמוך ולתקוף מהר. קונטה עלול להיות מופתע מאוד כשוולוורדה יזמין אותו לשחק בדרך דומה.


שאלה: בעיני שני השחקנים החשובים שלכם הם הזאר וקאנטה. אני מניח שבביקור שלנו בלונדון קאנטה יופקד כמדריך תיירים אישי למסי. האם זה אכן צפוי לקרות והאם זה עלול לפגוע בתפקוד של קאנטה הכפול של קאנטה כעוגן ההגנה וכבונה ההתקפה במרכז המגרש? 

תשובה: קאנטה לא ישמור על מסי. צ׳לסי שומרת אזורית פסיבית ללא לחץ על מחזיקי כדור, מנסה למנוע מסירות קדימה ונסוגה אחורה עד קו ה-16, שם נוצר קו רוחבי מעובה של 7 שחקנים. לכן הנשק הכי יעיל נגדה זה פשוט לקחת כדור ולעשות דריבל – דבר שהיא כנראה תאפשר לכל השחקנים שלא עברו את קו ה-16 ושלא נקראים מסי.

בכל מקרה, גם אם קאנטה יהיה מעורב ב-3 משימות הגנתיות בו זמנית, עדיין יישאר לו כח לצאת עם הכדור קדימה. חבל שבשבועות האחרונים הדיוק במסירות שלו ירד.

הזאר חשוב, אבל לי אישית קצת נמאס לחכות לשלושער שלו במשחק גדול – מעריך שהוא יסתפק הפעם בסחיטת עבירות שיתנו לשחקנים קצת חמצן.
פרשנות הבלוג לתשובה: קונטה אכן כבר הצהיר שהוא לא ישמור אישית את מסי במסהע"ת. באותה מסע"ת הוא גם כינה את מסי 'שחקן נהדר בסך הכל ואחד הטובים בעולם' שזה הכי לנופף בבד אדום מול שור זועם. צ'לסי תצופף לאחור ותשלח יותר משחקן אחד ללחוץ את מסי בכל מקום שהוא יהיה כשיתקרב אליה.  שחקני המפתח בסוג משחק כזה יהיו סרג'י רוברטו ואינייסטה בדריבלים, סוארז ואולי פאוליניו בכדורי רוחב שישלחו אליהם וקצת רקיטיץ' מרחוק.

שאלה: האנגליות השנה הן הקבוצות המלהיבות ומופלאות ביותר בליגת האלופות. במידה ותזכה קבוצה אנגלית שאינה צ'לסי – איזה קבוצה זו תהיה / היית בוחר שזו תהיה?
מסתתרת כאן שאלה מעניינת לגבי אופי המפעל והכדורגל האירופי כיום נראה שחלפו (זמנית)

תשובה: הימים שקבוצות הגנתיות זוכות עם בונקרים ומתפרצות. המודל של פורטו, צ׳לסי מודל 2012 ואינטר נכשל בעונות האחרונות, כשהנציגה המובהקת של הזרם, אתלטיקו, כבר נמצאת על סף טראומה מהמפעל.

אם מועדון אנגלי יזכה אולי זה יהיה באמת בזכות המופלאות שתיארת –  כך שהסיכויים הם בהתאם לרמת המופלאות: סיטי, ואחריה טוטנהאם וליברפול. צ׳לסי ויונייטד יסתפקו בקשיחות וגבורה ללא מופלאות –
וגם ללא הגביע.
פרשנות הבלוג לתשובה: לשמחתי אני לא צריך לפרגן פירגון מאולץ למוריניו שהקבוצה שלו נראית לא וואוו.

אופיר בא לי לקרוא גם את מה שגור אילני שאל ואתה ענית –  אוקיי אז פשוט תלחצו על הלינק, לא כזה מסובך נו באמת..

בנתיים, ניפרד עם בלוז לאנשים שמחכים:

התיקו מול חטאפה
סיכום מחזור 25