ראלי גרמניה ומיקו הירבונן.

אתמול, יום ראשון, הסתיים ראלי גרמניה. סבסטיאן לואב שייט לעבר ניצחון נוסף בעוד למיקו הירבונן נותר ללקק את הפצעים, כרגיל בזמן האחרון.

Crack-shot cc license

כאשר מתפרסם לוח המרוצים לאליפות העולם בראלי, מדי שנה לקראת העונה שלאחר מכן, יושבים כל הנהגים ומסמנים לעצמם בין שלושה לארבעה מרוצים שהם יודעים ששם אין להם כלל סיכוי לנצח. מדובר על מרוצי הראלי שנערכים על אספלט במהלך השנה – גרמניה, צרפת וספרד והשנה הצטרף גם ראלי בולגריה לרשימה. כולם יודעים שהמשטח הכהה הקשה הוא נחלתו הבלעדית של סבסטיאן לואב, אלוף העולם בראלי מזה 6 שנים.

בעוד סבסטיאן לואב שוטט לו בנחת לעבר ניצחון שמיני ברציפות בראלי גרמניה וכנראה גם למה שמסתמן כאליפות עולם נוספת, אני דווקא חיפשתי את מי שהיה היחיד בשנים האחרונות שניסה להפריע ללואב במלאכתו, למיקו הירבונן, נהגה המוביל של קבוצת פורד.

הירבונן הפיני, היה היחיד שניסה לקרוא תיגר על הדומיננטיות של לואב, מצליח לנצח אותו מדי פעם או לפחות להישאר צמוד אליו בלוח התוצאות, מסיים שני ויציב בצבירת הניקוד שלו, מה שהביא אותו עד קרוב לקו הגמר מדי שנה.

השנה משהו השתנה במיקו הירבונן. עוד בטרם החלה העונה הוא הודיע בראיון שנערך עימו שהוא מתכוון להיות מהיר יותר, לנסות יותר, לקחת יותר סיכונים ולנסות לנצח את לואב. זה לא הצליח. הוא אמנם החל את העונה בסערה, ניצח בראלי המושלג בשבדיה אבל משם החלה ההידרדרות שהובילה לכך שעד היום הוא טיפס רק פעם נוספת אל הפודיום וממוקם כעת במקום החמישי באליפות העולם. פעמיים, בירדן ופינלנד הירבונן לא סיים כלל את המרוץ לאחר שריסק את רכבו. מספר פעמים נוסף הפורד פוקוס שלו בגדה בו עם תקלות טכניות שונות שהותירו לו רק את האפשרות להתגלגל לסוף המרוץ במטרה לזכות בנקודות לא-משמעותיות. האליפות של הירבונן לא יכולה היתה להראות רע יותר, בייחוד כאשר בן-קבוצתו הצעיר ממנו יארי-מאטי לאטבלה הצליח כבר לנצח פעמיים העונה, אחת מהן במרוץ הביתי בפינלנד.

ראלי גרמניה נערך על כבישי אספלט ובטון באזור טרייר בגרמניה, בין גפנים והוא נחשב כמהיר מאד. אחד מהקטעים המפורסמים ביותר נקרא – panzerplatte והוא נערך בתוך בסיס צבאי נטוש של נאט"ו, שבעברו שימש כמתקן אימונים לטנקים. אולם גם השריון הגרמני לא האיר פנים להירבונן, הפעם היתה זו המכונית שבגדה בו, תקלה במערכת ההילוכים שלחה אותו מדדה חזרה לרחבת הטיפולים, השעון המשיך לתקתק והפעם הוא הבין שזה נגמר, סופית. בקבוצת פורד קראו נכון את התמונה בכול הקשור למצבו של הירבונן וגייסו למשימה בגרמניה את נהג הראלי הבלגי פרנסואה דובאל שידוע ביכולותיו בנהיגת אספלט אבל כנראה שהשנה זו ממש לא השנה שלהם. דובאל התרסק בקטע ה-14 של הראלי, משמיד פורד פוקוס נוספת.

כל שנותר לשלישייה של סיטרואן בצמרת הדרוג הוא לשייט בניחותה לקו הסיום. לואב קוטף ניצחון נוסף ברשימה הארוכה, החמישי העונה, דבר שיוצר לו פער מבטיח של 58 נק' בדרוג האליפות, מה שיכול לסייע לו לזכות באליפות העולם כבר בראלי יפאן בחודש הבא. במקום השני סיים דני סורדו הספרדי, שלכבוד גרמניה החליף את הנווט שיושב לצידו ושלישי סיים מי שמוגדר כבר היום כיורש של לואב, סבסטיאן אוג'ייר. ולחובבי הפורמולה-1 שביניכם, קימי רייקונן, אלוף הפורמולה-1 מ-2007 מסיים את הראלי במקום השביעי ומצליח אפילו לנצח את הקטע האחרון בראלי.

וודה, קודה, שודה
חיות. אדם

8 Comments

פאקו 23 באוגוסט 2010

מהם הדגמים המובילים באליפות הזאת? אני שואל כי קשה לי לדמיין את הפוקוס שהייתה לי זוכה אפילו בתחרות שכונתית.

ובלי קשר – תודה על הכתבות שפותחות לי צוהר לעולם שאותו איני מכיר.

דובי מילר 23 באוגוסט 2010

פאקו תודה.

לא בהחלט מכוניות הראלי שמתחרות באליפות העולם לא עוברות אצלך בשכונה.
התקנון לקטגוריה הבכירה קובע שימוש של מכונית שבסיסה הוא יצור סדרתי ולזה מוסיפים הנעה כפולה ומנוע 2 ליטר מוגדש טורבו.
כמובן ברכב נעשה שימוש במכללי הנעה מיוחדים, מתלים קשיחים יותר ובלמים מיוחדים.
גם התקני הבטיחות שונים – ברכב מותקן כלוב בטיחות ששומר על הצוות, בצירוף כסאות מרוץ ורתמות .

הקשר היחיד שיש בין הפוקוס שהיתה לך לזו שמתחרה בראלי הוא רק בשם וגם את זה צריך לבדוק..

אשתדל לאט לאט לחשוף עוד ענפים בספורט המוטורי .

דלילה 23 באוגוסט 2010

סבסטיאן המלך!!!! יאללה, עוד אליפות!

sp 23 באוגוסט 2010

אחלה רשומות. האם אפשר לקבל קצת מידע על לואב (ואולי אפילו שומה שלמה). נשמע שזו שליטה נוסח רוסי ושומאכר.
תודה

דורפן 23 באוגוסט 2010

דובי – לאן נעלמה טינה טרנר?

דובי מילר 23 באוגוסט 2010

טינה טורנר – נווטת שבדית שעברה למרוצי הראלי-רייד. אליפות שונה לגמרי מאליפות העולם בראלי בכל הנוגע למרחקים, למכוניות ולשיטת הניווט.
במשך שנים היתה בצמרת הנווטים או הנווטות במקרה זה בעולם.

דובי מילר 23 באוגוסט 2010

לגבי סבסטיאן לואב .
בדרך לאליפות עולם נוספת, שביעית ברציפות, ממש שליטה נוסח ולנטינו רוסי או מיכאל שומאכר אלא שלי אישית יש בעיה איתו, ולמרות שסטטיסטית הוא מס'-1 ללא ספק, אני מסמן לידו כוכבית.
הסיבות –
היריבים שלו, במיוחד מאז הפרישה של מרקוס גרונהולם, לא ממש ברמה שהפריעה לו ולכן הוא יכול היה לצבור נצחונות בשקט. כל האלופים הגדולים באמת בראלי נלחמו נגד נהגי-על ברמתם, שזכו באליפות עולם.
שנות ה-80 וה-90 ראו מלחמות עולם ממש.
אני יודע שיש כאלו שיבואו ויגידו שלואב הוא זה שמגמד את יריביו. ממש לא, מצטער.
אגב, בגיל 16 הוא היה אלוף צרפת בהתעמלות קרקע ועד היום מדי פעם חוגג ניצחון בסלטה לאחור מהפודיום.

אביאל 24 באוגוסט 2010

אחלה פוסט, תחום חדש שאין כל כך איפה לקרוא עליו בעברית, תמשיך כך !

Comments closed