הגדול מכולם?

לא אוהב את סבסטיאן ווטל ולכן גם לא מצטרף לחגיגות האליפות ופסטיבלי הסופרלטיבים שמחלקים לו על ימין ועל שמאל, אלו שמבינים בפורמולה-1 וגם אלו שלא. אני לא באמת חייב לאהוב את מי שזכה רק עכשיו באליפות העולם השנייה שלו, הקלה ביותר אולי.

אז נכון, העקביות שלו על המסלול השתפרה והוא הצליח לאסוף נקודות גם במרוצים בהם לא הצליח לנצח, לא היה מהיר מספיק או שהמכונית לא סיפקה עבורו את מה שהייתה אמורה לתת ובכל זאת, הוא היה עושה עבודה קשה במקצי הדרוג בשבת, קובע את הזמן המהיר ביותר וגורם להכל להראות יותר קל ביום ראשון, מזנק מהשורה הראשונה ומפליג אל האופק. לא מתרשם, מצטער.

אומרים שהוא אחד הגדולים וממהרים לדחוף אותו לכל רשימה אפשרית. הוא עדיין, מבחינתי לפחות לוקה בחסר בתחום העקיפות למשל. נכון, הייתה העקיפה במונזה על אלונסו אבל ביפאן, הוא לא הצליל הגיע למצב תקיפה אחד על הפרארי האדומה שנסעה לפניו, נכנס למין מונוטוניות שכזו ונכון, הוא היה צריך רק ניקוד בכדי לזכות באליפות, אבל אלוף גדול באמת מנסה לטרוף הכל, לזכות ולנסות לנצח כל הזמן, לא לנהוג טקטי ולבעוט כדורים ליציע, הכל תמורת התוצאה.

גם בגראן-פרי הגרמני וגם בזה של סילברסטון המחודש בבריטניה הוא נתקל בקשיים לעקוף, שם זה היה המילטון שנסע על מקלארן שדמתה לעגלה עם סוס. הוא לא הצליח גם את זה לעשות עם השור האדום שיש לו.

והוא עדיין טועה תחת לחץ. בגראן-פרי הקנדי, הוא נרדם בשמירה כאשר לפתע, על מסלול עם תנאים משתנים הגיח מאחור ג'נסון באטן. האנגלי החל להפעיל לחץ וראו זה פלא, האייס הגרמני מוריד גלגל לדשא הרטוב, מאבד אחיזה ושלום וניצחון הבטוח. ואם חשבתם שזה הסוף הגיע הגראן-פרי ההונגרי, קצת לחץ מהמילטון ושוב טעות של ווטל, הוא לא מושלם.

הדרך הכי קלה לנצח במרוצי מכוניות היא לזנק מהשורה הראשונה. את זה הוא עשה בצורה טובה, בצורה הכי טובה שיש, זינק מהשורה הראשונה ובדרך כלל נשאר שם. בדרך כלל, כי נצרף לזינוק מהשורה הראשונה את הלחץ ונגלה, לפחות על פי הזינוק ביפאן שהלחץ עושה את שלו וגורם גם לווטל לעשות שטויות שגובלות, לדעתי לפחות, בחוסר חוקיות. הוא לא סתם סטה מנתיבו בזינוק אלא ניסה לחסום בדרך הכי ברוטאלית את באטן. בזינוק זה הצליח לו ואנשי ה-FIA החליטו לא להתערב, מעניין מה היו עושים אם זה היה המילטון?

הוא הגיע לעונת 2011 מצויד במכונית הכי טובה שיש ועל זה הוא חייב תודה ענקית לאדריאן ניואי ולאנשי הצוות שלו. ה-RB7  היא כיום המכונית המושלמת כמעט על המסלול. כן, יש לה חולשות פה ושם אבל לאחרות יש יותר. כמובן שלווטל יש יכולת טבעית נהדרת, הוא נהג מרוצים מעולה, בעיקר כאשר הוא לא צריך לעבוד קשה מדי, לעקוף כמה שיותר.

כל אלופי הפורמולה-1 של השנים האחרונות גילו יכולת זהה פחות או יותר והצליחו להפגין יכולת כזו, כאשר הייתה להם את המכונית הטובה ביותר וזינקו מלפנים. המילטון בקנדה 2007, באטן באוסטרליה 2009, אלונסו במלזיה 2007 ולגב מיכאל שומאכר, נו באמת, את רוב האליפויות שלו הוא הבטיח מהשורה הראשונה תחת דומיננטיות מוחלטת של פרארי. אז לא, ווטל לא מיוחד בזה.מצטער.

שאר אלופי העולם, שנמצאים גם היום על הגריד, ידעו יודעים לנצח גם כשהם מזנקים מעט מאחור או נאלצים להיאבק על מיקומם. כן, הייתה לו את העקיפה ההיא במונזה על אלונסו אבל נחליאלי אחד אינו מבשר על בוא הסתיו.

אבל הוא השתפר. אי אפשר לקטול אותו עד כדי כך. הוא הוכיח בברצלונה שהוא יודע לספק את הסחורה כאשר מתח את עצמו לקצה. מצליח להיות מהיר מהמילטון לאחר החלפת הצמיגים. המרוץ במונקו הוכיח כי גם יכולת ניהול המרוץ שלו, יחד עם הצוות המיומן שמאחוריו גרמו לו לקפיצת מדרגה, הוא בחר שלא להחליף צמיגים לאורך כמות הקפות מרשימה ולאחר ה-SAFTY CAR שומר על צמיגיו ומנצח. עדיין לא ביכולת של באטן מבחינת השמירה על הצמיגים ובכל זאת.

בהשוואה לעונה הקודמת, קפיצת המדרגה הגדולה ביותר מבחינתו של ווטל היא ביכולת שלו מול בן-קבוצתו. אולי לא כולם זוכרים אבל מרק וובר, בן-קבוצתו של ווטל, הגיע למרוץ האחרון של העונה הקודמת כמועמד לאליפות העולם. ווטל יצא משם עם האליפות. וובר הצליח בעונה הקודמת להיות שם כמעט כל הזמן, לנצח את הגרמני הצעיר ולעשות לו חיים קשים. השנה זה ממש לא קרה. יכול להיות שזה שבר מנטלי אצל האוסטרלי, הידיעה שאם זה לא קרה בעונה הקודמת, זה כבר לא יקרה, שינוי תפיסה בראש, הכל יכול להיות. ווטל התעלה על כל זה, נותן נוק-אאוט לבן-קבוצתו ומוכיח את האמרה הכי נדושה בספורט המוטורי שאם אתה רוצה לנצח, קודם כל תנצח את בן-קבוצתך. הוא עשה את זה בגדול.

הוא עדיין לא מושלם, הוא לא נכנס לרשימת הגדולים. הוא הצליח להתרסק השנה שלוש פעמים במקצי האימונים, תאונות לא ממש מחייבות. נכון, בשניים מהמקרים הוא התגבר וניצח לאחר מכן ובכל זאת, השלמות עדיין לא כאן.

הוא סומן לגדולה, לפחות בגרמניה כבר בגיל 13, בקרטינג. כבר אז ההשוואות לשומאכר נולדו והוא תמיד אמר שהגרמני הגדול הוא האליל שלו. שומאכר מצידו אמר שווטל זה ווטל ושומאכר זה שומאכר ולא צריך להשוות. צודק. בגיל 24 זכה ווטל באליפות השנייה שלו, נכנס לרשימה מכובדת של אלופי עולם. אבל כאלו יש הרבה. לקפוץ ולהגיע לאליפות שלישית, זה כבר לא כל כך פשוט. תשאלו את אלונסו והאקינן למשל.

אז האם הוא אחד הכי טובים שיש? ימים יגידו. מבחינתי, הוא נהג מרוצים מהיר, מהיר מאד, במכונית המרוץ הכי טובה על הגריד ועם המהנדס הכי טוב שיושב ליד הקיר.

"דהבאזר" בפייסבוק 

בקיצור, סופוקליס שחורציאנטיס
יומן האליפות של הג'איינטס: לנסות יותר מדי

18 Comments

איל 10 באוקטובר 2011

וזה כמובן, שוב, מעלה את השאלה שפה היא בוודאי מגונה – עד כמה זה ספורט אישי? עד כמה בכלל הנהג הבודד ראוי לתהילת העולם שהוא מקבל?

זה בוודאי ספורט קבוצתי, ובתוך הקבוצה אני כולל את המהנדסים והצוותים על המסלול. אבל אם הפער הטכנולוגי של המכונית הוא כל כך אדיר ומשמעותי – למה בכלל לראות בזה ספורט אישי?

דובי מילר 11 באוקטובר 2011

איל
למרות מה שמקובל לחשוב כאילו פורמולה-1 זה ספורט אישי, אני ממש לא חושב ככה ולו רק מכיוון שכל כך הרבה משתנים תלויים בזה.
ממהנדס הרכב, דרך המכונאים, תזונאי, מאמן הכושר ועד כמובן הנהג.
מספיק שמשהו אחד לא יהיה בשיא היכולת, יפשל בקצת, שמאית שנייה וזה ההבדל בין ניצחון והפסד…
אני גם לא בטוח שהנהג הוא החלק הכי חשוב במשוואה המסובכת הזו.

כסיפוביץ 10 באוקטובר 2011

מסכים עם הדברים לחלוטין.
עצם ניסיון ההשוואה לגדולים באמת הוא בעצם עוד ניסיון למרוח כותרות.
הדומיננטיות של רד בול מאוד מאפילה על כל הניסיונות לבדוק מי הנהג הטוב מכולם וגם אני חושב שבספורט הזה אין נהג שהוא הטוב מכולם אלא זו בעיקר הטכנולוגיה שמובילה.
דווקא בתכנית טופ גיר הוא כן לקח את כולם עם איזו סוזוקי אז נהג נהדר הוא כן.
אחד הגדולים? ממש לא

שמעון שוואעי 10 באוקטובר 2011

אחת ולתמיד – וטל או פטל?

January 3 בנובמבר 2011

If you wrote an article about life we'd all reach enilhgetnment.

בועז קורפל 11 באוקטובר 2011

אני חושב הוא יהיה אחד הגדולים בהיסטוריה
עוד יהיה לך זמן ללעוס את הבלקלבה שלך, דובי. עוד יגיע הרגע שבו ארשה לך להסיר את הברגים מהקסדה שלך, לפני שתבלע אותה, כדי שלא ישרטו לך את הגרון. זה עוד יקרה. אני לא מבין את הארגומנטים שלך בכלל. מדובר בעונה ארוכה, עמוסה, לחוצה, מטורפת וחסרת רחמים ומי שמצליח לעמוד בה בצורה הטובה ביותר, זוכה גם באליפות. אתה יכול להחליט שאתה לא קופץ לבריכה או חוגג עד לב השניים, אבל אתה שוכח כמה דברים חשובים. ראשית הוא עדיין ילד. ממש ילד. קצת יותר מבוגר מהבן הבכור שלך, ממש ילד. שנית, הוא אכן עם המכונית הטובה ביותר אבל ללא תכונותיו המיוחדות הוא לא היה מצליח להוציא ממנה את המיטב. כשם שבאטון "פיצח" את סוד הצמיגים במקלארן, כך פטל פיצח את כל המכונה הזאת שנקראת RB7. ניואי תכנן אותה על מנת שינהגו בה בדיוק כשם שפטל נוהג. תן כבוד מר מילר, תן כבוד לילדון שיש לו מספר אליפויות כמו למיקה האקינן, פרננדו אלונסו ועוד…
ניפגש בנובמבר 2012.

דובי מילר 11 באוקטובר 2011

הלוואי שתהיה לי כבר הזדמנות לשים עוד פעם את הבלקלווה על הראש..ח ח

שמח שהצלחתי לעורר אותך.
מכיוון שאני עוסק בעיקר בהיסטוריה ולא בחיזוי וניבוי, נכון לעכשיו, הנימוקים שלי נותרים בעינם.
נכון, הוא ילד בן-24, אבל אסור לשכוח שמאחוריו שנים רבות של נהיגה תחרותית, החל מקרטינג בגיל-0 במשך שנים רבות וכולם יודעים שזו ההכשרה הטובה ביותר.
הוא זכה לפיקוח צמוד מצד רד-בול לאורך רוב דרכו, כלומר תמיד היה על מסלול נכון לכיוון למעלה.
המשוכה תגיע בשנה הקרובה – מבחן האליפות השלישית, היציבות, הלחץ וכמובן הפערים שאמורים להיסגר על ידי מקלארן ופרארי.
עדיין, אני חושב, שהדמות החשובה ברד-בול היא אדריאן ניואי ולא ווטל.
כי את מה שהשיג ווטל עם המכונית הזו היו עושים גם אלונסו/המילטון וכן גם באטן.

בועז קורפל 11 באוקטובר 2011

אין עוררין על חשיבותו של ניואי. אבל אתה, כהיסטוריון מוטורי, זוכר בוודאי שלא כל נהג שאחז בהגה של המכונית של ניואי ידע להוציא ממנה את מה שפטל מוציא כבר שנתיים!!! זה לא אירוע חד פעמי או עונה אחת…אתה יודע מה, אפילו לא שנתיים, שלוש שנים. תזכור מי היה האיש שאיים על באטון ב-2009. הבן אדם מבין את המשחק. יודע מה עושים עם המכונה וכיצד מביאים אותה אל המגבלות שלה ואולי אף יותר. דובי, אני מדבר על היסטוריה. בלי הפתיחה הטובה של ג'נסון ב-2009, פטל היה חוגג לפני יומיים את האליפות השלישית, לפני פרננדו אלונסו. אתה קולט את זה? דובי תתעורר!!!!

אביאל 11 באוקטובר 2011

בוא נסכם את עניין התקשורת בצורה הפשוטה ביותר, ברור שימליכו אותו ויקראו לו שומכאר הבא, הם גם יחכו לו שם בכייף במקרה של נפילה אבל גם יהיו שם אם הוא יצליח וידביקו תמונה של הכותרת שהכתירה אותו לפני כמה שנים, בכל מקרה התקשורת את שלה מקבלת ואין קשר לזהות הנהג, אבל זה כבר פגם מובנה בתקשורת של ימנו שבה הכותרת מקדשת הכל, בלי שום מחשבה או נימוק ענייני.
ועכשיו למציאות, וובר נהג באותה מכונית ונתן פייט אדיר בשנה קודם, אני לפחות ציפיתי שזה ימשך גם השנה, אבל זה לא קרה והקרדיט הולך לווטל (או פטל). פרארי ומקלרן לא ישבו בשקט לדעתי ונראה בשנה הבאה כבר יותר תחרות, בתקווה כמובן, כי עצם העובדה שאני כבר מסכם את העונה כמה מרוצים לפני הסוף כבר מעידים שהיתה עונה די גרועה מבחינת הצופה הנייטרלי יחסית (קשה שלא לאהוב את פרארי אחרי הכל).

אריאל ש 11 באוקטובר 2011

סגנון הנהיגה של ווטל מזכיר לי את נלסון פיקה. נהג טוב שניצל את מעמדו בקבוצה ומכוניות עדיפות כדי לזכות באליפות. ההבדל העיקרי ביניהם הוא סגנון החיים הפרוע של פיקה מול המחוייבות הכמעט רובוטית של נהגים בימינו. אני חושב שהמילטון נהג טוב ממנו ואולי גם באטון.

רועי ויינברג 11 באוקטובר 2011

אמרו שפעם הפורמולה 1 היה 70% הנהג. היום זה 70% המכונית. לדעתי עדיין יש תלות גדולה בנהג, למשל העמידה שלו בלחץ (הם נוסעים בסביבות ה-250 קמ"ש), סיבולת (מירוץ 24 השעות בלה מאן) וכו'. המכוניות כמובן זה חלק מאוד חשוב, וקראתי בידיעות אחרונות, שחוץ משומאכר המהנדס של וטל עבד אם רוב אלופי העולם.
לפי דעתי אחד הנהגים הכי אמיצים שהיו בפורמולה 1 זה קימי רייקונן. אלוף 2007 עבר מהפורמולה לראלי, דבר לא קל.

דובי מילר 12 באוקטובר 2011

רועי
אין קשר בין פורמולה-1 למרוץ ה-24 שעות של לה-מאן, מדובר בשתי סדרות מרוצים שונות, תקנונים שונים ומכוניות לגמרי שונות. גם הנהג במרוצי הסיבולת לא נוהג 24 שעות רצוף…

לגבי רייקונן – בכדי לעבור לראלי לא צריך להיות כזה אמיץ. מספיק להיות טיפש מספיק בכדי לעזוב את הפורמולה-1 ולהיות בעל מספיק כסף בכדי לקנות מכונית ראלי…זה בערך מה שהוא עשה…

ניר 15 באוקטובר 2011

בוא נראה מה צריך להיות כדי להחשב לנהג גדול, באמת גדול:
לקחת אליפות מול נהג שנחשב הכי מהיר בשדה – במכונית זהה.
להרביץ כמה תצוגות נהיגה סוחפות, כאלה שאנשים מדברים עליהן גם 20 שנה לאחר המרוץ.
לקחת אליפות עם המכונית שהיא לא הטובה ביותר בשדה.
לנצח מרוצים כשאתה מזנק מאחור.
להביא כמה עקיפות שאף אחד לא ישכח אף פעם.
לנצח מרוצים. בגשם, ולא כשאתה מזנק ראשון.

בטחל יש עוד ששכחתי.
נכון, זה עוזר לנצח הרבה מרוצים ולקחת הרבה אליפויות, אבל סטטיסטיקות לבדן לא אומרות דבר.
תסתכלו על ג'קי סטיארט. כמדומני 99 מרוצים שמהם ניצח בדיוק שליש. שלוש אליפויות. מישהו מחשיב אותו לנהג ענק?

בקיצור, ווטל, עד היום, לא עשה *שום דבר* שמצדיק לשים אותו ברשימה של הגדולים מכולם, והוא גם לא מראה שום סימן לכך.
גם אם הוא יקח עןד 8 אליפויות ו 200 פולים ברכב הכי מהיר – דעתי לא תשתנה.

נכון להיום הוא אולי, וזה אולי גדול מאוד – מספר 2 בשדה. אלונזו מקדים אותו, ולאיס המילטון (מינוס מגבלות האינטלגנציה הקשות שלו) – מאפיל על שניהם.
נזכיר רק שהמילטון נכנס ל F1 כשמולו אלונזו במכונית זהה, וכבר במונקו (מרוץ חמישי? שישי בעונה?) היו צריכים למנוע ממנו בקשר לעקוף את אלונזו – וזה במונקו – מסלול הנהגים האולטימטיבי.

ולסיום – מי האיש שאיים על באטון (אהמ – זה באטון, כולה באטון…) ב 2009? ווטל אמנם הביא 45 נקודות ובאטון הביא רק 31, אבל באריקלו הביא 36 נקודות, וזה מכניס את הכל לפרופורציה.

דרך אגב, אני ממש לא בטוח שווטל היה נראה כל כך טוב אם ברדבול השניה היה יושב אחד קוביקה.

עוד מילה אחרונה, אני הייתי נזהר מלכנות אנשים כ"הסטוריונים" של הספורט המוטורי.

דובי מילר 16 באוקטובר 2011

ניר

מסכים איתך לגבי סבסטיטן ווטל.

השלונגובונג האחרון 16 באוקטובר 2011

מסכים איתך לחלוטין.. אני גם מכבד מאוד את ווטל כנהג וחושב שהוא בין ארבעת הנהגים הטובים ביותר ביום בסבב, אבל עדין יש תחושה שמשהו כמעט ואפילו לא הוגן בעליונות של רד-בול. תחושה שזו לא חוכמה לקחת אליפות (יחסית, כל כך מוקדם בעונה) עם כזו עליונות.

ואני חושש שמקלארן ופרארי בכלל לא מצמצמות את הפער. פרארי (אלונסו, בעיקר) שנה שעברה נתנה פייט רציני לרד-בול עד המירות האחרון של העונה.. השנה פרארי ניראתה רע מאוד, זו אפילו דעיכה לעומת עונה שעברה.
מקלארן נראית יותר טוב, אבל את הניצחונות שלה הם השיגו בעיקר בזכות אסטרטגיה ויכולת מדהימה של באטן.

מבחינתי, זו אחת העונות הגרועות ביותר בפורמולה 1 הזכורות לי. ספורט ללא הפתעות כמעט וכלל, הוא פשוט לא מענין. ואם הכל ידוע מראש, אז מה הטעם בכלל לצפות. ולדעתי זה מדאיג בעיקר את אקלסטון, כי כעת נשארו לו ארבעה מירוצים שאין כלל טעם לראות אותם. לדעתי הרייטינג יצנח..

אגב, באמצע העונה הFIA החליט שהמערכת של רד-בול אינה חוקית, כאשר מורידים את הרגל מהגז בפניות, עדין המנוע עובד בפול גז כדי להמשיך להזרים אוויר לדיפיוזרים (ולחלקים אווירודינמיים נוספים) וכך האחיזה שלהם טובה משמעותית מכל השאר. ואז באה רנו ואמרה שאם יגבילו את הסל"ד (כמו לכולם, כולל רנו עצמה), המנוע יהיה לחלוטין לא אמין.
ידוע לך מה הוחלט בסופו של דבר בנושא?
האם גם בשנה הבאה רד-בול יורשו להשתמש באותה מערכת שוברת שיוויון?

ניר 17 באוקטובר 2011

אני חייב לציין ששכחתי את מונזה 2008, לא זכורים לי הפרטים המדוייקים והנסיבות, אבל לנצח בגשם, עם מינארדי, זה די עושה את הרשום החוץ.

Comments closed