משחק הכסאות (איזה יופי וחן – בסיטרואן)

השמועות התרוצצו בקרב מביני הדבר כבר חודש, היה ברור שמשהו עומד לקרות, עומד ליפול דבר. כל עוד אליפות העולם בראלי לא הסתיימה, מוסיקת המשחק הזה המשיכה כמעט כרגיל, נותנת לכל המעורבים  את השקט להמשיך להתרוצץ כמעט בקצב הרגיל, מסביב לכסאות, פעם שלהם ופעם אלו שיהיו שלהם.

והנה הסתיים לו ראלי בריטניה בסוף השבוע האחרון, המוסיקה פסקה בשנייה והשמועות הפכו לעובדות: אנשים מצאו את הכסאות שלהם, הכסאות החדשים שלהם, אלו שישמשו אותם בעונת 2012 באליפות העולם בראלי, אלו שצבועים בצבע אחר, שונה ממה שהיו רגילים.

קבוצת סיטרואן זוללת התארים יצאה בהודעה רשמית ואמרה את מה שכולם ידעו או ניחשו כבר קודם לכן. סבסטיאן אוג'ייר – הכשרון הצרפתי הענק, שהצליח לאיים על לואב מרבית העונה, כשהוא מנצח חמש פעמים, אבל לבסוף, הרבה בגלל הוראות קבוצתיות, מיים רק במקום השלישי באליפות – עוזב את הקבוצה. כן, מי שסומן להיות היורש של לואב מוצא עצמו מחוץ לקבוצה. ולא לגמרי ברור מדוע.

מי שמפסידה מהמהלך הזה היא קודם כל סיטרואן, שחושבת על העתיד הקרוב, על העונה-שתיים הקרובות, וכנראה על עוד אליפות בטוחה כזו או אחרת של סבסטיאן לואב. לואב כמובן מברך על המהלך, כמו שאמר עוד בתחילת השנה, מבחינתוו אין מקום לשני הם  בקבוצה אחת.

*

אבל גם אוג'ייר עצמו די נפגע מצעד הזה. הוא ישב עד כה במכונית הכי טובה שיש כיום ועכשיו יצטרך לחפש לו מקום בקבוצה אחרת, שתהיה מספיק תחרותית בכדי לאפשר לו לקרוא תיגר על סיטרואן. הצעד המתבקש הוא לחתום בקבוצת פורד, ולמרות שיתכן שזה מה שיעשה, אולי כדאי לו לשקול שוב את הרעיון.

פורד לא היו מספיק תחרותיים השנה. הפיאסטה לא מספיק טובה ומהירה ומהלך כזה, מעבר לקבוצה הזו עשוי לסרס אותו במידה כלשהי, לא לאפשר  לו להביא את מלוא הפוטנציאל לידי ביטוי. מצד שני, יתכן כי דווקא הוא יצליח במקום שבו הירבונן, הנהג שתופס את מקומו בסיטרואן, נכשל.

יש עוד שתי כתובות אליהן יכול אוג'ייר לכוון. הראשונה היא קבוצת פולקסווגן, שאמורה להיכנס לאליפות בעונת 2013.  זה עוד רחוק, אבל הם כמובן כבר החלו בהכנות, המכונית נראית טוב באימונים ואת העונה הקרובה הם יבלו בהרבה שעות אימון ומבחן, מה שעשוי לתת לצרפתי הצעיר עוד ועוד ניסיון וגם, היתרון הגדול, לבנות קבוצה ומכונית סביבו.

הכתובת השנייה עבורו היא קבוצת מיני. זו שהרשימה כל כך בעונת המבחנים שלה, בעיקר במרוצי האספלט. נכון, למיני יש צמד נהגים מחויב כרגע, אבל אני בטוח שברגע שנודע שאוג'ייר זמין, הדבר גרם לחוסר שקט ולמחשבות גם שם. הימים הקרובים יגידו מה יקרה סופית בגרסת אוג'ייר.

*

הדמות השנייה במשחק, זה שאולי תפס את הכסא הטוב ביותר, מיקו הירבונן, בסיטרואן, קיבע למעשה את מעמדו כמספר 2 מוחלט. הוא נכנע בפני המלך לואב, יודע שמעכשיו יצטרך לשחק תפקיד של נהג קבוצתי תומך, התפקיד שאולי יצליח לעשות הכי טוב מבחינתו. הוא כבר היה שם בפורד בתקופת גרונהולם ועשה את זה מצוין.

הירבונן יהנה מהפירורים שהמלך משאיר, ממש כמו תלמידי הרבי ב"טיש" בימי שישי במאה שערים. בשנייה שלואב יסיים הוא יסתער על מה שנשאר בחמת זעם ועם מכונית מוכחת, נמצא שם כדי לשפר את הסטטיסטיקה האישית שלו.

*

במהלך העונה, ככל שהתקדמה לסיומה, בכל שידור בערוץ בו אני מפרשן את אליפות הראלי, טרחתי להגיד שפורד יאלצו, לנוכח התוצאות, לעשות בדק בית רציני בגזרת הנהגים והמכונית. מלקולם ווילסון כנראה חשב כמוני והיה אמיץ מספיק להודות כי זמנו של הירבונן בפורד הסתיים ועכשיו תורו של יארי-מאטי לאטבלה, זה שהיה מהיר יותר העונה וסיים עם טעם טוב של ניצחון ב-וולס, להוביל את הקבוצה, ימים יגידו אם צדק. ווילסון יכול להמשיך את המשחק ולהכין כסא לאוג'ייר ושוב להסתבך עם קרבות בין נהגים. הצעד ההגיוני, לפחות כמו שאני רואה את זה – לתת את הכסא דווקא לפטר סולברג הוותיק ולקבל את הערך המוסף שיש לאלוף עונת 2003 לתת.

אבל כנראה שבפורד יחליטו ללכת "על בטוח", לשפוך ערימות של כסף ולהחתים את אוג'ייר במהלך הכי לא מפתיע שיש ואולי הכי מנקודת יתרון שלהם, הצרפתי כרגע בלי כסא ויהיה מוכן לעשות הרבה בכדי לקבל מעמד של נהג מס'-1 שווה בתנאים זהים לאלו שמקבל לאטבלה. שום בחירה של פורד כבר לא תפתיע בשלב הזה, לפחות לא אותי.

*

"דה באזר" בפייסבוק

עם כל הכבוד לאן.בי.איי / יואב בורוביץ'
ניר דוידוביץ'. כשהאמונה נגמרת