מה שכסף יכול לעשות (מקום טוב בראלי, למשל)

.

בשם שלו נתקלתי בפעם הראשונה, כאשר אי-שם בתחילת ימי האינטרנט כתבתי וערכתי רשימת דיוור בשם rally-net, שעסקה באליפות המזרח-התיכון בראלי (וגם בנהגי הראלי הישראלים, שהתחרו אז בקפריסין). היו אלו ימי תקווה והרבה אופטימיות לנוכח ההתפתחוית באזורנו, תקוות שנגדעו באחת על ידי שלושה כדורי אקדח.

השם שלו מייצג תופעה די נפוצה בספורט המוטורי המזרח תיכוני (ואפשר בהחלט להסתכל גם על נופי הכדורגל באיזורנו ולהבין שהכתובת הייתה על הקיר עוד קודם לכן), ידועה היטב מהמכוניות שהתחרו באליפות המזרח התיכון בראלי ואלו שגם הגיעו בהבלחות כאלו ואחרות למרוצי ראלי בעולם. הכסף של הנפט הערבי, פעם קראו לזה פטרו דולרים, איפשר למי שיש את הממון בכיסו לרכוש מכונית מרוץ נדירה באיכותה, כמו זו של אלוף כזה או אחר – ואז, ללא קשר ישיר ליכולת הנהיגה שלך, יכולת להתעלות על כולם וכמובן לנצח כמעט בכל מרוץ שמתקיים באזור.

בהתחלה קראו לו סעיד אל-חאיירי, ואחר כך זה התחלף למוחמד בין-סולאיים, משם עבר לחאליד אל-קאסימי ונאסר אל-עטייה. השם לא ממש חשוב, מה שיותר חשוב זה הכסף והיכולת להתחיל את התחרות מנקודת פתיחה טובה יותר מיריביך.

זה לא שהם נהגים גרועים בהכרח, שלא תבינו לא נכון, מדובר לרוב בחבר'ה שיודעים לאחוז בהגה נהדר, כל עוד תוואי השטח הוא ביתי, מדברי משהו. שם הם אלופים כמעט ללא תחרות.

בשנים האחרונות, ממש בדומה לכדורגל, החלו הנהגים המובילים במזרח התיכון לדלג לאירופה ולאליפות העולם. בעזרת הכסף, כמובן. חאליד אל-קאסימי קנה את מקומו בקבוצת פורד והוא עושה זאת בגמגומים כבר שנתיים-שלוש. קודם על הפוקוס וכעת על הפיאסטה היתה כתובת גדולה, "אבו דאבי" וזה הספיק. משרד התיירות נהנה מהפרסום, המדינה מקבלת חשיפה, אל-קאסימי עצמו מתענג על הנהיגה וכולם מחייכים. מלבד לוח התוצאות.

והנה החדשות האחרונות הגיעו: עכשיו עושה אותה הדרך גם נאסר אל-עטייה. הוא הספיק לזכות כבר שש פעמים באליפות המזרח התיכון בראלי ואל תגידו לי שזה לא בגלל הכסף. בין לבין הצליח לנצח באליפות העולם המשנית בראלי, אליפות די שערורייתית. הוא רכש רכב במיטב כספו, שאר מתחריו היו פרטיים ואת המסקנות תסיקו לבד.

אל-עטייה, שאין לי שום דבר נגדו – מדובר כנראה בספורטאי רב כישורים, שייצג את מדינתו קאטאר גם באולימפיאדה, בקליעה למטרה – התחרה גם בקבוצת פולקסווגן במרוצי הראלי-רייד וניצח בדאקאר. עכשיו הוא קנה לעצמו כסא בסיטרואן ובעונה הקרובה, 2012 נראה אותו במכונית זהה לזו של לואב והירבונן.

למעשה, אנחנו יכולים רק לקנא באל-עטייה וחבריו על היכולת שלהם לקבל את כסא המרוצים הכי טוב שיש, בעזרת הכסף. אבל כאשר מסתכלים מסביב על מיטב הכשרונות שלא יכולים לגייס את המיליונים ומתבזבזים, מבינים עד כמה הראלי , כדוגמא מייצגת של הספורט המוטורי, נמצא בשפל. לא כישרון קונה את האפשרות לתחרות, אלא הכיסים העמוקים של הנהג והיכולת שלו לגייס דולרים.

קצת חבל על כל אלו שנשארים מאחור. ספורט מוטורי הוא ספורט יקר מאוד. זה לא כדורגל, כשכל אחד יכול לקחת כדור ולצאת לרחוב לשחק, להצטרף לקבוצה וקדימה לדרך. בספורט המוטורי למי שיש לו את היכולת אין בעיה לקפוץ קדימה, לדלג על אלו שבדרך. נסו לתאר לעצמכם מה היה קורה אם הייתם יכולים לקנות לעצמכם מקום ב-11 של ברצלונה, להחליף לטיפות עם רונלדו או סתם לרוץ עם ג'רארד באנפילד (כמובן בהנחה שהוא כבר יבריא מתישהו). לכם זה היה מצוין, לאוהדי המשחק קצת פחות.

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

דה באזר גם בפייסבוק

 

 

יודה ביאנקו נרו (הדילמה של אלסנדרו דל פיירו)
ליגת המטרד האירופית

3 Comments

Amir A 2 בדצמבר 2011

מה האינטרס של חברה כמו פורד לתת כסא לנהג כזה? הרי כסף לא חסר לפורד, אז למה שהם לא יקחו נהג שיביא להם את המקום הראשון ואת הכבוד והפרסום שמתלווים לזה?

דובי מילר 3 בדצמבר 2011

אמיר – פורד, באליפות העולם בראלי, היא למעשה קבוצה "פרטית" שנקראת M-SPORT בראשות מלקולם ווילסון, נהג ראלי בריטי בעברו. ווילסון הקים את הקבוצה והוא הזרוע של פורד בראלי העולמי כבר שנים רבות.
הכסף הגדול מגיע מפורד אבל ללא תקציב נוסף בדמות ספונסר דוגמת אבו-דאבי, החיים היו יותר קשים.
האינטרס של פורד לתת כסא לנהג כזה או אחר הוא כלכלי לחלוטין- כסא = כסף = פרסום.
הוא לא הנהג המוביל בקבוצה אלא השלישי ולא יותר מזה (אף אחד גם לא מצפה ממנו שינצח..) .
הפרסומת נמצאת על כל המכוניות ולכן גם כאשר פורד מנצחים (קרה בסך הכל פעמיים העונה..) השם של הספונסר נמצא על דוכן המנצחים.

Avnas 4 בדצמבר 2011

הממונים ב"שוקן" רוצים לצמצם את ספורט הארץ
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000702326
מחאה חדשה צריכה להתחיל

Comments closed