למי באמת אכפת מהבן-אדם..?

כמדי שנה, בשנים האחרונות, מגיע סבב הפורמולה-1 לבחריין והכותרות מתחילות לגעוש בדבר הפרה בוטה של זכויות האזרח במדינה, מתחילות הפגנות סוערות, או אולי ממשיכות ואנחנו פשוט לא יודעים שזה קורה והשיא היה כאשר לפני ימים אחדים פוצצה במקום גם מכונית תופת. ההפגנות הן נגד השליט במדינה, אילי ההון שם וגם נגד ברני אקלסטון, מר פורמולה-1 עבורכם, שנכנע לכסף הגדול והביא את הקרקס הנייד שלו לשם, למרות הפגיעה בזכויות האדם.

To match BAHRAIN-GRANDPRIX/PROTESTS

זכויות האדם נוצרו כאשר האדם הראשון נולד, לפחות ככה זה נראה לעין אבל התגלו לכולם או לפחות לרוב האוכלוסיה, אי שם בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19. המהפכה האמריקנית ב-1776 עוררה איזה שינוי אבל הוא הגיע באמת לידי ביטוי דווקא בצרפתית ב-1789. מאז הכדור החל להתגלגל לכל מקום כמעט ביבשת אירופה ובשלב מאוחר יותר, לאחר "המלחמה הגדולה" הגיע גם ליבשת השחורה ולמזרח התיכון. “האביב הערבי" הוא תולדה ברורה של חלק מהתהליך הזה, אבל התעורר מאוחר, כמעט כתבתי מאוחר מדי אבל בעצם לעולם לא מאוחר מדי לקבל זכויות.

מדינות בכל העולם לאורך השנים מנסות להתנהל באופן עצמאי כאילו הן היחידות בשכונה, לא תמיד מתחשבות בנעשה מסביב ולפעמים נכנעות לתכתיבי הסביבה, כאשר זה משרת את האינטרסים שלהם, גם אם זה אומר להפסיק ולו לרגע קט את הפגיעה באזרחים.

כבר בגרמניה של 1936, זו שהתארגנה לקראת האולימפיאדה, זכו היהודים למעט הקלות, בתקופה שלאחר חוקי נירנברג, ולו רק בכדי שארה"ב לא תחרים את המשחקים האולימפיים, גם אם רק למראיתעין, שלטים ואיסורים כנגד היהודים הוסרו, והמשחקים התקיימו כסדרם, שנייה לאחר מכן הכל חזר לקדמותו.

ספורט ופוליטיקה מתקיימים זה לצד זה במשך שנים, אחד ליד השני ואחד בתוך השני. צמד האולימפיאדות של מוסקבה ולוס אנג'לס הן דוגמה בולטת לכך ואם אנחנו רוצים לעסוק בזכויות אדם בתקופה הקרובה אלינו, אין כמו אולימפיאדת בייג'ין בכדי להזכיר את הפגיעה בזכויות האדם ואת הניסיון לחשוף ולמנוע מעשים. שוב, בשביל השקט התעשייתי ובשם הכסף של האולימפיאדה כולם סתמו את הפה, הסינים עשו מה שעשו והמשחק נמשך.

גם הפורמולה-1 היא כזו. מדובר על משחק עם כסף גדול. מיליוני דולרים מתגלגלים בעסק הזה. ספונסרים כבדים, זכויות שידור, יצרני רכב – הרבה גורמים מעורבים בתעשייה הזו ולא דבר "פעוט" כמו פגיעה באזרחים, בזכויות הבסיסיות שלהם, תמנע קיומו של מירוץ פורמולה-1.

Mideast Bahrain

בינינו, זה לא ממש מעניין אף אחד מה קורה ברחובות בחרייןהרי זה לא פוגע בי או בכל אחד מעשרת הקוראים של הבלוג הזה, הזכויות שלנו לא נפגעות אז מה אכפת לי מאלו של האנשים בבחריין של הסופ"ש המתקרב, או אולי בסינים שארחו את המירוץ הקודם…?

אמרו כבר חכמים לפניי, בתקופות חשוכות הרבה יותר בעבר הלא רחוק שאני לא צועק עכשיו כי זה לא נוגע אליי, עכשיו פוגעים רק באחרים, לא מעניין אותי, לי הכי חשוב לראות עכשיו את פרארי/רדבול/לוטוס או כל קבוצה אחרת.

השאלה הגדולה היא, אם זכויות האדם כל כך חשובות, מדוע לא שומעים קול אחד קטן שיוצא מתוך אחת הקבוצות? מאחד הגורמים המעורבים בדבר הזה שנקרא פורמולה-1? והתשובה היא מאד פשוטהכסף. המשחק הזה משרת אינטרסים, בעיקר כלכליים, של כולם ולכן את אף אחד זה לא מעניין. אני לא באמת מצפה שרוס בראון ממרצדס או מרטין ויטמארש ממקלארן יקימו קול זעקה – האמת שאני כם מצפה שיתייחסו לזהכנגד עוולות כאלו ואחרות שמתרחשות בעולם, הרי החשיפה שהם מקבלים יכולה לחולל שינוי ואפילו קטן, אבל הם לא יעשו את זה מכיוון שמה שמניע את כולם בסופו של דבר זה כסף, כסף גדול ואהבה לספורט מוטורי, לא מעניין אותם שום דבר אחר.

safe_image

גם בגרמניה של שנות ה-30, לאחר עליית היטלר לשלטון, נערכו מירוצי מכוניות. קהל הגיע בעשרות אלפים למסלולים, נהגי המירוצים נהנו מאהדה אלוהית כמעט ובשקט בשקט זכויות אדם נפגעו, בני אדם נרמסו בשם החוק, הוצאו מחוץ לחוק ולאחר מכן הוצאו בכלל.

מתי יגיע היום שמנהל אמיץ של קבוצת מירוצים או נהג עם ביצים גדולות, יקום ויגיד את מה שכולנו חושבים..? 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הכלבים נובחים והשיירה ממשיכה לנצח
ללייקרס יש עכשיו הרבה יותר אוהדים

11 Comments

צור שפי 18 באפריל 2013

דובי, כמו שכתבתי בפוסט הקודם שלך השאלה שאתה שואל היא במקומה אבל שאלה לא פחות חשובה היא למה הנושא הזה מתעורר רק בהקשר של בחריין ולא סין, מלזיה, דובאי וכו'

דובי מילר 18 באפריל 2013

זו בדיוק השאלה שאני שואל…למה דווקא שמגיע סוף השבוע הזה, למירוץ בבחריין, אז העולם מתעורר…אבל למעשה, לצערנו, כמו שכתבתי בפוסט עצמו, לא ממש אכפת לאנשים מה מתרחש שם, או בכל מקום אחר בעולם.
למישהו באמת אכפת שמחר מתקיים מרתון בבית-לחם ורצים מרצועת עזה לא יכולים להשתתף..?
וזו כמובן סתם דוגמה קטנה…

אסף THE KOP 18 באפריל 2013

ולמה שישראל תאשר לרצים מעזה להגיע לבית לחם מר דובי מילר, חסיד אומות העולם ?

דובי מילר 26 באפריל 2013

חסיד אומות העולם אני בטח לא ועוד יותר מזה, אני ממש לא אוהב את ההשוואה הצינית והזולה שלך…

ובאופן אישי, אין שום סיבה שבעולם שהיתה לא לאשר להם לרוץ, כמו שאין שום סיבה שבעולם שנהיה כובשים שם…

ירושלמי 18 באפריל 2013

האמת שיש לי עם הנושא הזה קונפליקט פנימי.
מצד אחד אני בעד זכויות אדם (עד כמה שזה מפתיע) ואני כן בעד שאנשים עם השפעה ויכולת יביעו את דעתם במידה ויש אזרחים חפים מפשע שנפגעים מעוולות כאלה ואחרות. ע"ע סוריה, מצרים (בתקופת ההפגנות ואירועי האביב הערבי).

מצד שני אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו כל שני וחמישי קבוצה או נבחרת כזו או אחרת תגיד שהיא מחרימה את ישראל (נבחרת קבוצה או ג'ודוקא) למרות שלדעתי האישית לא קיימת אצלנו הפרת זכויות אדם יותר מאשר בכל מדינה מערבית אחרת. אבל הפרספקטיבה שלי היא לא זו שקובעת כמובן.
תארו לכם מצב שרונאלדו היה אומר שהוא מסרב להגיע לישראל בגלל סיבות דומות? או שפיסיקלה יגיד שעקב היחס של ישראל לערבים שמעבר לקו הירוק הוא לא מתכוון להשתתף במרוץ בירושלים?

לדיסוננס הזה פשוט אין פתרון.
שכל אחד יעשה מה שהוא חושב לנכון ויישא בתוצאות.

דובי מילר 18 באפריל 2013

אין לי ספק שמדובר פה בבעיה סבוכה ולא בטוח שיש פיתרון אחיד.
השאלה הגדולה היא מה אנחנו, כל אחד מאיתנו כיחיד או כחלק מהקבוצה, עושה בכדי לשנות את המצב.
לא יתכן שנשב עם הראש באדמה, כל עוד זה לא נוגע לנו…כי ראינו לאן מצבים כאלו מובילים…
ואם ניקח את הדיון לספורט – ובכדי להשאיר מטעמי נוחות ופוליטיקה את ישראלי בצד כרגע- נוחות שלי כמובן, בוא נתאר מצב שבו כל נהגי הפורמולה-1 יחליטו שהם לא מתחרים במדינה שבה יש הפרה של זכויות האדם, האם זה יעשה משהו..?
אני מניח שבשלב הראשון זה בעיקר יעשה רעש תקשורתי, יתכן מאד שזה יצליח לעורר מחאה, לדחוף לשינוי ואז זה מצוין.
עד היום נהגי הפורמולה-1 נאבקו רק על זכויותיהם והיו אף מירוצים שהם בחרו לא להשתתף דוגמת דרא"פ של 82' אם אני זוכר טוב.
האם לא הגיע הזמן שגם הם יתערבו..?

D! בארץ הקודש 18 באפריל 2013

דובי זה פוסט צודק מוצדק וראוי
אבל כמו שהזכרת בעצמך את האולימפיאדה בסין ככה אפשר לשאול על שיתוף איראן במונדיאל – מדוע לא קמו ספורטאי כל העולם ויצאו במחאה?

אפשר לקחת את זה לכל ענף ספורט וכל ענף תרבות.

התשובה, כך נדמה לי, וגם הבושה, שממש לא אכפת לנו. לא אכפת לנו בכלל.

דובי מילר 19 באפריל 2013

לצערי, זה פשוט נכון

הוקנהיימרינג 19 באפריל 2013

נראה כמה המגמה הזאת תוכל להימשך, כשספא יוחלף במירוץ פקיסטן, ומונזה יוחלף גם הוא במוסקווה, ומונקו במירוץ סין השני.

היפוטתי כמובן אבל לא רחוק מהמציאות.

דובי מילר 19 באפריל 2013

המגמה של מה?
בסופו של יום, לצערנו, הכסף מניע הכל…

buy toms 27 ביוני 2013

Can you please email me the code for this script למי באמת אכפת מהבן-אדם..? | אוטו-דידקט. בעיקר על ספורט מוטורי or please let know me in detail regarding this script?

Comments closed