למה ה-FIA חושבים שהאוהדים מטומטמים…

פוסט עצבני על החלטת ה-FIA בנוגע לגראן-פרי הגרמני וההוראות הקבוצתיות בפרארי .

cc licence alonsistas F1 team

כנראה שב-FIA, ההתאחדות הבין-לאומית לספורט מוטורי חושבים שאוהדי הפורמולה-1 מטומטמים, אין לי דרך אחרת להגדיר את זה, בייחוד כאשר אני קורא את ההחלטה שהתקבלה לאחר הדיון בפרשיית ההוראות הקבוצתיות של פרארי בגראן-פרי הגרמני.

לטובת מי שלא זוכר מה קרה שם נחזור מעט אחורה. בפורמולה-1 אסורות הוראות קבוצתיות והנה אנחנו בתוך המרוץ בגרמניה וקבוצת פרארי מוליכה במרוץ, אלא מה, הסדר של הנהגים לא מוצא חן בעיני מנהלי הקבוצה. מי שמוביל הוא פליפה מאסה ולא פרננדו אלונסו, שלו יש סיכויים גדולים יותר לזכות באליפות. שלישי מאחור היה סבסטיאן ווטל. כל מי שצפה במרוץ בשידור ישיר ידע שבשלב כזה או אחר מאסה יקבל את ההוראה לפנות את הדרך לטובת אלונסו,ממש כמו שפרארי עשו לבריקלו באוסטריה 2002 ואכן זה מה שבדיוק קרה. מאסה מקבל הודעה מאד אינטליגנטית לתוך הקסדה שלו שמסבירה לו שאלונסו, שנמצא מאחוריו, מהיר ממנו ושיבין לבד מה הוא אמור לעשות, יותר מזה, טרחו לשאול אותו אם הוא הבין.. מאסה בחור חביב, אלוף הוא כבר לא יהיה אבל קצת שכל בקודקוד יש לו, פינה את הדרך לנהג הספרדי ופרארי דילגו להם לעבר הפודיום כשהם מסיימים במקומות הראשון והשני צוהלים ושמחים. ואז החלה המהומה. הוראות קבוצתיות בפרארי,הם עברו על התקנון ויעמדו לדין משמעתי בפני בית הדין של ההתאחדות, לא לפני שקיבלו גם קנס של 100 אלף דולרים.

פורמולה-1 הוא לא ספורט קבוצתי, למרות שמנסים להציג אותו כך. ברגע שהאור האדום כבה ברמזור, כל נהג לעצמו וכל דאלים גבר. אף אחד לא זוכר איזו קבוצה היתה אלופה מתי, כולם זוכרים ומדקלמים מי היה אלוף העולם בכל שנה ושנה, כמה ניצחונות היו לו ו..הבנתם את הכוונה. אישית, לי אין שום בעיה עם הוראות קבוצתיות ואין לי שום בעיה שמנהל קבוצה כזה או אחר יקבע בתוך הקבוצה שלו מי ינצח, יותר מזה, כל אוהד פורמולה-1 ממוצע מספיק אינטליגנט בכדי להבין את הפוליטיות בתוך הספורט הזה ויכול לנחש כמעט לחלוטין מה יקרה בכול מצב במאבק והחלטות בין הקבוצות. רבים וטובים יוכלו אפילו לנחש טקטיקות שונות. כל זה בסדר מבחינתי, כל עוד זה מוגדר בתקנון ולא מנסים לעבוד עליי בעיניים או מנסים להתיפייף. אל תנסו לעבוד עליי שאסורות הוראות קבוצתיות ואחרי זה תהיו עסוקים בלהיות יצירתיים איך לעקוף את התקנות הללו, זה לא. אנחנו לא עד כדי כך מטומטמים. אנחנו אוהבים את הספורט שלנו ישר ואמיתי ובתוך הפרצוף.

אתמול, יום חמישי, בזמן שאנחנו היינו עסוקים בעיכול ארוחת החג ישבו להם האדונים הנכבדים של ה-FIA בפאריז ובין קרואסון לקפה הפוך דנו להם בהוראות של פרארי. כבר לפני הדיון שמענו ציוצים מצידו של אלוף העבר דיימון היל שאמר שמה שפרארי עשו לא כל כך חמור. יכול להיות שהוא צודק, אבל אני רוצה להזכיר לו שיש תקנון וצריך לכבד אותו. ז'אן טוד, נשיא ה-FIA היום ומנהל פרארי בזמן הסיפור האוסטרי הודיע שלא יהיה בבניין בזמן הדיון. כאילו שמישהו היה צריך את האיש עם הסוודר לידו בכדי לדעת בדיוק מה הוא חושב. ההחלטה פורסמה וכאשר אני קורא את הפרוטוקול פשוט בא לי לצחוק. פרארי לא היו צריכים להגיע לדיון בכלל וגם לא היו צריכים עורכי-דין שיגנו עליהם. אנשי ה-FIA עשו הכול בשבילם. בהחלטה רשום שתקנון הפורמולה-1 דהיום לא מספיק ברור בעניין ההוראות הקבוצתיות ולכן למרות שפרארי עברו על החוק לא ניתן להעניש אותם. תגידו, הם חושבים שאנחנו מטומטמים ? אני לא מאמין שיש נהג אחד בפורמולה-1 שמוכן לפנות את הדרך מרצונו הטוב והחופשי ולא כאשר הוא תחת השפעת אדי-דלק ובייחוד כאשר הוא מוליך את המרוץ…

לטעמי האישי, באם האירוע הזה היה קורה לקבוצה אחרת למשל מקלארן או רד-בול התוצאה ממש לא היתה נשארת כמו שהיא, כלומר הפודיום היה נלקח ממנה, אבל מכיוון שמדובר בפרארי…חברי הטוב בועז קורפל הפנה את תשומת ליבי לקריקטורה שהתפרסמה היום בעיתון גלוב בברזיל ובו נראית מכונית פרארי ועליה שלטי פרסום של…ה-FIA וזה אומר בעצם הכול, לא ?

הכי טוב ביטא את זה כריסטיאן הורנר , מנהל הקבוצה של רד-בול שאמר לאחר פרסום ההחלטה כי עכשיו כל קבוצה יודעת שהיא יכולה לקנות לעצמה ניצחון באמצעות הוראות קבוצתיות והמחיר הוא 100 אלף דולר.

אנחנו הגזע העליון - פוסט חגיגי לראש השנה
חמש הערות לאחר שבוע וחצי של טניס

20 Comments

פאקו 10 בספטמבר 2010

אולי אני מגזים, אבל אם זה באמת כזה חשוב, למה שלא יגבילו את זה לנהג אחד לכל קבוצה?

יונתן ארבל 10 בספטמבר 2010

וסליחה אני אפגע במישהו ואני בטוח אפגע..
אבל זו אחת הסיבות למה אני לא מחשיב את הפורמולה 1 לספורט.
גם 10 אליפויות רצופות לא יצליחו לשכנע אותי שמי שלקח אותן יכול להיכנס ל טופ 50 אי פעם בהסטוריה.

אני חושב שהפורמולה 1 צריכה לעבור גלגול נוסף ושיהיה נהג אחד לכל יצרנית וכל הטקטיקות והפוליטיקות ייעלמו ומי שינצח על המסלול יהיה הטוב ביותר.

יונתן ארבל 10 בספטמבר 2010

פאקו הרגת אותי..
גם גנבת לי את הבכורה וגם לקחת לי את הרעיון..
לא אמרו לך באוזניה לפנות לי את הדרך?…
(:

דובי מילר 10 בספטמבר 2010

פורמולה-1 זה ספורט ועוד איך ואם תחפשו טוב תמצאו בו את כל המרכיבים של הספורט, כולל אלו של הכושר הגופני למשל.

לא צריך להגביל נהג אחד במכונית אלא להיפך, בדומה לאינדי או ה-NASCAR בארה"ב לאפשר לקבוצות שיכולות להכניס גם נהג שלישי ורביעי לכל מרוץ או לחלקם.
בעבר הדבר היה קיים בפורמולה-1 ועכשיו אולי הגיע הזמן לחזור לזה. אי אפשר להרשות רק נהג אחד לקבוצה, יהיו רק 12-13 נהגים על הגריד וזה ממש לא יעניין אף אחד.

בנוסף לכך – לבטל רשמית את אליפות היצרנים המצחיקה הזו.

יונתן ארבל 10 בספטמבר 2010

כושר גופני יש גם לטייסים וגם לרקדניות בלט..
המכונה עצמה עושה את רוב העבודה והוויכוח הוא לדעתי לגיטימי אם זה ספורט או לא. אני בחלק שנהנה ממנו אבל לא מחשיב את הנהגים כספורטאים.

אם יהיו יותר נהגים זו כבר לא אליפות אישית אלא אליפות יצרנים.
יהיו יותר טקטיקת ויותר פוליטיקות.
כל עוד אין נהג אחד לקבוצה זה מוריד לחלוטין את הערכים הספורטיביים.
אין אף ספורט בעולם בו יש אינטרס שלא לנצח, או מודיעים לך שלא תנצח אלא תיתן למישהו אחר.
זה פשוט לא קיים באף ספורט.
אם יהיו רק 12-13 נהגם זו כבר בעיה של ההתאחדות לא של השיטה. הרי אם זו תחרות של נהגים כך זה אמור להיות.

דובי מילר 10 בספטמבר 2010

אתחיל מהסוף – אם יהיו 12-13 נהגים הבעיה תהיה שלנו, הקהל..אפילו הטלויזיה לא תצליח להוציא אותנו מהשיממון על המסלול. לפעמים כמות, גם אם היא לא איכותית, נותנת משהו, אפילו אם זה רק צבע..

כושר גופני הוא אחד מהמרכיבים של להיות נהג מרוצים, בלי כושר התוצאות יורדות בהתאם. אם נלך לפי החשיבה נראה לי שבהגדרת הספורט יכנסו רק המקצועות שהאדם/ספורטאי משתמש רק בגופו בכדי להשתתף/לנצח . מקובל אולי בהגדרה הצרה של העניין.

דווקא אם יהיו יותר נהגים ולא תחשב אליפות יצרנים כלל זה יהפוך רק לאליפות עולם וזהו. טקטיקות בתוך הקבוצות, שיפור סיכויים וכו' – אין לי בעיה כל עוד זה יהיה מוגדר מראש כדבר שמותר אחרת זו עבודה בעיניים.

גמל (סתם גמל) 10 בספטמבר 2010

יונתן ארבל- הדוגמא שנתת לא הכי חכמה "אין אף ספורט בעולם בו יש אינטרס שלא לנצח". אני לא מתווכח עם המשפט הזה, אבל לפי דעתך בכל ספורט שבו קורה שמישהו מפסיד בכוונה זה לא ספורט?
*מה בנוגע לריצות שבהן יש מכתיב קצב, כל מה שהוא עושה זה לעזור לרצים אחריו ואח"כ הוא נושר למקום האחרון.
*או לקבוצות כדורסל שמפסידות בכוונה כדי להימנע ממפגש עם קבוצות חזקות. המקרה האחרון ששמעתי עליו היה לפני שבוע בין יוון לרוסיה באליפות העולם.
*או קבוצות כדורגל שלא מנסות להבקיע כי תיקו 0 משרת את שני הצדדים.
*או שחקן סנוקר או טניס שמוכר משחק או מתאגרף שנופל בכוונה.
*או כתוצאות משחקים נקבעות מראש כדי לעזור לקבוצות ממרכז מסוים (הפועל, מכבי, בית"ר).

יש לי עוד הרבה דוגמאות כאלה. זה לא אומר שהמקרים האלה לא מסריחים. זה לא אומר שזה תקין ושצריך להשלים עם מקרים כאלה.
אבל זה בטח ובטח שלא אומר שבענפי ספורט שקוראים בהם מקרים שכאלה מאבדים את הלגיטימיות. ספורט מוטורי כשמו כן הוא… ספורט

גמל (סתם גמל) 10 בספטמבר 2010

קוראים=> קורים

יונתן ארבל 10 בספטמבר 2010

לגמל (למה סתם, הייתי נותן לך לפחות גמל שלמה!)

דווקא נתת דוגמאות לא טובות.
בפורמולה 1 ישנה אסטרטגיה שולטת(!) שבה נהג בכוונה מפנה לאחר את הניצחון ויותר מכך, הקבוצה מעליו כופה עליו לנהוג כך.
כלומר מישהו שלא היה אמור להרוויח נק' על מקום 1 או 2 או כל מקום שהוא, מקבל את אותן נק' האלה שכמובן מכריעות בקרבות האישיים.

עכשיו להסבר למה הדוגמאות שנתת לא טובות ואפילו משרתות את הטענה שלי:
1. לגבי הרץ שמכתיב את הקצב- הוא מראש לא אחד המועמדים לקחת את המירוץ ואין הוא משרת מישהו ספציפי אלא משרת את כולם(!) לאותה מטרה! הוא לא יוצר יתרון לאחד על פני אחר.

2. קבוצות כדורסל (בטיפשות ברוב הפעמים) מפסידות בכוונה כדי לקבל מיקום שהן חושבות שיעזור להן להתקדם(!) במעלה הטורניר ולא לרדת (!). הן לא מפסידות במשחק המכריע אלא מפסידות כדי לקבל דירוג יותר נוח לדעתן. זאת הדוגמא הכי פחות טובה שלך לדעתי.

3. קבוצות שלא מנסות להבקיע- תיקו זו תוצאה לגיטימית בכדורגל. בניגוד לרוב ענפי הספורט ואם תיקו משרת אותן כדי להתקדם אין פה כזה סיפור גדול. הן השיגו יותר (!) נק' והתיקו מקדם אותן ולא מסיג אותן לאחור.
בניגוד לפורמולה בו ההפסד בכוונה הוא פשוט הפסד.

4. שחקן סנוקר שמוכר משחק או מתאגרף שנופל בכוונה- טוב אין פה עניין של דוגמא לא טובה. זאת פשוט לא דוגמא כי מדובר בעבירה על החוק או תקנון ולא כחלק מאסטרטגיית ספורט.
זה שהם מתעסקים בספורט זה לא פוסל את האגרוף כספורט לדוגמא כי זהו ספורטאי שסרח.

5. תוצאות משחקים שנקבעים מראש- אני לא שמעתי על כזה דבר. לאגודות האלה אין משמעות בימינו, יש יריבות אדירה יותר בין מכבי חיפה למכבי תל אביב מאשר מכבי חיפה-הפועל חיפה.
פה כבר מדובר בפוליטיקה וזה בטח דומה לסעיף מס 4.
אבל שוב, זה ממש לא דומה לפורמולה 1 מכל הסיבות שהזכרתי בתגובה הזו וקודמה.

דניאל 11 בספטמבר 2010

מה עם אופניים? רוכבים מצטיינים בונים סביבם קבוצות של רוכבים, שיובילו את הפלוטון וישברו רוח, ובמידת הצורך יתנו לעקוף כי יש "טופ-דוג" שחשוב יותר שינצח.

דדי פרץ 10 בספטמבר 2010

דובי, אני מצטער, אבל אתה טועה. במסמך ההחלטה הרשמי מצוין במפורש שפרארי עשתה שימוש בהוראות קבוצתיות ופגעה בערך הספורטיבי של המרוץ. גם הטענה שאלונסו היה מהיר ממאסה נדחתה, כאשר נחשף שהוא הורשה להגביר את כוח המנוע שלו, בעוד שמאסה נותר במצב כוח מופחת. יכול מאוד להיות שקראת את הטענות של עורכי הדין של פרארי בלבד, אם זו המסקנה שהגעת אליה.

עם זאת, הגוף השופט של המועצה הכיר בכך שבעניין ההוראות הקבוצתיות יש בעיה. היישום שלו היה בלתי-עקבי לאורך השנים, כאשר במקרים רבים נעשה שימוש בהוראות קבוצתיות (בדיון עצמו דובר אף על ההוראות הקבוצתיות של מקלארן באותו מסלול בדיוק, באותה הפנייה). לשם שינוי, נעשה צדק. אי אפשר להחיל חוק שלא נאכף משך שנים בזמן אקראי על עבריין אקראי – זה לא הוגן. לפיכך, גם הקנס היה עונש מוגזם, ואם תקרא היטב בין השורות תראה שהמועצה הותירה אותו על כנו רק משום שפרארי לא ערערו עליו וכאות תמיכה בשופטים.

דובי מילר 10 בספטמבר 2010

דדי
מצטער, אני ממש לא חושב שאני טועה.
אם הם מחליטים שהיו הוראות קבוצתיות מצידה של פרארי ולבסוף לא עושים עם זה כלום בטענה שהתקנון לקוי – הם עושים צחוק מאיתנו – קהל חובבי הספורט המוטורי .

הרי לכולם ברור שאם זה היה קורה לכל קבוצה אחרת התוצאה היתה אחרת לחלוטין. מקלארן או רד-בול היו מקבלים יחס אחר.

אני לא חושב שאתה צודק בטענה שלשם שינוי נעשה צדק ואי אפשר להחיל עונש על עבירה שמזמן לא נענשו עליה…ככה בדיוק מלבינים עבירה ומגיעים למצב שהגענו אליו. היו חייבים לעשות לזה סוף והפעם זו היתה ההזדמנות.

דדי פרץ 10 בספטמבר 2010

למי זה ברור? רד-בול הפעילה הוראות קבוצתיות אפילו מחוץ למסלול בעונה זו ולא נענשה. מקלארן עשתה זאת כל אימת שנצטרכה ב-09'-08' ויהיו גם מי שיגידו לך שהודעות ה"חסוך בדלק" השנה היו הוראות קבוצתיות במסווה. אפשר למצוא עוד לא מעט דוגמאות מהשנים האחרונות, מאז כניסת החוק לתוקף, ואם יש קבוצה שזכתה ליחס מחמיר, הרי שזו פרארי.
אף אחד לא יכול להכחיש שנעשה שימוש בהוראות כאלה בשנים האחרונות (כל אימת שהוא בר-דעת) ואף אחד לא יכול להכחיש שפרארי היא היחידה שזה עלה לה מאה אלף דולר.

אני לא טוען שאי אפשר להחיל עונש על עבירה שמזמן לא נענשו עליה. לא זה העניין. אני טוען שאם יש הוראת חוק שכולם מתעלמים ממנה במודע, ועוברים עליה מדי עונה תוך ניצול העובדה שהיא בלתי-אכיפה, אי אפשר לתפוס קורבן ולעשות ממנו דוגמא. בשום מקום בעולם, גם מחוץ לספורט, זה לא עובד כך, אלא אולי במדינות חשוכות.

אגב, גם במקרה הספציפי הזה אי אפשר להוכיח מעבר לכל ספק סביר שהיה שימוש בהוראות קבוצתיות, ומה שכתבת בפוסט המקורי מספיק עבור זה. שים לב גם לראיון שנתן טוד ל-BBC, בו ציין שגם הוא נמנה על אלה שבטוחים שפרארי עשתה שימוש בהוראות קבוצתיות, אבל לא היו די ראיות כדי להרשיע אותם.

דובי מילר 10 בספטמבר 2010

עכשיו הבעיה הגדולה של ה-FIA היא כיצד לתקן את התקנון לשנה הבאה כי ברור לכולם שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך.

מי שדוחף לבטל את החוק הוא לא אחר מאשר ברני אקלסטון ואני מניח שהדעה שלו תהיה זו שיהיה לה משקל רב לקראת הבאות.

מה שלא ברור הוא איך בכול פעם שה-FIA יכולים לעשות טעויות ושטויות הם עושים את זה..

אולי הגיע הזמן שנהגי העבר יקחו חלק יותר פעיל בניהול העניינים ובניית התקנון ולא רק בסיוע לשיפוט במסלול.

דדי פרץ 10 בספטמבר 2010

משאלתך עומדת להתגשם; שומאכר הציע את עזרתו בבחינת היישום והניסוח של ההוראות הקבוצתיות.
לדעתי, אין מנוס מלאשר השימוש בהן בדרך כזו או אחרת. כמעט בלתי-אפשרי לאכוף אותן והן עומדות בניגוד לדרך שבה הספורט הזה מתנהל.

דובי מילר 10 בספטמבר 2010

אם יש מישהו שמבין בהוראות קבוצתיות זה שומאכר, לא ?

הוא יכול להביא המלצות מאדי ארווין/בריקלו/מאסה…

ניינר 11 בספטמבר 2010

עוד סיבה מדוע הפורמולה 1 מעניינת אותי פחות ופחות (בעבר הייתי חולה F1 ). הספורט הזה נעשה עשיר מדי, מושחת מדי ומסריח מאינטרסים ופוליטיקות. איפה הימים של נייג'ל מנסל אהובי? אז היה מה לראות. היום יותר מעניין מה שקורה מחוץ למסלול (הטינה בין וובר לווטל למשל) מאשר על המסלול כי המרוצים עצמם משעממים…מאד משעממים.

דובי מילר 11 בספטמבר 2010

דניאל – במרוצי אופניים זה ממש לא כך.
קבוצת רכיבה באופניים מונה 9 רוכבים וכל אחד ואחד שם יודע את תפקידו, יותר מזה – כולם יודעים בדיוק מי המוביל בקבוצה (ארמסטרונג למשל) ומי אלו שעובדים בשבילו, שוברים את הרוח או מביאים אוכל ושתייה. בנוסף יש את הספרינטר שיודע שלא ינצח במרוץ הכללי אבל יצליח במרוצי קטעים לנצח קטעי ספרינט כאלו ואחרים. התפקידים מוגדרים מראש וגם הקהל יודע את זה.

מרוצי מכוניות…זה ממש לא ככה…

דניאל 12 בספטמבר 2010

אבל כנראה שזה כן ככה, אם מורים לנהג לפנות את הדרך.
אתה מתכוון שבעצם באופניים זה חוקי ובמכוניות זה לא?

דובי מילר 12 בספטמבר 2010

באופניים לא רק שזה חוקי אלא שככה זה עובד, זו המטרה והיא ברורה לכולם, כולל למתחרים.
במרוצי מכוניות זה אסור, לפחות כרגע .

Comments closed