איכות או כמות..?

אחת השאלות החשובות ביותר בהרבה תחומים בחיים היא מה חשוב יותר- האיכות או הכמות? אממממ, שאלה טובה, תודו. גם אני מתחבט בשאלה הזו לאחרונה, במיוחד לנוכח הפרסומים האחרונים שנועדו להכין אותנו לקראת השנים הבאות.

Print

בסוף השבוע שחלף פורסם על ידי ברני אקלסטון, האיש הכל-יכול של הפורמולה-1 ומי שמנהל את הקרקס המהיר בתבל, כי סבב הפורמולה-1 בעונה הבאה יכלול 21 מירוצים, לא פחות. לצד שמועות כאלו ואחרות על חוזים שנחתמים או שנשברים עם מסלולים שונים, בעיקר מכיוון שלא מסוגלים לעמוד בתשלומי הון העתק שברני דורש עבור ביקור של הקרקס הנודד, ישנם רבים אחרים, בעיקר כמובן מחוץ לאירופה, שקופצים על המציאה ומוכנים לפתוח את הארנק בגדול וכל זה בכדי שהמכוניות שמתיימרות להיות המהירות והמלהיבות בתבל, יבקרו שם.

הגריד של הפורמולה-1 מונה כיום רשמית או שלא רשמית 20 מכוניות, כמות קטנה יחסית ולא ממש משמעותית, במיוחד באם כמות זו מתפרסת על פני שעה וחצי של נסיעה מהירה ומסלול שאורכו כ-4 קילומטרים אם לא יותר. מה שאני בא להגיד במקרה הזה הוא שכמות המכוניות דלילה יחסית, הצגה דלה מדי.

ולא שאלו שכן נמצאים שם מספקים את ההצגה הדרושה. הרי תסכימו איתי שקבוצת מארוסיה לא ממש קיימת, כלומר פיזית הם בסדר גמור, מגיעים למירוצים, קובעים זמנים, מזנקים למירוץ, משל עצמם ובעיקר נאבקים בעצמם לסיים ולא להסתובב להמילטון ושות' בין הגלגלים, לא הרבה יותר מזה כי תחרותיים הם ממש לא.

אבל כל זה את ברני לא ממש מעניין, כל עוד הם משלמים יפה-יפה את הסכומים הנכונים בכדי להיות שם, בכדי להעשיר את הכיס שלו בעוד קצת מיליונים, לא שחסר לו, מסכן שכמותו, אבל תמיד טוב שיהיה עוד קצת, בעצם עוד הרבה.

איכות המוצר היום בפורמולה-1 נמוכה ולא משנה איך תסתכלו על זה. אז נכון, פרארי במגמת שיפור, מדגדגים מדי פעם את "חיצי הכסף", לא באמת מטרידים את השינה של המילטון את רוזברג ובטח לא את של טיטו וולף או מר לאודה, אבל הם שם וזה כבר טוב, ווטל עושה מעל ומעבר.

גם וויליאמס מוכיחים כי הם שם, גונבים פודיום מדי פעם, בוטאס וגם מאסה מבריקים ומגיעים לכותרות מדי כמה מירוצים כאילו אומרים יש עתיד גם לקבוצות קטנות, פרטיות כאלו, אבל הם ממש טיפה בים, באוקיינוס הזה ולא ממש מעידים על הכלל.

אקלסטון חייב לעשות בדק בית ולייצר יותר תחרותיות בסדרה הזו, משהו שישנה קצת את הסדר העולמי שתודו על האמת, קצת משעמם לראות שוב ושוב את המילטון נגד רוזברג ורוזברג נגד המילטון, התוצאה משתנה בדרך כלל רק בגלל טעות אנוש כזו או אחרת של מישהו בקבוצה, מה שמייצר עניין וגם שמועות שהם עושים בכוונה…

במקום לחתום חוזים עם עוד ועוד מסלולים, להאריך את הסבב הזה למסטיק מיותר, למתוח ולמתוח, חייבת להיעשות חשיבה איך משפרים את איכות המוצר, את המכוניות שיחזרו "להרעיש" ושיחזרו להיראות טוב ובעיקר שתחזור התחרות האמיתית בפורמולה-1, זה לפחות מה שאני רוצה.

b6b299473a4b89764ae9e3bf814f76e1

באגף אחר של הספורט המוטורי יודעים לעשות את זה אחרת ובמקום לנסות לדחוף יותר ויותר מירוצים בעונה החליטו כי החל מעונת 2017 ישתנה התקנון הטכני, מה שיגרום ליותר עניין לקהל, יותר שואו, מתח, אדרנלין וספקטקולריות.

אני כמובן מתכוון לאליפות העולם בראלי, שם הבינו כי מיצו קצת את עניין המכוניות ה"כאילו" סטנדרטיות והחליטו להתקדם צעד אחד קדימה. יותר כוח למנוע (יעלה מ-300 לאזור ה-380 כ"ס) פחות משקל למכוניות (דיאטה של כ-25 קג) ובעיקר כנפיים שיהפכו את המכוניות ויזואלית ליותר אגרסיביות, מעוררות דימיון וגורמות לצופים להזיל מעט ריר.

כאשר שמעתי על השינויים הללו, בהודעה רשמית לעיתונות שנחתה אצלי בתיבת המייל התחלתי לחייך. משום מה זה הזכיר לי את שנות ה-80 העליזים ומכוניות קבוצה-B שאני ובעצם כולנו, כל כך אוהבים. הרבה רעש, אדרנלין, החלקות כוח ומראה מדהים של מכוניות מירוץ כמו שמכוניות מירוץ צריכות להיראות ולהישמע.

ההבדל כמובן שהלקח נלמד והמכוניות הפעם יהיו בטוחות ובטיחותיות הרבה יותר ממה שהיו אז, וכולנו תקווה כמובן שקורבנות הן לא יגבו, לא הפעם. ב-wrc הוכיחו כי הם יודעים לחשוב נכון. חבילת טלביזיה ידידותית יותר, נגישות של הקהל לנהגים ולמכוניות אבל בעיקר שואו, שואו גדול יותר וזה מה שהקהל רוצה לראות.

שתי סדרות, שתי אליפויות עולם תחת אותה המטרייה, אפילו נפח המנוע והתצורה שלו- 1600 סמ"ק מוגדשי טורבו, זהים, הגישה זה כל ההבדל. בשתי הסדרות יצרני הרכב נמצאים, בשתיהן יש להן מילה רק בפורמולה-1 הן די נעולו בידי מר אקלסטון שמה שמניע אותו זה המוטיב הכלכלי ואילו את אליפות העולם בראלי מניע הרצון להיות פשוט טובים, למשוך עניין יותר ויותר (השמועה אומרת שסבסטיאן לואב חוזר לסיטרואן ב-2017..).

אז כן, יש הבדל גדול בגישה שבין כמות לאיכות ולא, זה לא חייב להיות אחד על חשבון השני, הכל עניין של רצון טוב, חשיבה הגיונית ובעיקר הגדרת מטרה אמיתית והגיונית ולא משהו אחר. בסופו של דבר מי שאמור להרוויח שזה כולנו, חובבי הספורט המוטורי אבל אולי בעצם המצב בפורמולה-1 דומה לנושא הגז במדינת ישראל..? רגע, אז אקלסטון שזה בעצם ביבי…?

פדרר לאן?
ליגת שוקי ההון - חוסר יכולת, חוסר אפשרות, או פשוט ללכת בעקבות הבטן בלבד?

12 Comments

איציק 13 ביולי 2015

האם מעבר מ-300 ל-380 כ"ס ורכב קל יותר אמור לשנות את אופי הנהיגה? מה שאני שואל זה האם יש נהגים שיפגע מכך וכאלו שירויחו כיוון שהנהיגה שונה ופעלת לטובת/רעת מישהו או שזה לא משנה ומי שהיה הכי טוב ב-300 כ"ס כנראה יהיה גם הכי טוב ב-380 כ"ס רק מהיר יותר.

דובי מילר 13 ביולי 2015

המעבר למכוניות חזקות וקלות יותר, כי מה שקובע באמת זה היחס בין ההספק למשקל, משנה מעט את אופי הנהיגה אבל בעיקר גורם לכך שלנהגים יש יותר "כוח", יותר מכונית בכדי לנהוג ובכדי להיכנס לפניות למשל, לנהג יש יותר יכולת להיכנס ולצאת עם כוח מהפנייה ויותר אפשרויות "תמרון" אם אפשר לקרוא לזה ככה.

להגיד שמי שהיה טוב ב-300 כ"ס יהיה טוב יותר גם ב-380 כ"ס לא מדוייקת וזאת מכיוון שאופי וסגנון הנהיגה שונה מנהג לנהג.
ישנם נהגים שמעדיפים נהיגה חלקה ומדוייקת יותר וישנם כאלה שיעדיפו רגל "כבדה" על הדוושה הימנית.

ההבדל הגדול יהיה מבחינתנו, הצופים, נראה ספורט מהיר יותר, אגרסיבי יותר עם הרבה יותר החלקות כוח נשלטות וכמובן שגם זמני סטייג'ים שאמורים להיות מהירים יותר.

איציק 13 ביולי 2015

תודה

ניינר / ווריור 13 ביולי 2015

F1 הפך מזמן לענף הספורט הכי אוברייטד בעולם והאמת שהסבב די משעמם
שילמדו קצת מנאסקאר איך יוצרים סבב מטורף ורב עניין

דובי מילר 14 ביולי 2015

אני לא מסכים שפורמולה-1 אוברייטד, ממש לא, פשוט הכיוון שם לא ברור ולא נכון, לטעמי.
זה עדיין לא מוריד מהערך של הסדרה הזו, בטח לא בכל הקשור לטכנולוגיה למשל שקיימת שם..ֿ
הנאסקאר, שאני מאד אוהב ועוקב באדיקות, נמצא אי-שם בשנות ה-70 מהבחינה הזו….

no propaganda 13 ביולי 2015

אני לא מתיימר להיות מבין גדול בפורמולה אבל יש לי הרגשה שהמצב הוא שמי שיש לו רכב יותר טוב ינצח בלי קשר לאיכות הנהג. אולי זה רק נדמה לי אבל זה קרה אחרי השינויים הטכניים שנעשו לפני כמה שנים כדי להוזיל את את העלויות לקבוצות.

דובי מילר 14 ביולי 2015

זה ויכוח ישן נושן- מה חשוב יותר מכונית טובה או נהג טוב והדעה שלי אומרת שזה שילוב בין השניים.
אף אחד מהדברים הללו לבד לא יהיה מספיק בכדי לקחת אליפות.

איאן ראש 15 ביולי 2015

תתקנו אותי אם אני טועה אבל לרוב המכונית הטובה גם מקבלת את הנהג הטוב או בין הטובים (עניין כספי) וכמו שאתה אומר זה שילוב מנצח שמקשה עלינו להחליט למה יש יותר משקל.

פורד פרפקט 13 ביולי 2015

תמיד אהבתי יותר את ה-wrc בהרגשה התחרותית יותר פלוס השיתוף פעולה עם הנווט והשינוי באופי המסלול בין מדינה למדינה. חוץ מזה מעדיף הרבה מעבר לפורמולה את המוטו ג'יפי בעיקר בגלל היכולת ליצור שינוי תוך כדי המירוץ. בעקיפות ,יוזמה ולחץ על המוביל .הפורמולה נותן לי בעיקר הרגשה של מונוטוניות. וחבל.

Kirma der faux 13 ביולי 2015

בילדותי שיחקתי בפורמולה 1 במחשב ומכיוון שהמשחק היה קל מדי והמכונית שלי מהירה בהרבה משל יריבי נהגתי לוותר על מקצי הדירוג ולזנק תמיד מהמקום האחרון. נראה לי שזה יכול לעבוד נהדר גם במציאות: המובילים בדירוג הכללי יזנקו אחרונים, והאחרונים בדירוג מהגריד. ככה אולי נראה מדי פעם עקיפה על המסלול עצמו ולא בפיט סטופ.

תומר ש 14 ביולי 2015

אהבתי

גל 29 ביולי 2015

בפורמולה 1 יש יותר מדי מרוצים אבל בWRC יש רק 13 מרוצים. זה לא מעט מדי? כי בחמש השנים האחרונות היו 13 מרוצים ובארבע מהן האליפות נסגרה לפני שהעונה עצמה הסתיימה. אומנם לא 21 מרוצים אבל לא יהיה כדאי להעלות קצת את כמות המרוצים בספורט הזה?

Comments closed