מלך העולם ו"עם הספר"

"עם הספר" ללא אף ספר קריאה על ספורט מוטורי, נקודה למחשבה.

היום, במהלך ריצת האימון שלי בבוקר (10 ק"מ למי שמעוניין) נזכרתי בכתבה שקראתי ביום שישי האחרון בעיתון, מאמר ביקורת על התרגום החדש לספר "מלך העולם" ,סיפורו של מוחמד עלי. בעוד הקור מקפיא לי את האצבעות, בכול זאת היה 5 בבוקר, ניסיתי לחשוב מתי בפעם האחרונה קראתי ספר בעברית שעוסק בספורט מוטורי.

טוב, הריצה לקחה לי משהו כמו שעה ולמרות שעברו לי עוד מחשבות בראש לא הצלחתי למצוא ולו ספר אחד שעוסק בספורט מוטורי בעברית. אגב, גם ספורט מוטורי ישראלי בארץ כבר אי אפשר כל כך למצוא…

אז החליטו בשבילנו שאנחנו "עם הספר" אבל אנחנו ממש לא עם הספרות הספורטיבית. הספר היחיד שקיים, או לפחות שאני יודע שקיים בו אזכור לנהגי מירוצים הוא "גיבורי ספורט" , ספר בעברית משנות השישים ובתוכו יש מספר שיפורים קצרים, ביניהם גם על סטרלינג מוס ועל דונלד קמפבל, האיש שהתחרה על שבירת שיאי המהירויות העולמיים. זהו. אין יותר מזה.

את הספר הזה קראתי לפני משהו כמו עשרים או שלושים שנים ולפני שנתיים מצאתי אותו בחנות ספרים משומשים בתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. תמורת 5 שקלים הוא קפץ תוך שניות לתוך התיק שלי,נוסטלגיה.

אומרים שספרים וספרות מספרים הרבה על התרבות ואני חושב שאין יותר מדי מה להוסיף בכול מה שקשור לספרות וספורט ישראליים. היום מדף הספרים הישראלי שעוסק בספורט הולך ומתרחב מדי פעם,אבל זה ממש לא זה.

תמיד יש מה לכתוב על ספורט מוטורי ואני מעריך ומקווה שאצליח להוכיח בקרוב מאד שאני עומד מאחורי זה. ספורט מוטורי ישראלי עכשווי לא קיים, לא משהו שניתן לכתוב עליו או לרוץ ולספר לחבר'ה ובכול זאת קצת עבר יש לנו וחשוב למען ההיסטוריה לתעד את זה.

אשכים כרגיל
תמונת עירום שהיא אמירה אמיתית

18 Comments

אריאל 3 בנובמבר 2010

אחד הדברים שאני הכי אוהב בביקורים שלי בארה"ב, זה להכנס לחנות ספרים ולבלות חצי שעה מול מדפי (ברבים) ספרי הספורט. איפה זה ואיפה הספר וחצי על ספורט שיש בארץ. "עם הספר" זה בדיחה עצובה.

ניר 4 בנובמבר 2010

אתה מוציא ספר על בעיות בשסתומי הדזמו של דוקאטי במרוצים באיטליה התיכונה ב 1974 ויש לך 400 מליון קוראים פוטנציאלים שאנגלית שפת האם שלהם, פלוס בערך כל שאר תושבי הכדור שיודעים/רוצים לדעת אנגלית בנוסף לשפת האם שלהם. תוציא ספר על לאו מסי וברצלונה בעברית ויש לך ששה מליון קוראים פוטנציאלים. זה כל הספור. להסיק מדלות ההיצע ספרות הספורט בעברית ש"עם הספר זו בדיחה עצובה" הרי זה מגוחך אפילו בסטנדרטים של עתונאי ספורט ישראלים. תן איזו שנסה לעם, בכל זאת הצליח להפיק כמה סופרים לא רעים.

IDO 3 בנובמבר 2010

אני חושב שיחסית ל 6 מליון דוברי עברית בעולם יש המון ספרים. והמון סופרים מצויינים.
אבל עם כל הכבוד לספורט מוטורי, הוא די איזוטרי בישראל.

אגב דובי, לך יש כישורי כתיבה… במקום להתלונן, תעשה מעשה.

נעל קרועה 3 בנובמבר 2010

לי דווקה חסר ספרי כדורגל בעיברית,קראתי את,ברקוביץ,שרף,מרדונה,בקהאם(ספר רע)יש עוד משהו בעיברית בשוק?

אלון 3 בנובמבר 2010

הספרים שציינת הם יותר מרצ'נגדייז ואין להם מי יודע מה ערך קלורי.(הספר של מראדונה גם מתורגם רע) אבל יש את כדורגל נגד האויב ועוד ספר על אייאקס של סיימון קופר, יש את כדורגל באור ובצל של גלאנו. יש את העולם על פי הכדורגל של פרנקלין פוייר. יש ביוגרפיה של יורם מלצר על פלה ואוטוביוגרפיה של אברהם קליין.
ובקרוב (ושאלה לבעל האתר: מתי ובאיזו הוצאה?) הספר של רונן ואלון זנדר

דובי 3 בנובמבר 2010

אלון – יש את סדרת ספרי ה-NBA כמובן של מנחם, מליניאק ועוד שיצאו כסיכומי עונות במשך השנים.

חיפשתי אתמול את הספר של אברהם קליין ולא מצאתי…

אלון 3 בנובמבר 2010

דובי, נעל קרועה שאל על כדורגל. הספרים של לס (למעט האחרון) ומליניאק אזלו מהשוק מזמן. אלה שציינתי זמינים בחנויות הספרים הרגילות.
ראוי לציין ענף ספורט, שזוכה לכבוד רב פה באתר, ושלאחרונה יצאו לא מעט ספרים בעברית אודותיו- שחמט. לא פחות מחמישה (!) כרכים עבי כרס של קספרוב שנקראים על קודמיי הגדולים. שניים של ישראל גלפר, ובטח יש עוד ששכחתי.

דובי 3 בנובמבר 2010

עידו – אני בהחלט משתדל לעשות את המעשה, נמצא כרגע במהלך כתיבה במקביל של שני ספרים.

מולי 3 בנובמבר 2010

טרחתי ושלחתי מייל לאיתמר לוי, שאלתי אותו אם הוא מכיר ספר שכזה.
התשובה היתה שלא…

דובי מילר 3 בנובמבר 2010

מולי -כמו שאמרתי, המצב, לפחות מבחינת חובבי הספורט המוטורי הישראלי, כואב.

אין ספק שביקור בחנות ספרים בארה"ב או בבריטניה מוצאת אותנו מול מדפי ספרים ענקיים, מחלקות שלמות שרק מזמינות אותנו לשלוף את הארנק.

ניינר 3 בנובמבר 2010

"גיבורי ספורט" של מרגולין הוא ספר נפלא שכילד השפיע עלי מאד. אני דווקא מצאתי עותק שלו בחנות של איתמר לפני מספר שנים, דבר ששימח אותי מאד.
דובי, טעות בידך-בספר כתוב על מוס ועל ארט ארפון המכונה הנהג המהיר ביותר בעולם. זהו בחור ששבר שיאי מהירות על הקרקע בבונוויל. אלו הן ההתייחסויות לספורט המוטורי בספר.
בהזדמנות זו אני ממליץ על ספר מצמרר בשם THE DEATH OF AIRTON SENNA , ספר חובה לכל חובב מרוצים.

דובי 3 בנובמבר 2010

לגבי הספר של מרגולין – אני מניח שאתה צודק, הוא נמצא על המדף בחדר העבודה ולא טרחתי לבדוק…

ספרים על איירטון סנה – צברתי במהלך השנים, מאז שנהרג אבל בשלב מסוים הפסקתי, זה נראה לי כבר חזרה על דברים.
הספר הכי טוב שיש לי הוא ספר שמסקר את כול הקריירה שלו החל מהקרטינג ועד לאותה תאונה אומללה באימולה 94'. כולל סטטיסטיקות.

Menahem Less 4 בנובמבר 2010

In the USA, writing a good sport book is an honor. I don't exactly know why, but some of the best writers were sports fans and loved to write sports. Actually, some of them started as sports' writers, namely Damon Runyon, Ernest Hemingway, O' Henry and more.
In our culture?
All Chaiim Biyalik had to say of Billiard was that it was

"SHNEY LEYTZIM MACHAZIKIM BA'EYTZIM UMAKIM BABAITZIM"

דובי מילר 4 בנובמבר 2010

אהבתי את התגובה של ביאליק. איפה זה כתוב ?

Menahem Less 4 בנובמבר 2010

There is another problem: In Israel, in order to start making money of your sports' book you must sell at least 10,000 issues, because unless you are a super-star like Eyal Berkowich whose book would sell no matter what, the publisher warns you that the first 5,000-7,000 copies are just to cover expanses (the only ones who makes money immediately are the book stores themselves). So unless your book is a "work of love", an Israeli author has to think twice before he sits down to write a book. I know. I talk from experience of writing 5 sports' books in Hebrew.

Only in Chitzim Ubonbonim I made a few shekels, although it was not my intention when I wrote it.

Menahem Less 4 בנובמבר 2010

Dubi, ANI LO ZOCHER EIFO AVAL ZOHI TZITATA YEDUAH SHEL HASOFER VEHAMESHORER SHELANU!

דובי מילר 4 בנובמבר 2010

אוקיי,תודה.
אני מנסה למצוא את זה ב-פרויקט בן-יהודה.

ויכסלפיש 13 בינואר 2011

יש את ליברפול של שאול אדר כמה ספרים של פרופ' אמיר בן פורת, הבולטים ביניהם "בילאדי בילאדי" על הפועל טייבה ו"ממשחק לסחורה", "זהויות במשחק" של תמיר שורק, סוציולוג.

קורס של האוניברסיטה הפתוחה "ממגרש המשחקים", גילוי נאות: הייתי בין המפתחים. גם "אדום צהוב שחור" של חיים ברעם מספר על הכדורגל הירושלמי בשנות ה-50 וה-60

Comments closed