סוף עונה והפארסה סביב מנועי ההונדה של מקלארן (והסיפור של האחים רודריגז, בתגובות)

הגראן-פרי המקסיקני חזר בסופ"ש הקודם לסבב הפורמולה-1, המסלול על שם האחים רודריגז, שני נהגי מירוצים מקסיקניים שמצאו את מותם על המסלול וטיפסו אל היכל התהילה שבשמיים, מה שלא ממש עניין מישהו בפיטס ובפאדוק, שם היו עסוקים בדברים אחרים, חשובים לא פחות, אולי…

138970686

לאחר שלואיס המילטון הבטיח לעצמו אליפות עולם שנייה ברציפות ושלישית בסך הכל כולם עסוקים עכשיו בהשוואה שלו לעוד אחד שכזה, איירטון סנה, שגם הוא צבר שלוש אליפויות. לא יודע אם זה בכלל נכון לעשות השוואות בין שני נהגים מתקופות שונות אבל בהחלט יש דימיון (ושוני כמובן..) מה שראוי לפוסט בפני עצמו.

לואיס הגיע רגוע למסלול במקסיקו וכבר מהקפות האימון הראשונות טען שהמסלול מזכיר לו את תקופת הקרטינג והתייחס לחוסר האחיזה שהרגיש בזמן שהטיס את החץ הכסוף שבו הוא נוהג לשורה הראשונה על הגריד לקראת הזינוק.

במירוץ עצמו היה זה רוזברג שזינק נהדר, ביצע מהלך הגנתי ושמר על היתרון אל הפנייה הראשונה אבל לא לעבר האופק. הפער בין שני הנהגים של מרצדס היה בסביבות 3 שניות לטובת הגרמני. אני לא מסכים עם הטענה כאילו לואיס לא התאמץ, ויתר על המירוץ והיה שם רק בכדי להתחרות ולסיים. זה ממעיט מיכולתו של רוזברג ויותר מזה, זה פוגע בספורטיביות של לואיס ועל זה אין עוררין כלל.

לקראת סיום המירוץ, כאשר רוזברג הוכנס להחלפת צמיגים נוספת, תפס הבריטי את ההובלה ונראה היה שהוא משייט לניצחון נוסף, אלא שפתאום שמע באוזניות בתוך הקסדה קול שמודיע לו שגם הוא צריך להיכנס להחלפת צמיגים, נוספת (מיותרת). לואיס הרגיש שמשהו לא מתנהל כמו שצריך, הוא הרגיש את הרכב הכי טוב שאפשר וידע או לפחות כך היה ניתן לשמוע מהקלטת הקשר, שהבין שמשהו נעשה מאחורי גבו אבל החליט לא להתווכח, נכנס, החליף צמיגים וסיים לבסוף במקום השני.

כתבתי כבר בעבר את דעתי לגבי עודף התקשורת והניהול שבין המכונאים לבין הנהג במהלך המירוץ, לעתים נראה ומרגיש כאילו מהקיר נוהגים את המכונית ולא מליד ההגה, לא סומכים על הנהג שידע להתנהל. לא היתה שום סיבה הגיונית להכנסה של המילטון לפיטס למעט זו שביקשה להשאיר את רוזברג עם טעם טוב מהצ'ילי המקסיקני. רוזברג שחק את הצמיגים שלו, אבל כולם יודעים ובטח המכונאים וגם לאודה, טוטו וולף ושאר הגברדיה המרצדסית שלואיס המילטון הוא נהג ששוחק צמיגים פחות. בכל זאת הם בחרו ללכת "על בטוח"…לטעמי יותר בקטע של שמירה על שלום בית, החלטה מיותרת.

אבל זה עוד כלום לעומת מה שקורה עם מנועי הונדה והקנסות המגוחכים שמוטלים על מקלארן-הונדה בכל סוף שבוע. לכל קבוצה יש מכסה של מנועים ומערכות הינע שמותרות להחלפה במהלך עונה וכאשר מוחלף יותר מזה הנהג מקבל קנס, הורדה במיקום בזינוק ב-5 מקומות. מהר מאד במקלארן-הונדה קלטו את שהעונה אבודה מבחינתם ועברו למצב-פיתוח, כלומר בחרו לבחון במהלך העונה עוד ועוד מנועים או חלקי פיתוח אחרים, תוך קבלת קנסות של הורדה במיקום במודע, הכל מחושב.

זה כבר הפך להיות מגוחך, משהו כמו 70 מקומות הורדה לאלונסו או באטון, אני לא זוכר והאמת זה לא משנה. הם ממשיכים לנסות, להחליף ולפתח, תוך ספיגת עוד ועוד עונשים מבלי לעשות חשבון למישהו.

חשוב לפורמולה-1 שהונדה תהיה שם עם מקלארן ולא סתם תהיה אלא תהיה בקדמת הגריד, תחרותית ומאיימת כמו שהיא ראויה להיות, אבל בין זה לבין לעשות צחוק מהתקנון ומכולם, זה כבר משהו אחר. המגמה בפורמולה-1 היא של הוזלת עלויות, או ניסיון שכזה, אבל עדיין, קבוצות ויצרנים שיש בידם את היכולת הכלכלית, דוגמת הונדה ומקלארן, יעשו הכל, במסגרת התקנון כמובן, בכדי להתקדם נכון. בשנה הבאה, באם יצליח להם ותהיה מכונית תחרותית, אף אחד לא יזכור את הפרישה של אלונסו בהקפה הראשונה או עוד החלפת מנוע של באטון, כולם יחייכו וישפריצו שמפנייה על הפודיום.

ודבר אחרון. מארק וובר, ההוא שהיה ברד-בול ועכשיו מככב במירוצי הסיבולת עם פורשה, אוטוטו אלוף עולם אגב, אמר בריאיון לפני המירוץ שלו בסין שהפורמולה-1 חייבת לעשות חושבים בכל העניין הטכני. לחזור למנועי V-10  מפוצצים בכוחות סוס, להקטין את החבילה האוירודינמית ולשים צמיגי סליקס שמנים מאחור. אני מניח שזה מה שכולנו פחות או יותר רוצים לראות וגם ברני הבין את זה, הוא מנסה עכשיו להגיע לפשרה עם היצרנים ולהחליף את המנועים לקראת העונה הבאה או לזו שאחריה, תהיו מוכנים, יהיה מעניין.

Keep the line moving
אחרי הדרבי, לקראת נקודות מול פורטו

8 Comments

אסף THE KOP 4 בנובמבר 2015

דובי…
למה שלא תרחיב קצת על האחים רודריגז ?

איציק 4 בנובמבר 2015

מצטרף לבקשה

דובי מילר 4 בנובמבר 2015

OK אז ככה

ראינו את צ'קו פרז על הגריד בפורס-אינדיה וקיבלנו הודעה שקבוצת האאס האמריקאית החתימה גם היא נהג מקסיקני לעונה הבאה אבל הכוכבים המקסיקנים האמיתיים הראשונים לפחות בספורט המוטורי היו האחים רודריגז- פדר וריקרדו.
ריקרדו, הצעיר מבין השניים, נחשב לכישרוני יותר וכבר מגיל מאד צעיר כיכב על מסלולי המירוצים והיה גם זה שהגיע בשנת 61' למי אם לא פרארי, לקבוצת הפורמולה-1 שלה ועשה את זה במונזה.
במירוץ הבכורה שלו קבע את הזמן השני בטיבו במקצה הדרוג ולמרות שמהמירוץ פרש בגלל תקלה טכנית, זה הספיק לאיש עם המשקפיים השחורים להחתים אותו לעונת 62', מה שלא עזר הרבה. פרארי לא סיפקו לו מכונית תחרותית מספיק ובחרו לוותר על מירוץ הבית שלו. ריקרדו קיבל אישור להתחרות במדי לוטוס במירוץ הזה. במקצה הדירוג הוא ניהל מאבק לקביעת הזמן המהיר ביותר והסיום היה שחור, הוא התרסק ונהרג כשהוא רק בן-20.
פדרו, האח הבוגר התחרה במירוצי מכוניות ספורט בהצלחה רבה, כולל ניצחון בלה-מאן והצליח אף לנהוג ולנצח בפורמולה-1 במספר מירוצים.
למרות שאחיו, פדרו, נחשב לכישרוני מבין השניים, דווקא ריקרדו היה זה שהשיג מספר ניצחונות נאים.
אבל כנראה שהכתובת היתה על הקיר. ב-1971 במירוץ זניח בגרמניה הוא נהרג.
המסלול במקסיקו קרוי על שם שני האחים כיום. בתחילה נקרא על שם פדרו ומאוחר יותר, עם מותו של ריקרדו הוסב שמו של המסלול.

אסף the kop 4 בנובמבר 2015

תודה

cookie-monster 4 בנובמבר 2015

שאלה מטופשת כיוון שאין לי מושג בפורמולה 1 – מה יקרה אם יכניסו לתקנון שקבוצה שמכריזה על עצמה שעברה מצב פיתוח יוצאת מהתחרות? התחרות תפגע?

cookie-monster 4 בנובמבר 2015

והכוונה שלי שישארו על המסלול רק בלי לחטוף קנסות

Amir A 4 בנובמבר 2015

האק-דה-שאק בפורמולה 1? כשר אבל מסריח.

דובי מילר 4 בנובמבר 2015

לפורמולה-1 יש אינטרס רציני שקבוצה כמו מקלארן ויצרן מנועים כמו הונדה יהיו בסבב וזה ברור.
היסטוריה וכסף מתחברים שם נהדר.
העונש או הקנס שאותי מצחיקים ואולי אחרים חושבים אחרת מרגיש לי כמו עצימת עין או הסכמה שבשתיקה שתכליתה הפיכת מקלארן-הונדה לקבוצה תחרותית.
כשר אבל מסריח, בהחלט כך וכרגע אף קבוצה לא אומרת כלום כי הן מרוויחות נקודות יצרן השנה, ששוות כסף, על חשבון נקודות שמקלארן יכלו לקחת ויותר מזה, בשנה הבאה עוד קבוצה אחת לפחות תרצה את המנועים של הונדה ויש שמועות היום שזו תהיה רד-בול…

Comments closed