ניקו, אלוף

ניקו רוזברג עשה את המצופה ממנו וזכה באליפות, המילטון לא יכול היה לעשות יותר, הפעם

בסופו של יום, בסופה של עונת פורמולה-1 ארוכה-ארוכה ניקו רוזברג הצליח לעמוד בלחצים ובמשימה ולזכות באליפות הכל כך מיוחלת עבורו ועדיין, רבים עוסקים בלואיס המילטון. זה אומר הרבה על האליפות הזו ועל הנהגים הללו.

nico-rosberg

לרבים אין ספק שלולא הכשל במירוץ במלזיה, מישהו אחר היה מחוייך בסוף המירוץ ביום ראשון האחרון. כולם עדיין זוכרים את המכונית הכסופה שמתחילה פתאום "לעשן" ואז לקרטע לאט לאט הצידה, מחוץ למירוץ ומחוץ למה שיכול להיחשב כאליפות העולם, עד אז הכל היה נראה, באופן יחסי, שזורם לכיוון הנכון, לכיוון שכולם או לפחות רבים, קיוו, אליפות ללואיס המילטון.
אבל נשאיר את סיכומי העונה לפעם אחרת.

קשה לאהוב את ניקו רוזברג, לי לפחות, אבל בטח שאין סיבה "לשנוא" או לא לאהוב אותו. אני לא מרגיש כלום כלפיו, הוא לא ממש משדר איזה רגש כלפיי, לא מוחצן, קר מדי ומעבר לכל הוא לא איזה נהג ספקטקולארי במידה מיוחדת, כזה שיגרום לאוהדים לאהוב אותו וללכת אחריו. מצטער, הוא לא עושה לי את זה.

אבל ניקו רוזברג עשה ביום ראשון, באבו-דאבי, בדיוק את מה שהיה צריך בכדי להבטיח לעצמו אליפות עולם, להוריד את הקוף מהגב ולצחוק לכולם, במיוחד לאוהדי לואיס המילטון, בפרצוף. ככה זה בספורט. אין מגיע, יש מי שמצליח וחוגג ויש את זה שיצטרך לשבת בצד, לחשוב איפה טעה, להפיק לקחים ולחזור מחוזק בעונה הבאה.

איפשהו בכל שלב בעונה, לא משנה מה ניקו רוזברג עשה, כולם היו בטוחים שהכל למעשה תלוי בהמילטון, שבכל שנייה משהו יקרה והמצב יתהפך לטובתו של הבריטי, זה לא קרה.

הם הגיעו למירוץ האחרון העונה כשלואיס צריך לנצח ולקוות לנס, נס קפה שחור וחזק, עם מעט חלב ובלי סוכר, משהו שיעיר אותו אבל בעיקר נס שימנע מניקו רוזברג לסיים ויביא את האליפות אליו. כל זה לא קרה. שלא תבינו לא נכון. לואיס עשה הכל נכון. קבע את הזמן המהיר והמדהים במקצה הדרוג, זינק מהעמדה הבכירה ולא היה בשום מצב של סכנה במהלך המירוץ כאשר הסתכל במראות, אבל כל זה לא הספיק.

כן, הוא הסתכל במראות והבין שהוא חייב לייצר מהלך "אחר". לא, לא ליצור התנגשות מכוונת אלא לייצר לחץ מסוג אחר על בן-קבוצתו, לחץ של נהגים אחרים, בכדי שהוא טעות, יעקף ויגרום למשהו אחר, לתוצאה אחרת במירוץ.

בסיום המירוץ באבו-דאבי ראינו הפרש של משהו כמו 4 שניות בין חמשת המכוניות הראשונות, הפרש נשלט ומכוון שנבנה על ידי לואיס. הוא שלף את כל הכלים מהארגז, ניסה הכל ואז הבין שאם יאט ויתן לחבורה שמאחוריו להתקרב, אולי מישהו מהם ינסה לעשות איזה צעד, לבנות עקיפה של רוזברג, להלחיץ, לגרום לתוצאה אחרת שאולי תסייע לו.

יש הרבה ביקורת על המהלך הזה ואני טוען שהוא גאוני, לא פחות. נסו לחשוב בכמה דברים נהג עסוק בזמן מירוץ ותבינו עד כמה המהלך הזה שווה "זהב". בזמן שהוא מסובב את ההגה, לוחץ על הדוושות, בוחר קו נסיעה הכי מהיר שאפשר, מנתח את מה שהוא מרגיש ברכב ואת מה שמברברים לו באזניות בקסדה, במהלך כל זה הוא גם חושב על המהלך הזה, יחד עם המכונאי הראשי שלו, אבל זה כבר משהו אחר.

אז לואיס ניסה את המהלך הזה והפערים הצטמצמו, ניקו קרא היטב את המהלך ולא הכניס את עצמו לסכנה מיותרת. את המהלך המסוכן הוא כבר עשה על מקס ורסטאפן הרבה קודם לכן, כאשר צלל פנימה, נוגע לא נוגע ברד-בול, משלים עקיפה נהדרת שאף אחד, כולל ההולנדי, לא ציפה לה, עקיפה ששווה אליפות ללא ספק ומשם המשיך קדימה, למירוץ שלו.

ועכשיו באה הביקורת על לואיס ועל המהלך הזה של ההאטה המכוונת. אין שום דבר לא ספורטיבי בזה ושכולם יפסיקו לבלבל את המוח. הוא השתמש באופן חוקי במה שהמירוץ מאפשר לו, בתנאים שנוצרו, ניסה מהלך אחרון ובטח לא מהלך של יאוש, לא מהלך דמוי סנה על פרוסט או מהלך שומאכר על היל אלא חשיבה טקטית קרה, נהדרת מבחינתי שמוכיחה עד כמה שהוא נהג מיוחד.

כל זה לא הספיק. ניקו זכה באליפות, די בצדק ויזכר כ..? בדיוק, עוד אחד מאותם אלופים אפורים שלא ממש משאירים רושם בדפי ההיסטוריה, אלוף שניצל הזדמנות ולקח אותה. דג קטן בבריכה של כרישים שהצליח לחמוק מהם ולהניף את הגביע החשוב. הרי ברור לכולם שהוא לא יחזור על זה שוב…כן, אבל גם אף אחד לא האמין שהוא יצליח לזכות השנה…

הניצחון על לידס (גביע הליגה) - חלומות על אואן
עשר שנים לעלי מוהר

17 Comments

אלי 30 בנובמבר 2016

לא זוכר במדויק את הציטוט שלך,אבל אחרי שכתבתי לך בפוסט קודם על כוכביות שיש על כל מיני אליפויות אז ענית לי שאלוף זה אלוף, ואני חושב שזה גם המצב פה.

אני גם חושב שהמהלך של המילטון הוא כשר ואפילו לא מסריח, אבל לא הייתי קורא לו "גאוני" כי כל נהג אחר כנראה היה עושה את אותו הדבר, ואפילו דיברו על זה לפני המירוץ שזה מה שהוא כנראה יעשה במידה ויגיעו לסיטואציה הזאת לקראת הסיום.
ההבדל מסנה/פרוסט או שומאכר/היל זה שהמילטון היה חייב לסיים את המירוץ במיקום גבוה גם במקרה שרוזברג לא היה מסיים את המירוץ בכלל, ולכן אסטרטגיה של ריסוק שתי המכוניות לא היתה עובדת לו.

דובי מילר 30 בנובמבר 2016

אלי
אין ויכוח וכמובן שאלוף הוא אלוף, השאלה הגדולה היא איך יזכרו אותו..? "סתם" עוד אלוף או מישהו שעשה יותר מזה.
אגב, גם לגבי אבא שלו יש ויכוח בעניין הזה ועדיין, בזמנו בעיקר קראנו על קקה, ב"טורבו" ומגזינים מהעולם (אני לפחות) והרבה מיכולת הנהיגה שלו נותרה בדימיון.
כיום, בזכות יוטיוב כמובן, צפיתי בקקה די הרבה ואותי הוא הרשים.

לא בטוח שהרבה נהגים היו עושים את מה שלואיס עשה אבל זה משהו שניתן רק להעריך, קשה לבדוק….

ניינר / ווריור 30 בנובמבר 2016

לא מעריץ גדול של רוזברג אבל מאד שמחתי שהוא לקח ולא האמילטון. לואיס הוא חתיכת זבל. גם אם המהלך שהוא נקט בו היה כשר, הרי שעל ההתעלמות שלו מהוראות הקבוצה הוא צריך לחטוף ובגדול. כמה נהניתי לראות בסוף את הזבל הזה נאלץ לעמוד לצילום עם אקלסטון כשברור שזה עולה לו בדמים-אפילו יד הוא לא שם על רוזברג. גם נאום הסיכום שלו הראו איזה בנאדם קטן ואיזה ספורטאי עלוב הוא.
אבל המסקנה הראשית שאני לוקח מהמירוץ הזה בפרט ומהעונה בכלל היא שתוך שנתיים שלוש הסבב הזה יהפוך למגרש הפרטי של פרסטאפן שהולך להשתלט על הF1

דובי מילר 30 בנובמבר 2016

לאאאא, עד כדי כך..? זבל…?
נראה לי שקצת נסחפנו…חחח

ההצלחה של ורסטאפן מאד תהיה תלויה במכונית של רד-בול.
כן, הם בהחלט סגרו פערים במהלך העונה, עדיין לא מספיק אבל סגרו, אבל, וזה אבל גדול, הוא יהיה חייב להתבגר מעט ולהבין שאליפות לוקחים גם עם צבירת נקודות, שלא תמיד חייבים לנצח ובעיקר, לא כל המירוצים מסתיימים בפנייה הראשונה.

פאקו 30 בנובמבר 2016

יהיו כאלה שיאמרו שההוראה של הקבוצה הייתה פקודה בלתי חוקית בעליל.

דובי מילר 30 בנובמבר 2016

אני לא אוהב הוראות קבוצתיות בכלל.

Lord Anthony 30 בנובמבר 2016

חלק מהמדיניות של פורמולה 1 לאסור הוראות קבוצתיות, אבל לא ממש לאכוף את האיסור הזה.

אלי 1 בדצמבר 2016

פעם היה אסור, היום זה כבר מותר.
ובלי קשר, זאת לא היתה הוראה קבוצתית קלאסית, אלא אמרו להמילטון שהוא חייב להגביר את הקצב אחרת הם יפסידו את המירוץ.

איציק 30 בנובמבר 2016

המילטון מייצר אצלי הרבה אנתגוניזם.נהג מעולה אבל טיפוס מאד לא סימפאטי. רוזנברג לא מייצר אצלי שום אמוציות, אבל האכעפה שהביא לו את האליפות היתה לא פחות ממעשה אמן. אז אני לא יודע למה אתה חושב שהוא אפור, אך נהג שנוהג ככה כשהכסף על השולחן הוא לא כל כך אפור לדעתי.

ניינר / ווריור 30 בנובמבר 2016

נכון, העקיפה על פרסטאפן היתה מדהימה

דובי מילר 30 בנובמבר 2016

רוזברג מוגדר אצלי כאפור בעיקר בגלל שאני לא "מרגיש" כלום.
כשאני משווה אותו כנהג לאחרים זה פשוט מרגיש אחרת.
אפילו בהשוואה לנהגים העונה, זה פשוט לא שם, לפחות לא עבורי.
המילטון עבר עם השנים סוג של שינוי, יכול להיות שזה קרה בעקבות האליפויות, הכסף, התהילה ויכול להיות שכולם יחד ועדיין, הוא מסוג הנהגים שהיינו רוצים לראות ומוכנים לשלם כרטיס, רוזברג…? לא בטוח.

ניינר / ווריור 30 בנובמבר 2016

חוץ מזה, אין ספק שאיש השנה בספורט המוטורי הוא האחד והיחיד JJ ג'ימי פאקינג ג'ונסון! השנה הוא הוכיח, למי שעוד היה צריך את ההוכחה הזו, שהוא בטופ 3 בכל הזמנים בנאסקאר.

דובי מילר 30 בנובמבר 2016

רגעעעעע
אל תהרוס לי את הפוסט הבא…

איציק 30 בנובמבר 2016

מההההה, יש עוד פוסט?

ניינר / ווריור 30 בנובמבר 2016

פוסט על JJ? יאללה, לא יכול לחכות!!!

ד"ר רזי הופמן 1 בדצמבר 2016

אחלה פוסט מילר.
פעם שנייה שיש חילופי דורות בפורמולה 1 עם גביעים:) מעניין מה הנכדים של קהקה עושים היום. יש מצב שאחד מהם יקח גביע בעוד 15 שנה?

אלי 1 בדצמבר 2016

אין מצב, הנכדה שלו בת שנה…
גם עם הנכדים של גרהאם היל אין סיכוי.

Comments closed