פינלנד מדינה קטנה

כולם מכירים את כולם, מתחרים בכולם והספורט המוטורי פורח (את השאר תבינו לבד...)

קהיליית הספורט המוטורי בפינלנד, קטנה. עולם קטן וסגור, כולם מכירים את כולם, מסתבר וזה עוזר.
פינלנד היא מדינה גדולה, גדולה מאד וחיים בה בסך הכל כ-5.5 מיליון תושבים, מרוכזים בעיקר בחלק הדרומי של המדינה שם מזג האויר "ידידותי" יותר, בצפון הוא ברוטלי, אגרסיבי לפעמים, מדי.

 

bluerose

מיקה האקינן בצעירותו

מיקה האקינן, פעמיים אלוף עולם בפורמולה-1 במדי מקלארן, גדל בפרברים של הלסינקי, הבירה וכאשר הגיע לגיל 6 אבא שלו קנה לו קארט. את הקארט הזה, שלדת ברזל קטנה עם מנוע רועש, כך כותב ג'ו סוורד בפוסט שפירסם לאחרונה, רכש האבא מבחור פיני מקומי בן-21 שבדיוק החליט לעבור מקריירה של נהיגת מסלול לנהיגת ראלי, לבחור קראו הנרי טויבונן.

טויבונן, אחד הכשרונות הגדולים ביותר שצמחו בפינלנד המשיך לקריירת ראלי בין-לאומית נהדרת ועשה היסטוריה בכך שבשנת 1980 הפך לנהג הצעיר בהיסטוריה שזוכה במירוץ במסגרת אליפות העולם בראלי, הראלי הבריטי, כאשר הוא נוהג על טלבו סאנבים לוטוס, מכונית עצבנית עם זנב מקשקש. אותו טויבונן נהרג ב-86' בקורסיקה בתאונה שהביאה לסיומה של התקופה היפה ביותר בתולדות אליפות העולם בראלי.

hqdefault

הנרי טויבונן

נחזור למיקה האקינן הצעיר. כאשר הוא התבגר מעט ויכול היה, על פי החוק, להתחיל להתחרות במירוצים, הוא גילה להפתעתו שהיריב העיקרי שלו גר באותו הרחוב בו הוא גר. קראו לו מיקה סאלו. האקינן וסאלו נהגו להתחרות כמעט בכל סוף שבוע. את שאר הזמן הפנוי שהיה לפיני המעופף הוא בילה על אגם קפוא, לא רחוק ממקום מגוריו, ליד הגה של פולקסווגן חיפושית חבוטה, משחיז שוב ושוב את יכולות השליטה שלו בהגה ובדוושות, יחד עמו היה בחור נוסף מיקה סהולברג, לימים נהג ראלי.

כאשר האקינן החליט לבצע את הקפיצה המתבקשת לפורמולה-פורד, את המכונית הראשונה שלו הוא רכש מפיני אחר, מתחרה גם הוא, ג'יי ג'יי לאטו, לימים נהג פורמולה-1 בקבוצת בנטון. מיקה, כמעט כמו כל פיני מצוי נהג מדי פעם להיכנס לסאונה בכדי לרענן את הגוף. יום אחד בעודו נכנס לסאונה מקומית הוא מצא את עצמו יושב על ספסל עץ בצמוד לבחור משופם עטוף מגבת, נכון, קקה רוזברג, לשעבר אלוף עולם בפורמולה-1 (וכן, אבא של אלוף העולם הנוכחי). שיחה קצרה והאקינן משכנע את אבא רוזברג להפוך לסוכן האישי שלו.

האקינן וגם סאלו המשיכו בקריירת המירוצים שלהם, מצאו עצמם מתחרים, שוב, ראש בראש באליפות בריטניה בפורמולה-3 ב-1990, לא סתם מתחרים. מתוך 17 מירוצים בסבב האקינן ניצח 9 מהם וסאלו "רק" 6.
סאלו אגב, בהמשך התפרסם כזה שהחליף את מיכאל שומאכר בפרארי כאשר האלוף הגרמני שבר את הרגל, בנוסף הוא הספיק, בדומה להאקינן, לנהוג בלוטוס וגם בטירל ובקבוצות נוספות.

15420995_10211237467589529_5769099506287842893_n

5 אלופי ראלי ועוד אחד שהאליפות נגנבה ממנו (משמאל לימין- ואטנן, מיקולה, קאנקונן, מאקינן, אלן, סאלונן)

פינלנד מדינה קטנה, אוכלוסיה קטנה וחובבת ספורט מוטורי, כולם מכירים את כולם. נוהגים יחד, מתחרים ראש בראש, קונים, מוכרים, משכירים מכוניות מירוץ אחד מהשני ומסייעים אחד לשני להתקדם כי הם יודעים שכאשר אחד יתקדם זה יקדם את כולם, ידחוף קדימה ולמעלה. הם גם מארגנים מירוצים מקומיים- אותם אלו שמתחרים שם באליפויות המקומיות דואגים גם לארגן את המירוצים, ככה הכל יותר פשוט כי בסופו של דבר רק הספורטאים יודעים מה הספורטאים רוצים וצריכים וזה עובד, זה עובד בעיקר כי המדינה לא מתערבת, היא מסייעת מתוך הבנה שהספורט הזה מקדם את כולם, כמו כל ספורט, המדינה לא מפריעה וזה עובד כי כולם מבינים שבסופו של יום פינלנד היא מדינה קטנה, שייצרה אלופי עולם בפורמולה-1 (רוזברג, האקינן וכן, גם ניקו משתמש בדרכון פיני למרות שאמא שלו גרמניה) ובראלי (מיקולה, ואטנן, סאלונן, קאנקונן, מאקינן, גרונהולם).
פינלנד מדינה קטנה.

המכתש הגדול
יומן פירוק - חלק ב'

13 Comments

ר.בקצה 14 בדצמבר 2016

שלום דובי,
למה הם כ״כ אוהבים ספורט מוטורי?

דובי מילר 14 בדצמבר 2016

כתבתי תגובה שעה, הגיעה הפסקת חשמל והכל התרסק.
אנסח שוב…

כבר מגיל צעיר ההורים בפינלנד דוחפים את הילדים לעסוק בספורט מוטורי- בין עם זה 4-גלגלי, 2-גלגלי או אופנועי שלג.
לא בדקתי מדעית ומחקרית למה זה קורה שם (ובכל סקנדינביה) אבל אני יכול להניח שזה מתוך ההבנה העמוקה והנכונה שספורט מוטורי מלמד ומחנך לשליטה עצמית, שליטה בכלי רכב, התחשבות באחר, שמירה על חוקים וכללים וכן, זה גם ספורט ועיסוק.
חשוב לזכור שמזג האויר החורפי שם לא ממש מאפשר עיסוק בכל ספורט שהוא ומגרשי כדורגל סגורים אין הרבה ולהקים כאלו אני מניח שיקר יותר מאשר לקחת פולקסווגן חיפושית, דוגמת מיקה האקינן, ולצאת איתה לאגם קפוא סמוך, לסמן על האגם מעין מסלול ולנהוג עליו.
פיתוח יכולות הנהיגה מגיל צעיר, בתנאי נהיגה קשים וחלקים נותנים יתרון בשלב מאוחר יותר בקריירה.
אז נכון שסטטיסטית, לפחות בשנים האחרונות ההגמוניה בראלי עברה לצרפתים- לואב ואוג'ייר- בעיקר בגלל התמיכה המוסדית בנהגים הצרפתים הצעירים, אבל שנים שלא ראינו נהג מסלול צרפתי מוביל.
גם גרמניה דוחפת קדימה את הדור הצעיר ולראייה ההצלחה של שומאכר ו-ווטל.

ר.בקצה 14 בדצמבר 2016

תודה

בני תבורי 14 בדצמבר 2016

למדתי משהו דובי, תודה.

dmc 14 בדצמבר 2016

מסייעים שם אחד לשני?! משוגעים

דובי מילר 14 בדצמבר 2016

ממש משוגעים.
וזה עוד כלום…לא כתבתי על מערכת ההכשרה והפיתוח של הנווטים לראלי…

תומר הוותיק 14 בדצמבר 2016

מעניין ביותר!

אלכס דוקורסקי 14 בדצמבר 2016

דובי, מעניין מאוד.
לא יודע אם קיים הסבר (לבטח, גם אם קיים, אינו תלוי בגורם אחד) לפופולאריות הרבה, והישגיו הרבים, של הספורט המוטורי בפינלנד, לעומת היעדר עניין יחסי בענף במדינות השכנות לה (רוני פטרסון השבדי היה נהג מעולה עד למותו, בעקבות תאונה מחרידה ב-1978, אבל לא זכורים לי נהגים בולטים נוספים).
לפי שמות המשפחה שציינת, כמה מהנהגים הפינים המעולים מגיעים מהמיעוט השבדי הגדול במדינה, אבל כמובן שזיקתם לענף הגיעה בגלל מגוריהם בפינלנד.

אפשר לראות זאת גם בענפים נוספים בהם הצטיינות של מדינה אחת או שתיים אינה בהכרח משפיעה על שכנותיה.
השבדים והפינים הן מעצמות הוקי קרח, בעוד שבנורבגיה הענף אינו זוכה לפופולאריות רבה. כך גם בטניס. כמה מהשחקנים הטובים בענף גדלו בשבדיה, ואילו שכנותיה לא גילו בו הצטיינות מיוחדת.

דובי מילר 14 בדצמבר 2016

האמת שלרמה כזו של בדיקה וידע טרם הגעתי, מהצד האנטרופולוגי של העניין, אני מגיע מכיוון ההיסטוריה.
נהגי ראלי שבדים טובים היו וזכו באליפות- סטיג בלומקוויסט, ביורן ואלדגרד.
בפורמולה-1 רבים מכירים את הסיפור הטראגי של פיטרסון והיו עוד שבדים על המסלול אך לא הגיעו להישגים גבוהים.

אני די מניח שהסיבה שיש התמקדות בענף אחד היא הצלחה של נהג אחד ברמה גבוהה והיא שסוחפת אחריה את השאר.
הסיפור הסקנדינבי אצלי די מתחבר לויקינגים, סדרה מעולה שאני עוקב אחריה ושם, עד כמה שהיא צמודה להיסטוריה, יש ערבוב גדול בין השבטים, מוצאם ומקומות התיישבותם.
יש לנו אלוף עולם בראלי מנורבגיה, פטר סולברג, שזכה לפני שנה ושנתיים באליפות העולם בראליקרוס, כלומר הכשרון נמצא וגם בדור הנוכחי של נהגי הראלי ניתן למצוא שני נורבגים בצמרת העולמית.

אלכס דוקורסקי 14 בדצמבר 2016

תודה על התגובה

משיח 14 בדצמבר 2016

מעניין מאוד תודה דובי

Miranda Vera Cruz De La Hoya Cardinal 15 בדצמבר 2016

מת על העם הפיני.
יש בהם משהו שקשה לי להסביר. שילוב של נינוחות, פרקטיות, חביבות, קשיחות, הרפתקנות , טוב לב, עממיות.
אני אוהב לעבור שם כשאפשרי.

נדב 15 בדצמבר 2016

רייקונין גם פיני, לא?

Comments closed