"הכביש הוא לא מסלול מרוצים"

הדרך הנכונה לחינוך - הסברה. תצוגת מכוניות מרוץ כחלק מהסברה ש"הכביש הוא לא מסלול מרוצים" - שבוע חינוך תעבורתי "קרית-חינוך "דרור".

"הכביש הוא לא מסלול מרוצים" - מכוניות מרוץ בקרית חינוך "דרור, - ינואר 2011

קחו מתבגר בגילאים 16-18 ועכשיו תעמדו מולו תצעקו עליו הכי חזק שאתם יכולים – את זה אסור ואת זה על תעשה וזה מסוכן. מה הדבר הראשון שהוא יעשה? נכון, ירוץ ויבדוק את כול מה שאסרתם עליו, תיזכרו איך אתם הייתם בגילו.

כאשר בחרתי בדרך החינוך, לפני כשלוש שנים, החלטתי שניתן לעשות דברים קצת אחרת. חלק מהקצת אחרת שלי הוא לא מה אסור, אלא- אם ממילא אתם עושים את זה, בואו ותהיו מודעים לסכנות הקיימות במעשים הללו וכן, בואו ותראו גם איך אפשר לעשות את זה נכון ולצמצם נזקים.

עד עכשיו דיברתי בסיסמאות, עכשיו נעבור למעשים. אתמול החל בבית הספר שבו אני מחנך ומלמד שבוע הבטיחות בדרכים או כמו שאנחנו מכנים אותו אצלנו- שבוע החינוך התעבורתי, במסגרת זו החלטנו דורית, הפרטנרית שלי לשיגעון ואני לטפל ולעלות את הנושא הכאוב של קיומם של "מרוצי מכוניות" כביכול, בכבישי הארץ, תופעה שלצערנו הרב מביאה עימה מדי תקופה קורבנות נוספים, לעתים אפילו כאלו שנקלעו לכביש המסוכן בטעות.

בשעות בוקר מוקדמות השכימו והגיעו לבית הספר שברולט קרוז אחת בצבע תכלת שנגררה למקום באדיבותו של נהג המרוצים גל שחם ובנוסף אליה גם סובארו אימפרזה שבימים כתיקונם היא רכב ראלי תקני ואתמול שימשה כדוגמנית, באדיבותו של ניר בן-ארי, ההוא שיושב מצד שמאל שלי בתחרויות, מקשיב לי ומנסה להביא אותנו הכי מהר לקו הסיום. הוא מצליח.

הרעיון היה לקיים תצוגה של ספורט מוטורי בחצר בית הספר ולהסביר לתלמידים את קיומו של הספורט הזה, כמו גם את ההבדל הגדול שבין לעשות את זה נכון לבין הסכנות שטמונות באלו שעושים את זה עם מכוניותיהם המשפחתיות בכבישים ציבוריים, תוך שימת דגש גדול על הצד הבטיחותי של הספורט המוטורי וציות לחוקים ותקנות.

שברולט קרוז T1 - שייכת לגל שחם

בשעה שבע וחצי בבוקר כאשר החלו להגיע התלמידים לבית ספר הדוגמניות כבר עמדו נוצצות ומתרגשות והמתינו לכולם. ניתנה לתלמידים גישה למכוניות, גל הגדיל ועשה כאשר עמד עם ציוד מרוצים עליו במשך כל היום וענה לשאלות הרבות שעלו. כולם הורשו לגעת, להסתכל וגם להרגיש מקרוב, לשבת, להיחגר ברתמות בכיסאות המרוץ ולהרגיש את הדבר האמיתי.

בנוסף, במסגרת הפעילות נערכה הרצאה גדולה לתלמידים שנקראה – "הכביש הוא לא מסלול מרוצים" , שוב תוך מתן דגש על ההפרדה הברורה בין התחומים ועל מידת הנזק שנגרם כאשר מנסים להביא את מרוצי המכוניות לכביש.

אבל לעמוד ולהרצות בפני שלוש מאות תלמידים זה לא מספיק, הם צריכים לראות ולהרגיש וחוץ מסרטון נהדר שפתח את ההרצאה שהעברתי, מתנדב נלקח אחר כבוד והולבש אל מול כולם בציוד המרוצים שלי – סרבל, קסדה, כיסוי-פנים חסין אש ונעליים- כאשר כול פריט זוכה להסבר מפורט על חשיבותו הבטיחות – תאמינו לי שהמסר הבטיחותי עבר מצוין.

הצמא הרב של התלמידים, השאלות הרבות שעלו והעניין שנוצר מסביב גרמו לנו להבין שללא כול ספק, צדקנו בחשיפה שעשינו, בהגברת המודעות לעניין הבטיחות וכמובן בהפרדה הברורה שיש לקיים בין נסיעה שגרתית על הכביש למרוצי מכוניות.

אם בסופו של יום, מלבד ההתרגשות והחשיפה למשהו חדש, הצלחנו להעביר מסר חינוכי ולו רק קטן, זכינו. החינוך צריך להיעשות בדברים הקטנים תוך מתן הרבה תשומת לב. את העולם ניתן לתקן, כול פעם קצת ובקטן, בסוף זה יעבוד.

לסיום לא נותר לי להעביר שוב את תודתי לגל שחם וניר בן-ארי שיצאו משגרת יומם בכדי לסייע בחינוך של הדור הבא שלנו, חינוך לתרבות מוטורית שמוביל חינוך לתרבות אמיתית. עוד תודה אני חייב לדורית אסולין, האחראית על החינוך התעבורתי בקרית-חינוך "דרור" שלולא השיגעון שלה לא היה מתאפשר כלום.

סובארו אימפרזה ראלי - DHS RACING TEAM - שייכת לניר בן-ארי
slowly slowly (ארז ברויטמן, טאיוואן)
מסי. במה? בצדק!

9 Comments

ניר בן-ארי 11 בינואר 2011

דובי היקר.
מה שאנחנו תרמנו הוא כעין וכאפס לאומת פועלך ויוזמתך.
באמת כל הכבוד.

ניר בן-ארי 11 בינואר 2011

סליחה: כעין = כאין

מולי 11 בינואר 2011

אני מקווה שכל היום הזה צולם והועלה ליוטיוב.
יכול לעזור הן למורים אחרים ובעיקר לנערים אחרים!

דורית 11 בינואר 2011

דובי תודה !!!
התמזל מזלי שיש לי אותך, לזרום עם השיגעונות שלי
זו הדרך היחידה להגיע אל הנוער, לתת לחברה הצעירים ידע וכלים לקבלת החלטות נבונות יותר.

קרן 11 בינואר 2011

דובי יקר,

היוזמות שלך, פועלך והעשייה שלך ראויים לכל הערכה.
התלמידים יודעים להעריך זאת וגם אנחנו, צוות המורים.
בתקווה לעוד הרבה שנים של עשייה,
קרן אדרי

מרגלית 11 בינואר 2011

הי דובי
מסכימה עם כל התגובות על פועלך, הרצאתך היום הייתה מעניינת ומרתקת, צפיתי מהצד על התלמידים שהיו קשובים ומרותקים,וסקרנים לדעת עוד, העברת להם מסר מאוד חשוב בדרך מאוד מיוחדת.המשך בעשייה מבורכת זאת.הלוואי שהם לא רק הקשיבו אלה גם הפנימו.
מרגלית

ג'רמי 11 בינואר 2011

דובי,
כל הכבוד על היוזמה והביצוע!
אני מקווה שתוכל גם למצוא את הדרך להרחיב את היוזמה הזאת ויוזמות דומות לכלל מערכת החינוך!

יזהר רוזנבלום 12 בינואר 2011

כל הכבוד דובי !!
עשיה מבורכת !!

יזהר ( אבא של אריק ) :-))

דובי מילר 13 בינואר 2011

תודה לכולם.

Comments closed