ג'נרל אלקטריק

העונה הרביעית של הפורמולה-E יוצאת לדרך הארוכה והבטוחה בהונג-קונג. יצרני הרכב בהתלהבות ועומדים בתור, אבל מה איתנו? חובבי הספורט?

כבר אי אפשר להתעלם ממנה, אי אפשר לצחוק ולהגיד שזה גימיק, כל שנותר לנו זה להצטרף ל"עדר" ולנסות ליהנות מאליפות הפורמולה-E , סדרת מירוצי המכוניות החשמליות, הבייבי של יצרני הרכב שקופצים על המקומות הפנויים ברכבת ושל התאחדות הספורט המוטורי הבינלאומית.

העונה הרביעית יוצאת לדרך בסוף השבוע הקרוב בהונג-קונג עם צמד מירוצים, בשבת וראשון, שעשויים להיות מעניינים ובטח לתת לנו מושג על מה הולך לקרות השנה. מתוכננים עשרה סופי שבוע שכאלו אולם כבר עכשיו ידוע כי המירוץ המתוכנן בברזיל כנראה ידחה.

לסבב השנה מצטרפים מירוצים בצ'ילה, רומא וציריך. כן, מירוצי מכוניות במרכזי ערים גדולות הן הסיסמה של הסדרה הזו אבל בואו נודה על האמת, מסלולים אמיתיים אין ואלו בטח לא מירוצי הרחובות שאנחנו מכירים ממונקו, מקאו ולונג-ביץ', מדובר בסך הכל על מסלולים קצרים, סוגרים שניים וחצי רחובות וזהו.

יצרני הרכב מביעים תמיכה גדולה ועניין רב בסדרה ולו רק מכיוון שהם יודעים שעתיד תעשיית הרכב נמצא בחשמל או לפחות ברכבים מזהמים פחות. אאודי, רנו, יגואר ומהינדרה ההודית כבר שם. ניסאן וב.מ.וו יצטרפו בעונה הבאה, החמישית, מרצדס ופורשה יהיו שם בשישית. עתיד הסדרה, לפחות כרגע, מובטח.

ומי יישב במכוניות הללו? לא, לא מדובר פה בנהגים קשישים ומתוסכלים אלא דווקא בחבורת נהגים כישרוניים, שמתחרים גם בסדרות ואליפויות אחרות ויכלו לשבת גם בקוקפיט של מכונית פורמולה-1, אם היה להם תקציב לזה. הם לא הצליחו להבטיח לעצמם את זה וכרגע זה הפתרון הטוב ביותר עבורם, כי מכונית זו מכונית ומירוץ זה מירוץ.

אז האם הפורמולה-1 בסכנה? בטווח המיידי בטוח שלא, אבל אם מסתכלים קדימה ורחוק, כדאי שליברטי מדיה, החברה שרכשה את הזכויות של הקרקס המהיר בתבל תפקח עיניים, הפורמולה-E פה ונמצאת פה בכדי להישאר. התחרותיות גבוהה שם, בעיקר בגלל השוויון היחסי בין המכוניות ואופי המסלולים, אבל גם בגלל הכסף הגדול של יצרני הרכב.

אאודי ופורשה לא היו עוזבות סתם ככה הצלחות במירוצי המסלול הטבעיים שלהם ומחליפים אותן בלא-נודע של המירוצים האלקטרוניים, הן יודעות לאן הולך עולם הרכב והן רוצות להיות שם כשזה קורה. רנו הריחו את זה ראשונים אגב, הן שם מהרגע הראשון של הליגה הזו.

האם אני "מתחבר" או אוהב את המירוצים הללו…? שאלה טובה. לא ממש. אז כן, יש עניין ויש תחרות ויש אקשן, אבל חסר לי הרעש מהמנועים (כן, גם בפורמולה-1 הוא אנמי) הריח השרוף ובעיקר זה מזכיר לי יותר ויותר את המכוניות הללו, החשמליות, בלונה-פארק ולא מירוצי מכוניות רציניים, כנראה שאיאלץ להתרגל.

בלילה קר בסטוק
המשחקים הגדולים של איליי

7 Comments

Amir A 30 בנובמבר 2017

לא ידעתי שקיים דבר כזה. המכוניות מגיעות למהירויות של פורמולה 1? ומה הטווח של הסוללות? מספיק לכל המירוץ? ואם לא, איך הם מחליפים סוללות במהלך המירוץ?

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

אמיר
המכוניות הללו מגיעות למהירויות של כ-200 קמ"ש ואפילו פחות בתנאי המסלול הקיימים.
רוב המסלולים בעלי ישורת קצרה מדי בכדי לפתח מהירות גבוהה, אל תשכח שמדובר ברחובות ציבוריים בסופו של דבר ולא מסלולים יעודיים.
בכל מירוץ, לכל נהג יש שתי מכוניות והוא מבצע עצירה ומחליף מכונית, זה הפיטס סטופ שלהן.
בשידור, חלק מהמידע שהצופה מקבל הוא אחוזי הסוללה שנותרו לנהג במכונית, ממש כמו באייפון….
לא מחליפים סוללות תוך כדי מכיוון שהן כבדות מאד. מצאו שעדיף להחליף מכונית.
כן, זה מגוחך כמו שזה נשמע אבל מניח שמתישהו בעתיד ימצאו גם לזה פתרון.

Amir A 30 בנובמבר 2017

תודה. גדול הקטע הזה של להחליף מכוניות. אפרופו זה, במירוצים הסטנדרטים קרה אי פעם שבגלל שנהג החליט למשוך קצת במקום להיכנס לפיט נגמר לו הדלק?

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

קרה ועוד איך

אלי 1 בדצמבר 2017

גם במרוצי אופנועים מחליפים אופנועים אז זה לא כזה מופרך.

שי 30 בנובמבר 2017

ממש כמו החלפת הסוסים של השליחים במאות הקודמות…

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

Comments closed