כבר אי אפשר להתעלם ממנה, אי אפשר לצחוק ולהגיד שזה גימיק, כל שנותר לנו זה להצטרף ל"עדר" ולנסות ליהנות מאליפות הפורמולה-E , סדרת מירוצי המכוניות החשמליות, הבייבי של יצרני הרכב שקופצים על המקומות הפנויים ברכבת ושל התאחדות הספורט המוטורי הבינלאומית.

העונה הרביעית יוצאת לדרך בסוף השבוע הקרוב בהונג-קונג עם צמד מירוצים, בשבת וראשון, שעשויים להיות מעניינים ובטח לתת לנו מושג על מה הולך לקרות השנה. מתוכננים עשרה סופי שבוע שכאלו אולם כבר עכשיו ידוע כי המירוץ המתוכנן בברזיל כנראה ידחה.

לסבב השנה מצטרפים מירוצים בצ'ילה, רומא וציריך. כן, מירוצי מכוניות במרכזי ערים גדולות הן הסיסמה של הסדרה הזו אבל בואו נודה על האמת, מסלולים אמיתיים אין ואלו בטח לא מירוצי הרחובות שאנחנו מכירים ממונקו, מקאו ולונג-ביץ', מדובר בסך הכל על מסלולים קצרים, סוגרים שניים וחצי רחובות וזהו.

יצרני הרכב מביעים תמיכה גדולה ועניין רב בסדרה ולו רק מכיוון שהם יודעים שעתיד תעשיית הרכב נמצא בחשמל או לפחות ברכבים מזהמים פחות. אאודי, רנו, יגואר ומהינדרה ההודית כבר שם. ניסאן וב.מ.וו יצטרפו בעונה הבאה, החמישית, מרצדס ופורשה יהיו שם בשישית. עתיד הסדרה, לפחות כרגע, מובטח.

ומי יישב במכוניות הללו? לא, לא מדובר פה בנהגים קשישים ומתוסכלים אלא דווקא בחבורת נהגים כישרוניים, שמתחרים גם בסדרות ואליפויות אחרות ויכלו לשבת גם בקוקפיט של מכונית פורמולה-1, אם היה להם תקציב לזה. הם לא הצליחו להבטיח לעצמם את זה וכרגע זה הפתרון הטוב ביותר עבורם, כי מכונית זו מכונית ומירוץ זה מירוץ.

אז האם הפורמולה-1 בסכנה? בטווח המיידי בטוח שלא, אבל אם מסתכלים קדימה ורחוק, כדאי שליברטי מדיה, החברה שרכשה את הזכויות של הקרקס המהיר בתבל תפקח עיניים, הפורמולה-E פה ונמצאת פה בכדי להישאר. התחרותיות גבוהה שם, בעיקר בגלל השוויון היחסי בין המכוניות ואופי המסלולים, אבל גם בגלל הכסף הגדול של יצרני הרכב.

אאודי ופורשה לא היו עוזבות סתם ככה הצלחות במירוצי המסלול הטבעיים שלהם ומחליפים אותן בלא-נודע של המירוצים האלקטרוניים, הן יודעות לאן הולך עולם הרכב והן רוצות להיות שם כשזה קורה. רנו הריחו את זה ראשונים אגב, הן שם מהרגע הראשון של הליגה הזו.

האם אני "מתחבר" או אוהב את המירוצים הללו…? שאלה טובה. לא ממש. אז כן, יש עניין ויש תחרות ויש אקשן, אבל חסר לי הרעש מהמנועים (כן, גם בפורמולה-1 הוא אנמי) הריח השרוף ובעיקר זה מזכיר לי יותר ויותר את המכוניות הללו, החשמליות, בלונה-פארק ולא מירוצי מכוניות רציניים, כנראה שאיאלץ להתרגל.

איך שגלגל מסתובב
אין כמו המדבר