להתראות פרננדו

פרננדו אלונסו, פעמיים אלוף עולם עוזב את הפורמולה-1 וכולם זוכרים לו את הכשרון, אני לעומת זאת זוכר גם את התקרית בסינגפור

תסתכלו על זה איך שאתם רוצים, הכתובת הייתה על הקיר כבר מזמן, יותר משנה להערכתי לפחות ואפשר להתווכח על זה.

פרננדו אלונסו הודיע רשמית על כך שלא יתחרה יותר בפורמולה-1 ועכשיו כל האפשרויות פתוחות. אני ראיתי את זה עוד קודם, בשנה שעברה כאשר בחר, כן, בחר, לוותר על השתתפות (כי מקלארן כבר לא באמת תחרותיים, הם "רק" משתתפים לצערי..) בגראן-פרי של מונקו ולהמיר את זה באינדי-500 (כן, יודע שזה אחד ה-מירוצים שיש, אבל לוותר על מונאקו..?.

ברגע שהוא ויתר על מירוץ הרחובות היה ברור שמשהו נסדק אצל הספרדי במוטיבציה בכל הנוגע לנהיגה בפורמולה-1 ומשם זה כבר היה די מדרון חלקלק עד לפרישה הבלתי נמנעת.

הספרדי, פעמיים אלוף עולם ואולי אחד הנהגים הכשרוניים אי-פעם שישבו במכונית פורמולה-1 החל את דרכו במינארדי הקטנה (פעם יופי של קבוצה איטלקית קטנה והיום, כטורו-רוסו, קבוצת חסות של רד-בול לכל המשתמע מכך) וכבר במירוץ הראשון סובב ראשים, גרם לאנשים להבין שיש שם משהו, מיוחד, אחר.

לאחר עונת בכורה בחר, בסיוע המנהל האישי שלו, פלאביו בריאטורה השנוי במחלוקת, לוותר על עוד עונה ובמקום זה להפוך לנהג מבחן, לצבור ניסיון וקילומטרים בכדי לחזור עונה לאחר מכן ומשם לטפס ולטפס. אסור לשכוח שהשליט באותם ימים נהג במכונית אדומה ודיבר גרמנית.

אז כן, הוא זכה פעמיים באליפות העולם ומאד אהבתי לראות אותו ליד ההגה, על המסלול, כן, היה בו משהו מיוחד אבל תקרית אחת, גדולה, העיבה על הכל, צל ענק שגורם לתהות כמה רחוק ספורטאי, נהג מירוצים מוכן ללכת בכדי לזכות בתואר הגדול מכולם.

תבואו ותגידו שזה קורה לכולם, כולם אנושיים ועושים טעויות או שוכחים את עצמם כאשר הם תחת לחץ של זכייה בתואר. תגידו שסנה נכנס בכוונה בפרוסט, שומאכר עשה את זה לדיימון ואז גם לז'אק, הכל נכון, סוף שנות ה-80 הסוערות ושנות ה-90 היו שדה קרב שלם שהפך את הספורט הזה לחלוטין לזירת אגרוף עם הרבה חוסר ספורטיביות והגינות, אבל פה, במקרה שלו, זה כבר קפץ מדרגה.

לא יודע כמה מכם יודעים על מה אני כותב ולמה מתכוון, אז אתמצת. סינגפור 2008 ואלונסו שנמצא בקרב האליפות חייב כל נקודה אבל מה, הוא מזנק מהמקום ה-15 ללא סיכוי גדול לניצחון. תחשבו שוב. אלונסו נכנס להחלפת צמיגים ואז, כאילו משום מקום "טעות נהיגה" של בן-קבוצתו פיקה ג'וניור שפוגע בקיר הבטון וגורם למכונית הבטיחות להיכנס למסלול. כל הנהגים נכנסים להחלפת צמיגים ואלונסו, שהחליף קודם לתאונה מוצא עצמו ראשון ומנצח.

עד כאן הכל טוב בממלכה אלא מה, שנה מאוחר יותר הברזילאי נזרק מהקבוצה וכאשר הדם שלו רותח מעצבים הוא רץ ומספר על התאונה המכוונת בה נדרש לעשות את מה שעשה. חקירה, כותרות ובלגן שבסופן פיקה נותר ללא הגה, מנהך הקבוצה בריאטורה נזרק לצמיתות מהפורמולה-1 יחד עם המהנדס שלו וקבוצת רנו (של אלונסו) הושעתה מהמירוצים על-תנאי.

ואלונסו? אלוף העולם 2005 ו-2006 יזכר כאחד הגדולים, אבל עם כוכבית ושוב, כן, לכולם יש כוכבית לידם, אולי זה מה שעשה אותם כאלו, מיוחדים ושונים, יצר התחרויות הבלתי נגמר, לא מתפשר.

בשנתיים האחרונות במקלארן זה כבר ממש לא היה זה, תגידו מכונית גרועה, מנוע לא טוב, הכל נכון והדבר פגע לו במוטיבציה, ברצון למרות הניצוצות שמדי פעם קפצו להם ואז הוא גילה שיש מקומות נוספים שאפשר ליהנות מהם.

אלונסו נסע והתחרה באינדי-500 בשנה שעברה והוכיח שגם במסלול האובאלי הזה הוא יודע לנהוג וכמעט עשה את זה, עד שהמנוע נגמר, כן, מנוע הונדה, אותה חברה שאיכזבה אותו בפורמולה-1, אבל את הנקודה שלו הוא די הוכיח, לנהוג הוא זוכר.

השנה, הוא החליט לשלב את הנהיגה שלו במקלארן יחד עם טויטה מתוך רצון ענקי לנצח במירוץ 24 השעות של לה-מאן. טוב, זה לא חוכמה לנצח את הלה-מאן כאשר אתה מתחרה נגד….אממממ….עצמך. אז…
א- בספורט אפשר לנצח רק את אלו שמתחרים נגדך…מה שלא תלוי ממש בך
ב- בכדי לנצח בלה-מאן אתה צריך להיות טוב ומהיר ולשרוד את כל 24 השעות ומי כמו טויוטה יודעים את זה…

אז הוא הצטרף לטויוטה והיה מהיר, מהיר מאד ליד ההגה, כן, כנראה כשאתה יודע לנהוג אתה פשוט יודע לנהוג ולא ממש משנה מה הסמל על מכסה המנוע וכן, הוא הגשים את החלום שלו וניצח.

ועכשיו..? רב הנסתר על הגלוי, לא ממש פורסם לאן הוא יילך למרות שהשמועות הולכות ומתחזקות שהוא יתחרה בסדרת האינדי מתוך מטרה ברורה לנצח שם ב-500 ולעשות את ה"טריפל", פורמולה-1, לה-מאן ואינדי500. נחכה ונראה.

מסקנות מנסיעה מערבה (חלק ב')
נצחון על פיוניק

10 Comments

היסטוריון של ספורט 15 באוגוסט 2018

תודה רבה .
מעניין מאד.
איני איש ספורט מטורי
אבל אני זוכר אותו ככוכב עולה גדול.
לעניות דעתי למרות 2 אליפויות הוא לא הצליח לשמר ולעמוד בציפיות (כמדומני היה האלוף הצעיר ביותר לא ?).
לא יודע מה קרה לו באמצע הקריירה אולי סוג של תחושת שובע אחרי 2 תארים +קבלת החלטות בעיתיית .

מילר 16 באוגוסט 2018

אלונסו היה הכי צעיר שזכה עד שהגיע סבסטיאן ווטל כמובן.
תחושת שובע…?
לא, ממש לא, יותר בקטע של קבלת החלטות בעייתית בנוגע לקבוצות בהן התחרה, עבר אליהן תמיד שנייה לפני שפרצו ולא נשאר בכדי לקטוף את הפרי- גם במקלארן (לאחר בעימות מול המילטון הצעיר) וגם לפרארי.
לטעמי הוא בהחלט אחד שיזכר לטוב ולרע, כאחד הטובים.

אביאל 15 באוגוסט 2018

באמת אחד הנהגים האהובים עלי, אם אני לא טועה הוא גם המציא את הקטע בתחילת המירוץ שמזגזגים, משהו בשביל הצמיגים, אבל יכול להיות שאני מתבלבל כאן, בכל מקרה, תמיד חיכיתי לראות אותו מתחרה, היה לו איזה משהו קסום, כמו הנהגים של פעם (שראיתי בעיקר בYouTube).

תודה על הפוסט.

מילר 16 באוגוסט 2018

לא יודע לגבי חימום הצמיגים, לא בדקתי את זה אבל בהחלט שווה בדיקה.
אני חושב שמה שגרם לזה שיהיה כמו הנהגים "של פעם" אלו הן האמוציות שלו.

טל 21 באוגוסט 2018

זיגזוג לחימום הצמיגים קיים הרבה לפני שאלונסו הגיע לF1. לא אופתע אם עוד הרבה לפני שהוא בכלל נולד.

ניינר / ווריור 15 באוגוסט 2018

נהג שאני מאד אוהב ואשמח לראות באינדי. בטח עדיף על להתבזות במקלארן

מילר 16 באוגוסט 2018

זו בדיוק הנקודה.
היתרון באינדי זו התחרותיות (בעיקר בגלל המכוניות הכמעט זהות) ואני בטוח שזה יחזיר לו את הכייף שבנהיגה, אותו כייף וריגוש שחסרים לו והשלים אותם ליד ההגה של הטויוטה בלה-מאן.

תום 16 באוגוסט 2018

לצערי עוד 20-30 שנים הוא לא יזכר כפי שהוא צריך. אם הוא היה מצליח לגרד עוד אליפות אחת כשהוא היה בפרארי (היה מאוד קרוב פעמיים עם מכונית נחותה מהרד-בוליות) המעמד שלו היה קופץ בכמה דרגות בראייה היסטורית.

מה שכן, כששואלים את המילטון את מי הוא מחשיב כ-"יריב" האמיתי שלו התשובה היא אלונזו. חבל שרק ב-2.5 מ-12 השנים שהקריירה שלהם חפפה, שניהם התחרו על האליפות.

מילר 16 באוגוסט 2018

יזכר כמו שצריך אצל מי…?
בכל סוף תקופה עושים את רשימת "עשרת הגדולים" ואין ספק שלפחות בכל הנוגע לדור הנוכחי, לתקופה של 20 השנים האחרונות הוא ימצא בכל רשימה ולא רק בגלל האליפויות שלו.
זכיתי לראות את הפייט המפורסם בינו לבין המילטון, במקלארן, בהונגרורינג- כולל החסימות במקצי הדרוג.

צביקה פחחות 14 בספטמבר 2018

אני עדיין לא הבנתי איך מה שהוא "עשה" הוא בבחינת "קפץ מדרגה" אל מול נהגים שנכנסו במכוניות אחרות וסיכנו את חייהם של מתחריהם.

Comments closed