"נער הטבע"

סיפורו האישי הכואב של ריק פלייר, מי שהיה אלוף העולם בהיאבקות, הרע שכולם אהבו

ספורט, גם אם הוא לא בדיוק ספורט, מסתכם בסיפור האנושי, כך לפחות אני רואה את זה ואוהב את הספורט שלי וברגע שהסיפור הזה גם מתחבר איכשהו לנקודות חיים אישיות הכל הופך למעט יותר אישי וישיר וגם קשה לעיכול.

לפני מספר ימים, ראש השנה ואחרי שסיימנו לטבול תפוח בדבש (טעים אבל קלוריות מיותרות) התיישבתי מול המסך לצפות בסרט על ריק פלייר ב-espn בסדרה הנהדרת 30 על 30 (ומי שלא מכיר, מהר לרוץ.)

ברגע הראשון קצת קשה לעכל שהאדם שמופיע על המרקע, מבוגר שאותות החיים נראים היטב על הפנים שלו הוא אותו אדם שהופיע כמעט בכל שבוע על המסך, אז הוא היה בלונדיני, מחומצן ומלא בעצמו, שואו מהלך שידע את העבודה בצורה הכי טובה שיש ועיצבן את כולם עד כדי מצב שקשה היה שלא לאהוב ולהעריך אותו.

נתקלתי בו לראשונה אי-שם בתחילת שנות ה-80 דרך ההיאבקות של משפחת ואן-אריק כמובן והקרבות שהיו נלחמים נגדו מדי פעם, השיא כמובן היה באיצטדיון בדאלאס עת נלחם מול קרי ואן-אריק והפסיד לו בחגיגה ענקית, ימי השיא של המשפחה האומללה הזו ופלייר, כמו פלייר נתן שואו.

בסרט נחשף הסיפור האישי שלו והחיבור הבלתי רגיל שיצר עם עולם ההיאבקות. שוב ושוב הוא חוזר על העניין שהפך את דמות ההיאבקות לחלק מחייו וחי "על הקצה", מוצא עצמו בכל ערב בעיר אחרת בארה"ב, טס עם מטוס פרטי אבל גם ישן במוטלים, יושב בבר קטן עם עוד ועוד אלכוהול ונשים מכל עבר, חי את חיי השואו של אלוף העולם בהיאבקות.

באחד מהרגעים בתכנית המראיין שואל אותו לגבי דעתו שבעצם זו הצגה והכל מבויים והוא מספר שמבחינתו זו אמנות וכריאוגרפיה, עושה עצמו נפגע מעצם השאלה הזו.

פלייר עבר דרך קשה בכדי להגיע למעמדו. גיוס ומחנה אימונים מתיש, לימוד במשך שנים של המקצוע, בהחלט מקצוע תובעני ומתיש, שובר, כולל הגוף שהתרסק בתאונת דרכים קשה והוא נאלץ לשקם אותו בכדי לחזור לזירה שהוא כל כך אוהב.

חברים-מתאבקים שמופיעים לאורך התכנית הראיונות קצרים מספרים בהערכה והערצה על פלייר כאדם ורק בשיחות הללו מבינים את גודל ההשפעה שלו והמעמד שלו אבל גם את הסיפור העצוב שלו, ההתמכרות לשואו, לזירה וויתור על חיי משפחה "נורמלים".

בשלב מסוים ניסה להכניס את בנו לעסק הזה ואפילו לרגע הצליח, עד שבנו, ריד, התמכר לסמים ומשככי כאבים (כמו רבים מהמתאבקים שסובלים מחבלות קשות ונאלצים להשתמש בתרופות שונות בכדי להמשיך לתפקד). ריד עצמו נפטר בגיל-25 משימוש יתר במשככי כאבים, דבר שהוביל להתמוטטות מצידו של פלייר.

גם כאשר החליט לפרוש לא עשה זאת מרצון ולמעשה החליטו עבורו כי זה הדבר הכי טוב שיכול להיות. הוא כבר היה מבוגר, חבוט וכואב וקשה היה לו לוותר על מה שהחזיק אותו במשך כל חייו, זה בהחלט נכפה עליו בקרב פרישה מפואר. את הדמעות בעיניו של שון מייקלס, שניצח את פלייר בקרב הפרישה, ואת התיאור שלו לכמה העריך את פלייר וכאב לו לנצח אותו, חובה לראות בכדי להבין את המעמד של פלייר.

בהמשך, לאחר שכבר פרש נקלע לקשיים כלכליים והחליט לשוב להילחם אבל זה כבר לא היה אותו הדבר. הוא בחר ללכת לאקסטרים והדבר פגע בו עוד ועוד, די הפך אותו לשבר כלי, למרוסק וקשה להבין מה היה לאדם בגילו לחפש שם, בזירה הזו ולספוג את המכות, הנפילות הכואבות ולקו בבוקר עם גוף כואב ונוקשה.

סיימתי את הצפייה בתכנית והמשכתי להביט במסך, קפוא.

להתראות פרננדו
למה לטפס בריצה על הר..?

תגובות

 • סער

  כמו הסרט של מיקי רורק מלפני 10 שנים -המתאבק. יש בו גם שיר נפלא של ספרינגסטין.

  • דובי מילר

   ממש ככה
   מאד מקווה שלא יהיה סוף דומה

 • אפריים

  התחתן (שוב) בסוף השבוע.
  האנדרטייקר ודניס רודמן כיבדו בנוכחותם.

 • אלכס דוקורסקי

  תודה דובי.
  הייתי צופה נלהב ב-WWF כשהייתי על התפר בין סוף העשור הראשון לתחילת השני של חיי.
  לעתים נכנס לויקיפדיה מתוך סקרנות לקרוא על המתאבקים ומגלה בצער רב כי רבים מהם הלכו לעולמם הרבה טרם זמנם.

  • דובי מילר

   ישנה קבוצה בפייסבוק שמציינת את כל המתאבקים שנפטרו מסיבה כזו או אחרת.
   מעניין

 • דובינסקי

  ראיתי את ה30 על 30. מצוין. ריק פלייר גיבור תרבות באמריקה גם למי שלא אוהבים את הז'אנר (כמוני). אני חושב ששווה להתעכב גם על הבת שלו. אני לא עוקב אחרי הWWE, אבל לפעמים יש לזה באז גם בESPN, בטח בשנה האחרונה מאז שרונדה ראוזי הצטרפה. בדוקמנטרי מתעכבים בסוף גם על הבת שלו, שארלוט (שם במה), שנכנסה לעסק וממשיכה את המורשת שלו. היום היא אחת הכוכבות הגדולות ויש שמועות שהיא עומדת לשבור תקרת זכוכית כשתשובץ מול ראוזי לקרב המרכזי ברסלמניה - הפיי פר ויו המוביל של הארגון.

 • המודיע

  דובי, לא נעים לנ להרוס לך בגילך המפואר...
  אבל איך נאמר זאת בעדינות... הם לא מתאבקים, הם שחקנים בהצגה. אין שם התאבקות. זה משחק. המלך עירום.
  חשבתי שבגיל מופלג מפנימים דברים שבגיל עשר מתעלמים מהם...

  • ניק

   משחק או לא איך נאמר זאת בעדינות - זה כואב אחו שלוקי לקפוץ על משטח קשה כמה פעמים בקרב

  • דובי מילר

   נו באמת
   ברור שלא אבל הם עדיין עובדים קשה בכדי להציג את זה בצורה מושלמת ויותר מזה, העצוב הוא רמת ההזדהות שלו עם המשחק

 • באבא ימים

  יש גם 30/30 על משפחת ואן אריק. רק כשראיתי את הסרט הבנתי שקוין היה מבוגר מקרי. כשראיתי את זה כנער בשנות השמונים הייתי בטוח שקוין הוא הצעיר מביניהם בגלל שקרי היה כזה בריון.

 • ניק

  סיימתי לראות. להוציא את הילד שלו לא יודע כמה המקרה פה הוא טרגי - מקרה קלאסי של כוכב שיש לו יותר מדי כסף ולא יכול לקבל את זה שהזמן שלו עבר. גם קשה להגיד שהוא היה מכור ל"עבודה" - הוא היה מכור לתהילה, לכסף ולנשים.
  לגבי קרב הפרישה שלו, אני זוכר שראיתי את זה עם אחי הקטן (הוא היה איזה בן 15 אז) והוא בכה אחרי הקרב ואמרתי לו שיעזוב שטויות וימחה כפיים לריק. עד היום זה סוג של בדיחה פנימית שלנו שאנחנו אומרים אחד לשני "תמחה כפיים" .

Comments are closed.