לואיס המילטון לא אשם

גם לא מרצדס

לואיס המילטון לא אשם וגם מרצדס לא, קשה לבוא אליהם בטענות, בעצם לא צריך וגם אסור להתלונן על הדומיננטיות שלהם בכל תנאי, בכל מסלול, בכל מצב בשנים האחרונות, הם פשוט עושים הכל נכון, זהו.

בתחילת שנות ה-30, כאשר אדולף היטלר החליט לתמוך בפרויקט המירוצים של מרצדס לטובת התעמולה הנאצית הוא רשם להם סכום כסף יפה ונתן להם לעשות את העבודה בשקט והם בתמורה? יצרו מכוניות מירוץ מדהימות, עילוי טכנולוגי וניצחו בכל הזדמנות כמעט שהייתה קיימת, כמעט.

במשך שנים שלטו מרצדס(טוב, גם אוטו-יוניון אבל פחות) במסלולי המירוצים בעולם כאשר שאר הקבוצות נהנו מפירורי הצלחה רק כאשר קרתה תקלה לא מתוכננת עבור היצרן הגרמני. נהג מירוצים שרצה לזכות במשהו ידע שהוא צריך לשבת במכונית הכסופה.

המלחמה נסתיימה וכאשר גרמניה התאוששה הם חזרו ו…כן, הבנתם את הפואנטה.

לפני מספר שנים החליטו שוב במרצדס לחזור באופן רשמי לפורמולה-1 ועשו זאת בהדרגה עד שנכנסו כקבוצה רשמית. האמת, כאשר המילטון עבר לשם חשבתי שהוא עשה זאת מוקדם מדי, שהקבוצה לא בשלה מספיק וזה עלול לדפוק לו את המשך הקריירה, טעיתי, הוא עשה צעד מושלם מבחינתו.

כרגע, עונת 2019, לפחות על פי הנראה לעין, כמעט סגורה עם אליפות עולם נוספת לנהג הבריטי, השישית במספר, מה שיציב אותו שלב אחד קרוב יותר למיכאל שומאכר והוא בטח לא יעצור בזה.

אי אפשר ואסור לבוא אליו או למרצדס בטענות, הם עושים את העבודה שלהם בצורה הטובה ביותר, התוצאות מדברות. כן, הם הורגים לנו את הספורט, הופכים את המרוצים למשעממים ואת סופי השבוע למשמימים. עד כמה? הויכוחים ברשת הם תמיד איזו שטות לא רלבנטית, בדרך כלל מצד אוהדי פרארי מתוסכלים.

אז מה יהיה?
מה שהיה הוא שיהיה, לפחות עד שהקבוצות האחרות ידביקו את הפער. מדי סוף שבוע של מירוצים אנחנו רואים הבלחה או התקדמות מצד רד-בול עם מנועי הונדה ומצד רנו, אבל זה עדיין לא מספיק כשזה מגיע לרגע שצריך לספק את הסחורה, את התוצאות מול דגל השחמט.

ואולי הישועה תבוא דווקא ממקלארן? אולי, אל תבנו על זה למרות שיש שם צמד נהגים רעבים מאד להצלחה וכשרוניים והקבוצה עברה סוג של ארגון מחדש ונראה שזה עושה להם שם רק טוב, בינתיים.

לואיס לא צריך לדאוג וגם מרצדס לא, הם פשוט צריכים להמשיך ולעשות את מה שהם עושים הכי טוב. להתייצב לעבודה מדי מרוץ ולתת את המקסימום שלהם ללא רעידות ושינויים, ללא טעויות לא צפויות.

אז כן, יתכן שזו הולכת להיות עוד עונה משעממת ולי ישאר רק לקוות לתוצאות טובות יותר ומשתפרות יותר מצדה של אלפא-רומיאו ובינתיים לואיס ימשיך להעלות תמונות לאינסטגרם, ימשיך לתעד בסטורי שלו את מה שהוא עושה כשהוא לא נוהג ובעיקר לא להתייחס לביקורות עליו כי את התמורה הוא מנפק.

חתיכת סקנדל
עולים לרשת -סיכום השבוע בהאלה וקווינס

31 Comments

7even 24 ביוני 2019

מה בעצם קרה לשותפות ההיא של מקלארן מרצדס בימי האקינן וקולתהארד העליזים ?

מילר 24 ביוני 2019

מרצדס של אחרי הדומיננטיות ההיא פרשו מהפורמולה-1, לא לזמן רב.
לא זוכר בדיוק את כל הפרטים אבל נדמה לי שחיפשו דרך להיכנס או להיות כיצרן ולא כספק מנועים ומקלארן, רון דניס, לא הסכימו לאבד את הבעלות על הקבוצה.
הם עשו זאת בדרך שלהם מאוחר יותר כאשר חזרו ורכשו את הבראון-GP של רוס בראון ובנו קבוצה בצלמם.

אפשר לראות כיצד כל פני המותג הזה השתנו בשנים האחרונות בהקשר של יותר ספורטיביות ויותר נוכחות ובולטות של מרצדס על מסלולי המירוצים בכלל, בסדרות שונות.

איציק 24 ביוני 2019

עג כמה זה מרצדס ועד כמה זה המילטון?
מה יקרה אם מישהו אחר ינהג במרצדס (נהג בכיר)? האם עדיין יזכה?
מה יקרה אם המילטון ייקח רכב אחר (קבוצה בכירה)? האם עדיין יזכה?

מילר 24 ביוני 2019

זה תמיד שילוב של נהג ומכונית, אבל… הרבה מזה זה לואיס המילטון, אחרת היינו רואים קרבות צמודים בין בוטאס להמילטון על המסלול או לפחות את בוטאס הרבה יותר קרוב אליו והוא לא.
המילטון כזכור זכה באליפות הראשונה שלו במדי מקלארן ככה שזה בטח לא רק המרצדס במקרה הזו, הוא הגיע לשם כאלוף עולם כבר.
רבים מנסים לגמד מעט את היכולות שלו, בעיקר טיפוזי למיניהם, אבל ההיסטוריה עוד תוכיח, לכולנו, עד כמה הוא באמת טוב וראוי לכל הכבוד הזה.

איציק 24 ביוני 2019

אז האם זה יהיה נכון להגיד שזה לא שמרסדס עושה יותר טוב מאחרים בתחום הטכני/טכנולוגי אלה בתחום משאבי אנוש?

זינק 24 ביוני 2019

לא.
תראה את הפערים בדירוג היצרנים.
כל מירוץ זה מרצדס 1-2 ואז מתחילה התחרות.
המכונית שלהם פשוט יותר מהירה.

איציק 24 ביוני 2019

כן, ולפני זה 4 שנים רד בול שלטה, אז השאלה היא האם זה כמו בכול ספורט אחר.
היתה (אולי עודנה) עדנה לווריורס בכדורסל, והרבה לפני זה לבוסטון או שיקאגו.
מכבי תל-אביב כדורגל שלטה בארץ ופתאום באר-שבע ועכשיו באר-שבע אווט.
כלומר, האם בפורמולה זה שונה מכל ספורט אחר כי זה גם תלוי ביצרנית רכב, או ספורט הוא ספורט הוא ספורט, והכל אותו הדבר, ואנו פשוט דנים במשהו לוקלי בזמן כאילו יש לזה ראייה תקופתית רחבה ביותר.
ד.א.: המילטון לעולם לא זכה בלי מרסדס. אפילו כשזכה עם מקלרן זה היה על המנוע של מרסדס.

מתן גילור 24 ביוני 2019

במקרה או שלא, המילטון זכה בכל האליפויות בין השנים 2014-2018, זולת 2016 בה זכה ניקו רוזברג. רוצה לנחש באיזו מכונית רוזברג נהג?

איציק 24 ביוני 2019

בימבה!!!

BRT 24 ביוני 2019

2008?

matipool 24 ביוני 2019

אגב – המילטון כוכב ענק באנגליה ונושא סיקור רציני בתקשורת. ממש כמו כדורגלן על בשפיץ של השפיץ של הפרמיירליג בתוספת הקטע הפטריוטי.

דובי מילר 24 ביוני 2019

מרצדס נמצאים בשנים האחרונות, כמעט תמיד צעד אחד לפני כולם מבחינה טכנולוגית שזה אומר קריאה והבנה נכונה של התקנון הטכני לבניית המכונית.
הם פשוט מייצרים את המכונית הטובה ביותר וכבר שכחנו מתי לא לקחו אליפות…
גם בצד האנושי, הרכב האנשים שם בנוי מצוין עם מיטב המוחות וכל אחד יודע בדיוק מה תפקידו.
רואים שם בדרך כלל ניהול נכון וקריאה טקטית של המרוצים, כן, כולם טועים, זה רק ספורט ויש את הצד האנושי, אבל ההבנה שם בדרגה אחת כרגע מעל כולם.
העליונות שלהם בולטת במיוחד כאשר הם מסיימים כמעט באופן קבוע 1-2, מתסכל את האחרים ואת הקהל אבל זה מה יש…

פרארי, הקבוצה שגורפת אחריה את הכי הרבה אוהדים כושלים שם שנה אחר שנה גם בצד הטכני ויותר מזה אולי בצד הניהולי והטקטי. קל להגיד את זה מהצד אבל ככה זה נראה.
רד-בול ומקלארן מצמצמות פערים.

וכן, מדי תקופה יש לנו קבוצה דומיננטית, כמו בהרבה ענפי ספורט אחרים, פשוט איכשהו זה בולט וחריג כשזה מרצדס.

ציון 24 ביוני 2019

נמק , הרחב והבא דוגמאות. מה זה אומר המכונית הכי טובה? איה מגבלות שמים להם? ניהול טקטי של המירוץ?
אני לא מכיר ולא מבין בכלל מה הולך בספורט הזה, או בכל ספורט מוטורי, למרות שנראה שמעורבת בו טכניקה וכשרון ברמה גבוהה. הייתי שמח אם היית עושה איזו אקספוזיציה כדי להכניס אנשים כמוני לעניינים (רק אם זה בא לך ואם יש עוד אנשים שירצו). אני בטוח אקרא.
לחילופין, אם יש ערוץ יוטיוב שאתה ממליץ, גם יעבוד ברמה מסוימת.

מילר 25 ביוני 2019

ציון

מדי תקופה התאחדות הספורט המוטורי שהיא הגוף האחראי על הספורט המוטורי מפרסמת תקנון טכני מפורט לגבי הרכב שמותר בשימוש בפורמולה-1.
מותר מבחינת כל מה שעולה על הדעת- מנוע(נפח, תצורה וכו'), שילדה(מידות והגבלות) ועוד ועוד.
כמו בכל דבר גם כאן ניגשים המהנדסים לפעולה ומפעילים את הראש היצירתי שלהם להבנת התקנון ובניית הפתרון הטוב ביותר.
כל מוח פועל אחרת ולכן יש לנו יצירות שונות.
המכונית הכי טובה- שילוב בין מנוע חזק ואמין, שילדה טובה מבחינת התפקוד שלה והאוירודינמיות למשל, היכולת של כל החבילה הזו להשתמש הכי טוב בצמיגים ועוד ועוד.
התקנונים מגבילים את הקבוצות בהרבה דברים כמו גם למשל הדרך לבחון אותם בנסיעה, מה שפיתח מאד את עניין הסימולטורים.
בדרך כלל הגוף שקובע את התקנון ברמה כזו או אחרת מורכב גם מנציגי היצרנים והקבוצות כי בכל זאת, הם אלו ששמים את הכסף הגדול(מאד) ויש להם עניין להשפיע.
כיום בפורמולה-1 יש מספר מוגבל של יצרני מנועים- מרצדס, פרארי, רנו והונדה שמספקים מלבד לקבוצות שלהם גם לקבוצות "לוויין" משניות(אלפא-רומיאו למשל זה מנוע פרארי שממותג כאלפא).

סרג'יו רינלנד, בעברו מהנדס פורמולה-1 אמר פעם בהרצאה שזכיתי לשמוע ממנו שבפורמולה-1 יש עוד מירוץ מעניין והוא בין המהנדסים, מי יבנה את המכונית הטובה ביותר.

רן מפעם 24 ביוני 2019

כמה נקודות. רוזברג ניצח באותה עונה בעזרת עידוד פעיל ועזרה מהקבוצה. יאמר לזכותו של המילטון שהוא לא התפוצץ אז ושמר על פרופיל נמוך גם כשרוזברג נכנס בו.
ניהול המירוץ של פרארי חובבני. הם עושים טעויות של טירונים מה שכנראה מעיד על ניהול כושל של הקבוצה. ווטל לא עוזר עם התנהגות אימפולסיביות בתוך ומחוץ לקוקפיט.
רד בול תמיד התגאו בשאסי ואירודינמיקה הכי טובים בסבב,זה כבר לא נכון והמנועים של רדבול זה לא אשמת מרצדס.

מילר 25 ביוני 2019

יותר מזה שניקו רוזברג זכה באליפות העולם היה זה לואיס המילטון שהפסיד אותה, הוא פשוט היה בעונה שכלום לא התחבר לו, בעיקר בתחום האישי וכאשר ניסה לתפוס את הרכבת גילה שהיא כבר עזבה את התחנה.
המילטון היה צריך עונה שכזו, להפסיד את האליפות ולו רק בכדי להפוך לנהג טוב יותר ומתחרה טוב יותר שלא מוותר מאז על שום הזדמנות.
כאשר מסתכלים על רשימת הגדולים ביותר ומבחינתי הטופ זה איירטון, אני רק יכול לכתוב, להגיד וכו' שלסנה דבר כזה לא היה קורה, למה?
בפוסט אחר

ניינר / ווריור 25 ביוני 2019

הF1 הפך לספורט המשעמם בתבל כשזהות האלוף ידועה עוד לפני פתיחת העונה. גם המירוצים עצמם משעממים בטירוף, ולא רק בגלל העליונות של מרצדס. הענף הזה שפעם היה כל כך תחרותי ומרתק הפך למפגן שיעמום וחוסר רלוונטיות שאין שני לו. לא יודע מה הפיתרון אבל בתור שונא המילטון בכלל אין לי שום סיבה לראות עוד "מירוצים" השנה.

דובי מילר 25 ביוני 2019

בוא ניקח את תקופת הדומיננטיות של מיכאל שומאכר בפרארי….גם שם היו מירוצים ועונות משעממות, לא שמעתי אז אף אחד מתלונן כי זה היה…פרארי, נכון.
ושלא יובן לא נכון, אני לא אוהד של המילטון או של מרצדס, אני אוהד של אלפא-רומיאו בכלל.

ניינר / ווריור 25 ביוני 2019

גם אני לא אוהד פרארי ובאמת בתקופת שומי לא עקבתי אחרי הענף. אבל עכבר F1 עתיק כמוני שגדל על ימי השיא של הענף, מאוכזב ומשועמם קשות מהסבב הנוכחי

דובי מילר 28 ביוני 2019

ממש ככה ולכן אני רואה פורמולה-1 כחלק מההרגל ויודע שטוב כבר לא יהיה שם.
את העניין שלי בספורט מוטורי אני מוצא בסדרות אחרות.

תום 27 ביוני 2019

רק ב-2.5 מתוך 5 שנות העליונות של פרארי הם היו בשליטה מוחלטת. ב-2000 שומי זכה באליפות רק במירוץ הלפני אחרון, ב-2001 היה מעניין בחצי הראשון של העונה, וב-2003 שומי זכה באליפות בפער של 2 נקודות. ואני זוכר בבירור תלונות על כך שהדומיננטיות של פרארי משעממת, וה-FIA בזמנו הסכים כי הם נקטו שני צעדים מאוד קיצוניים כדי לעצור זאת.

יובל 27 ביוני 2019

שומי לטעמי הוא ללא צל של ספק הגדול מכולם כי הוא אחד היחידים ואולי היחיד אי-פעם שהצליח לזכות בכמה אליפויות עם מכונית נחותה משמעותית מהיריבים. 2000 היא דוגמא קלאסית וגם שתי האליפויות שלו בבנטון.
בכלל, השנים שבהן הוא נהג במכונית פרארי נחותה אל מול נהגים עם מכונית עדיפה כמו דיימון היל, ווילנב ואח"כ האקינן וקולת'הארד היו השנים הכי יפות והכי מעניינות לטעמי של הפורמולה 1.

דובי מילר 28 ביוני 2019

יובל
מול היל ווילניב, שומאכר נהג בבנטון…וגנב את האליפות לדיימון ב-95' ב"תאונה" באוסטרליה.
הדומיננטיות שלו החלה ממש רק בפרארי.

צור שפי 25 ביוני 2019

מה שמעניין אותי הוא כיצד, בעידן של שקיפות טכנולוגית מצד אחד ומגבלות הגוף המארגן מצד שני , מצליחה בכל זאת קבוצה אחת ליצור לעצמה דומיננטיות מהסוג הזה.

איציק 25 ביוני 2019

על איזה שקיפות טכנולוגית אתה מדבר, אני בטוח שיש תנאים והגבלות אך בתוך מסגרת זו כל אחד חופשי לעשות מה שהוא רואה לנכון, ושם מסתתרים המון סודות טכנולוגיים. שם גם טמון ההבדל בין הקבוצות.

צור שפי 26 ביוני 2019

המונח ״שקיפות טכנולוגית״ לא מוצלח. התכוונתי לכך שכיום רמת הידע בכל החברות גבוהה מאוד וקשה להמציא את הגלגל. הייתי מצפה שבמצב כזה הטכנולוגיה תיתן לכל היותר יתרון שולי זניח ושאת ההבדל יעשו כישורי הנהיגה. בפועל המצב הוא הפוך ולכן זו גם יותר תחרות בין מהנדסים מאשר בין נהגים ורמת (חוסר) העניין בהתאם

איציק 26 ביוני 2019

זה ממש לא כך. יש לפעמים המון השפעה לשינוי קטן. אני רואה את זה כל הזמן.
אם השינוי הוא לא בסתם כיונון פרמטר אלה שינוי תפיסתי, זה יכול לעשות שינוי מדהים בביצועים.

אוהד 26 ביוני 2019

גם אין שקיפות טכנולוגית אבל גם אם יש זה לא תמיד עוזר.
נניח מרצדס מפתחים משהו חדש בכנף הקדמית שנותן להם יתרון, עדיין הפיתוח עצמו עובד במקביל עם שאר הרכיבים במכונית למשל הרצפה.
אז יכול להיות שגם אם פרארי יחקו את הכנף הקדמית היא עדיין לא תעבוד טוב עם הרצפה שלהם.

דוגמא נוספת היא אורך המכונית:
למרצדס יש את המכונית הארוכה מכל הקבוצות ורד בול הקצרה ביותר (לפחות מהקבוצות המובילות), ופרארי נמצאת איפשהו באמצע.
במצב כזה ברור שאי אפשר להניח שחיקוי של חלק אחד במכונית מסוימת יעבוד באותה הצורה במכונית אחרת.

איציק 26 ביוני 2019

זה לא המצב… נניח שפררי יחליטו שגם הם יעשו רכב באורך של מרצדס ויוסיפו כנף כמו של מרצדס. אז בעצם הבעיה נפתרה ועכשיו התחרות היא בין רמות הנהגים אבל עם רכבים מאותה האיכות. אבל זה לא כך, כי אין שקיפות טכנולוגית, ומרצדס לא תספר בדיוק מאילו חומרים עשויה הכנף, באילו זוויות חתוכה, איך מחוברת, הטקסטורה של הכנף ועוד. כך שחברה שתרצה לעשות כנף תצטרך לבצע פיתוח שלם לאופטימיזציה שלו כדי לקבל את הרווח הרצוי.

אוהד 26 ביוני 2019

כתבתי שאין שקיפות… אבל גם אם היה אז…

לגבי האורך של המכונית זה לא משהו שאפשר לשנות באמצע העונה, וההחלטה צריכה להתקבל הרבה הרבה לפני.
סתם דוגמא למשהו שאי אפשר להעתיק אפילו אם היתה שקיפות.
פרארי אכן האריכו את המכונית שלהם השנה כמסקנה מההצלחה של מרצדס.

דובי מילר 28 ביוני 2019

אין שום שקיפות טכנולוגית!
יש תקנון ויש העתקת רעיונות מוצלחים ברמה כזו או אחרת וכן, גם ריגול תעשייתי.
אבל
קחו פקק ממוצע באיילון ותסתכלו סביב- כל המכוניות נראות די דומות ואולי אפילו בעלות תצורה מכנית זהה, זה אומר שכולן אותו הדבר? לא!
תרגמו את זה לפורמולה-1 שבה כל עשירית שנייה קובעת, שבה כל הבדל קטן בשחיקה של הצמיגים משנה משהו, כל קמ"ש בפנייה או בקו ישר משנה וזה ההבדל הגדול.
נסו לחשב עשירית שנייה בכל הקפה למשך 60-70 הקפות וזה חלק מההבדל.

Comments closed