שיעור בהיסטוריה מיורם ארבל

לישראל יש אובססיה עם גרמנים וגרמניות. מערכונים של החמישייה הקאמרית, שירים של זאב טנא, הנהירה ההמונית לברלין, וכל מה שקשור למלחמת העולם השנייה כמובן.

וזה מוזר, שרוב האנשים, לא מנסים להעמיק יותר באובססיה הזו, ונשארים באספקט מאוד מסויים שלה – היחס ליהודים בשואה. המון פעמים אתה מוצא שיש אנשים בורים לחלוטין בהמון אספקטים שקשורים למדינה הזו.

אחד מהם הוא כנראה יורם ארבל – שעם סיום ההמנון הגרמני לפני המשחק בין הנבחרת של יוגי לב ליוון, אמר ש"מחלחל לשמוע את גרמניה אובר אלאס על אדמת פולין".

שיעור היסטוריה קצר: להמנון הגרמני, הדויטשלנדלייד, יש שלוש סטנצות (בתים). הראשונה מתחילה במילים דויטשלנד אובר אלאס, והיא אסורה לשימוש. גם השנייה אגב, מה שמשאיר רק את השלישית, שם לא נמצאות המילים האלה. ניטשה אגב, טען שהביטוי "דויטשלנד אובר אלאס" הוא הביטוי האידיוטי ביותר בעולם.

במדינה מתוקנת, ארבל היה נדרש לפחות להתנצל. הרי בפרשת ענת קם הוא התנצל (או אולץ להתנצל) והושעה. כמו שלמדנו השבוע מדו"ח המבקר באסון השריפה בכרמל, ישראל היא לא מדינה מתוקנת, ואף אחד בה לא לוקח אחריות. ואז מה אם כמה גרמנים יעלבו, הם עדיין חייבים לנו.

 

האם ההימור של יוגי ישתלם?
יורו (16). השאלה

66 Comments

איתן בקרמן 23 ביוני 2012

פרוסנר הוא צודק, מחלחל שזה עדיין ההמנון שלהם.

ג'מיין 23 ביוני 2012

למה, ארצות הברית של היום יותר טובים מהם? הם מאמללים בסדרתיות חצי עולם בזמן שהחצי השני סוגד להם. אין שום דמיון בין מי ששר את ההמנון הזה לפני 70 שנה לבין מי ששר אותו היום.

פנדלוביץ' 24 ביוני 2012

ג'מיין:
השוואה בין גרמניה הנאצית לארה"ב, שהצילה את העולם מאותה גרמניה?
אוי לעיניםי שכך קוראות. איזו דמגוגיה.

אלכס 24 ביוני 2012

דמגוגיה זולה כמו התמצית של הפוסט-מודרניזם , ושאר שטויות שהאולטרה-ליברליזם מנפיק היום בקצב של מיאוץ בינוני של יוסיין בולט.
מצטער על הלהג, אבל שטויות כמו של ג'מיין מחרידות אותי.
ישר כוח, פנדלוביץ'.

בר שושני 23 ביוני 2012

אלה.רק.מילים. רק מילים. ההולנדים נשבעים אמונים למלך ספרד. אז מה?!

ויכסלפיש 23 ביוני 2012

זה ההמנון

Einigkeit und Recht und Freiheit
Für das deutsche Vaterland!
Danach lasst uns alle streben
Brüderlich mit Herz und Hand!
Einigkeit und Recht und Freiheit
Sind des Glückes Unterpfand;
|: Blüh' im Glanze dieses Glückes,
Blühe, deutsches Vaterland. :|

English Translation:

Unity and right and freedom for the German fatherland;

Let us all pursue this purpose brotherly, with heart and hand.

Unity and right and freedom are the pledge of happiness.

Flourish in this blessing's glory, flourish, German fatherland.

B. Goren 23 ביוני 2012

ארבל נתן ביטוי לרגשותיו וכל הסבר לוגי לא יעזור כאן. עם רגשות לא ניתן להתווכח.

יערה 23 ביוני 2012

B. עם כל הכבוד לרגשות ועם כך שאסור להתווכח עליהן, ארבל לא יושב בסלון ביתו עם חברים ומדבר על כך.
פרוסנר – אני מאוד שמחה שכתבת על ההערה הזאת. גם אותי זעזעזה הקלות שבה נאמר משפט כזה ובעיקר הקלות שבה לא נעשה עם כך כלום.

תומר חרוב 23 ביוני 2012

המנונים ומה שאנשים מרגישים כלפיהם זה דבר די דבילי בעיני, בין אם זה דויטשלנד אובר אלאס, נפש יהודי הומיה או the home of the brave…

פולדש 23 ביוני 2012

לא יודע אם דבילי, אבל אני מתרגז מהמשמעות שאנשים נותנים למילים. אנשים שלא מבינים מה היא מילה, מה היא שפה ומה היא מחשבה.

יוגי 23 ביוני 2012

הבורות בנוגע למילים המדוברות מוחלטת.
הרעיון של "דויטשלנד אובר אלס" כלל איננו להלל את האומה הגרמנית כעליונה על שאר האומות.
המדובר על הרעיון של איחוד גרמניה, אשר הייתה מורכבת משלל נסיכויות, מעין בליל של טריטוריות, לכדי אומה אחת, היא גרמניה המוכרת לנו כיום.
הרעיון, אם כן, הוא להלל את הרעיון של גרמניה אחת ומאוחדת: "גרמניה מעל לכל", כלומר, גרמניה אחת עליונה על בליל של נסיכויות נפרדות.
אין לכך כל קשר לתפיסה המקובלת והשגוייה בנושא.

עופר פרוסנר 23 ביוני 2012

יוגי – כמובן, אם אתה מתעלם משאר הסטנצה הראשונה – שמספרת על גרמניה ענקית מבלגיה ועד הבלטי, מדרום טירול ועד דנמרק.

פולדש 23 ביוני 2012

מבחינה היסטורית, זה לא רחוק ממה שגרמניה באמת הייתה.

תום 24 ביוני 2012

מבחינה היסטורית זה בדיוק איך שהיא הייתה.

עופר פרוסנר 24 ביוני 2012

ולכן – לא שרים את החלק הזה בהמנון. הגרמנים לא רוצים להיות קשורים אליו.

אלון זנדר 24 ביוני 2012

וואו, יש עוד מישהו שיודע את זה בארץ? כל הכבוד. הרעיון הוא אכן לא של גרמניה מעל לאומות אחרות, אלא מעל לכל ההבדלים "ארץ הגרמנית", עלומר מדינה שיש לה גורם מאחד, כשאר המדינות. אפשר היה לדון בשינוי ההמנון בכלל, אבל האיסור על הבתים הראשונים הוא מופרך ומונע אפילו מגרמנים להתמודד עם העבר שלהם.

עופר פרוסנר 24 ביוני 2012

אלון – בתור מי שחי בגרמניה – מה באמת התגובה הגרמנית לשיר? ומה דעתך על המשפט של יורם ארבל.

D! בארץ הקודש 24 ביוני 2012

עופר מהנסיון שלי בגרמניה, רק להגיד "דויטשלנד אובר אלס" גורם לכולם לתת לך מבט נוזף במיוחד. אלון כנראה צודק כשהוא אומר שזה לא מאפשר להם להתמודד עם העבר. האמת, אני לא בטוח מה הם עצמם יודעים/זוכרים על העניין. אני הולך לבדוק את זה בקרוב.

עופר פרוסנר 24 ביוני 2012

מהחברים הגרמנים שלי אני יודע שהם מאוד לא מרגישים עם השיר בנוח. אבל החברים שלי הם ברובם בווארים, והם לפי מה שהבנתי מהם, בעיקר פטריוטים בווארים ולא אוהבים כל כך את המושג "גרמניה". שוב, אם אני מעוות את המציאות, היא מבוססת רק על ניסיון החיים שלי. וכשאתה עושה את הבדיקה, אני אשמח לשמוע על התוצאות שלה.

אלון זנדר 25 ביוני 2012

תראה, הפיתרון שהוחלט היה של שירת הבית השלישי שהוא באמת ללא דופי. משכך, רוב הגרמנים, שהם ללא ספק גרמנים, פשוט לוקחים זאת לתשומת ליבם וזהו.
מי שממשיך להתעסק בנושא עושה זאת מתוך תפיסת עולם. או שהוא שר "דויטשלנד איבר אלס" מתוך שכנוע עמוק שהעולם שטוח והיהודים אשמים, כלומר הוא נאצי, או שהוא עושה זאת כנוזא מדעי. גם בזה טובים הגרמנים.
לכן אני מתפלא שיש עוד מי שמכיר את הסיפור של ההמנון. פגשתי מישהו שעוסק בחקר ההמנון והשפעותין כטקסט ספרותי-פוליטי. והוא סיפר לי את הסיפור מאחורי כתיבת ההמנון, ופירושו, ועל כך שהוא מצר על הפיתרון הפשטני לשאלת ההמנון המודרני.
בכל אופן, ההמנון, מלהד היותו גורם לאומי ועל כן חשוד באופן אוטומטי בעיני הגרמנים, הוא חלק מהתרבות הכללית. הטקסט החיובי שלו גורם לו להיות בלתי בעייתי, יחסית. אסור לשכוח שהוא גם היה ההמנון סזמן רפובליקת וויימאר הזכורה לטובה, יחסית.

Sooner 24 ביוני 2012

באמת מוזר שיש עוד מישהו שיודע את זה בארץ פרט לאלון זנדר. כל יום לומדים דברים חדשים

אלון זנדר 24 ביוני 2012

LIKE

אביאל 23 ביוני 2012

הלוואי ובזה היתה מסתיימת הבורות, הטעיות וחוסר ההבנה הבסיסי שיורם ארבל מעביר לצופי הכדורגל בארצנו.

דאג לי 23 ביוני 2012

מחלחל לו? שיתחלחל. אני יכול לחיות עם זה טוב. מעניין שהוא לא מתחלחל בשידור חי מזה שחלוץ נבחרת פלסטין הוחזק במעצר מנהלי. מעניין שהוא לא מתחלחל מזה שהמדינה שלו כובשת עם אחר כבר 45 שנים. ארבעים וחמש שנים. ולא, אני לא משווה שום דבר לשואה. שלא יהיה ספק. אני רק מגחיך את מר יורם ארבל, שהרי הכי קל להתחלחל ממשהו שקשור במדינה אחרת ולומר זאת בשידור חי. אבל כשמדובר במדינה שלך צריך ליישר קו.

אזי 23 ביוני 2012

כמובן,
אני לעומת זאת מתחלחל ממך

אלכס 23 ביוני 2012

גם אני, אזי

אסף THE KOP 23 ביוני 2012

הכיבוש היחידי שאני מכיר הוא כיבוש שטחי ארץ ישראל בידי ערבים.
מעצר מנהלי הוא אמצעי חוקי – על אף השקרים של דוגלי.

ג'מיין 23 ביוני 2012

העובדות הן שכל צד רואה עצמו צודק, וכולם ביחד אוכלים מזה רק חרא. אה, סליחה, בישראל אלו רק תושבי הדרום, הצפון והמזרח שמרגישים סכנת מוות של ממש, וכל מי שעושה מילואים וסדיר בלי קשר לאיפה הוא גר. תושבי המרכז המערבי רק נפגעים מזה כלכלית. מזל. לפחות הם צודקים!

אלכס 23 ביוני 2012

אמת ויציב, כרגיל, אסף.

עידן 23 ביוני 2012

אסף, הטענה הזאת הייתה פאתטית כבר בפעם הראשונה.

אסף THE KOP 24 ביוני 2012

לך תכבוש מלפפוננים.

kush 24 ביוני 2012

בוא נניח שאין "כיבוש" או כל וריאציה אחרת של המילה הזאת. אם כך, למה בשטחה של מדינת ישראל הגדולה מהים עד הירדן ישנם שני סוגים (עיקריים) של תושבים: כ-7 מליון בעלי אזרחות וכ-3 מליון חסרי אזרחות (וחסרי כל אזרחות של מדינה אחרת)?

מה בדבר אותם אותן חסרי אזרחות? האם מדינת ישראל שואפת לתת להם אזרחות ישראלית? האם מדינת ישראל שואפת להיפרד מהם תוך וויתור על שטחים? האם מדינת ישראל שואפת לזרוק אותם לים? או אולי לטבוח בהם אחד אחד עד אשר יישארו אך ורק בעלי אזרחות?

אסף THE KOP 24 ביוני 2012

למה ?

מהסיבה הפשוטה – שהיה אפשר, ב-67, לא העלו אותם על המשאיות והופה לירדן. אחרי הכל, מדובר באזרחי אוייב.

היום, ישראל תקועה איתם כמו עצם בגרון. לכן,ישראל שואפת ליישם 2 מדינות ל-2 העמים. אממה, כל עוד אותם "חסרי זכויות" מצהירים שמטרתם היא השמדת ישראל, הם כנראה יחיו 50 שנה נוספות תחת שלטון ישראלי.

בעסה להיות זה שמפסיד במלחמה. במיוחד כזו שאתה פתחת בה.

kush 24 ביוני 2012

זה טוב ויפה מה אפשר היה. השאלה מה אפשר עכשיו.
ומה אכפת לנו מה הם מצהירים. כפי שאנחנו לא רוצים אותם, גם הם לא רוצים אותנו. העובדה היא, ואתה אמרתה את זה עצמך, הם תקועים כמו עצם בגרון. הדבר היחיד שאליו מדינת ישראל שואפת הוא חיזוק קשרי חון-שלטון.

מנהיגנו האמיצים חפצים ביוקרם של המתנחלים לשם השגת הון פוליטי. ברור לכולם שמדינה פלסטינית לא תקום ללא פינוי התנחלויות מבודדות (רצף טריטוריאלי כלשהו). ההתנחלויות היחידות שאותם מנהיגים מוכנים לפנות הן אלו שבג"צ הורה. וגם זה בקושי רב ותוך בניית התנחלויות נוספות שימשיכו וירחיקו את פתרון 2 מדינות לשני עמים.

אני לא חושב שהצד השני צודק. הבעיה שגם אנחנו, בדיוק כמוהם, טועים.

כן, זה באמת בעסה. אבל איך בדיוק זה טוב לנו? ומה המחיר אותו אנחנו משלמים על זה? מאיפה הם מקבלים חשמל ומים? ומערכת הבריאות שלהם? ועוד ועוד. ולא הגענו להוצאות הביטחוניות של ההתנחלויות. והוצאות פינוי ההתנחלויות (עוד חמישים שנה, כן?).

אנחנו רואים בעצמנו "אנשים נאורים" אך ממשיכים להילחם מלחמות דת ("אבל הבטיחו לנו את ארץ ישראל בתנ"ך") בשם האמונה בדיוק כפי שהיה בימי הביניים.

אזי 24 ביוני 2012

אז בוא תסביר לי למה ממשלות השמאל לא נתנו לפלסטינאים מדינה (כולל ברק שהיה מוכן לתת להם כמעט 100% מהדרישות שלהם). הרי הן לא עושות הון פוליטי על חשבון המתנחלים.
אולי כי גם לפלסטינים יש פוליטיקאים?
אולי כי הפוליטיקאים הפלסטינים יודעים שיותר קל לשלוט על עם מאומלל מאשר עם חופשי?

ואם הכל שם כל כך טוב ויפה, בוא תסביר לי למה חלאה כמו אחמד טיבי יכול לשבת בבית המחוקקים ולא בבית הסוהר איפה שהוא שייך!?

תומאס נוימן 24 ביוני 2012

אזי, ממשלות השמאל לדורותיהן עשו יותר טעויות ממשלות הימין. הטעות הראשונה היתה מייד לאחר מלחמת ששת הימים, כאשר ממשלת השמאל לא פעלה מיידית להחזרת השטחים שנכבשו במלחמה לירדן ולמצרים בהתאם (אני לא נכנס כאן לסוגיית רמת הגולן ומזרח י-ם, אשר ממשלת ישראל סיפחה).
או אז, ה"עם הפלשתינאי" (ככל שהיה קיים אז) כבר לא היה "בעיה שלנו" אלא של המלך חוסיין ושל סאדאת במצרים.
לאחר מספר שנים, כשהיו גישושים מצד מצרים לכיוון ממשלת השמאל (גולדה) – שוב סירוב מוחלט לדבר שחס וחלילה לא נוותר על השטחים הכבושים – וחטפנו את מלחמת יום כיפור על הראש.
וממשלת האחדות (שמאל וימין) ב-88 – המלך חוסיין ושמעון פרס הגיעו להסכם סודי (הסכם לונדון) במסגרתו שטחי הגדה המערבית אמורים היו לעבור לממלכת ירדן. ראש הממשלה דאז, שמיר, הטיל וטו על המהלך, ופרס "השמאלן" לא נעמד על רגליו האחוריות בנושא (דהיינו – לא התפטר).

גם הסכם אוסלו היתה שגיאה היסטורית באופן בו הוא נעשה ("פעימות"). הדבר איפשר לכל מי שרצה לחבל בפתרון הסכסוך (משני הצדדים – חמאס שם וימין קיצוני – גולדשטיין ועמיר כדוגמא) שנים על גבי שנים של "הסכם מדורג" כדי לחבל בכל התהליך. אם כבר הגיעו לפתרון מוסכם – היה צריך לחתום על הסדר הקבע כבר אז (ב-93) ולגמור עם כל הסיפור – טעות נוספת של ממשלת השמאל.

על טעויות משלמים.
עד היום.

אזי 24 ביוני 2012

תומאס, אני רוצה לפשט למשפט אחד את מה שכתבת.

שני הצדדים לא מעונינים בפתרון.

kush 25 ביוני 2012

זה שהפוליטיקאים הפלסטינים הם נבלות, לא הופך את שלנו לצחורים כשלג.
החייל "מספר אחד" ברק התגלה כפוליטיקאי מהשורה החמישית. לצערנו, התחלנו להבין את זה רק בשנים האחרונות. להזכירך, ברק היה עסוק בהישרדות פוליטית רוב הקדנציה שלו שגם אותה הוא סיים מהר מהצפוי.

טיבי? ומה החטא שלו? הוא לא מעוניין במדינת ישראל כמדינה יהודית. והוא חותר לכך באופן דמוקרטי (להזכירך, עדיין מדובר במדינה דמוקרטית). עכשיו תנסה לשים את עצמך בנעליו. בוא נגיד שאתה חיי במדינה מוסלמית (ודמוקרטית) האם לא יהיה בך רצון להפוך אותה למדינת כל אזרחיה ללא הבדל גזע ודת?

פראליה 23 ביוני 2012

הבעיה עם האיש הדוחה הזה היא לא עצמו או המהות שלו אלא הספונסרים שנותנים לו במה. מה המקצוע שלו מעבר ליכולת ווקלית סבירה? מה הוא משדר ומה מתאר? האם הוא מבין מה עיניו רואות? לאו חד משמעי.

הוא ממחזר מאות משפטים מאז שנות ה-70 בהן כל אינטונציה שלו עשתה לנו משהו כי אלו הראשונות שקיבלנו. הוא עצלן ומתנשא שחושב שזה שהוא עדיין על הכס שמאפשר לו לנאום באזני מאות אלפים מקנה לו זכות לקבוע בפסקנות. פשוט מוציא את החשק מהמשחק, בהנחה שהרב עדיין נאלצים לשמוע אותו בהיעדר אמצעים טכניים אחרים.

פולדש 23 ביוני 2012

לקראת היורו הנוכחי, חבר קרוב רכש לוויין והתחברו לשידורים של אל-ג'זירה. מה אני אגיד לך, מרגיש לי כמו הטורניר הראשון שראיתי, חוויית צפייה אמיתית.

אתמול, לעומת זאת, ישבנו כל החבר'ה בבתים של ההורים וראינו עם האבות את המשחקים, וכולם – בלי יוצא מן הכלל – שלחו האחד לרעהו הודעות זועמות על דברי האיוולת שבוקעים מגרונו.

רוני 23 ביוני 2012

בעניין הזה, הפרופסור להיסטוריה רון קופמן מכתיר את הגרמנים (של היום, כן?) בתואר 'נאצים'. כמובן שהוא מעולם לא נאלץ להתנצל על ההתבטאויות האלה, שהן מרושעות ושקריות כאחד.

אביעד 23 ביוני 2012

שמעתי את השידור שלו לאורך רוב המשחק. לראשונה מזה זמן רב. זה היה לא טוב (וזה באנדרסטייטמנט). טעויות מביכות, חוסר ידע וכו'.
אבל הייתה נקודה שמאוד שעשעה אותי – החל מדקה 25 בערך ועד הגול של לאהם, הוא הביע מס' פעמים את רצונו בשער של יוון. כביכול כעונש על רשלנות גרמנית בהתקפה או בכדי לנער את המשחק. ראשית, זה החזיר אותי לזעזוע שארבל הביע מהבונקר של אינטר. כלומר בונקר נגד ברצלונה (בקאמפ נואו) זה אסור, אבל בונקר נגד גרמניה לגיטימי. שנית, המחשבה ששער יתרון יווני ישנה משהו היא מוזרה. ממתי שער יתרון של קבוצה מתבנקרת "פותח" את המשחק?
ארבל כבר שנים לא שדר טוב. הוא לא טורח להתכונן לשידורים ומזלזל בצופים שלו. נמאס.

שמעון 23 ביוני 2012

יורם אהבל

אייל 23 ביוני 2012

אהבתי מאד את הפוסט, אני מוכרח לציין שבפסקה האחרונה לרגע חשבתי שיוסי גורביץ התחיל לכתוב בדה באזר…. :)

תiמר 24 ביוני 2012

חח.. נכון

נקו 23 ביוני 2012

ובהמשך למה שנאמר, הוא מרבה להסביר שהנבחרת הגרמנית הזו מאוד ממושמעת ומאורגנת – כי זו קלישאה יפה לכל מה שהוא גרמני, ללא קשר לנבחרת היצירתית והמלהיבה הזו. הוא מתאר את פודולסקי כ"סוס" כי הוא פולני (במה הוא יותר פיזי מאיברהימוביץ' למשל או קארול?) וממשיך להתייחס להולנד המשמימה כקבוצת טוטאל פוטבול שהיה רוצה לראות מתקדמת הלאה(בכל זאת "הם עזרו לנו בשואה" וכו')

פעם מאוד אהבתי לשמוע אותו, כי בעיניי הוא היחידי שנתן ערך מוסף לשידור המתרחש על המגרש, בכך שהכניס מין חגיגיות וראה את עצמו (לדעתי, לפחות) כמי שאמור להשביח את המוצר הזה שנקרא משרד ספורט חי. הוא כמעט אף פעם לא התלונן על הרמה הנמוכה או על בונקר, בניגוד לעמיתיו הנרגנים רמי וייץ ומאיר אינשטיין.

אבל זה היה פעם. עכשיו גם זה כבר דעך ונשארנו רק עם החסרונות שמחריפים עם הגיל.

אסף THE KOP 23 ביוני 2012

את ארבל צריך להעיף בגלל סיבה אחת – הוא לא מקצועי מספיק. זמנו עבר.

כל השאר לא מעניין.

פולדש 23 ביוני 2012

דווקא מעניין מאוד, לדעתי. כי אתה רוצה שהדור הבא של השדרים לא יחזור על אותם משגים.

אסף THE KOP 24 ביוני 2012

מה ?

ארבם 23 ביוני 2012

ארבל הוא כמו הדמוקרטיה – גרוע אבל פחות גרוע מהאופציות האחרות.

יורם כבר לא ילד – לא רואה כל כך טוב וגם השמיעה לא משהו ונכון שכנראה גם לא מתכונן יותר מדי.
מצד שני הוא היחידי מבין כל השדרים שיש לו יכולת טלוויזיונית מספיקה ומסוגל לשטף סביר של שידור.
הוא טועה לפעמים (גם אחרי הילוך חוזר) ומדבר קצת שטויות אבל בדרך כלל הוא לא מתנפח יותר מדי והוא בטח לא נושם כמו קטר לפני כל משפט כמו איינשטין שפשוט אי אפשר לשמוע אותו.
ובניגוד לוייץ אינו צועק ומתנפח יתר על המידה. שאר הליצנים שמדי פעם נותנים להם לשדר – אוי ואבוי.
בשביל להיות שדר טוב צריך לדעת קצת כדורגל אבל הרבה טלוויזיה ובזה, עדיין, יורם מנצח את כל האחרים.
[אגב בזירת הפרשנים המצב יותר גרוע אבל שם זה יותר נסלח – אם אתה לא תקשורתי זה בסדר – כל זמן שאתה נשמע שאתה יודע על מה אתה מדבר מדי פעם.]

kush 24 ביוני 2012

ולמה הגענו למצב הזה? ומה, לא נמצא בישראל אף אדם עם קול רדיופוני שבקיא בכדורגל?
וזאת כי הזקנים דוחקים את הצעירים המוכשרים החוצה.

מאשקה 23 ביוני 2012

גם לי לא נעים לשמוע את ההמנון הגרמני אז מה אני משדרת ?
בין שלא נעים לי לדבריו של יורם ארבל בשידור יש הבדל גדול.
יורם ארבל חגג השבוע 70 שנה, שיהיה לו במזל טוב עם בריאות טובה,
שיתכבד בביתו וייתן לצעירים וטובים לא פחות ממנו ממנו לשדר.
הרבה זמן בשידוריו הוא טועה בשמות השחקנים, והשידור שלו זה כמו פסטיבל מספרי סיפורים של יוסי אלפי.
שיצבע את השלכת באפור כמו שערותיו. :)

תומר שור 23 ביוני 2012

די עם הארס, די עם השנאה. לכו תכינו חמוצים, תעשו מקלחת קרה
תתמודדו איכשהו.
כמה רוע אפשר לבלוע?

רועי מ 24 ביוני 2012

אני שמח שלא רקאותי זה הקפיץ.
ידוע לכל שהם כבר לא שרים את ההימנון הזה. ארבל מרבה לטעות ולהביא ביקורת שלא במקומה.
ארבל לא רואה דברים מוזרים, ואם כך הוא מסתכל בתור פרשן לאומי שלנו. אז צריך לשנא את כל העולם ואחותו כי חוץ מהדנים שהבריחו את היהודים בני ארצם לשבדיה במשך כ חצי שנה. תודות למתחתרת הדנית כמובן בראשית כל.

בקשר לדברים שאמר כאן אחד על הכיבוש, שילמד קצת היסטוריה, הבריטים והצרפתים מסרו ללא רשות אדמות שהובטחו לארץ ישראל, הערבים סרבו כל הזמן, דרך אגב הם עדיין טוענים שזה אנחנו אבל עובדים לחרמות בכל שטח בחיים על מדינת ישראל. כמו אליפות אירופה לצעירות.

תום 24 ביוני 2012

אתה יודע שהבריטים הם אלו שהבטיחו את האדמות. זכותם היה לשנות את דעתם.

Mr. U 25 ביוני 2012

לא מדוייק. אחרי מלחמת העולם הראשונה הבריטים קיבלו את מה שנקרא ׳מנדט׳ מחבר הלאומים על שטחי א״י ועבר הירדן. מנדט זה ניתן לשם מימוש ההבטחה להקמת בית לאומי ליהודים, אז היה לבריטים טיפה בעייתי מבחינת החוק הבינלאומי לשנות פתאום את דעתם (לא שזה הפריע להם לעשות את זה ולהקים מדינה מומצאת יש מאין ושמה ירדן רק בגלל הבטחות לשריף של מכה שניתנו כדי לשחד אותו לפתוח במרד בערבי נגד הטורקים). בסופו של דבר הכל אינטרסים ומי שמחפש צדק ומוסר בהתנהלות ההיסטורית של המעצמות כנראה לא למד אף פעם היסטוריה..

יואב 24 ביוני 2012

מדינה מתוקנת והתנצלות בפני הגרמנים על שידור משחק כדורגל?
והקשר הוא?
היי, אם מישהו מתחלחל מההמנון הגרמני וגם אם הוא טועה בפרשנות או חא מודע לשינויים -אז?
בהחלט מותר לו(ולנינים שלו גם).
ויורם ארבל הוא זחוח, לא מעניין, טועה סידרתי ומאנייריסט מקושקש בלי קשר.

גיא 24 ביוני 2012

ורק שני הסנט שלי:

1. אם הלחן הוא אותו לחן, זכותו של ארבל להתחלחל, ואני בטוח שהוא לא היחיד מבני דורו שזוהי תגובתו.

2. נקו צודק, ימי תהילתו של ארבל מאחוריו, פעם הוא באמת היה שדרן בחסד, היום הוא פשוט לא עושה את העבודה וחבל, אבל הגיל עושה את שלו. במיוחד אחרי התרגיל המסריח שהוא ואורי לוי בישלו לעמית הורסקי לקראת סיום העונה בישראל, ובכך החלישו את אחד השדרים הצעירים היחידים שיש לו איזשהו פוטנציאל כאן בארץ.

3. לצד ההיחלשות של ארבל, בולטת מאוד המקצועיות של קלינגר – מבחינתי, פשוט תענוג לשמוע את האיש הזה מפרשן, ואני קצת מקווה שהוא לא ימצא קבוצה השנה כדי שימשיך לשדר גם בעונה הסדירה. לא פלצן כמו שגיא כהן, לא יובשני כמו זלצר, לא עילג כמו נמני, ולא בוק כמו ניר לוין. פשוט פרשן טוב.

יואב 24 ביוני 2012

רק חבל שהפרשנות של קלינגר והעצות שהוא נותן למאמנים -הפוך לתפיסת עולמו כמאמן וגם קביעות מופרכות שמעמידות בספק את רמת הבנתו(״לוולבק אין טכניקה״-חחחח).

אזי 24 ביוני 2012

אני מבין ממנו בדיוק הפוך
הבנאדם יכול לדבר ולהסביר מה עשתה ההגנה דקות ארוכות, ולהסביר איך כל מסירה מושלמת של קשר לחלוץ התחילה מזה שהבלם סגר את קוי המסירה שמאחוריו.

אני מקשיב לו מדבר ומבין בדיוק למה שפונגין נתקל בקיר בקו החצי בכל פעם שהוא בא להצטרף להתקפה.

יואב 25 ביוני 2012

אזי,
אני לא מאמין לעין ולהבנה של אדם שטוען שלוולבק אין טכניקה. כל השאר זאת כבר כרוניקה לא מעניינת.
ומעבר לזה, הוא גם מתלונן על חוסר התקפיות ונועזות. זה כבר חוצה מזמן את גבולות המבוכה. את זה לא לקחת בחשבון תוך כדי הקשבה לדיבורי ההגנה . זה שיקרי לגמרי ותמיד היה.

פשוט אדום 25 ביוני 2012

אין מה לעשות פעם ראשונה שהוא ראה את השם שלו זה היה בדף עם ההרכב שהוא קיבל לפני המשחק

Sooner 24 ביוני 2012

הגרמנים נעלבו מיום ארבל. עכשיו אנחנו פיטים.

עופר פרוסנר 24 ביוני 2012

עכשיו שני הצדדים ישירו לו בדרבי?

דורפן 27 ביוני 2012

הם בסדר הגרמנים הללו. אסור לשיר את שני הבתים הראשונים. ואני זוכר כשהייתי בנירנברג הסבירו שמשרדי המפלגה הנאצית הם היום המחסן של הפילהרמונית או האופרה. כי חבל להרוס מבנה.

הם לא קיצוניים כמו למחוק כל זכר למה שהיה בימי הנאצים. כי חבל לבזבז.

ויחד עם זאת להגיד בשידור שזה מה ששמעת כשאלו לא מילות השיר זה צורם ולא רציני ומתלהם.

נועם 28 ביוני 2012

באיחור אומנם, אבל הנה המשך השיעור בהיסטוריה שאני מאוד אשמח אם יפורסם כדי שכולם יוכלו לקרוא. המשפט הזה הרגיז אותי בצורה שאני לא יכולה לתאר, והראה כמה בורות קיימת היום בנוגע לגרמניה, וכמה לפעמים הצורך או הרצון של ישראלים להתקרבן פשוט מעורר גועל.

המילים המפורסמות "דוייטשלנד אובר אלאס" ושאר הבתים אומצו כהמנון של גרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה, משמעותם אינה "גרמניה מעל כולם" אלא "גרמניה מעל הכל". מה שרצה המשורר להגיד הוא שגרמניה עכשיו יצא ממלחמה כשהיא פגועה ומופסדת, ולכן צריכים כל האזרחים לשים בצד את גאוותם, כעסם, מרמורם, רצון לנקמה וכו' ולהבין שהדבר הכי חשוב זה לבנות מחדש את החברה שלהם, את המדינה שלהם. לא היו שום כוונות גזעניות במילים האלו, והמשך השיר מראה זאת בבירור.

כפי שנכתב, היום רק הבית השלישי הוא ההמנון. בדיוק כמו שהתקווה היא שיר ארוך הרבה יותר (וד"א שונה במקור) אבל רק הקטע הרשמי נחשב להמנון, כך גם עם ההמנון הגרמני. והנה תרגום חופשי של משמעות אותן שורות:

"אחדות וחוק [או צדק] וחופש
עבור גרמניה המולדת
הבה נשאף לכך
באחדות, בלב וביד [כח, במשמעות מאמץ]
אחדות וחוק וחופש
הם היסודות לשמחה
פרחי בזוהר השמחה
פרחי גרמניה המולדת"

אם מישהו מוצא פה יסודות פשיסטים, הוא מוזמן לצבוע יפה את הציור ולהשאיר את הנאציזם בלבן. הלוואי עלינו המנון כזה.

Comments closed