אחרי העונה, לפני הגמר: סיכום

זה טקסט אחד ארוך מאוד, אבל אני מקווה שהוא קצת יותר טוב מהעונה הזו של מכבי. הוא דומה לה בכך שניצחון בגמר גביע לא יהפוך אותו פתאום לטוב יותר

לקראת סיום העונה המתקרב והולך של מכבי, יוצא לי לקרוא כל מיני כותרות שטוענות שרוני לוי ימשיך בעמדת המאמן גם בעונה הבאה. והאמת היא שאני מרוצה מזה. כי בסך הכל, רוני לוי הצליח העונה. הצליח להגיע לפלייאוף העליון, לגמר גביע, לעשות בונקר בבית מול בית"ר ירושלים כשהקבוצה השנייה בעשרה שחקנים, ועוד ועוד ועוד.

אבל נדמה שההישג הכי גדול של לוי העונה בכל מה שקשור למכבי, הוא שהוא גרם, בלי להתכוון ככל הנראה, לחזית הזו של "הניהול הנכון של מכבי חיפה" להתפרק, והצליח להגיע להבנה של רוב האנשים חוץ ממעט אוהדים אולי וכל מיני אנשים בערוץ הספורט שאין להם מושג כנראה בספורט. העמדת הפנים הגדולה ביותר אי פעם של הכדורגל הישראלי, שנמשכת כבר חמש שנים לפחות, נסדקה השנה. והיא נסדקה בגלל רוני לוי.

למה העמדת פנים? כי מה שטוב ברוני לוי, זה שהוא עמד שם בעבר. הוא היה חמש שנים בקבוצה, לקח שלוש אליפויות, היה בחוד החנית, והוא היה מן קלף 'יציאה מהכלא' של שחר. למה אני מתכוון? במשך שנים שחר ממנה מאמנים שלא באמת שולטים בקבוצה – מפני שהוא שולט בה. הוא אחראי על הצד המקצועי, בסופו של דבר. כן, למכבי חיפה היה ג'ורדי עוד הרבה לפני ג'ורדי. כששחר הצליח, לא משנה מה הסיבות אגב, זה עבד מצוין. לפעמים בשותפות עם פיני זהבי, לפעמים לבד, אבל שחר היה משוכנע שיש לו את זה. ואולי היה לו את זה, התארים מדברים בעד עצמם.

עכשיו, עבר זמן מהאליפות האחרונה. זו תהיה עונה חמישית בלי תואר אליפות (אולי יהיה גביע), כל ההישגים שהיו כבר נמחקו. חמש שנים. למה רק חמש שנים? אני אומר שחמש שנים זה זמן מספיק בגלל שאחרי חמש שנים נמחקים כל ההישגים האחרונים באירופה. אם מכבי באמת תשחק בעונה הבאה בליגה האירופית, ההגרלות שלה יהיו הרבה יותר קשות סביר להניח ממה שהיא קיבלה פעם.

זו נקודה כזו, שבה אפשר להרגיש איך כל מה שנבנה בעמל רב, שנים על גבי שנים, עף ברוח. אני חושב ששחר גם יודע את זה, הרי הוא איש חכם והוא נמצא בעסק הזה הרבה זמן, והוא יודע שהדבר הכי חשוב בסופו של דבר זה כסף, ואירופה נותנת כסף, גם כי שלב בתים כלשהוא זה מענק יפה שרק הולך ותופח משנה לשנה, וגם כי באירופה רואים את השחקנים שלו, את אלה שהוא רוצה למכור. ולא למכור לכל מיני מועדוני פח כמו מוסקרון, אלא למועדונים אמיתיים כאלה, שבאמת מעניינים מישהו.

אז שחר הביא את לוי. כי הרי הוא יודע שכל מה שהוא עושה זה בסדר, ואין עם זה בעיה, אז העניין הוא ברמת המאמן. ואם נביא מאמן שהצליח בעבר באותה שיטה, אז למה שלא יצליח שוב? והיו אנשים שאמרו "אבל מה זה משנה המאמן אם לא נותנים לו שחקנים טובים מספיק", והיו אנשים שאמרו "אבל אולי נביא מנהל מקצועי שיבנה משהו ליותר משנה אחת קדימה", אבל שחר יודע שכולם עושים טעויות. ומה פתאום לשלם כסף לאיש מקצוע כשהוא יכול לעשות את העבודה הזו לא פחות טוב (לפי איך שהוא רואה את זה). הנה, תראו איך הוא מתעצבן יפה בפריימים בטלוויזיה.

אז הביא את לוי, ולוי נכשל. יגיד שלא נכשל? יגיד.  ימנה אותו לעוד עונה? אולי.  יתבזה עוד פעם? כנראה. כי מי שלא רוצה להשתנות גם לא רוצה לשנות. ומי שמאמין שהוא בסדר גמור, ולא מקשיב לאף אחד, ולא מנסה אפילו קצת להתאים את עצמו לעולם המשתנה – כזה שקבוצה שבונה את עצמה ומשלמת כסף לשחקנים כי לפעמים צריך לשלם להם יותר כסף כי הם שווים את זה ומתחזקת ומתחזקת ומביאה מאמן ונותנת לו לאמן באמת ואת השחקנים שהוא רוצה, וואלה, בסוף הוא מצליח. ולא, לא אומר שבאר שבע תיקח אליפות השנה בטוח. כן יש לה סיכוי הכי טוב מכל הקבוצות, אבל אני לא מדבר על אליפות: אני מדבר על להגיע לשניים שלושה מחזורים האחרונים עם סיכוי לאליפות. לחמישה מחזורים אחרונים. להרגיש שיש על מה לשחק אחרי אוקטובר או נובמבר. לא ללכת לים.

אבל השאלה היא אם שחר מסתכל על באר שבע? אני לא יודע, לא חושב גם. לשחר לא מאוד אכפת. אני כמובן לא יודע מה עובר לו בראש, אבל אני יכול לנחש. גם אם באר שבע תיקח אליפות, בינו לבין עצמו יגיד שחר שמדובר ב"משהו חד פעמי". אבל מה שהוא לא מבין זה שכמה עונות זה לא משהו חד פעמי. וזה לא פיקציה כמו קרית שמונה. הסיבה שזה לא פיקציה היא שלבאר שבע יש איצטדיון ויש קהל ויש בעלי מנויים ויש לה משהו, משהו שקרית שמונה פשוט לא הצליחה לפתח מכל מיני סיבות, שזה זהות. לבאר שבע יש המון זהות. זה לא תמיד דבר טוב, כמו שיודע כל מי שהיה בבאר שבע עוד לפני אלונה וזוכר את האוהדים מרעידים את האוטו של קלינגר או של עזורי כשהם בתוכו. כן היו שם אלימות, והיו שם בלאגנים.

במאמר מוסגר – כאן נכנס האיצטדיון החדש: יש חוק באיצטדיונים חדשים שאומר שאם תתייחס לאנשים כמו לאנשים הם יתנהגו כמו אנשים. המעבר מווסרמיל, שהיה אחד האיצטדיונים הגרועים ביותר שביקרתי בהם בעולם, והייתי בכמה, לאיצטדיון החדש שלא הייתי בו אבל אני בעל מספיק ניסיון ויכול לדמיין, הוא עצום. הוא משנה אותך. כשיש לך משהו יפה, אתה לא רוצה לקלקל. אתה רוצה לשמור. אתם צריכים לראות את האוהדים של מכבי באבי רן, אולי הקבוצה מחורבנת, אבל כיף לבוא לאיצטדיון. לקרית אליעזר לא היה כיף לבוא כמו לאבי רן. רק קבוצה חסר.

בכל מקרה, שחר לא לומד. הוא לא חושב שצריך לשנות משהו, ובגלל זה הוא הביא את רוני לוי. רוני לוי הוא סוג של התחפרות בעמדה. והאוהדים מוחים. עכשיו מה זה המחאה הזו? יענק'לך? אני לא רוצה שיענקלה ילך, ממש לא. בטח לא ישר. לא, שישתנה. המחאה הזו של האוהדים היא כמו שאמא שלי הייתה מתעצבנת עלי שיש לי בלגאן בחדר, והייתה מגיעה וזורקת הכל על הרצפה. ואני כמו ילד מפגר, אחרי הפעם השנייה או השלישית, פשוט החלטתי להראות לה והשארתי הכל על הרצפה שבוע שלם. זו לא מחאה, זה מה שנקרא אינטרוונשן. התערבות. כולנו אוספים את שחר במקום היחיד שלגיטימי לעשות את זה בו, ומסבירים לו שהוא טועה.

עכשיו הוא מתעצבן והוא לוקח ללב. וזה מדהים. כי מה יש לו לקחת ללב? אנחנו לוקחים ללב, הכל אנחנו לוקחים ללב. כל הפסד וכל תיקו וכל שטות של שחקן, ויש אנשים (אנשים עאלק. ניתן להם שם: עופר פרוסנר) שלא סולחים נגיד לרוני לוי על החילוף נגד רוזנבורג. שלא משנה כמה לוי יצליח, הוא עדיין פחדן בעיניים שלהם. וכשהם ראו את הבונקר מול בית"ר רק על זה הם חשבו, על רוזנבורג ואיזה גועל נפש זה לראות מאמן מתבנקר ככה, ולמה אי אפשר להיות עם קצת יותר ביצים. בכל מקרה, זה אינטרוונשן. אנחנו מנסים להעיר את תשומת ליבו של שחר שהדבר הזה שהוא מנסה לעשות, לא עובד. למה אנחנו עושים את זה? כי הוא לא עושה סימנים שהוא שם לב. המשרוקית שלו, כמו שאמרו הגשש, לא מנגנת אפילו מנגינה של מארש. תגיד שאתה מודע לזה שהכל חרא. תגיד שאתה חושב על דרכים חדשות. תדבר, תן לנו להרגיש שאתה רוצה שינוי כמו שאנחנו מרגישים שצריך אחד.

אבל הוא לא רוצה שינוי, שחר. הוא רוצה את רוני לוי. זה השינוי. רוני לוי. פלא שאנשים מתעצבנים?

ואני כל הבוקר קורא על מכבי נתניה. קורא וצוחק. זה מצחיק, כן. אבל אז אני חושב שיש סיכוי שגם לנו יהיה בעלים כאלה. כאילו, אני רוצה להאמין שאם שחר ימכור את הקבוצה, הוא יעשה בדיקה שהבנאדם שהוא מוכר לו יהיה מישהו עם קלאס, עם כסף אמיתי, שימשיך את מה שהוא עושה. אני רוצה שמכבי תחזור להיות תחרותית ואני חושב שכדי שהיא תהיה תחרותית היא צריכה הרבה כסף, בטח כשמיטש גולדהאר בסביבה. יותר מה-50 מיליון שקל מההכנסות הטבעיות שיש לה כל שנה. אני גם מעדיף את שחר אבל בתור שותף שקט – שייתן למישהו אחר לנהל. לא בא לי שינויים. לא בא לי עכשיו על בלאגנים ולא בא לי על סיפורים מבאסים.

ואני גם לא רוצה שאוהדים ינהלו. הנה, היום קראתי את הפוסט של טל בן יהודה. הוא מכוון לכל מיני אוהדים שחושבים ברצינות שצריך לפרק את הקבוצה. אלה האנשים שאולי ינהלו את הקבוצה שלי. ולא, אוהדים דפקטים יש בכל מקום, זה לא רק במכבי תל אביב. אני מפחד שיבוא איזה טביב כזה, ושהוא גם יצליח ואז יהיו אוהדים שיגידו שהוא טוב לנו. אני מפחד שיהיה איזה יואב כץ. אני מפחד. אני לא זוכר איך זה קבוצה שיעקב שחר לא הבעלים שלה, ואני לא חושב ששינויים כאלה יבואו לי יותר מדי בטוב, כי יש יותר מדי מקרים בכדורגל הישראלי שקבוצות שנקנו הפכו להיות בדיחה עצובה. תשאלו את נתניה ואת הפועל פ"ת ואת הפועל ת"א, ואת מכבי תל אביב שלפני מיטש, ועוד כמה קבוצות. ולא רק בארץ, אבל בארץ יש לזה נטייה גדולה יותר. אני רק חושב על אליהו אליהו הזה ומתחלחל.

אבל גם לא קבוצת אוהדים: מה אני צריך שריאקציונרים דפקטים ינהלו משהו שכל כך חשוב לי? לא, ממש ממש לא. אבל צריך שתהיה הקשבה. צריך שיהיה דיאלוג, אבל דיאלוג אמיתי. כזה שאתה אומר לעצמך – האיש הזה מקשיב לי. הוא רוצה לשנות. הוא חושב שהאינפוט שלי בעל ערך. יעקב שחר לא חושב שהאינפוט (ומסתבר שגם האינפוט הכספי) של האוהדים, הוא בעל ערך. שחר לא חושב שאוהדים שמוחים או ששורקים בוז או שמביעים את חוסר שביעות הרצון שלהם, הם בעלי ערך.

מה עדיף, שלא יהיו מנויים? שיראו בטלוויזיה? שהאיצטדיון יתרוקן? לא, זה לא עדיף. זה לא עדיף בכלל, לאף אחד, אבל אם רוני לוי יישאר עוד עונה, הירידה במכירת המנויים תהייה רצינית, אני חושד. זה יהיה פרס למקום רביעי או חמישי, פרס על עלייה לגמר גביע, פרס על בונקרים ופרס על בינוניות. אתה רוצה קבוצה בינונית, יעקב שחר? אני יודע שלא, אז אל תתנהל כאילו שהיא כזו. זה לא לעניין.

וזה יותר חשוב משאלות כמו האם בניון יישאר למשל. כי בניון הוא רק שחקן. הוא לא באמת הורס או בונה את מכבי. הוא אחד מ-11, גם אם חשוב, גם אם קפטן. הוא לא קריטי למערכת. איך יודעים שהוא לא קריטי למערכת? תוציא את בניון ממכבי עכשיו, האם ישתנה משהו? משהו מהותי, לא משהו סטייל נהיה מקום אחרון בפלייאוף העליון. שום דבר. הכל היה נשאר בדיוק כמו שהיה בלי בניון. וזה הכישלון הגדול שלו כשחקן. שחר בדרך לשם, בדרך להיות מישהו שאם היו מוציאים אותו ממכבי לא היה הבדל. כרגע עדיין יש הבדל. שלא תטעו, אבל הוא בדרך לאבד רלוונטיות.

אגב רלוונטיות, זה העניין המרכזי של הוויכוח בין שני סוגי האוהדים (אין שניים מובהקים, זה סקאלה הרי, אבל אלה שתי דעות מנוגדות שאפשר לזהות) – האם שחר רלוונטי בקונסטלציה הנוכחית או לא. הדבר המעניין הוא שאף אחד מהצדדים לא טוען שהוא רלוונטי היום. צד אחד אומר שהוא לא רלוונטי והוא צריך ללכת, וצד שני לא טוען שהוא רלוונטי, ומדבר על הזמן היפה שהוא נתן לקבוצה. אף אחד מהצדדים לא ממש מעלה טיעון בנוגע להיותו של שחר רלוונטי לעכשיו. אף אחד לא משלה את עצמו. הדבר היחיד שיש לו זה העבר.

ומה זה העבר? העבר, חברים, לא רלוונטי. הסיבה היא שדברים משתנים, גם אם לא רואים או לא חושבים או לא רוצים לדעת שהם משתנים. אבל זה מה שיפה בספורט – אי אפשר לרמות כל הזמן. אולי הממרה המפורסמת, שאתה טוב כמו המשחק האחרון שלך, היא מוגזמת, אבל ברמה של עונה שתיים אחורה, אפשר לקבוע איך אתה. ובטח אם מדובר על סטרץ' של חמש שנים. ארסן ונגר זו דוגמא טובה – לפני כמה זמן ראיתי סטטיסטיקה על התארים שלו באנגליה – שממוצע האליפויות לשנה מ-1930 עד להגעה של ונגר היה גבוה יותר מאשר הממוצע -עם ונגר. זאת אומרת שונגר כבר לא רלוונטי. לא שזה המדד שהיינו צריכים בשבל זה, אבל זה מדד טוב.

****

את הטקסט למעלה כתבתי ב-10/5, בטיסה. יום אחר כך, הודיעה מכבי על המינוי של טור קריסטיאן קרלסן (או טק"ק כמו שיכונה כאן) כמנהל הספורטיבי החדש בקבוצה. לכאורה, לקח המינוי הזה את המשמעות של כל המילים הקודמות שכתבתי, וייתר אותן. הרי אני מבקש משחר שישחרר ושחר משחרר. אבל האם אני יכול להיות בטוח ששחר משחרר? האם אתם יכולים להיות בטוחים?

מה עשתה מכבי? הודיעה על מינוי מנהל ספורטיבי. אבל היא לא אמרה מה זה אומר. אתם יודעים מתי ידעתי שג'ורדי אמיתי? הרבה לפני האליפות השלישית או השנייה, או אפילו הראשונה. הרבה לפני שהביא את זהבי אפילו. לא, אני זיהיתי את העניין הזה כבר ב-15 ביוני 2012, בפוסט הזה, שבו אני כותב על הרגע שבו מכבי תל אביב זרקה את ברק יצחקי. סליחה, את 'קפטן מכבי תל אביב, ברק יצחקי'.

המהלך הזה היה הרבה יותר חשוב מההבאה של ערן זהבי, לא כי החשיבות של זהבי באליפויות לא קריטית (אני לא אידיוט, אני יודע כמה הוא חשוב), אלא כי המהלך הזה יצר היררכיה ברורה: גולדהאר>ג'ורדי> כל השאר.

האם יש את זה במכבי חיפה? לא שאני יודע. ההבאה של טק"ק היא כאמור, טובה בעיני. יש בנאדם שאמור להתעסק עם משהו מעבר למאמן, מעבר לדברים היומיומיים או אפילו העונתיים. מישהו שאמור ליצור ולראות תמונה גדולה יותר מהמאמן. מישהו שאמור להתוות דרך.

ואין לי מושג אם זה באמת הולך לקרות. באתר אחד כתוב שלוי אישר את טק"ק. אני חושב שגם הוא לא ידע, ולכן אני אופטימי א-ב-ל… אבל אני גם פסימי. בעיקר כי אני רוצה לראות ולהבין מה בדיוק הולך לקרות.

כדורגל אירופאי זה לא NBA. יש בו כוכבים, אבל זה לא משחק של כוכבים. אתם רואים מה ריאל מדריד, שתמיד מעדיפה את השחקנים על פני המאמנים, עושה כבר שבע שנים. כן, היא יכולה לזכות בצ'מפיונס ליג, כי זה טורניר עם מעט משחקים, שיש בו אולי חמישה משחקים מול קבוצות רציניות שקובעים משהו (רבע, חצי וגמר), אבל בליגה, שיש 38 משחקים וצריכים לתת משחק כל שבוע – אתה חייב מאמן רציני. אה חייב מישהו שישלוט בקבוצה.

כי זה הכל קשור לשליטה. כי כשג'ורדי עשה את המהלך שדיברתי עליו מקודם, כשהוא קבע את ההיררכיה, הוא קבע גם שליטה. אנשים מפנטזים שבלי ערן זהבי מכבי תל אביב תהיה גרועה בעונה הבאה, אבל זה בולשיט. גם אם הוא יעזוב, אז מקסימום יותר שחקנים יבקיעו יותר, ותהיה רוטציה גדולה יותר וכל הג'אז הזה.

ואתה שואל את עצמך, מי שולט בקבוצה שלך? מי שולט במכבי? שחר? רוני? יוסי? הנה, היום (עברו עוד כמה ימים – אני כותב את זה בהמשכים, ויותר מאוחר היום אנחנו נעלה למשחק הליגה האחרון שלנו בבלומפילד לכמה שנים הקרובות), נפוצו שמועות שהגיעו גם לאוזניי, על בניון שישחק בעונה הבאה במכבי תל אביב. ומה שמדהים זה, שאף אחד לא מכחיש את זה.

וזה לפני גמר גביע גם כן. אני מאוד לא רוצה שבניון ישחק בעונה הבאה במכבי. כן, הוא תורם, אבל זה לא שווה את הבלגאן. אני גם לא מבין בדיוק מה הוא יעשה במכבי תל אביב, למה הם צריכים אותו ואיך תהיה מערכת היחסים שלו עם האוהדים שלהם, אבל אני ממש אשמח לראות בעצמי.

כשלעצמי יש לי חוק כשזה מגיע לשחקנים במכבי חיפה: אם מישהו לא רוצה להיות פה, תפדאל, לך לאיפה שאתה רוצה. מכבי קבוצה מספיק גדולה כדי לא להחזיק שחקנים בכח, ואף שחקן בארץ לא גדול יותר מהקבוצה הזו. אף אחד. גם לא יוסי בניון. אבל גם זה כבר לא משנה, כי קרו כל כך הרבה דברים תוך כדי כתיבת הטקסט הזה. כל כך הרבה דברים. לפעמים נראה שקשה כל כך לעקוב אחרי הטירוף הזה שקוראים לו מכבי חיפה. אבל שני הדברים העיקריים שקרו היו שמכבי חיפה הפסידה 0:6 למכבי תל אביב, והאוהדים שלה ראו אותה חוטפת 0:6 ממכבי תל אביב.

***

בואו נחטט בפצע המגעיל ומלא המוגלה הזה של ה-0:6. בואו נדבר על זה. נכתוב עוד הרבה 0:6, כי צריך לזכור שזו הייתה התוצאה. נתחיל רגע מהאנשים חסרי המושג שחושבים שהקבוצה מכרה את המשחק: ככה לא נראית מכירת משחק, ככה נראה קבוצה פח בלי הרכב ששומרת על הרגליים שלה – ואפילו ניסתה להגיע למצבים (כמו עם טואטחה במחצית הראשונה), אבל כל השחקנים שלה שמסוגלים לכבוש שערים מורחקים או פצועים. אה, והם משחקים מול קבוצה כמעט הכי טובה בארץ, בבית שלה, שחייבת ניצחון ולא ממש מחבבת אותה. זה עצוב, אבל זה מה שיש.

לגבי השפלה – כן ולא. ברור שלהפסיד 0:6 זו השפלה, אבל הטעות היא שכל מיני אוהדים התעוררו וחושבים ש'זו' ההשפלה. לא, לא לא. השפלה הייתה ההפסדים לבני יהודה ולכפר סבא במשחקים עוקבים בפתיחת העונה, ככה שאחרי שני מחזורים היא נגמרה. ההשפלה הייתה בונקר בבית נגד בית"ר, אפילו שניצחנו. ההשפלה היא שלוש או ארבע העונות האחרונות, שמלאות בגרבג' טיים מקבוצה שאמורה, לפחות ככה מבטיחים לנו בתחילת כל עונה, להתחרות על כל התארים.

וכאילו כדי לקחת את ההשפלה הזו ולהפוך אותה להרבה יותר נוראית, אז עוד אומרים לכם שזה "בסדר". שמקום רביעי ואירופה זו הצלחה. הצלחה עאלק. ואוכלים את זה כי אוהדי כדורגל צריכים לסבול או איזה שטות מעין זה.

ואחר כך אתה מנסה להסביר לאנשים שלא באמת מבינים, כי איך הם יבינו, שזה לא קשור בכלל לאליפות זה קשור לדרך. אתה רוצה דרך, אתה רוצה התמודדות. שיגיעו שלושה מחזורים לסוף עם סיכוי אמיתי, ולא כשבאוקטובר אנחנו מסתכלים רק על מה נעשה נגד מכבי תל אביב ובדרבי. זה לא עסק. ככה לא מוציאים עשרות מיליונים של שקלים, ככה לא מתנהלים בקבוצה עם כמות המנויים הכי גדולה בארץ.

אבל גם המשחק היה פח אשפה, כן. זה שלא התנצלו ישר אחר כך, שלא ישבו מכבי עם כל השחקנים (אלה שלא היו עסוקים בלעשות סולחות בתיווך ג'ורדי קרויף, כי למה לא בעצם), והוציאו איזה סרטון, משהו, שהם מתנצלים. ואגב, זה לא כי הם צריכים לעשות את זה (למרות שעדיף בלי תמונות כמו זו שויקי וקנין העלתה עם טאלב טואטחה שכולו שמח ומחייך), אלא כי הם יודעים שמגיע לקהל שלהם משהו. והעיקר יומיים אחר כך שולחים את נטע לביא להתנצל. מסכן, השחקן הכי משתדל כל העונה (תקראו מה הופמן כתב עליו במצד שני), שחקן שאנחנו אוהבים כל כך, במה שנראה מהלך מחושב היטב.

אבל אולי הם לא יודעים. וכאן אנחנו מתחילים להתעסק עם המשחק החשוב של העונה, גמר הגביע. הרי מצד אחד, אומרים לנו, תבוסה כזו (ונעזוב רגע שרוב השחקנים שישחקו בגמר לא היו על המגרש ביום שבת) בטח תשפיע על השחקנים, לא? ומצד שני אומרים לנו שלא אכפת להם בכלל מהקבוצה, אז למה בדיוק שזה ישפיע עליהם? אדישים לא? איך זה עובד.

אז הנה איך זה נראה: הסיכויים הם בערך 20:80 למכבי תל אביב. אני לא חושב שיש מישהו במכבי (אוהדים, שחקנים, הנהלה), שחושב אחרת. מכבי תצטרך להתעלות, בטח כשפלט לא משחק, ואני לא מאמין שננצח. פשוט כי לא ניצחנו את מכבי תל אביב העונה אז מה הסיכוי שזה יקרה דווקא עכשיו? אבל בגביע אפשר להגיע לתיקו ולפנדלים ואז הכל יכול לקרות (מצד שני גרמנים תמיד מנצחים בפנדלים), אז זה בטח לא איזה תקוה למשהו טוב.

ומבחינת הקהל? שמעו אני מת מת מת להיות במשחק. ואני לא אהיה בו. פשוט כי אני לא בארץ, ואני לא יכול לטוס לכל משחק גדול שאני רוצה, כי אני לא מרוויח כמו יוסי בניון, אבל אני בוודאי אצפה בו. אין תואר שאני רוצה יותר מגביע. אגב, זה נכון לדעתי לרוב האוהדים של מכבי בשכבת הגיל שלי – אנחנו זוכרים את הגביע האחרון ואת כל הגמרים שמאז (הנפילה של משומר, הפנדלים מול מכבי תל אביב שאחריהם היה פקק נוראי בכביש החוף, הגול של בירם בדקה ה-88 שלא עזר בכלום מול בית"ר), וכל ההפסדים המיותרים והמטומטמים, ואני רוצה את זה כל כך, שאני אשכרה יכול לטעום את זה.

***

השאלה היא – האם טוב לארגון מכבי חיפה לזכות בגביע. האם זה מה שיעשה לו טוב? כאמור, אנחנו מאוד רוצים את הגביע. אבל יש עם זה בעיה: נניח ואנחנו ניקח אותו. זה יהפוך את הכל לבסדר, ואת העונה הזו להצלחה? משחק אחד, טוב ככל שיהיה, לא יכול להפוך עונה להצלחה. בטח לא עונה נוראית כזו.

והכותרות יהיו – רוני לוי מביא למכבי חיפה גביע ראשון אחרי 18 שנה. והן יהיו נכונות. כי אכן הגיע גביע ראשון אחרי 18 שנה. ואכן רוני ישב על הספסל. אבל האם זה ישנה משהו? ואני מפחד שכן. אני מפחד שהתקשורת, שבמשך כל העונה הזו כמעט ולא עושה את עבודתה נאמנה כשזה מגיע למכבי, כי אף אחד לא קובע ראיון עם יעקב שחר, ושואל אותו שאלות קשות, ואף אחד לא שואל את רוני לוי אחרי משחקים או במסיבת העיתונאים לפני הגמר או אחרי משחקים או ברגע שהודיעו שהוא ממשיך בעונה הבאה (מקום רביעי = פרס. מכבי חיפה בשנת 2016), אז ישר היו צריכים להיכנס ולשאול אותו על העונה הבאה – עמדות שהוא רוצה לחזק, התפקוד שלו ושל קרלסון, מי אחראי על מי וכל הג'אז הזה, או למשל מה היה לו להגיד שהוא העדיף לא להגיד כי אם הוא כן יגיד – אז יהיו כאלה שלא יאהבו את זה.

אבל אולי כדאי שאחכה לסוף העונה כי רוני אמר ש"אז הדברים יהיו ברורים". אני מקווה שיהיו יותר ברורים משיטת המשחק שלו. מקווה.

אז אנחנו במילכוד 22, וכמובן שאני מעדיף גביע, אבל אם לא ניקח, מה יקרה אז? החותמת על העונה הזו, עם שני הפסדים רצופים למכבי תל אביב כשאחד מהם לפחות הוא 0:6, ואחד מהם זה בגמר גביע, יגרמו לאוהדים לא לעשות מנוי? כי זו השאלה הגדולה: האם יהיו 18 אלף מנויים גם בעונה הבאה? אף אחד לא חושב על העונה הזו, והאמת, אנשים חושבים על העונה הבאה די בפחד. אי אפשר לדעת איך הקבוצה תיראה, אבל מרגיש שאולי המצב הגיע לנקודת רתיחה – ואם יהיו פחות מ-12 אלף מנויים זו תהיה רתיחה.

ונתקלתי גם במישהו שלא הבין מה האוהדים שלנו מתבכיינים – לקחתם כל כך הרבה אליפויות. זה לא פעם ראשונה שיוצא לי לשמוע את הטענה הזו, והיא כמעט תמיד מגיעה מאוהדי הפועל תל אביב, שלא מבינים את ה'חזירות הזו'. סוציאליסטים, יפה להם. ואני מסביר להם תמיד שכל אליפות יפה ונהדרת בצורה שלה. וכל אחת מהן היא כיפית ואני נהנה להיזכר בהן. והדבר השני הוא שזה לא קשור כבר לאליפויות, בעיקר קשור לביזיון שאנחנו האוהדים, מרגישים מההנהלה. אנחנו מרגישים שזה מקולקל, ואף אחד לא הולך לרופא, פשוט תוקעים כדורי אקמול אחד אחרי השני ומקווים שזה יהיה בסדר. ואין שום אקאונטביליטי. כלום.

אז זה המצב שלנו. הוא בוודאי לא אידיאלי, והוא גם לא מצב, איך אומרים, טוב. אבל יום שלישי זה גמר גביע, אז צריך לשים הכל בצד, למרות הכל, וללכת לקחת תואר.

מי לא אוהב בדיחה טובה?
פוגרום ביציע

121 Comments

אריאל גרייזס 23 במאי 2016

כמו שאמרת בסוף, אין שום אקאונטביליטי. לא מצד שחר, שממשיך לעשות דברים בדרך שלו, לא מצד השחקנים שרואים איך ממשיכים לשלם להם יפה מאוד למרות ביצועים אפסיים, לא מצד המאמן שמקבל גיבוי מההנהלה, לא משנה מה – והאמת, גם לא מצד האוהדים, שממשיכים להגיע למשחקים למרות שהקבוצה שלהם נראית על הפנים.
אולי 12 אלף מנויים שנה הבאה זה מה שאתם צריכים. אולי 8, אולי 5. אולי אז יעבור המסר

עידוקוליס ליפשיץ 23 במאי 2016

האוהדים? אקאונטביליטי? פעם אחרונה שאני עיינתי בספר החוקים (לא הפיקטיבי והמתכחש של טלב"י, אלא האמיתי והערכי והבלתי כתוב בין אוהדי כל העולם), אוהדים – תפקידם להגיע למגרש ולעודד את הקבוצה.
אפילו יש כאלה שמשתמשים בביטויים כמו "בטוב וגם ברע" או "ברגעים הקשים הרבה יותר".
אז עד שיש קהל אוהדים אחד בארץ שנותן לקבוצה שלו גיבוי עד הירח ובחזרה, הכשלון זה בטח לא באחריותו.

גיסנו 23 במאי 2016

לדעתי גרייזס לא מאשים את האוהדים בכשלון עצמו אלא בחוסר פעולה אמיתי אל מולו. זו תמיד נקודה נאוד בעייתית בגבול הדק שבין אוהד לבין צרכן. מצד אחד אתה רוצה להיות שם תמיד ולתת מה שאתה יכול, מצד שני אתה רוצה להעביר מסר שכך זה לא יכול להמשך ואתה מוצא את עצמך נקרע בין השניים.

אני מבין אותך, אבל זה עוד סימפטום שמראה כמה חיםה של ימינו הפכה למכבי לוני הרציקוביץ'.

גורביץ' 23 במאי 2016

גיסנו, הפיתרון הפשוט זה לפתור את המצב כמו שמכבי ת"א פתרו אותו, ואני לא בא לזלזל –
למכור את המועדון לאוליגרך שירבה במחיר, להביא תקציב מפלצתי יחסית לישראל, ובסוף על כל שני פיספוסים ברכש יהיה בינגו אחד, ועם מספיק בינגואים הדברים יתחברו. תיקח את זה לאן שאתה רוצה, אבל עם כל הצוות הזר, והמאמני כושר והמנטליות האירופית שמנסים לאמץ במכבי תל אביב, בסוף הרכש והשחקנים זה הדבר הכי חשוב.
אם שחר מוכר את חיפה, אני באמת מאמין שלא תהיה בעיה להביא רוכש בסדר גודל של מיץ' שישפוך הון תועפות והאליפויות יתחילו לזרום – הכל נמצא שם, איצטדיון מתקדם (טוב הדשא לא באמת..), מסורת, בסיס אוהדים גדול ללא המטענים הפוליטיים של ביתר / הפועל.
אבל החוכמה האמיתית זה לצאת מהבור כמו שמועדון גדול צריך לחזור – ניהול נכון יותר ברמת הקבלת החלטות (כן יעקב שחר, הכוונה אליך), רכש נכון ומתאים יותר, והכי חשוב חזרה לד.נ.א של הקבוצה שזה התקפה.

בלייק 24 במאי 2016

ועד שיגיע האוליגרך, אי אפשר לבנות קבוצה מספיק טובה בתקציב גבוה מזה של באר שבע?

קארל מרקס אנד ספנסר 23 במאי 2016

אחרי כל המילים מה נסגר? אתה רוצה גביע או לא.
..

עידוקוליס ליפשיץ 23 במאי 2016

יפה כתבת עופר. כמה ארוך, עדיין לא מכסה את כל מה שיש להגיד.

ותהייה – איזו עונה עדיפה: זו של ביתר, שהיתה יותר חזקה בחודשים הרלוונטיים (והיוותה יריב גם למת"א וב"ש), אבל סיימה בסוף עם אותו מספר נקודות, התבזות מוחלטת בפלייאוף ושלב נמוך בגביע או זו של מכבי חיפה – שהתבזתה מוקדם מדי, אבל סיימה בכבוד ובעוצמה והגיעה לגמר הגביע.

ותחסכו ממני את הסיפורים על השקעה של 30,40ו-50 מיליון של שחר או טביב. כל עוד לא מפרסמים דוח"ות, אין סיבה להאמין שהתקציב בחיפה גדול יותר.
אין ספק לאיזה מהמגרשים היה כיף יותר להגיע השנה, ובהתאם מספר המשפחות, הילדים והאנשים הלא פנאטיים ביציעים.

דן דן 23 במאי 2016

סיימה בכבוד ובעוצמה ?!? אתה ראית את המשחק האחרון ??

עידוקוליס ליפשיץ 23 במאי 2016

לא, מה היה?

ועכשיו ברצינות – עם כמה שהעונה הזאת כשלון, למשחק בשבת הקבוצה הגיעה אחרי 5 נצחונות רצופים, כולל על האלופה שבדרך.
ועוד תיקו מול מת"א ונצחון מרשים בחצי הגמר (ובכלל דרך יפה עד הגמר – בנ"ד, בית"ר וב"ש). יש נקודות אור בעונה הזאת.

בילבו באגינס 23 במאי 2016

נקודת האור בקבוצה היא מחלקת הנוער שדורסת את הליגה ולוקחת אליפויות על ימין ועל שמאל , בכלל הקונספט הנכון לטעמי הוא שחקני בית עם חיזוק איכותי, אני מוכן לספוג עונות כאלה לכתחילה כל עוד יש לי כל משחק 4-5 שחקני בית בהרכב , אני רואה את ריאן טוואטחה ג'אבר נטע לביא קינן וחבשי וכיף לי לראות אותם כי כולם נותנים הכול על המגרש זה באמת נקודת האור מהשנים השחורות האלו.

גורביץ' 23 במאי 2016

יש שחקן התקפה אחד במחלקת נוער שאתה יכול להעריך שיהיה שחקן דומיננטי בבוגרים כמו – רפאלוב, ערן לוי, בן בסט וכו' שהיו פוטנציאל לשחקני התקפה אדירים, וגם קיימו (כל אחד בדרך שלו) כבר מגיל נוער ?

רינוס מיכלס 23 במאי 2016

יש לכם שחקן יהלום שכבר שנתיים מתבזבז בנוער , וזה עוד אחרי שהוא כבר הועלה לבוגרים ונתן שם הופעות מצוינות ברמת הביצועים והביטחון משחק ( כששיחק הוא היה בן 18 )

ערן ביטון

ובכלל ,
לא חייבים ששחקני נוער ישר יצאו כוכבים בזמן העלייה לבוגרים כמו ברקוביץ או אוחנה , ( אפשר לתת להם את הזמן בסגל ועל הספסל במקום כל מיני שחקני נפל אחרים מבחוץ שלא שייכים לתוצרת וזהות המועדון , ובאים רק בגלל החלטה של מאמן פחדן ונוכל שמפחד ולא מאמין ברמת האימון שלו , וגם תוך כדי שומר על יחסיו עם חבורת השחקנים והכתבלבים המקורבים אליו והידועים לו … )

כך למשל שחר הירש ראוי לקבל דקות ( הרבה הרבה יותר דקות ) יש לו נתוני גוף וביצועים שבכיף הייתי לוקח אותם ומביא לכם עגלות מנופחות ( כמו בן בסט ויצחקי ) שעולות כמו כמו 7 הירשים ביחד

הדבר היחיד שאתם צריכים להימנע ממנו , זה לא ללכת בדרך הזו בצורת אהבה עיוורת ( כמו מכבי תל אביב בימי לוני ) שהעיקר שהשחקן הוא תוצרת מכבי חיפה אז הוא ראוי לעלות לבוגרים , למשל שחקנים כמו חבשי , ריאן , גוזלן ועוד … אלו שחקנים שפשוט לא מתאימים למועדון כמו מכבי חיפה , שרואה את עצמו מוביל

פשוט צריך לסנן לפי רמת מדדים ונתוני סף

עודד 23 במאי 2016

בילבו אתה מאד רומנטי אבל האמת היא שמכל שחקני הנוער שלנו שמנית רק לביא ראוי להיקרא שחקן. חבשי זה לא זה. ריאן לא חכם. ג'אבר מרגע שיצא מההרכב התחלנו לנצח. טוואטחה…הוא טוואטחה.
באופן כללי אליפויות בנוער לא שוות כלום. קבוצת הנוער היא כישלון אם היא מוציאה חלוצים חלשים כמו גוזלן ובלמים חלשים כמו חבשי. שידחפו את אליפויות הנוער שלהם לתחת.

שלו 23 במאי 2016

כתבת כל כך יפה, למה היתה צריך גרמנים?

יואב 23 במאי 2016

עופר,
מצטרף לשאלה…

ארז 24 במאי 2016

גם גיל שלי כתב "גמל וגרמני" על הפוסט עם גדי לפני כמה ימים. שחררו, לא היה שמץ של שטנה או חוסר כבוד שם.

עופר – יישר כח ותודה. אחלה פוסט.

גיא זהר 24 במאי 2016

מצטרף לארז, הרי בתור אוהדי מכבי ותיקים אתם יודעים מאיפה מגיע הכינוי – אין לזה שמץ לגרמניה ההיא אלא יותר לגרמניה של האייטיז.

בלייק 24 במאי 2016

זאת מעט היתממות.
אני לא חושד בפרוסנר שזאת היתה כוונתו, ומבחינתי זה לגיטימי לכתוב את זה (ברוח הדברים כפי שנכתבו בפוסט), אבל הזיהוי של מכבי עם גרמנים בימינו שואב בעיקר משער 5, וכדי שלא נתבלבל זה מגיע עם צלבי קרס.

ארז 24 במאי 2016

תכלס.
גיל שלי, אדום מיתמם ומתחסד.

בלייק 24 במאי 2016

אוקי, זה כנראה לא היה ברור.
אני גם לא חושד בגיל שלי שזאת היתה כוונתו.

אני מבין שבגלל ששחורים קוראים אחד לשני במילת ה- N זאת הוכחה שזאת מילה נקיה וטהורה שרק מייצגת תיאור מצב.

ארז 24 במאי 2016

בלייק,
אתה מוזמן לקרוא לי "קומוניסט", "אלוף בקיזוז", "שמאלני מניאק" או כל כינוי יציע אחר שצהובים מסוימים מדביקים לאדומים, ואחייך.
מה שאני רוצה להגיד הוא, שלפעמים הביטוי המסוים פחות רלוונטי כשאתה יודע מי אומר אותו ועל איזה רקע.
אם זה היה טוקבק זועם של מגיב חדש פה – סבבה, אני איתך.
במקרה של פרוסנר, של גיל שלי, שלך, של אזי, של מתן, של פרנקו וכו' – ברור לך שאין כוונה לכינויי גנאי, לא?
ואז כששמים על זה אצבע, לוקחים מהפוסט הארוך והמושקע את תשומת הלב המגיעה לו והופכים דבר שולי ביותר (ומחויך) לחזות כל הפוסט. לכן זה מיותר בעיניי.

בלייק 24 במאי 2016

אז אנחנו מסכימים פחות או יותר, קומוניסט!

זה בערך מה שכתבתי (או לפחות ניסיתי):
אני לא חושד בפרוסנר ושזה נראה לי לגיטימי בהקשר שבו זה הובא בפוסט (זאת אומרת לא בתור כינוי גנאי, אלא בדיחה/עקיצה קטנה).
התיחסתי לתגובה של גיא, כי היום, לדעתי, כשקוראים למכבי גרמנים זה בהקשר של גרמניה ההיא כמו שהוא כתב, כלומר בהקשר גנאי של "הרוע המוחלט", ושזאת מעט היתממות לטעון שזה בגלל איזה דימוי שכוח משנות ה- 80.
ואני בטח מסכים איתך, שזאת לא מהות הפוסט, אלא שולי השוליים שלו.

לגבי הפוסט עצמו, לא היה לי מה להוסיף. אני מבין אותו, די מסכים לרוב הדברים שנאמרו. וההקבלות לתקופת לוני באמת כותבות את עצמן, ככה שכאוהד מכבי אני בהחלט יכול להזדהות. לפחות לשחר יש היסטוריה מסוימת של הצלחות שעומדת לזכותו. ללוני לא היה גם את זה.

ארז 24 במאי 2016

התחלתי ולכן אסיים, הבטחתי ולכן אקיים:
:)

שלו 24 במאי 2016

אז אני אסביר,
מישהו כותב במרבד לשוני איכותי,
לדעתי פרסום רציני ומכובד.
הקפיצה לכינוי כזה או אחר מורידה מאיכות המלל והמסר.
בטח, כאשר לאורך כל הפרסום, שמר על רמה גבוהה ואיכותית.

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

שלו ויואב – כתבתי גרמנים כי זה הצחיק אותי, יחד עם הפנדלים. מבחינה ספרותית, אני משתדל להשתמש במשלבים משולבים, סגנון כתיבה שאני מאוד אוהב וחושב שהוא נכון יותר, בטח לבלוג אישי שבו אין לי עורך (למרות שגם בהארץ לא באמת היה לי עורך בבלוג שלי שם).

לגבי השימוש בכינויים – אני נוטה לעשות זאת לפעמים, אני חושב שכדורגל זה בסך הכל כיף גדול. אני אתן דוגמא אישית: המון פעמים אוהדים של קבוצת כדורגל אדומה מסוימת, נוהגים לכנות בוויכוחים את הקבוצה שאני אוהד – "אשדוד עם תארים". אני לא יודע אם זה אמור להעליב אותי כחיפאי, או כאוהד מכבי חיפה, או אולי זה אמור להעליב את אשדוד? לא יודע. אבל כל מה שאני רואה זה "תארים". וזה משמח אותי, תארים זה משמח.

אם אני פותח את זה עוד יותר – הרי שבכמעט שנתיים האחרונות אני מתגורר בגרמניה, ויש לי די הרבה גרמנים שאני בא איתם במגע, כולל חברים יותר ופחות קרובים – והיחס שלי למושג גרמנים הוא הרבה יותר אמביוולנטי ממה שהיה פעם. אבל זה בטח לא קשור ללמה כתבתי את זה, סתם כי שאלת ופתאום חשבתי על זה. אולי פעם אכתוב פה טקסט על הדיסוננס בין הגרמנים שאני מכיר ל'גרמנים' שהם מכבי תל אביב, וגם על הדמיון. זה נושא מעניין. אז תודה.

MOBY 23 במאי 2016

ססססססעעממ….. של עונה.
שיגמר כבר, לא מבין מה רוני עוד עושה אצלנו (לפחות הדיון לגבי איזה לוי עדיף שהיה לי הוכרע)

גורביץ' 23 במאי 2016

עופר, אנחנו בושה ולא יעזור גם ניצחון בגמר גביע. רוני לוי בושה, והשחקנים הכי בושה.
יש מאמן אחד (אולי שניים) שיכולים להוציא את המועדון הזה מהבור העמוק שהוא נמצא בו, אבל לצערנו הוא תפוס חזק.
לא מנג'ר אירופי, לא מערכת של מאמני כושר מספרד ולא עוד בובה של שחר.
היחיד לדעתי שיכול לרענן את המועדון בלי לדפוק חשבון זה מאמן צעיר וחכם ששמו ברק בכר (השני זה אולי אלישע לקדנציה שנייה). מה שבטוח לא רוני לוי

מכביסט שמאלני 23 במאי 2016

ברק בכר לא יצליח במכבי חיפה, מועדון כמו חיפה זה רק צוות מקצועי זר ומנהל מקצועי זר.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

תגדיר הצלחה -כמו שזה נראה כרגע בהיקפי השקעה מכבי תא תיקח 3 מתוך 5 אליפויות בזכות הכסף ולפני זהות המנהלים

בלייק 24 במאי 2016

אולי הוא יצליח אם הוא יוציא דרכון זר?

Vered s 24 במאי 2016

לא הוא יצליח אם הוא יאמן כמה שנים בליגות אירופאיות או יהיה עוזר מאמן של קבוצה שמשחקת בליגה אירופאית. כאלה

מכביסט שמאלני 24 במאי 2016

כסף זה לא הכל בחיים, תלוי איך משקיעים את הכסף, מה שללא ספק אמיר כבירי לא יודע לעשות.

עודד 23 במאי 2016

אני מסכים כמעט עם הכל (אני מהמחנה "האמיץ" שרוצה שיענקל'ה יעזוב- הוא גם ככה בן 76, מה זה משנה אם זה יהיה עכשיו או עוד חמש שנים?). מה שמפריע לי הכי הרבה בשנים האחרונות הוא שאפילו שינויים קטנים לכאורה, שאינם דורשים שינוי תפיסה כולל, לא מתבצעים. שינויים כאלה שכל אוהד מהיציע מבין אותם כבר בקיץ של לפני פתיחת העונה. למשל- החלפת פאקינג מאמן כושר למישהו שידאג שנגיע למחזור ה30 בלי חצי סגל שסיים את העונה. #יענקל'ך.

בני תבורי 24 במאי 2016

עצוב, באמת אחד הטקסטים העצובים שקראתי.
מכבי חיפה, קבוצה שלאוהדיה אין צל צלו של מושג מה זה לראות ילד מוכשר שצמח במועדון נמכר למועדון אחר, קבוצה שלא טעמה טעם חורבן של "בעלים שבא מאהבה" ומפרק לטובתו האישית כל נכס אנושי, כל מערכת מתפקדת, כל נכס מניב בציניות, באכזריות, באני ואפסי עוד, קבוצה שכבר חמש שנים שומו שמים, חמש שנים בלי תואר! ועזבו את זה שאת המשוואה הזאת אפשר לחסל כבר הערב. כואב. באמת כואב.
תראו, אין ספק שההתעקשות של יקוב שחר לעסוק גם במה שאיננו מבין, מחבלת ביכולת להתארגן מקצועית באופן ראוי. עם זאת, ועם כל הביקורת הנכונה, אף אחד מכם לא חווה, ואני באמת מקווה שלא תצטרכו לחוות, את תחושות חוסר האונים שחווים אוהדי הפועל פתח תקווה מול מאיר שמיר וגרורותיו שממשיכים עדיין לבחוש בשרידי החורבה. זה לא שאסור לכם להיות מתוסכלים, זה שהפרופורציות שלכם מצחיקות. בהצלחה בגביע.

מתן גילור 24 במאי 2016

בני, אני לא מקבל את הטיעון הזה (והאמת גם את הנימה המזלזלת, שלא מתאימה לך ופורצת רק כלפי מכבי (ויונייטד)). עופר לא אמר שחרב עולמו. יש פה בהחלט פרופורציות בריאות (ואני מתייחס לעניין הפרופורציות בלבד ולא להסכמתי או אי הסכמתי לגבי האמור).
כשגונבים לך אתה מתבאס ולא אומר "טוב נו, לא רצחו אותי, אז מה אכפת לי."

בני תבורי 24 במאי 2016

מתן,
ראשית, על איזה טיעון אתה מדבר? שנית, אתה צריך להבחין ביתר רגישות, אין כאן אפילו לא נימה של זלזול, יש כאן תגובה מרירה שבאה ממקום של המון כאב, או במילים אחרות, זו לא מכבי חיפה, זו הפועל פתח תקווה. ולגבי יונייטד, נו, לפחות כאן אני יכול לחבוש בגאווה את מגבעת ה"כותב שכתב הכי הרבה דברים יפים ומעריכים על יונייטד למרות…"

עדי אבני 24 במאי 2016

אתה מזכיר לי בתגובה הזאת תגובות של כאלה שאינם מבינים אומללות ודכאון במשפחות עשירות, וכמו שלכל משפחה יש את האומללות שלה, כך כל אוהד והחבילה שהקבוצה שלו באה איתה.
יש רק שתי קבוצות בארץ שבהן ילד מוכשר לא יכול להילקח על ידי קבוצות אחרות בליגה: המכביות מחיפה ומתל אביב. כל יתר הקבוצות, כולל באר שבע ובטח שכולל ביתר והפועל תל אביב רואות את השחקנים שלהם הופכים לגדולים מדי בשביל יכולתם הכספית ונחטפים לחיפה או למת"א, לפעמים דרך עיקוף קצר בחו"ל.
כל קבוצה בשלושים השנים האחרונות שהיא לא אחת משתי אלה חוו בעלים ציניים במקרה הרע או פשוט לא מתפקדים במקרה הטוב.
לומר שבגלל זה אסור לאוהדי המכביות להתעצב ולהתעצבן ושהפרופורציות שלהן מצחיקות זה סוג מסויים של התנשאות פאסיב-אגרסיב, כי גם שם האוהדים מגיעים עם אותם סט רגשות אנושי

ארז 24 במאי 2016

כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו.
כל משפחה אומללה – אומללה בדרכה שלה.
אבל אם האבא אוהד הפועל פ"ת – יותר.

בני תבורי 24 במאי 2016

עדי,
אתה מזכיר לי שפעם הזמינו את ביאליק לשיעור ספרות בגימנסיה הרצליה, בו עסקו התלמידים בניתוח אל הציפור. בתום השיעור מחא ביאליק כפיים בהתרגשות ואמר: כמה יפה, כמה נשגב, אילו רק הייתי מתכוון לכך בעצמי…
ובמילים אחרות, אני בהחלט מכיר שמחלות וצרות כואבות אינן נחלת עניים בלבד אך גם מכיר ביתרונות שמעניק מעמד כלכלי משופר גם בתחום זה. אין דומה מצבו של מועדון שחמש שנים לא זכה בתואר למועדון שכמעט עשרים שנה יורד ליגה לשנתיים לפחות בכל פעם, עולה על מנת לרדת שוב, שחווה פירוק ואת כל המשתמע ממנו, שבקבוצת הבוגרים שלו אין אפילו שחקן אחד(!) שגדל במועדון, שכל "הבעלים" מאז מאיר שמיר הם אנשי קש שלו ועושי דברו הממשיכים במלאכת ההרס.
ועם זאת אני בהחלט חושב שמותר לעופר לכאוב ולי לחשוב שהחיים שלו קנאפה ושהייתי מתחלף עם רבע ממה שיש לו. זה לא הוא, זה אני.

אחד מהעם 24 במאי 2016

לפחות זכיתם בגביע לנוער, עומר כהן חתיכת שחקן.

בני תבורי 24 במאי 2016

ואיך מצא חן בעיניך אסף צור שוער העתיד של מכבי ת"א/חיפה?

אחד מהעם 24 במאי 2016

אדיר, מאחל לכם בהצלחה מכל הלב כאוהד בית"ר.

מתן גילור 24 במאי 2016

עופר תודה. עם חלק מסכים ועם חלק פחות, אבל בלאו הכי אני לא מסוגל לנסח תגובה קוהרנטית היום. שיהיה לנו בהצלחה.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

זו המשמעות של העברת בעלות:
הודעה של בעל הבית על רצון למכירה.
הורדת ההשקעה למינימום שכן אין היגיון להשקיע בעתיד שלא תהיה חלק ממנו.
מציאת הרוכש שישלם עשרות מיליונים על הנכס.
כניסה של הרוכש בתהליך שלקח במינימום לשניידר וגולדאר שלוש שנים של השקעה עצומה ואפס הישגים.

המשמעות היא נכונות לקחת סיכון של כ3-4 שנים של קיפאון וזאת בהנחה שבסוף יש גולדהאר בקצה המנהרה וזה בכלל לא בטוח.

לפי הטכסט ואם הוא משקף את רצון הקהל אז אני לא חושב שאתם מבינים את המשמעות.

עודד 24 במאי 2016

הקהל של מכבי מבין טוב מאד את המשמעות. הוא רואה מה קורה בקבוצות אחרות. המצב מאד פשוט- אין סיבה שלא להתחיל את "התהליך" הזה כאשר בעל הבית איבד כל עניין בהצלחת הקבוצה ורק גורם לה ללכת אחורה ולאבד מהמעט שנשאר בה. הדבר מתחזק כשאותו בעל בית הוא גם ככה אדם לא צעיר שבלאו הכי יצטרך להחליט בשנים הקרובות מה הוא עושה עם המועדון.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

לפי הצעדים של שחר אני לא רואה בעל בית שאיבד עניין והרי מינה עכשיו מנהל ספורטיבי.
שחר מתנהל כמי שבטוח שביכולתו להמשיך לנהל את הקבוצה ואף להצליח.
כרגע זה מה שיש לכם – שחר ורוני ולוי וסגל סביר ותקציב נאה ומחלקת נוער טובה – זה אולי לא יספיק לתארים ואולי כן – אבל רחוק מבעיה ורחוק ממכירה.

מתן גילור 24 במאי 2016

עניין הוא לעולם לא יאבד
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=766091

יניב פרנקו 24 במאי 2016

לא יודע אם דווקא מהכתבה הזו ניתן להסיק מסקנה שכזו אבל לתחושתי שנינו מסכימים על השורה התחתונה.
בעיני יעקב שחר (וגם בעיני) מכבי חיפה היא עסק מצוין בעל שווי גבוה שגורם לבעליו הנאה גדולה גם בשנים שבהם ההצלחה הספורטיבית אינה גבוהה (אך כמו שציין בני לא דרמה ).
בסיטואציה הזו אני לא רואה בעלים אחר.

ואת האמת -זו לא סיטואציה בעייתית כלל.

עודד 24 במאי 2016

הקדמת אותי 0:

עודד 24 במאי 2016

לא הבנתי למה זה "רחוק מבעיה ורחוק ממכירה". כל מנהל בחברה גדולה שהיה מציג כאלו "הישגים" לאורך חמש שנים, הישגים אשר עומדים בניגוד גמור להכרזות בתחילת כל עונה, היה הולך מזמן הביתה. אני מדגיש שוב- הוא איבד עניין *ספורטיבי* במועדון. העניין הכלכלי שלו במועדון שריר וקיים וזו הסיבה שהוא לא מוכר. אז המצב הוא שהוא מחזיק את הקבוצה והקהל שבויים ע"י הגחמות הכלכליות שלו (לנאיבים שבינינו- שחר מרוויח הרבה מאד כסף על חשבון מכבי, אם יהיה לי כח אביא ראיון עם ישראל קז שמפרט בדיוק כמה הם מרוויחים מהמועדון) וההישג יחיד שמעניין אותו הוא קניית כמה שיותר מנויים.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

הוא לא מנהל.
הוא בעל הבית.
במצב כזה אין קשר להישגים.

עודד 24 במאי 2016

אתה נכנס פה לקטנות. הוא גם בעל בית וגם מנהל. אז בכובעו כמנהל הוא נכשל והיה צריך למנות מנהל במקומו, מסכים? אלא שיענקל'ה הוא לא מאלה שיסכימו לעבוד עם עוד אנשים ולכן המסקנה פשוטה- או שתמחל על האגו שלך ותמנה מנהל שאחראי על ניהול המועדון מא' ועד ת' או שתמכור את הקבוצה למישהו שיעשה את זה.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

אבל הוא מינה מנכל מאוד מוערך במשק ומנהל ספורטיבי.
זה לא מעט.
הוא רוצה לתקן בדרכו וכרגע זו זכותו.
הוא פשוט לא מעוניין למכור כרגע.

עודד 24 במאי 2016

קרלסן לא מנהל ספורטיבי. אגב גם הוא לא בטוח על תקן מה הוא הובא (שווה להסתכל בטוויטר שלו). לדעתי הוא הובא בעיקר בתור סקאוט (שזה גם משהו טוב, אני מניח). לגבי המנכ"ל- נחיה ונראה. לשחר יש חיבה ליסמנים מלחכי פנכה כמו צ'יזיק. צריך לראות אם באמת יתנו לו לעבוד.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

אני לא יודע לגבי קרלסן.
אומר שחר.
אני צריך מנכל תפעולי טוב.
אני צריך מישהו שיביא לי זרים טובים יותר.
אעשה מהלך או שניים בשוק ההעברות הישראלי ואשים יד על קצת כישרון .
ויחד עם רוני לוי והסגל הזה זה צריך להספיק לצמרת ואולי אירופה.

זה לא יביא אליפות כנראה.
אבל זה מה שיש וזה לא מעט.

דרך אגב הסגל הנוכחי באמת לא רע בעיני ואני מחזיק מרוני לוי לא מעט

עודד 24 במאי 2016

פה אנחנו כבר חלוקים ביותר מידי דברים ): רוני לוי מאמן טוב? חחח…
מהלך או שניים בשוק ההעברות מתאפיין במכבי של השנים האחרונות בהבאת שחקנים אלמוניים ומוזרים (סאן מנחם) או כאלה ששיאם הרבה מאחוריהם (שכטר, ורמוט ובניון). השאיפה לצמרת ואולי אירופה היא לא שאיפה לגיטימית מצד המועדון ואוהדיו- יש לנו את התקציב השני בגובהו בליגה ו18,000 מנויים לכל הרוחות. היינו צריכים לקחת פה אליפות לפחות פעמיים-שלוש בחמש השנים האחרונות.

-גיסנו- 24 במאי 2016

+1 זה מה שאני אומר גם. מהדיווחים השונים בתקשורת קשה להבין מה בדיוק הסמכויות של המנהל המקצועי החדש, אם יש כאלו בכלל. עושה רושם לפחות כלפי חוץ שההיררכיה במשולש שחר-רוני לוי-קרלסן.

-גיסנו- 24 במאי 2016

*שההיררכיה לא ממש ברורה במשולש….

מתן גילור 24 במאי 2016

תפקידו ברור מאד – לאחר שרוני לוי יגנוב את דעת האוהדים הוא יטמון אותה בבור בגינה לבל תברח.

מתן גילור 24 במאי 2016

הוא רכש את זכויות הניהול. למיטב הבנתי מחזיק זכויות הניהול… מנהל…

יניב פרנקו 24 במאי 2016

נו באמת מתן…

ירוק נצחי 24 במאי 2016

כי היו לא מעט כשלונות בשנים האחרונות, מבישים אולי רק קצת פחות, שעברו עליהם לסדר היום ובשתיקה מוחלטת.

דוד 24 במאי 2016

הפוסט הזה מבטא מין רוח ששורה על הרבה מכותבי וממגיבי האתר, שמביטים על כל העניין יותר מדי ממבט על. כלומר, הזן הזה של אוהד, שמתלבט האם זה טוב לקבוצה שלו לקחת תואר, הוא מוטציה שהתפתחה במאה ה-21. האוהד המתוחכם והמשכיל הזה הרי לא יכול לראות את המשחק עין בעין עם מאכלסי יציעי האולטראס למיניהם או עם סתם אוהדים שרופים רגילים. הוא חייב להכניס איזה הקשר היסטורי או לפחות רב-שנתי כדי לקבל משמעות. אליפות? נחמד, אבל יותר חשוב לבנות מועדון מאוזן תקציבית וחזק ניהולית. וכדומה. לכאורה יש בזה היגיון מסוים, אבל כשמגרדים קצת אז מעל כל הכדורגל (וענפים אחרים) מרחפת עננה של "מה זה משנה מי ינצח, גם ככה זה רק ספורט?" ואני לתומי חושב שדווקא מי שמתנתק מהאוהד הרגיל ומקריב רצון לתארים במושגים של תהליכים רבי שנים, דווקא אחד כזה חשוף יותר ל: "שאלת מה זה משנה?". כי מה זה משנה אם בשלושים השנים הבאות, מכבי חיפה תזכה ב 9 אליפויות או בשש?

גמל עבדלנאצר ללא שפם 24 במאי 2016

אהבתי את הטור כי הוא מבטא את המבולבלות של מרבית אוהדי מכבי חיפה.
עיקר הקושי שלהם הוא להבין איך לעזאזל יענקלה שחר לא מצליח לאפות עוגה סבירה מכל המרכיבים הנכונים.
ואכן, לייצר ממערכת שמגדלת מאות כשרונות ומעסיקה כל כך הרבה אנשי מקצוע משהו שמתפורר על המגרש מול הפועל כפר סבא והפועל עכו.
התשובה לכך היא פשוטה : יעקב שחר.
אז יכול להיות שהמועדון מסודר והאנשים מתורבתים, אבל מכבי חיפה מתנהלת איום ונורא והיא התחביב הנלעג של האדון.
דוגמה אחת, היא העובדה שאין תפישה מקצועית לטווח ארוך ומרבית ההחלטות על הרכש (שחרור שחקנים) מתקבלות על ידו כלאחר יד בשיחת טלפון עם שירצקי/דמאיו/נמני ללא סקאוטינג ומעורבות של איש מקצוע.
ואם בסקאוטינג עסקינן, אני נותן ל טק"ק חודשיים עד לעזיבה, מכיוון שאחרי שהוא יגלה ששחר הנחית את רוקביציה או מישהו ללא ידיעתו
(Dont worry Tor I am sure he is a good player and I am 25 years in the business you know)
נקבל אותה מרקחת טפלה לעוד שנים

holden 24 במאי 2016

מכבי חיפה-מכבי תל אביב:היו זמנים שמשחק כזה היה מעורר צמרמורת בגב לכל אוהד כדורגל חיפאי או תל- אביבי.
בשנות השבעים המוקדמות בעיר הנמל תמיד היתה מין יראת כבוד לקבוצה מתל אביב,
חיפה היתה בעיקר קבוצה של שחקני בית שרובם ככולם עלו מהנוער,
חלק משחקני הבוגרת עבדו בעוד עבודה על מנת להביא פרנסה ראויה ומכובדת הביתה,
באותם שנים הפועל חיפה נחשבה בעיר האדומה למימסדית מדי ומקורבת לעטיני השלטון,

כל מי שעבד כירקן בשוק, כל אלו שהיו מצילים בים, נהגי-מוניות, סוחרים זעירים, בעלי חנויות בגדים בהדר הכרמל ובתי קפה, כל אלו או לכל הפחות רובם היו אוהדי מכבי חיפה,

חיפה שיחקה פתוח, חיפה שיחקה באומץ, הפסידה המון אבל גם ניצחה, מעולם לא היתה קבוצה מתגוננת ומפוחדת או חלילה מבוהלת,
מה רבה היתה התדהמה ברחוב החיפאי ששוער העל שגדל במועדון : מנו שוורץ ז"ל החליט לעבור לשחק בעיר הגדולה, קברניטי חיפה לא הסכימו והתעקשו , השוער ומשפחתו גם התבצרו בעמדותיהם ולבסוף סכום כסף אדיר באותם הימים עבר והחליף ידיים בין הקבוצות ומנו עבר לקבוצה מתל-אביב.

בהמשך היו עוד כמה שחקנים שעשו את אותה הדרך, לאוהדי חיפה זה תמיד כאב וצרב ששחקן בית בוחר לעבור דווקא למכבי תל אביב השנואה והמוערצת באותה המידה,
די אם אזכיר את מיקי בן שטרית או ניר קלינגר,
המעבר של מנו סלל את הדרך לבאים בתור.
היה לי העונג לצפות במשחק חצי הגמר הבלתי נשכח ברמת גן שהסתיים בהפסד חיפאי בפנדלים לאחר תיקו 3-3 בתום 90 דקות ותיקו 4-4 בתום 120, בני טבק נעץ פגיון בלב החיפאים , טבק השתלט על כדור תוהה ברחבה החיפאית והבקיע שער משווה,
אמנם באותו משחק חזרנו חפוי ראש לחיפה ברכבת מיוחדת, אבל הגאווה שחיפה עמדה שווה בשווה מול האריות מתל אביב גרמה לחיפה לחדול מלפחד ממכבי תל אביב.
זה היה קו פרשת המים מבחינת :אנו הקטנים מחיפה נגד הגדולים, העשירים והמפורסמים מתל אביב,
ץמיד חינכו את שחקני חיפה מגיל הנערים שהכי חשוב לגבור על מכבי תל אביב, מגיל צעיר הנחילו מורשת של הצלחה בעונה זה נצחון על תל אביב הצהובה ,

אני לא מתייחס למשחק הסבוטאז' שהסתיים בתוצאה האסטרונומית:10-0
אבל גם במשחק העונה שהסתיים בנצחון חיפאי מהדהד :5-0 בקרית אליעזר יצא לי להיות נוכח,
באותו משחק שני הקבוצות באו מוכנות ודרוכות, זה היה משחק על כל הקופה וחיפה עמדה במלאכה בכבוד רב,

בהמשך היו גם היו תבוסות לחיפה ולתל אביבים,
אפילו היה את השיר המפורסם של יובל בנאי על היראה מחיפה הירוקה והאימתנית,
הערב לצערי יהיה מפגש בין קבוצה שאיבדה את הכבוד העצמי והזיקה לעיר ולאוהדים, קבוצה שבראשה עומד בעל בית שאיבד את זה מזמן,
נצחון מקרי של חיפה הערב יהיה אסון מבחינתי,
המועדון הירוק זקוק לשידוד מערכות טוטאלי,
המועדון גוסס ונצחון הערב יהיה רק עוד אמצעי החייאה מלאכותית חסר תוחלת,

רוני לוי שרלטן ואשף המילים,
יעקב שחר, איש עסקים קר כקרח שאיכשהו התמזל מזלו ויש מספיק פראיירים בחיפה שרכשו מינויים ,
הלוואי והאוהדים יקבלו שכל ויצביעו ברגליים,
יעקב שחר מבין רק כאב דרך הכיס,
נצחון חיפאי הערב יהיה נצחון פירוס,
הבעיה שזה יכול להתרחש, כדורגל ובמיוחד משחק-גמר זה דבר דינאמי, התחלה מהוססת של הצהובים, הרחקת שחקן, גול מקרי במתפרצת ואז רוני לוי יוכל לשבת בחיבוק ידיים עוד מאה שנה ולחכך ידיו בהנאה ,
זה מסוג המשחקים שקשה לי להגיד שאני מת שחיפה ינצחו, כאמור נצחון הערב יהיה הסתרת המציאות וטאטוא של האבק מתחת לשטיח

ניר 24 במאי 2016

למכבי חיפה היו גם כמה שנים איומות לפני עידן יעקובו-רוסו-בניון הקודם, עונות שבהן הקבוצה התברברה ונראתה מזעזע. גם הפעם נראה שזה סבב ארוך, אבל אני די בטוח שהקבוצה תצא גם ממנו. בסוף זה עניין של דור מוצלח של ישראלים במועדון וכמה זרים טובים, וכרגע המצב לא טוב, אבל זה לא אומר שזה לא יקרה בשנים הקרובות שוב. צריך גם לזכור שיש בעיה אמיתית של חוזים כבדים שיושבים על המועדון עם שחקנים גרועים, וברגע שהם ישתחררו יהיה ניתן לעשות יותר עם התקציב. לכן אני גם לא בדיוק מתרגש מדרמת בניון, מבחינתי הוא יכול לעבור הלאה כי הוא פשוט לא ברמות האלה כבר.עם זאת, גם עם מה שיש רוני לוי לא עושה מספיק, ע"ע, אלירן עטר, שהוא השחקן היחיד כרגע במכבי חיפה שהוא ברמות הגבוהות.

עודד 24 במאי 2016

ניר אתה צודק וטועה. צודק לגבי החוזים הכבדים. טועה מפני שהגורם לאותם חוזים כבדים אינו מקרי, אלא תוצאה של התנהלות לא נכונה. כל עוד לא תשתנה ההתנהלות, ימשיכו אותם חוזים להכביד על מכבי חיפה. לכל הרוחות, אלון תורג'מן עוד חלק ממכבי חיפה..

ניר 24 במאי 2016

מסכים איתך שיש פה בעיה עמוקה, קשה לדעת את מי להאשים בסיפור של אלון תורג'מן ודומיו. אני חושב שמה שקרה הוא שיעקב שחר איפשר במשך כמה עונות למאמנים חופש די מוחלט, ראובן עטר החתים שורה ארוכה של פלופים שתקעה את הקבוצה לשנים, ואחר כך המטוטלת נעה לכיוון השני ויעקב שחר החליט שאף מאמן לא יחתים יותר שחקנים בלעדיו. לתחושתי האיזון יגיע דווקא העונה עם המינוי של הסקאוט החדש.

Lord Anthony 24 במאי 2016

נראה לי שהבעיה של אוהדי מכבי חיפה זה שהם התחילו להאמין לכל מה שכותבים בתקשורת על הקבוצה שלהם ועל והבוס שלה.
כשמכבי חיפה היתה השחקן היחיד בשוק היא שלטה בליגה ללא עוררין, כשהיא לא היתה השחקן היחיד היו פחות תארים.
כרגע מכבי חיפה היא לא השחקן היחיד בשוק, והבעיה המרכזית היא לא שיש לה תחרות אלא שהמערכת לא ממש יודעת איך להתמודד עם העובדה שקיימת תחרות, וששחר לא יכול להביא לקבוצה כל שחקן שהוא רוצה.
לקחו בחיפה את העשור הקודם, שבו כל הליגה קרסה מסביבם והפכו את זה לנורמה, הבעיה בחיפה היא לא בניהול, הניהול תמיד היה כזה גם בהצלחות וגם בכשלונות, הבעיה בחיפה היא עם תפישת המציאות.

עודד 24 במאי 2016

רוב אוהדי מכבי חיפה לא מקשיבים לשום דבר שהתקשורת החנפנית ברובה כותבת על יעקב שחר.

Lord Anthony 24 במאי 2016

אז עכשיו בכלל לא ברור לי מה העניין של אוהדי מכבי חיפה עם ההתנהלות של שחר. מה שקורה עכשיו עם מכבי חיפה לא שונה בהרבה ממה שקרה בשנות ה90.

מתן גילור 24 במאי 2016

יש הבדל, אבל גם אם נניח שאין, לבחון את העשורים הקודמים בכלים של התודעה הנוכחית זה בעייתי. אם נקצין, אז פעם חופש הצבעה לנשים היה מגוחך כמעט כמו חופש הצבעה לכלבים.

Lord Anthony 24 במאי 2016

אני אשמח אם תאיר את עיני בקשר להבדלים.
אני העלתי טענה שהביצועים של מכבי חיפה נובעים יותר מזה שיש תחרות רצינית בליגה, מאשר מהניהול של יעקב שחר, וכדוגמא לכך הבאתי את התקופה הקודמת שבה המצב בליגה מבחינת תחרות היה דומה (הן בטבלה, והן בהחתמת שחקנים), וניתן לראות שגם התוצאות דומות.
אם אתה רוצה לטעון שכרגע המצב שונה באופן בסיסי אתה צריך לגבות את זה ביותר מלהגיד שמה היה פעם זה לא מה שיש עכשיו.

מתן גילור 24 במאי 2016

אז אני מסביר לך שהעניין של אוהדי מכבי עם ההתנהלות של שחר הוא שאנחנו בשנת 2016 והדברים מתנהלים כמו בשנות ה-90. ובדיוק כמו שלא היית מוכן להגיע לעבודה רכוב על גבו של סוס כיום אבל כן לפני 200 שנים, אז אין סיבה שהקהל יקבל בדיוק באותו האופן התנהלות דומה בהפרש של 2 עשורים .

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

לורד – העניין הוא כזה:
1. אנחנו (האוהדים) מבינים את המשחק הרבה יותר טוב – אנחנו רואים יותר שחקנים, מבינים יותר את השוק הכלכלי שהקבוצות משחקות בו ובאופן כללי האינטרנט נתן לנו הרבה יותר ידע להעריך את הכדורגל.
2. יש לנו קבוצה שהיא מודל לאיך להתנהל נכון: אני טוען (ואני תמיד טענתי את זה אגב) שמכבי תל אביב מנוהלת בשנים האחרונות הרבה יותר טוב ממכבי חיפה. יש לזה הרבה סיבות, אבל הסיבה העיקרית היא שיש איש אחד שהוא איש שמבין בכדורגל והוא מקבל את כל ההחלטות כולל מינוי המאמן – והוא זה שמביא את השחקנים והוא זה שמעיף אותם. פעם זה היה שחר ופעם יכולת להביא לכאן שחקנים ממדינות ברית המועצות (קנדאורוב, צ'אנוב) בגרושים. אתה חושב ששחקנים כאלה יגיעו למכבי חיפה בלי מערכת סקאוטינג נורמלית?
3. מכבי חיפה החליטה לפני כמה שנים מי היא: קבוצה שתתנהל כfeeder. זה אומר, לגדל הרבה שחקנים מהנוער (ניתן לזה 25% הצלחה) ולהביא זרים צעירים שאחר כך יימכרו לאירופה ברווח מה שייתן לקבוצה את אורך הרוח הכלכלי שהיא צריכה. הדבר הזה הוא הגיוני ונכון – הכריזו על זה אני חושב בראיון פתיחת עונה, והייתי מוכן לקבל את זה אם לא פתאום הביאו זרים מבוגרים (אידריסו, פאס) ושחקנים ישראלים בהרבה כסף וסתם לקחו את מה שאמרו שיעשו ושינו הכל. ואז שינו שוב ושינו שוב.
4. מה שמוביל אותי שוב לנושא של מכבי תל אביב: אם אני אוהד של הקבוצה ההיא אני לא מודאג, כי יש בנאדם שאחראי על הדברים האלה (אגב, אם ג'ורדי הולך אני כן מודאג). בגלל זה אני חושב שזה בולשיט כל העניינים עם המאמנים שמוחלפים – עובדה שבוס הגיע באמצע עונה ולא הפסיד משחק ליגה אחד, והוא לא זה שבנה את הסגל, כאמור. המאמנים במכבי תל אביב הם מכשיר, חלק ממערכת שבנויה כפילוסופיה אחידה – וכשמערכת חזקה ככה, היא מסוגלת גם לספוג הפסדים או אי זכייה בתארים (אני לא מוכן להגיד שמכבי תל אביב נכשלה העונה, זה יהיה זלזול במה שבאמת קרה) במשך שנה או שנתיים או שלוש. במכבי חיפה של היום אין הסתכלות מעבר לעונה אחת או שתיים קדימה – ואת הדבר הזה חייבים לשנות.

אייל הצפון 24 במאי 2016

זה אתה כתבת?
קראתי היום טקסט של מומחה לאיראן שניתח את הבחירות למג'לס. והוא כתב את אותה הטענה בפחות מילים. שחר- רפסנג'אני, רוני לוי- רוח'אני. הקופים הירוקים- משמרות המהפכה.
רק נותרת השאלה מי זה בניון הפרסי.

rochu 24 במאי 2016

קאסם סולימני (מפקד משה"מ)

ירוק נצחי 24 במאי 2016

קשה, אני מבין שזה קשה להוציא את זה ולומר בפה מלא ששחר הנוכחי הוא אויבה של מכבי חיפה.
אפשר ואולי גם כדאי להכנס לסיבות, להשתלשלות העניינים ולהצביע על כל מיני נקודות ואנקדוטות קטנות או פחות קטנות שהתריעו לאיזה כיוון יעקב שחר הולך.
אפשר גם לקבוע די בוודאות שמזה זמן רב יחסית תארים כבר לא עומדים בראש מעייניו של שחר, במחסנית המטרות של שחר אני בטוח שקטגוריית ההישגיות הספורטיבית נמצאת אי שם בתחתית המחסנית ואולי בכלל הוצאה משם באופן סופי.
אתה כותב הלוך ושוב שלדעתך צריך לעשות התערבות לשחר, לנסות לגרום לו להבין שהוא במחול שים אינסופי ולגלות לו את נתיב המילוט.
האם חלפה בדעתך המחשבה שאולי שחר הוא זה שצריך לעשות התערבות ולהבהיר לקהל האוהדים שהוא ותארים כבר לא חד הם? הרי שחר שטפש אינו (למרות אינספור פעולות שדווקא כן מצביעות שכן) ואנחנו שחכמים כבירים כנראה שאיננו ובכל זאת ברורים לנו להפליא סדר הפעולות הלא ממש מאתגרות שנדרש לבצע בשביל להעמיד קבוצה שונה במהות מאלו של השנים האחרונות, ואם שחר שסכמנו והסכמנו שאדם חכם הוא לא מבצע את אותן פעולות פשוטות לא יהיה זה מופרך להגיע למסקנה שהוא פשוט לא מעוניין לבצען ומכאן לא צריך הרבה לוגיקה כדי להסיק שהוא לא מעוניין כי מטרותיו שונות משלנו ומאלו שאנחנו חושבים שהן גם מטרותיו.

ולפיכך, בין אם במזיד או לאו, שחר הוא אויבה של מכבי חיפה. שחר מדרדר את מכבי חיפה באופן שיטתי.
כיום, דה פקטו, אנחנו מועדון ללא נשמה. הלב פועם איכשהו, הנשמה פרחה לה מזה כבר.
כי מבחינת שחר סמי עופר הוא סלון ביתו שעל תכנונו ובנייתו עמל במשך שנים ועתה הגיעה העת להשוויץ בו. ומשכך הוא ממרקו ומצחצחו לפני כל אירוח בו. הכדורגל? מטרה משנית במקרה הטוב. רק אמצעי להשגת המטרה – איצטדיון אירופי ומחמאות מאינספור מלחכי פנכה על איצטדיון אירופי וניהול אירופי.
הרי בסטנדרטים של יעקב שחר צ'יזיק הוא מנהל עם המלחות פנומנליות. עיניים שלנו האוהדים? אחד הגורמים הבולטים בנטילת הנשמה ממועדון מכבי חיפה ואין צורך שאפרט. וכל זה למה? כי את שאיפותיו ומטרותיו של שחר, צ'יזיק ביצע נאמנה ועל הצד הטוב ביותר.

אז כן, אני מאוד לא רוצה בעלים כמו טביב, אני בטח בטח לא רוצה מועדון שמנוהל על ידי אוהדים (כלומר – הייתי רוצה רק שזה לחלוטין לא ישים) אבל אני יודע בבירור שאיני רוצה עוד את שחר. ולא, לא מכיוון שהוא זקן, סנילי, מטומטם ועוד שלל מחמאות שנשמעות בהקשרו מפעם לפעם, אלא בגלל שמטרותינו שונות. התפצלנו, אנחנו המשכנו ללכת ישר והוא? הוא סטה למחוז אחר. והוא כבר העמיק בדרכו האחרת עד שכבר לא נראה שיש דרך חזרה.

ואנחנו? או לפחות אני? מה בסך הכל אני רוצה? לחזור להנות מכדורגל. לחזור לאהוב את שחקני הקבוצתה שלי, לחזור להיות מונע מאהבה. נמאס לי כבר שמרבית חוויות הכדורגל שלי בשנים האחרונות מתקשרות לשנאה, לתיעוב. אני רוצה שוב לאהוב.

אז באופן אבסורדי נותר מצב ששחר עצמו מרגיש סיפוק מהתחביב שבחר לעצמו ואילו אנחנו הופכים להיות יותר ממורמים, מתוסכלים, פסימים ובלתי נסבלים מעונה לעונה. משבוע לשבוע. לא חבל? לא עדיף שכל אחד ימצא לעצמו פרטנר שונה שעמו יחיה בסימביוזה מושלמת? שכל הצדדים יביאו על סיפוקם?

ואולי זו הנקודה שבה אירע הקצר בין הבנתו של שחר את הדברים לבין שאיפותיו של הקהל. כי לשחר בסופו של יום ואחרי הפסד נוסף לאוסף יש גם יותר מחצי כוס מלאה, להתרווח בגינה על הספה בסלון ביתו בארשת חשיבות עצמית. ולנו אין את הפריבילגיה הזו ולכן כל העסק הזה הפך עבורנו לסבל טהור. ולכן time to say goodbye.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

מה אני אגיד לך – גם אני רוצה כבר שיגיע הגולדהאר שלנו .
אבל עד אני נאחז בכבירי כי החלופה זה רמון וטביב.
ומה אני בסה"כ רוצה – שיבוא המנהל עם הכיסים הגדולים, ההבנה בכדורגל, הרעב והיכולות ושיחזיר לי את הכייף.

ירוק נצחי 24 במאי 2016

לא כל כך הצלחתי להבין את הפואנטה.
כיוון שגם את הרוצה, וכל אחד אחר רוצה, אני אמור להימנע מלרצות גם?

ובאשר המעט שכן הצלחתי להבין – לא דברתי על גולדהאר. לא על איזה עשיר כבירי(י)(?) שיבטיח לנו אליפויות והישגים למכביר. ממש לא ומההיכרות השטחית שלי אתך (דרך הבלוג) גם הבנת שלא לשם כוונתי.

סה"כ בא לי בעלים שירצה, שישאף, שינסה. שלא יוותר מראש, שלא ירצה דברים אחרים שלא קשורים לכדורגל.
ואין צורך להכנס לחישובים כלכליים של כמה כסף מייצר מועדון כמו מכבי חיפה על שלל מינוייו ובהנחת השתתפות קכמעט קבועה באירופה. וכמה אפשר לעשות הרבה יותר עם התקציב הנוכחי של מכבי חיפה (שמשום מה הוא סוד מדינה למרות שלכאורה האינטרס היחצני של שחר אמור להיות שכולם ידעו כמה הון הוא מוזיל מכיסו למכבי חיפה מדי שנה – באם הדברים נכונים, דגש חזק מאוד על האם).

המרחק בין שחר העדכני לבין בעלים אוטופי שיזרוק כספים ללא חשבון רחוק כרחוק מזרח ממערב.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

בוודאי שהבנתי אותך. אבל יש רצוי ויש מצוי.
אני מבין ששחר איבד קרדיט בעיניכם. אבל מה שאתה מתאר לא כזה טריוויאלי.

החלופות שלכם בעיני הם כאלה:

שחר .
מישהו מהמילייה המוכר של הכדורגל הישראלי – שחר אלון, שירצקי , כאלה.
קבוצת אוהדים.

זה המצוי.
והוא מתסכל אותך אבל בתכלס ל70% מהאוהדים בישראל הוא נשמע לא רע בכלל.

עודד 24 במאי 2016

רגע, למה אלו האופציות היחידות? זאת אומרת, למה שלא יבוא מישהו מחוץ לביצת הכדורגל המקומית (ישראלי או זר, לא משנה)?

יניב פרנקו 24 במאי 2016

כמה כאלה ראית בספורט הישראלי ? גאידמק, שניידר, גולדהאר וקצת במכבי סל – אני לא רואה אותם עומדים בתור.
ואני גם לא מזהה את הבושינסקי שלכם.

ירוק נצחי 24 במאי 2016

אין בושינסקי כי אין מוכר אז למה שיחפשן קונה (אגב, אם שחר כל כך מתעקש להחזיק במכבי חיפה כנראה שזה לא רע לעסקים ולא רע באופן כללי).
חוץ מזה תמיד אפשר להשיג עוד איזה ארז אליהו \ אליהו אליהו \ אלי מננה ;(

יניב פרנקו 24 במאי 2016

אני מכיר את הטענה הזו – היא לא מחזיקה מים.
אם היתה לשחר הצעה אמיתית היה דיאלוג.
בהחלפה של לוני עבדו קשה למצוא את הקונה הזה – אנשים לא עמדו בתור.

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

תשמע פרנקו – לפי מה שאני יודע, יש אנשים שיקנו את מכבי חיפה. כמו כן, הכסף ששחר עשה ממכבי חיפה בפרסום זה משהו די רציני. אבל הדבר הכי חשוב – זה שאין מה להשוות בכלל בין הפועל תל אביב למכבי חיפה: אמר לי מישהו בביקור האחרון שלי בארץ, אולי אתה מכיר אותו – שלהפועל תל אביב יש את ה-10 אלף שבאים למשחקים שלה קבועים, והם הכי עשירים. אבל למכבי חיפה יש את רוב הצפון וכשהיא מצליחה, היא יכולה גם למכור יותר מ-130 אלף כרטיסים למשחקי צ'מפיונס ליג (מנויים כפול 3), של אנשים שמוכנים לנסוע שעה וחצי כל כיוון ביום רביעי באמצע השבוע בנובמבר.

אז לא – אני מאמין שאם שחר היה רוצה למכור – היה מוצא גם למי. אבל הוא לא רוצה. ולא כל הקבוצות זה הפועל תל אביב, ולא כל הקבוצות זה בית"ר ירושלים: למכבי חיפה יש יתרונות שאין לקבוצות האלה – זהות מקומית חזקה וזהות ארצית, כמות היסטרית של אוהדים ובעלי מנוי, ועדיין עדיין, מעמד של אחת משתי הקבוצות הכי גדולות בארץ, קבוצה שהיא אי של דו קיום במדינת ישראל ותדמית מאוד חיובית. אתה מבין קצת בפרסום, אתה חושב שזה לא שווה כסף? לבעלים?

אייל 24 במאי 2016

כל הסיפור הזה מזכיר לי מנהיג במדינה רחוקה שפועל בלי חזון ומדיניות ברורה והמדינה דורכת במקום כבר 8 שנים.
העיקר שבבחירות מוכרים לנו שמקום רביעי ואירופה זה הצלחה והאוהדים ממשיכים לקנות מינויים לשנה הבאה.

בני תבורי 24 במאי 2016

אני מבקש לשפוך קצת מים קרים על ההתלהבות של מי שחושב שאו ששחר ימנה מנהל מקצועי או שימכור את הקבוצה, כי מכבי חיפה אחרי שחר לא תהיה אותה מכבי חיפה.
האחד והיחיד בהיסטוריה של בעלות על קבוצות ספורט בישראל שהשורה התחתונה שלו מצביעה על רווחים עצומים חסרי תקדים הוא מאיר שמיר. אתם שם במכבי חיפה לא רוצים מישהו בדוגמתו, תאמינו לי. שחר לא נהיה עשיר ממכבי חיפה ואני מעריך שבשורה התחתונה הוא אפילו מופסד, אם כי צריך להבין שלעתים סיפוק והנאה מ"צעצוע" משתווים להוצאה הכספית שנגרמה בעטיו.
אין היום בעלים כאלה בכדורגל הישראלי. אלונה לא תעזוב את באר שבע וגולדהאר לא יעזוב את מכבי ת"א ותתפללו ששמיר לא ירצה לקנות משחר את מכבי חיפה. אילו אני אוהד חיפה אני מנסה ככל שביכולתי לשכנע את שחר בנחיצות של מנהל מקצועי ודוחה כל ניסיון לגרום לו למכור את הקבוצה. בינתיים אני נהנה ממה שיש ומתוסכל ממה שאין. בפרופורציות.

ירוק נצחי 24 במאי 2016

הביטוי עולם קטן מקבל משנה תוקף בהשלכה על עולמך שבו שעירי העולם הם יעקב שחר, מיץ' גולדהאר, אלונה ברקת ומאיר שמיר.

בני תבורי 24 במאי 2016

אלונה שעירה???

עודד 24 במאי 2016

אתה חמוד. אולי תבין שעם שחר מדברים על מנהל מקצועי כבר כמה שנים טובות והוא פשוט לא רוצה? מה תאמר עכשיו? זה כבר בסדר לרצות שהוא יילך?
והטענה ששחר לא מרוויח מהכדורגל היא על סף השערורייתית. מגיע אדם, אוהד מכבי תל אביב שלא מסתיר את זה, לאחר שנים שהיה ספונסר גם של ביט"ר ירושלים וקונה מועדון. אתה חושב שהוא מחזיק במכבי חיפה מאיזושהי סימפתיה לא ברורה למועדון, לאוהדים ולמסורת שלו? הוא מרוויח הרבה כסף ותן לי לגלות לך עוד משהו בסוד- הוא גם שם מכיסו פחות כסף ממה שאתה חושב. תגלול פה קצת למעלה ותראה את הלינק ששם מתן גילור לראיון עם ישראל קז.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

גם אלונה ברקת אוהדת מכבי תל אביב. פייר לא ראיתי שלמישהו זה מפריע שם.

עודד 24 במאי 2016

לא ירדת לסוף דעתי. זה לא באמת מפריע לי שהוא לא אוהד מכבי חיפה. אני אומר את זה כתגובה לטענה נפוצה לפיה שחר עושה למכבי חיפה טובה שהוא הבעלים שלה.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

בזה אין ויכוח.
הצעצוע טוב וכייף לו

בני תבורי 24 במאי 2016

תודה עודד, אני מתמוטט כשמגיבים לי באתה חמוד, זה מוציא ממני כל רוח קרב ויכולת להתמודד. עם זאת, בהחלט יתכן וטעיתי ושחר כן מרוויח, אני פשוט רגיל לרווח של מאות דירות פאר על שטח שהיה פעם אצטדיון וזה שיבש לי את האבחנה. אני לא יודע למה שחר מחזיק את מכבי חיפה, אולי מאותה סיבה שאני מחזיק את דה באזר.

ר.בקצה 25 במאי 2016

בני אתה גדול

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

בני – יקירי – אני מבין את הדבר שאתה אומר פה. אבל הנה העניין: אתם תמרור הזהרה מבחינתנו, כמו מכבי נתניה, כמו הפועל תל אביב וכמו עוד כל מיני קבוצות. אני זוכר את הבעלים ההזויים בכדורגל הישראלי. הם מתוייקים אצלי בראש – ואני לא מתכוון שזה יקרה לקבוצה שלי. אני חושב שאין דין הפועל פתח תקוה כמכבי חיפה, פשוט כי למכבי חיפה יש הרבה יותר נכסים. אבל זו אחת הסיבות שבגללה אני לא רוצה ששחר ילך, אני רוצה שהוא יישאר וישתנה. כן, אני מבין שזה קשה, אבל אני חושב שהוא לאט לאט מבין את הדבר הזה, ואני מרוצה מזה. אני מרגיש שכן יש תהליך.

אם אני אהיה אמיתי איתך לגמרי – אני מזדהה איתו לפעמים – כי לי לוקח המון המון זמן להגיע להחלטות ולהחליט על דברים ולשנות דברים. אני כזה, אני לא מהיר החלטה, ולמרות שאני מקשיב ומנסה להטמיע, לוקח לי המון זמן להגיע אל היעד שהוא היעד שלי. ואני חושב ששחר ישנה דברים – אני לא אופטימי יותר מדי, אבל אני גם לא פסימי יותר מדי. ולא, זה לא בגלל הגביע, אלא בגלל שאני מרגיש שהגענו למקום הכי נמוך שקבוצה עם התקציב השני בליגה יכולה להגיע אליו.

ובקשר לתגובה הקודמת שלך – על זה שחמש שנים אנחנו בלי תואר ואנחנו בוכים? שמע, יש לי חבר אוהד הפועל פתח תקוה, בשם אורי. ואורי אמר לי לפני כמה זמן "אני לא חושב שאי פעם אראה אליפות". עכשיו אני לא אוהד של הפועל פתח תקוה. אני לא מוכן להסתפק במועט – אני רוצה אליפויות ואני רוצה גביעים ואני רוצה הצלחה באירופה. וזו הסיבה שאני מתבכיין וקשה לי – כי אני יודע שרק אם אני ארצה משהו באמת, אז יש סיכוי שהוא יגיע. אפילו אם אין לי שליטה על זה. הנה תראה את המשחק היום – אתה חושב שבלי הקהל המשוגע של היום, שלושה ימים אחרי שחטפנו מהם 0:6, היינו לוקחים גביע? מול קבוצה שלא ניצחנו 15 משחקים? לא, אז כן, אני מאמין שיש משמעות לקהל. ואנחנו נמשיך להיכנס בהם ונמשיך לקלל ונמשיך גם לאהוב אותם ולעודד אותם – כי זה הקהל של מכבי חיפה. ובלי הקהל הזה הקבוצה הזו הייתה לא הייתה כלום. כלום.

אחרי חמש שנים כאלה, כל קבוצה אחרת הייתה יורדת לתהום הנשייה. שחקן כדורגל מליגת העל הסביר לי פעם שקבוצה גדולה זה הקהל שלה. הוא אמר לי שבית"ר תמיד תהיה קבוצה גדולה כי יש לה קהל. וקהל זה מה שמחזיק אותך. לפחות בארץ. אז כן, נמשיך להתלונן ולהתבכיין ולרצות. ואין לי בעיה אם "הפרופורציות שלי מצחיקות". זה כדורגל, שיזדיינו הפרופורציות.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

קבוצת כדורגל שמוכרת 20,000 כרטיסים למשחק בממוצע מכניסה מקהל כ-20 מיליון שקל ועוד כ-10 מיליון מטוטו וזוכיות שידור.
אירופה בדירוג הנוכחי בתקציב סביר זה פעם ב… ותלוי הגרלות אז אין מה לבנות.
השבחת שחקנים – מנהל טוב כמו טביב יכול למכור כל שנה שחקנים במיליון וחצי יורו- בואו נגיד שאפשר לבנות על 5 מיליון.
ספונסרים שהם לא הונדה – בלחץ -3-4.

קבוצת אוהדים שחיה על הכנסותיה יכולה לבנות על 35-40 מיליון שקל תקציב – לקבוצת אוהדים אין את הפריבליגיה לקחת סיכונים כבדים כי במקרה של הפסד כספי מישהו צריך לממן (או למכור נכסים).

אז בגדול המשמעות של קבוצת אוהדים זה שכר שחקנים של בית"ר היום – יחד עם הנוער שלכם זה בסיס לא רע.
אבל אליפויות לא יהיו.

קבוצת אוהדים זה פתרון מצוין – יכול להיות על התשתית החיפאית בסיס טוב – וזה במקרה ששחר יסכים להעביר את המועדון בחינם – לא מאמין שזה יקרה אבל נגיד ש10,000 איש יקנו מניה וזה ישכנע אותו.

למה אתם פוסלים את זה ?

ירוק נצחי 24 במאי 2016

כי צעד כזה יכול להילקח בחשבוןאחרי שתמו כל האפשרויות האחרות.
בהחלט הייתי שמח להיות אחד מהבעלים של המועדון שאני כל כך אוהב אבל לא בתמורה לויתורים כלך כך גבוהים.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

בעיני זו הטעות שלכם.
קבוצת האוהדים שאתה מכיר בישראל קמו כולם אחרי "אסון ספורטיבי" או מציאות של "אי אפשר יותר".
אבל דווקא אתם יכולים להקים תשתית בריאה אחרת.

לקבוצת האוהדים הרבה בעיות – אבל פסילה אוטומטית היא לא נכונה וזה פחות או יותר מה שעופר עשה פה.

ירוק נצחי 24 במאי 2016

לוותר במודע על אליפויות? לא רואה סיבה איך זה לא מצדיק פסילה אוטומטית.

יניב פרנקו 24 במאי 2016

אתה לא מעדיף לחזור ולהתרגש מהקבוצה שלך גם במחיר של נחיתות פיננסית ?

ירוק נצחי 24 במאי 2016

אם האפשרויות היחידות היו המצב הקיים או זה הצעת אז כן, עדיף לי להנות מהקבוצה שלי כי גם ככה הסיכוי לתארים בתצורתה הנוכחית של מכבי חיפה קטן ביותר.
עד שאלו יהיו שתי האפשרויות היחידות אני מעדיף חלומות אחרים.

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

יניב – אני אגיד את זה בצורה הכי ישירה וברורה שיש: אני לא סומך על אף אחד מהאוהדים, בין אם מהמשפחה שלי, בין אם הם אני, ובין אם הם חברים יקרים שלי – שינהלו את אחד הדברים הכי חשובה שיש לי בחיים האלה מחוץ. זו הסיבה שאני לא מעוניין בקבוצת אוהדים. וזו הסיבה גם שזה פיתרון של אין ברירה – אם זה יקרה, זה יהיה רק אם לא יהיה פיתרון יותר טוב בעיני. בגלל זה גם לא מעניין אותי אם הבעלים נוסע לפיינל פור של מכבי תל אביב בפריז או שם בעיתון מודעת ברכה או לא יודע מה. מעניין אותי שיהיה בעלים טוב וינהל. ושיהיה חף מיותר מדי אמוציות.

yaya 24 במאי 2016

פוסט מעניין. יש מחזוריות בספורט. מ 1992/3 (גם לפני האמת) שיחקנו נפלא למשך 4 עונות בערך, ואז הגיע עידן מגעיל מעין כמוהו שמה שאני זוכר ממנו זה את השם אופיר קופל והפסד או יותר לבית שאן. ואז הגיעה פולי, או יותר נכון שום, ואז גרנט. ועם מפלצות כמו יעקובו, קטן, בניון, רוסו ועוד הכל היה פשוט יותר. שוב 4 עונות יפות. העונות האחרונות של רוני לוי היו מחפירות בעיניי, למען האמת כל התקופה שלו התבססה על היעדר יריבה ולא על אטרקטיביות ומשחק מהנה לקהל. אלישע קצת החזיר עניין בשנה-שנתיים הראשונות אבל לא מעבר לזה. לפחות הוא ניסה, פשוט לקחו לו את כל הג'וקרים מדי שנה. ואולי אני לא מדייק בכל הנתונים לעיל כי אני כבר חציתי את גיל 40 לא מזמן והכל מתערבב לי מ 1983/4. אבל דבר אחד אני זוכר, בכל פעם שהייתה תקופה מופלאה הופיעו בה שחקנים מעולים. לא כאלה שמוסרים לרוחב, אומנים, יוצרים, הוגים. התקופה המופלאה האחרונה מבחינתי הייתה של רוסו,פראליה, קייסי, ז'אנו, כל אחד היה שחקן הרכב שאי אפשר להוציא אותו. נשבע שיש לי צמרמורת עכשיו, אני ממש מתגעגע לזה, מלא שנים לא הלכתי למגרשים. בנוסף לשחקנים יצירתיים, התקפיים (הגנה אף פעם לא הייתה לנו, כמו לברצלונה), צריך, ופה אני לגבי מתחבר למה שכתבת, מאמן שישלוט, שמעתי אמש את פיני גרשון אומר את זה בהקשר אחר, אבל זה כל כך נכון. ואני אוסיף עוד תכונה שמאמן צריך והיא אינטיליגנציה גבוהה. שימו לב, אצל האינטליגנטים ביותר קרי שפיגל וגרנט, שלהן הייתה גם כריזמה ויכולות שליטה, ראינו את הכדורגל הטוב ביותר וכן גם היו להם השחקנים הטובים ביותר.
אז חפרתי המון, ולכן אסכם. המחזוריות ארוכה מדי, נכון, אבל זה פשוט: השחקנים המעולים ממש לא אצלנו, לא זוכר שחקן בחיפה עושה פעולה התקפית מרשימה או מהירה השנה (אולי חוץ מפלט). יש לנו שחקנים בינוניים לגמרי. כשאתה משלב איתם מאמן לא מנוסה/זוטר (עטר,בנאדו,בלבול) זה יוצר קטסטרופה, כי רק פיגורה תוציא מהם 150 אחוז כדי שיראו נורמלי. רוני לוי יהיה פה בשנה הבאה ולצערי היא תהיה לא טובה, אבל יותר טובה מהשנה, אבל אני חושב שזה טוב כי ההחלפות התכופות רק מחזירות אחרונה, רוני עשה כמה צעדים קטנים (ממש קטנים) ולדעתי יכין שלד למאמן גדול באמת שיגיע אחריו. רוצה להאמין שטק"ק יביא את השחקנים, וששחר יביא אחרי רוני מאמן עם אינטיליגנציית משחק גבוהה ואז יהיה שוב בינגו לכמה שנים. ישנה אשליה שכבר מספר עשורים חיפה שולטת, יש בזה משהו, אבל אם נתעמק, אז באינטרוולים קצרים.

רק טוב. יניב.
נ.ב.
לא עבר הגהה.

יואב 24 במאי 2016

יפה כתבת

yaya 24 במאי 2016

תודה

בלייק 24 במאי 2016

לא מעט שחקנים שעברו במכבי חיפה בשנים האחרונות הציגו דווקא בחיפה את העונות החלשות ביותר שלהם מבחינה מקצועית. רובם שיחקו הרבה יותר טוב לפני שהגיעו לחיפה, וחלקם אף שיחקו טוב יותר אחרי שעזבו את חיפה. מועדון רציני היה מנסה לזהות מה גורם לכל כך הרבה שחקים מוכשרים להיראות כל כך רע כשהם מתקבצים ביחד במערכת. אני מניח שעושים חשיבה כזאת בחיפה, רק שעוד לא מצאו את הפיתרונות המתאימים (אולי לא זיהו את הבעיות הנכונות).
מספיק להסתכל על שכטר. לא הייתי אומר אומן, יוצר והוגה, אבל בטח שחקן שיכול לעשות דברים יפים על המגרש. הוא הוכיח את זה בנתניה, בהפועל (נכשל טוטאלית בחו"ל, אבל מי לא נכשל שם?), דעך בחזרה להפועל, קרס בחיפה ושניה אחרי שעזב את חיפה התחיל לבשל ולהבקיע שערים. עניין מנטלי? פסיכולוגי? מביאים שחקנים על סמך יכולת מקצועית בלבד בלי לבדוק התאמה של אישיות ואופי? בניית סגל לא נכונה, כלומר שחקנים שלא מתאימים אחד לשני? חוסר במנהיגות (על ומחוץ למגרש)? קשה לי לקבוע. כנראה שילוב של כל מיני סיבות.

yaya 24 במאי 2016

במצב שנקלענו אליו כיום, התפקיד הכי חשוב שנדרש הוא מאמן/מנהל מקצועי בעל שיעור קומה, פיגורה, עם כריזמה ויכולות מנטליות חזקות כל זאת שהשחקנים יוכלו לשאוב ממנו אנרגיות חיוביות. מכבי חיפה של 2016 היא הקבוצה הכי לחוצה ומלחיצה בארץ. קהל של 20-30 אלף איש זה חרב פיפיות, חל פה שינוי אמיתי ברמות הלחץ שהמועדון לא הכיר. וכמו כדור שלג כל שנה הוא מתעבה. אני לא מבין איך שחר לא הבין את הנקודה הזאת, איך הוא חשב שאפשר להכניס למערכת כמו מכבי חיפה טירונים בתחום. רוני הוא בהחלט לא זה שיביא כדורגל, אבל הוא יכול עד גבול מסוים להמשיך את הייצוב, במשך שנה נוספת, במהלכה נבדוק גם את איכויותיו של טט"ק.
אגב, בכר, רק בן 36 ויחסית עמד בהמון לחצים, זה לא מכבי חיפה, אבל עמד יפה, ונראה שגם אינטליגנט או מהיותר אינטליגנטים שיש כיום בארץ בתחום.

yaya 24 במאי 2016

אגב עוד דבר אחד, מאמן אינטיליגנטי נוסף שהיה פה מאז גרנט, ושוב, זו דעתי האישית בלבד, הוא אריק בנאדו. אני מקווה שהוא יחזור בעתיד, כי באמת אני מאמין שיש לו את זה ביג טיים ורק מה שהיה חסר לו היו 11 שחקנים איכותיים, והיכולת לעמוד בלחצים כבדים.

סחבק 25 במאי 2016

לא יודע. מאמן שעולה 433 עם אבוחצירה ותורגמן בכנפיים ובלי קישור אחורי זה בעייתי בעיני.
כי גם אם ה11 שיש לך הם לא משהו, אתה עדיין צריך להעמיד אותם על המגרש בהתאם ליכולות שלהם ולא בהתאם למה שלמדת בקורס מאמנים.

השמן 24 במאי 2016

פוסט מצויין שעורר הרבה דיונים מעניינים. זה מה שאני חושב:
לחיפה יש שתי בעיות מרכזיות:
א. סגל שחקנים שהחוזק שלו משקר
ב. בעיה חמורה בעמידה בלחצים – הקריסה הקבועה כל תחילת עונה וכו'
את הבעיה הראשונה אפשר כביכול לפתור, אבל במחיר יקר ביותר. כמות השחקנים הישראלים שבאמת ישנו את מאזן הכוחות ונמצאים על המדף היא זעומה. לא רואה באצילי ואפילו לא ברוקאביצה שוברי שוויון. קהת ודמארי אולי, אבל הם לא יחזרו מאירופה בכזו קלות. ועניין המחיר הוא עצום עוד יותר כי לאור הכיסים העמוקים של מכבי תל אביב, ולאור זה שגם ברקת לא הולכת לשום מקום ולתחושתי תסכים להגדיל הוצאות כרגע, ההשקעה הכספית היא עצומה. צריך גם לזכור שהתחרות הזו היא מול שני מועדונים מצליחים מאןד בשנים האחרונות. נגמרו הימים של חיפה המועדון האירופאי היחידי בארץ. לעשות מהפך במאזן הכוחות באמצעות ישראלים לדעתי זו רק כניסה גאידמקית לשוק על ידי רכישת הכוכבים של היריבות. לאור הכיסים העמוקים של גולדהאר וחוקי הפייר פליי, לא ריאלי.
אופציה נוספת לפיתרון הבעייה הראשונה היא זרים. אבל גם פה ההשקעה הכספית הנדרשת כדי להביא לפה זרים חזקים סטייל פראליה רוסו ז'וטאוסטאס וכו' לא נראית לי כמשהו ששחר יסכים לו. חשוב להבין שגם זר טוב ככל שיהיה לא תמיד נקלט. אגב ההבאה של תקק יכולה לבוא בדיוק כדי לשפר את הסיכוי לבינגו בזרים. אני עדיין סקפטי שזה באמת אפשרי לבצע באמצעות זה את קפיצת המדרגה הנדרשת.
אז לסיכום בעייה אחת לא חושב ששחר באמת יסכים להוצאה הכספית הנדרשת בשביל מהפך, כשבנוסף כל אוליגרך שיגיע יצטרך להתחרות בכיסים העמוקים של גולדהאר ובחוקי הפייר פליי. לא נשמע לי מבטיח.
לגבי הבעייה השנייה, היא האקוטית יותר. אם היה לרגע אפשר לדמיין את הסגל הנוכחי של חיפה מוציא מעצמו את המקסימום אולי היה על מה לדבר בנוגע לבעייה אחת, אבל המועדון נראה כל כך רחוק מזה כרגע. איך רוני לוי ( שאני לא מחזיק ממנו ), או כל מאמן אחר יכול בכלל להתמודד עם האתגרים המקצועיים שלו כשיש כל כך הרבה רעש סביבו?
אפשר לראות את הדרך של שתי הקבוצות הגדולות כרגע בליגה. מכבי של אוסקר הייתה קבוצה מצויינת. אבל היא התחברה להצגות של ממש רק בחלק השני של העונה. והואקום שהיה בליגה באותה שנה איפשר לה לצמוח לאט לאט בלי לחץ. אם בש של היום או מכבי של היום היו משחקות בליגה אני לא בטוח בכלל שאוסקר לוקח אליפות, אבל אני כן חושב שהמועדון היה עובר עונה לא רעה כל כך סטייל בש בתקופת אלישע לוי ומשדרג את עצמו לקראת זכייה באחת השנים שאחר כך. בש לעומת זאת לאור העבר שלה נקייה לחלוטין מלחץ, רק שימו לב איך האוהדים של בש הגיבו לשישייה שלהם משנה שעברה לעומת השיישייה שחיפה חטפה. בבש לא היו ציפיות אז קל יותר לעמוד בלחץ גם השנה אף אחד לא באמת ציפה מהם לרוץ עד הסוף.
אז מה צריך לעשות? להוריד את הלחץ. הסיכוי של חיפה לבנות קבוצה אלופה תוך קיץ אחד ממה שיש עכשיו במועדון הוא נמוך מאוד אלא אם כן גולדהאר ואלונה מתחילים במכירת חיסול. אם לא יחזקו את הסגל, תהיה בעייה מקצועית, אם ישקיעו הון תועפות בכמה שחקנים, הלחץ יגרום לקבוצה לקרוס שוב. תצהירו ( כמו שג'ורדי הצהיר אגב בכל ריאיון בעונתו הראשונה ) שלאור מה שקורה בקבוצה אין טעם לדבר על אליפות. תתחילו לנקות את הסגל מהעודפים, לקדם שחקני נוער מובחרים, ולבנות שלד של קבוצה מנצחת כמו שבאר שבע עשתה. היעד צריך להיות מקום באירופה וזהו. השאלה היא האם שחר מסוגל לזה ( יעלה לו בכמה מנויים ) והאם האוהדים שמפנטזים עדיין על ימי רוסו ובניון, ברקוביץ' ועטר יקבלו את זה?

פורד פרפקט 24 במאי 2016

כתבת שלחיפה היה מזמן סוג של ג'ורדי הרבה לפני ג'ורדי. רק שמזמן יש הרגשה ששחר כברכ הרבה זמן איבד את הרצון שלו ואת הדחף שלו לגרום לקבוצה להתעקש ולרדוף אחרי התארים. יש הרגשה שחיפה כבר הרבה זמן היא קבוצה אנמית אפילוה בעזרת שחר. לפחות זו דעתי.

holden 24 במאי 2016

בינתיים בטדי, שער מקרי של חיפה טורף את הקלפים,
כעת הלחץ אצל הצהובים,רוני האיש השמח באדם,
רוני רוני גונב הדעת האולטמטיבי, אשר יגורתי בא,
שער יתרון ממהלך מזדמן
עוד בסוף יחזיקו מרוני שלנו מאמן תותח

שלו 24 במאי 2016

כל הכבוד,
תהנו.

רומן 24 במאי 2016

יש גביע!!!

אריק י. 25 במאי 2016

בונקר מכוער. לא מגיע לחיפה. מכבי ישבו עליהם כמעט כל המשחק (ואי אפשר להאשים אותי או לחשוד בי שאני מאוהדי ג'ורדי והניהול המהולל).

יש לי גביע ולעמלק אין 25 במאי 2016

טוב אחי.
קראתי את התגובה שלך וממש נהיה לי רע.
דברתי עם יעקב שחר, החלטנו ביחד שהיום אנחנו נותנים את הגביע למכבי ת"א, כי באמת כל כך מגיע להם.
מקווה שאלונה גם תחליט ללכת עם האמת שלה ולעשות את אותו הדבר עם צלחת האליפות.
כי מגיע למכבי ת"א.
ומי יודע? אולי אחרי גמר ליגת האלופות הזוכה תחליט לעשות אותו דבר כי אחרי הכל. למכבי ת"א מגיע גם את גביע האלופות.

אוי אוי אוי ירוק עולה עולה אוי אוי אוי איך את עושה אותי חולה.

אופיר 25 במאי 2016

:-)

עופר פרוסנר 25 במאי 2016

אגב: אני מאוד שמח מהגביע. העונה הזו עדיין כישלון.

Comments closed