כמו שלא התרגשתי מהניצחון בשבוע שעבר, אני לא מתרגש מההפסד לבני סכנין. הסיבה: לא ראיתי שינוי מיוחד משני המשחקים, ויותר מזה, לא ראיתי שינוי מיוחד מהבעיות של מכבי בשנים האחרונות. בשבוע שעבר כתבתי בסיכום המשחק מול הפועל תל אביב את הדברים הבאים:

 

ואני גם תוהה, אם יצא שקבוצה תשחק נגדנו בונקר, איך אנחנו אמורים לפרוץ אותו, כי בשיטה הזו, שבה הקבוצה מתעקשת על מרכז שדה מעובה והגנה באטרף של כל השחקנים מלבד פלט, קהת סיים את המשחק סחוט לחלוטין, וזה הרבה בגלל ההגנה שעשה. אבל כשקבוצה תתגונן ממש נגדנו (הפועל שיחקה פתוח יחסית)? לא ברור. ואגב, זו שאלה שנשאלת כבר 5 שנים.

 

ובכן, ראיתם בעצמכם – אנחנו לא ממש יודעים איך עושים את זה. הבעיה העיקרית של המשחק של מכבי אתמול הייתה חוסר באינטליגנציה. בטוויטר כתב לי מישהו שלא יהיה מהפך כי אין מנהיג – אבל זה זכר למכבי של יניב קטן ויוסי בניון, כשמנהיגות התגלמה בזה שיש איזה שחקן אחד שכל פעם שקצת קשה ישר מוסרים לו את הכדור ומקווים שיהיה בסדר. אז אתמול לא היה כזה, כי איך בקבוצה כזו יכול להיות כזה? שעל הדשא, חוץ מדקל, לא היה אף שחקן שדה עם עונה מלאה בקבוצה? מצד שני, אם כל השחקנים חדשים ועדיין הבעיה הזו מתעוררת, אז כנראה שצריך לשים עליה את הדעת בצורה קצת יותר רצינית. אני חוזה שמכבי תתמודד הרבה השנה עם בונקרים, ואני הייתי מאוד רוצה לדעת מה היא מתכננת לעשות – ההיגיון אומר לשחק מהאגפים ולבעוט הרבה מרחוק, כדי לנצל את יכולת תפיסת המיקום ברחבה גם של פלט וגם של רוקאביצה. הסיבה שאני כן אופטימי בעניין הזה? אני חושב שהמאמן לומד את הקבוצה יחד עם השחקנים וככל שיהיו לו יותר אימונים הוא גם יכיר אותם טוב יותר.

 

מה שמביא אותי להגנה – שליוותה את ז'ורז'יניו בדרך לשער. שני האשמים העיקריים כאן – וליינטה ואבו עביד, סובלים מבעיה שצריך לראות אם אפשר יהיה לפתור אותה – הם לא מספיק טובים. זה לא חייב להפריע – מכבי תל אביב משחקת כבר כמה שנים עם מגנים שמאליים פחות טובים (כך לפי דיווחים שאני מקבל מאוהדים צהובים), ועדיין מסתדרת יחסית טוב – זו שאלה של שוער וכמה ביטחון הוא משרה על הקבוצה. לויטה הוא עדיין סימן שאלה מאוד גדול – אבל אנחנו רק בתחילת העונה.

 

מעקב מולנסטיין: מאוד אהבתי את התשובה שלו בסיום המשחק לשאלה מה היה ההבדל בין שבוע שעבר לשבוע הזה: "שבוע שעבר ניצחנו, והשבוע הפסדנו". ניכר בו שיש לו פתיל קצר וניכר בו שהוא לא ממש שם זין. אני חוזה גם התפרצות זועמת אחת לא עוד הרבה זמן. אבל מה שלא אהבתי הוא שלא ראיתי התייחסות למשחק עצמו – להגבהות הבלתי נגמרות, לשימוש הלא מושכל בקרנות ארוכות, לחוסר התכליתיות של הקישור המעובה – אבל כן אהבתי מאוד את החילוף של גוזלן/אבו עביד, מהסיבה הפשוטה שהוא מראה מאמן שאוהב להתנסות ושלא מגיע עם חילופים מהבית, אחת מהתכונות הכי מעצבנות של רוני לוי.

 

פעם כתבתי על מכבי ועל כדורגל שאני רוצה שיפתיעו אותי – אז זה הפתיע אותי. וגרם לי להתעניינות. להתרגש קצת. כן, אפשר לצחוק עלי (מה שבטח חלק או רבים מהקוראים יעשו), אבל אני רוצה כדורגל כזה שיתאגר אותי לחשוב.

 

בשורה התחתונה – מכבי לא מספיק טובה. זו עונה של בנייה, אבל במובן היותר עמוק של המילה. לא בונים קבוצה, או יותר נכון, לא בונים 'רק' קבוצה, אלא בונים תרבות חדשה של מועדון. וזה דבר שלוקח וייקח הרבה זמן.

 

בגלל זה אני לא מבין למה האוהדים כל כך כועסים על ההפסד אתמול. איזה ציפיות יש מהעונה הזו? האם אתם רואים את הקבוצה הזו מצליחה ישר? הרי אנחנו נמצאים במקום הכי נמוך שיש, אפשר רק לעלות. אז למה לא לתת זמן, לא להתעצבן. הנה, 1,200 אוהדים מילאו, בפעם הראשונה עבור מכבי, את יציע האורחים בסכנין. יש המון רעב. המון. עדיף לבוא בחיוביות, לא בשליליות. וכמה טוב שיש פגרה, גם כי מכבי צריכה אותה אבל בעיקר כי אני נוסע – ולא אוכל לצפות במשחקים בשבוע הקרוב.

 

שתי נקודות נוספות.

 

  1. מוטי חביב – הוא חביב, הר' שלו מידבקת (רררררוקאביצה) ובסך הכל אני לא מכיר אותו, אבל הוא עושה עבודה נוראית כשדר – לא מספיק מסביר מה קורה על המגרש, ההתעסקות שלו במעמולים ובבקלאוות בסכנין הייתה סרת טעם, ובאופן כללי הוא מפספס. וחבל, כי ניכר בו שהוא כן בעניין, כן מגיע מוכן יחסית, כן רוצה להעביר לצופים מידע (אלון חרזי איתו זה שיפור כל כך גדול מג'ימי טורק קשה לי להסביר כמה.
  2. שמעון אלבז – בתגובות בטור הקודם אמרו לי שאני לא בסדר. שאני נכנס בו בצורה לא יפה ושזה לא עסק. אבל זה כן עסק שלי כי אני קהל היעד (כביכול) שלו. כשהוא כותב, זה מכוון אלי כאוהד מכבי. אבל אני כן רואה שהוא לקח לתשומת לבו והחליט לא להשאיר כלום ליד המקרה. כך לדוגמא ביום שישי בתוך ארבע שעות התפרסמו שתי כתבות פרי עטו בynet, כשבראשונה ורמוט היה בסגל ובשנייה כבר לא. עכשיו, אין לי בעיה עם עדכונים של חדשות, זה לגיטימי וזה האינטרנט – אבל אולי לא צריך לפרסם אם זה לא לגמרי בטוח ונכון?


WhatsApp Image 2016-08-28 at 12.17.41

היום (ראשון) אלבז הגדיל לעשות ובכתבה עליה הוא חתום כתב: "גילי ורמוט, שלא נכלל גם אמש בסגל, לא הגיע למשחק. בחיפה לא נוהגים לחייב שחקנים שלא נכללים בסגל להגיע למשחק החוץ, אך נראה כי מעמדו של ורמוט התערער ולא בטוח שימשיך במועדון. למרות זאת, בקבוצה עדיין שואפים להשאיר את הקשר".  טוב, ורמוט או יישאר או ילך, אחד מהם בטוח נכון, לא?  הנה גם סקרינשוט של הידיעה. עכשיו קוראי בלוג יקרים, יכול להיות שאני כבר לא סגור על מה בדיוק קורה שם – אבל אשמח אם מישהו מכם יכול להסביר לי אם מבינים משהו אחר חוץ מ"מכבי חיפה לא רוצה להשאיר את ורמוט אבל כן רוצה להשאיר אותו".

יאללה פגרה.

 

מחזור 1: מכבי חיפה - הפועל ת"א. סיכום
סיכום מחזור 3 - עידו גבעון