הערה אישית: זה הטקסט אולי הכי אישי שכתבתי ופרסמתי. אם אתם מחליטים להגיב, תהיו רגישים. תודה.

***

אין לי מושג איך באמת מרגיש להיות בדיכאון. כאילו, באופן רומנטי ומטופש מאוד, כשהייתי ילד מתבגר, חשבתי שאני מדוכא. חשבתי ב-15 למאי 2010 שאני יודע איך זה דיכאון, חשבתי בדרום אמריקה אחרי שאמא של חברה שלי סיפרה לי שהיא "נסעה ללונדון עם חבר שלה" שאני יודע מה זה דיכאון, כשנפרדתי מהאהבה הגדולה הראשונה שלי חשבתי שאני יודע מה זה דיכאון.

אבל באמת שלא היה לי מושג. אם לדייק את זה, אז אין לי עדיין מושג. אני חושב ששני הדברים שהאירו לי יותר מכל דבר אחר זרקור על המחלה הזו היו ההתאבדות של שוער האנובר רוברט אנקה, והעונה השנייה של You're the worst. ספורט ותרבות פופולרית, עבורי, פעלו כסוכני ידע שנתנו לי הצצה למשהו שעד אז הדעה שלי לגביו הייתה די שיפוטית. לא הבנתי טיפולים, לא ראיתי מעולם פסיכולוג (חוץ מקב"ן), לא באמת היה לי רע, וגם כשהיה לי רע, תמיד האמנתי או ידעתי שיהיה איך שהוא בסדר. שהכישלון לא יהיה מוחלט. שאצטרך אותי להגיע עם זנב בין הרגליים לאן שהוא, אבל זו תהיה מכה קטנה, בעיקר לאגו, ושהיא תעבור. כי הכל עובר.

אבל הדיכאון היכה קרוב אלי מאוד, ובמשך חודשיים כבר ובשלוש מדינות שונות, אני חי צמוד אליו, אולי הכי צמוד שאפשר.

איך זה מרגיש, הדיכאון? אני יודע רק ממה שאני שומע. אבל לאנשים שנמצאים קרוב, זה מרגיש מוזר מאוד. כי במשך שנים אתה מבלה עם בן אדם מלא מלא שעות, ואתה חושב שאתה מכיר אותו או אותה, ויודע כבר הכל, זאת אומרת, יש כבר הבנה כזו, ציפייה כזו, לא בקטע של אי אפשר להפתיעסוף הקשרסוף הרומנטיקה סוג של הכרה, אלא חיבוק חם ונעים שהזוגיות אוחזת בך איתו ומנעימה את החיים שלך, שאותם בחרת לבלות עם אדם אחד ומיוחד.

והדיכאון מגיע והכל פתאום אחרת. התגובות אחרות, ההתנהגות אחרת, המבט אחר. אתה מתחיל לחשוב שהבן אדם אחר, ואתה לא בטוח במה לעשות. "אני יודעת שאני אוהבת אותך, אבל אני לא מרגישה את זה", היא אמרה לי בוקר אחד, וזה שבר אותי לגמרי. ואין שום דבר שאתה יכול לעשות בשביל הבן אדם הזה שאתה כל כך קרוב אליו וכל כך אוהב וכל כך רוצה שרק יהיה לו טוב. "אני צריכה עזרה", היא בוכה על מיטה זרה באמצע הלילה כשרק אתה והיא שם, וזיקוקים מרעידים את האוויר, ואתה מחבק אותה ומבטיח את כל העזרה שצריך, ואתה לא יודע מה בדיוק זה אומר. אתה לא יודע איך עוזרים, ואתה מבין, שאין שום דבר שאתה יכול לעשות, וזו דרך שהיא צריכה ללכת בה בעצמה.

ואתה צמוד אליה כמעט חודשיים. אתה לא עושה הרבה לבדך. אתה עובד ואיתה, איתה ועובד. הולך איתה החוצה, כי היא מפחדת, נזכר בווטסאפ הבוכה ממנה כשעלתה על אוטובוס ולא הצליחה לעבור שלוש תחנות מרוב המחשבות שמציקות. המחשבות שלא מפסיקות, שלא עוזבות, שצריך לדבר איתן כל הזמן, להשתיק אותן, להגיד להן שזה לא וזה לא וזה לא וזה לא. היא מסבירה לך שהיא כמו ביצה בלי קליפה, רכה לחלוטין, כל דבר מגיע אליה, כל דבר משפיע. ואתה לא יכול לעשות כלום חוץ מלהבטיח לה שהכל יהיה בסדר.

ובוקר אחד אתם מדברים במיטה, והיא אומרת לך משהו ואתה נשבר. אתה קם והולך למקלחת ובוכה. אתה בוכה כי אתה מבין שאין לך מושג מה אתה עושה, ושאתה לגמרי מחוץ לאלמנט שלך, ואתה מרגיש כמו ילד שנכנס למשהו שכל כך הרבה יותר חזק ממנו, ואתה לא יודע אם מה שאתה עושה נכון או לא נכון, טוב או לא טוב, מועיל או מזיק, ואתה מאבד את הביטחון שלך איתה, והודעה מחבר שלך ששואל איך אתה, איך אתם, מושכת אותך מהמים העמוקים שאתה מרגיש שהנפש שלך טובעת בהם ומושה אותך החוצה. ואתה נזכר שוב למה חברים זה כל כך כל כך חשוב, ואתה רוצה לתת לו חיבוק דרך הווטסאפ אבל אי אפשר, אבל אתה כל כך אסיר תודה ויוצא מחוזק ויודע שיהיה בסדר. וזה רגע טוב. אולי הראשון מזה תקופה.

והיא מתחילה טיפול, פעמיים בשבוע, ואתה מחזיק אצבעות שהכל בסדר, אבל בפנים הבטן שלך מתהפכת ואתה יודע שלא משנה מה אסור לך להראות לה איך אתה מרגיש, ואסור לך גם להרגיש חלק מהדברים שאתה מרגיש, כי היא חולה והיא תיקח ללב ואתה אוהב אותה ואתה מוכן לוותר על מלא בשבילה, ואבל ואבל ואבל וויכוחים ובכי על הספה ובכי במיטה ובכי במטבח ובכי. ושבועיים של בכי וקור.

ואתה פוחד נורא. אתה ישן לא טוב. נוסעים ביחד לארץ, שהחום והאנשים יעשו לה קצת יותר טוב. ואתה חוזר להורים שלך הביתה, אלה מההתחלה, שגורמים לזה שאתה מסתובב בעולם עם התחושה הזו שהכל יהיה בסדר. והם פשוט מקבלים אותך, נותנים לך ולה חדר, ושואלים אותך איך אתה. הם אומרים לך שאולי גם אתה תראה פסיכולוג, שאתה לוקח על עצמך יותר מדי. ואתה אומר שאחר כך, כשתחזור. שיש דברים חשובים יותר כרגע. והיא מתחילה דיקור, ורואה את הפסיכולוגית משם בסקייפ, ומתחילים להשתפר, ועוברים כמה ימים ואפילו ראית ניצחון על מכבי תל אביב בגביע, היא פירגנה, כי גם מהמעמקים של הסחלה שמקנן בה היא רוצה שיהיה לך טוב ויודעת שאין שום דבר שגורם לך אושר כמו משחקים של מכבישיש דברים שיותר אבל לא באותה צורה, וזה מדהים אותה כל פעם מחדש, והיא פתאום יותר הבן אדם שהייתה קודם, ומתחזקת קצת, ויש ימים יותר טובים ויש פחות, אבל היא מסתדרת קצת, אתה רואה איך האור חוזר לה קצת לעיניים, איך היא נרגעת, היא רואה רופאה שממליצה לה על תרופה, שתעזור, ולא מפסיקה עם שאר הדברים, אבל עדיין לא מסוגלת לשמוע חדשות קשות, ומפחיד לה להיות ליד ילדים ומפחיד לה להיות ליד סכינים ומפחיד לה להיות ברעש ובמקומות הומים ואין מצב שהיא תיקח רכבת בלעדיך, ויום שישי, ואתם יושבים בבית, רואים טלוויזיה, ואתה מקבל ווטסאפ ב-12 בלילה, והלב שלך נופל לתחתונים, והיא מצחצחת שיניים והיא מסירה איפור והיא נכנסת למיטה ואז אתה צריך לספר לה, בתוך כל החרא הבלתי יאומן הזה, שאח שלה מת.

והיא בוכה והבכי שלה קורע לך את הלב וקורע לך את הנשמה ואתה מחבק אותה ומחבק אותה ומחבק אותה ומחבק אותה והיא מסתכלת עליך וכל מה שהיא רוצה זה שתגיד לה שזה לא נכון ושזה לא קרה ושזה סתם ואיך זה יכול להיות ואיך זה יכול להיות ואיך זה יכול להיות ואתה עומד שם ואתה צריך להמשיך להסביר לה שהכל אמיתי ואתה מרגיש כאילו שיש לך סכין ביד שכל פעם שאתה אומר לה את זה ומרגיע אותה אתה חותך לה עוד חתיכה מהלב ואתה לא מאמין כמה זה חרא, כמה זה פאקינג חרא שהדבר הזה קורה. אז אתה ממשיך לחבק אותה, בעיקר כי כבר אין לך מה להגיד. ומה כבר יש להגיד? בתוך כל המחשבות המחורבנות האלה, השאלות הנוראיות שהיא שואלת את עצמה, ועכשיו זה.

והוא בפלורידה, וצריך לחכות כמעט שבוע עד שמביאים את הגופה, ואין עדיין הלוויה אז אין עדיין שבעה, ואם אין שבעה אבל מישהו מת, מה עושים? מתנהגים כרגיל? והיא מסתובבת קצת כמו זומבי, בוכה הרבה יותר מדי, אבל גם עסוקה בלעזור לארגן את כל הדבר הזה, ואתה מסתכל עליה, ודווקא אז היא פתאום נראית כמו ההיא מפעם, כמו לפני, ועובר שבוע והלוויה ושבעה ואתה מסתובב וכולם מסביבך שואלים כל הזמן איך היא מרגישה, ואתה יודע שהאמת היא שאין לה מושג איך היא מרגישה. איך שהיא תיארה את זה, זה קצת כמו קזינואתה קם בבוקר ואין לך מושג איך תרגיש.

ואתה תיכף חודש בארץ, והבית שלך בארץ אחרת נראה כמו תקופת חיים אחרת כל כך, ואתה כועס. אתה כועס שאתה נפרד ככה מהמקום הזה שהיה כל כך חשוב עבורך במשך יותר משלוש וחצי שנים. אתה כועס על המצב, ואתה כועס על חוסר הוודאות ועל העייפות ועל זה שזה לא פייר, למרות שאתה יודע ומאמין שאין שום דבר פיירי בחיים, יש רק את מה שיש וזהו.

ואתה יודע למה עד עכשיו לא הלכת לפסיכולוג, כי רוב הזמן כשמשהו הטריד אותך, פשוט הוצאת את זה וכתבת. ואתה חושב אם יש שורה תחתונה לסיפור הזה, מוסר השכל, מסר לאומה, משהו חכם להגיד, ואתה יודע שבתכלס, לא ממש. רק רצית להוציא החוצה, רק רצית לפרוק, ואתה גם לא תפרסם את זה אם היא לא תתן לך אישור, ואתה לא בטוח שאתה תתן לה לקרוא את זה, אבל אם מישהו אחר יקרא את זה, זה כנראה רק אחרי שהיא נתנה אישור.

***

נתנה אישור. אמרה לי, אם בן אדם אחד, רק אחד, יקרא את זה ויבין איך מישהו קרוב לו מרגיש, או שיהיה מסוגל להיפתח ולדבר על זה, אז שווה לך לפרסם. אז אני מפרסם. תהיו קשובים אנשים, ותדברו. אין לי שום דרך לתאר במילים כמה זה חשוב.

פוסט לוזון: מה הלאה? וגם, פודקאסט!