אלון זנדר: זכרונות ממאריניו

מה עושה הסמל המפואר של מדריד בחור התחת של מערב גרמניה? בעיר עם חרדת סופרסטארים ולשכת אבטלה משגשגת. האם הוא יודע מה עשו כאן למאריניו? ביום המאושר בחייו כאוהד שאלקה, זנדר קצת סקפטי.

בוכום בחוץ? צילום: JuanJaén, common creative license

יש רגעים כאלושמשנים הסטוריהואתה יודע את זההיום שבו זכתה מכבי תל אביב בגביע אירופה לראשונההיום שבו זכתה בית"ר ירושלים באליפות הראשונה שלההיום שבו ראית את מייקל ג'ורדן מנצח משחקהיום שבו ראול חתם בשאלקהיום חמישיבוקר טובקפהעיניים נפקחות. Transfermarkt.de מודיע שההסכם נחתםחוזה לשנתייםשישה מיליון אירו לשנהלא האמנתיאני חייב להודות – זה כל כך בלתי מציאותיאבסורדי ומופרךשלא יכולתי לדמיין לעצמי שזה לא ספיןאו שמועהאו סתם דרך שלא מגיעה לסופהכי אין שנייםשכל כך לא מתאימים זה לזו כמו ראול ושאלקה.

קשה לומר עלי שאני אוהד של ראולאם כבר ספרדאז ברצלונהוגם אצל הבלאנקוס יש חביבים עלי ממנואמינים עלי כל הסיפורים שגונבו לאזני על ההשפעה שלו בחדר ההלבשההקשרים עם ואלדאנו ומיאטוביץ', ההכתרה המוקדמת ככוכב הסטורי וסמל של הקבוצהוגם הראוליסטה חשודים בעינילכן ההחלטה הזו שלו היא כה דרמטית.הוא עוזב את מדריד הבינלאומיתהתרבותית והחמה עבור גלזנקירשןעיר כורים של רבע מיליון תושבים בצפון מערב גרמניה המשמימהבלב חבל הרוהראיזור תעשייתי ענק – ויש לומרמכוער – בן שבעה מיליון תושביםעיר שיש לה תיאטרון קטןגן חיות מכובדבית כנסת מפואר חדשוזהואהולשכת אבטלה ל25 האחוזים מתושבי העיר שאין להם עבודהכןראול מגיע לחור של התחת של גרמניה המערביתאפילו אאילטוןהברק הברזילאי השמנמן שעזב את ברמן המדכאת לפני חמש שנים לחבל הרוהר הפליט בייאושו עד כמה המקום מצחין.

וכאן ראול אמור לעבוד קשה תחת המאמן שפעם כינו אותו "סדאםוהיום הפסיקו רק בגלל הכבודלהיות בורג במכונה שעושה מה שאומרים לולהקריב הכל עבור הקבוצהכמו שדורשים האוהדים בשאלקההרבה לפני נצחונות ותאריםהאוהדים בשאלקה יקבלו את פניו בהתלהבותאין ספקאבל בעיר של כורים לשעברעם אידיאולוגיה של סולידריות והתנגדות לכל מרותבהרגשה מבוצרת של אנחנו הקטניםהענייםהבלתי חשוביםמול "הםהחזקים,העשירים והמשפיעיםראול יכול ללמוד לשנוא את בורוסיה דורטמונד בדםולתעב את הנובורישים של באיירןכשהוא מרוויח שישה מיליון אירו בשנהכפול מקווין קוראניהשיאן הקודם?

ואם אתם עדיין לא מאמיניםשזה לא זיווג משמייםאז הנה סיפורבשאלקה ניסו תמיד להביא כוכבים שיצילו את הקבוצה מאחד ממצבי הביש או הסקנדלים הרבים אליהם נקלעהרוז'ה מילה נתן כבר את מילתו ב1991 להגיע לעיר,אבל אז "נעלם בערבותכפי שהסביר גינתר "מלך השמשאיישברגהנשיא האגדימילהשפחד מטיסותהעדיף להישאר בקבוצת חובבים על ריאוניון שטופת השמשבזמן האחרון היו אלה רונלדיניודייגוסניידר ודומיהם שהיו מועמדים להצטרף לשאלקהלפחות על פי השמועותאבל השיא היה ב1974. שוב אחרי מונדיאלשוב גרמנים באופוריה.

מול שבעים אלף צופים משולהבים ומאושרים ב'פארקשטאדיוןהחדש הוצג המגן הבלונדיני של ברזילאחד ממצטייני המונדיאלמאריניוהעיתונות הצהובה היתה מלאה בעלילותיו ותשבחותיו ובתמונות שלו במעיל פרווהבאמצע הקיץ הגרמניאיזה מכה הביאו בשאלקהאבל החוזה לא היה סגורעוד שלב אחד היה נחוץאישור הקהלכןבשאלקה רצו את אישור האוהדים לעסקת הענק היקרהאחרי אימון ומשחק קצרעזבו הצופים והטילו פתקים לארגזים ששימשו כקלפיות בחוץההתלהבות היתה מדבקתוהתוצאה ברורהאבל מדובר פה בשאלקהעובדי הניקיון לא הוכנסו בסוד הענייןורוקנו את תכולת הארגזיםאותם חשבו למיכלי אשפהאל איסוף הזבל העירוניכשהגיעו הארגזים למשרדי המועדון ונפתחוהיו בהם רק כשמונים פתקים של מאחרים לזרוקגינתר זיברט הנשיאוצ'רלי נוימן,האיש לכל תפקיד במועדוןהסתכלו אחד על השני וספרו את הפתקיםלפחות למראית עיןבלי להודיע על מספרים,ובלי מסיבת עיתונאים כראויהם בישרו לקהל הנדהםשברוב זעום נדחה מאריניו על ידי הצופיםאיש לא ראה מאז את הפתקיםוהשמועה העיקשת טוענתשהחוזה ממילא לא יכול היה להתקייםהוא היה הרבה יותר יקר ממה שיכלה שאלקה להרשות לעצמהאבל לחלום מותר?

לפחות שאלקה שוב בכותרותמה שעשוי לרצות מספר אוהדים ודמויות מפתח בניהול המועדוןלפחות זה לא בגלל שערוריות חדשותהשמצות פומביות מתוך המועדון או מסמכים המצביעים על מצב כספי מסוכן ורופףכמו בשנה החולפתלפחות בשנה הקרובה תהיה שאלקה ידועה כמועדון שרכש את ראולואני לא בטוח שזה מוצא חן בעיני.אבל את בקבוק היין המתאים כבר הוצאתילחלום מותר.

גביע הטמטום
טפירו

21 Comments

עוז 1 באוגוסט 2010

מקסים!
והמהלך לעבור לפלטפורמה אחת הוא מעולה, בלאו הכי לכל הכותבים כאן יש קהל כמעט זהה שעד היום נאלץ לקפץ בין דומיינים.

מעכשיו, הבוקר מתחיל כאן!

אלון זנדר 1 באוגוסט 2010

תודה, ובוקר טוב!

urich 1 באוגוסט 2010

בדיקת תגובה

רונן דורפן 1 באוגוסט 2010

אלון – לא אשכח את השעות לפני גמר האלופות של 2004 בגלזנקירשן. מעט אוהדי מונאקו שהגיעו למקום הביטו בחלחלה ברחוב הראשי של העיר שאין בו כלום חוץ מסיילים של נעליים ב-12 יורו וקצת קבאבים. הם חיפשו לשווא את הקזינו והרחובות עם הבתי קפה האופנתיים יותר.

איפה ראול יגור? בקלן?

לוינטל 1 באוגוסט 2010

הרעיון יפה – להביא את הווינריות של ראול ללוזריות האינסופית של שאלקה. ראול לצערי הוא שחקן די גמור. הוא לא ישדרג את שאלקה ולא יגאלה אותה אחרי 52 שנות יובש.
אני חושב שאחרי שנה אחת הוא יתקפל ויעזוב. לקחת את הילדים לגרמניה בשלב כזה זו החלטה לא קלה ויהיו קשיי הסתגלות אישית ומקצועית. הוא יוותר

אלון זנדר 1 באוגוסט 2010

לוינטל . דווקא מבחינת הילדים והאשה, יש סיכוי שיהיה להם נחמד. כסף כן קונה מנעמים בגרמניה. שלא לדבר על זה, שבהלך הרוח הנוכחי, יש להם מקום מובטח בנבחרת הגרמנית…

אלון זנדר 1 באוגוסט 2010

רונן, אם ראול לא יגור מרחק חצי שעה בדיסלדורף היוקרתית והסנובית, או באחחד הפרברים שלה, אני אצטרך בהחלט לשנות את דעתי עליו. אפילו קולאוטי ואלברמן גרו שם.
עמית, מי פה לוזר? אז עברו 52 שנים, אז מה? שאלקה, אל תשכח, זכתה מאז באליפות הלבבות. ובגביע אופ"א. ממילא נותרו עוד שנתיים בתכנית החומש של מגאת. זה רק קצת צבע לצ'מפיונס, זה.

הופ 1 באוגוסט 2010

פוסט יפה, וסיפור מריניו מרתק. השאלה היחידה העולה – איך אתה התגלגלת לחור התחת של גרמניה המערבית?

אלון זנדר 1 באוגוסט 2010

תודה. וכמו שרונן הסביר, למרות קשר מסויים לקהילה היהודית בעיר, אני שומר על מרחק סביר מהעיר בימים בהם אין משחקים. איך הגעתי? אני מקווה, שתישאר בסביבה, ומפוסט לפוסט אולי תדע יותר…

רונן דורפן 1 באוגוסט 2010

הופ – אלון זנדר הוא כמובן אינטלקטואל שמאלני טיפוסי. אוהד את שאלקה אבל לא ממש חי בגלזנקירשן עצמה. חפש אותו יותר בקלן המאד נעימה…

אביאל 1 באוגוסט 2010

פוסט מעולה ובהחלט מזל טוב על האתר החדש, אני נהנה לקרוא את הטור שלך בגלובס ועכשיו גם כאן זה יהיה מצוין.

לוינטל – אני לא כזה בטוח לגבי ראול, בכל זאת, תוציא את העונה האחרונה בה הוא בעיקר ישב על הספסל בגלל הכוכבים החדשים, בשתי העונות הקודמות לה הוא היה טוב, כולל בעונת האליפות, הוא כבש בשתיהן 47 שערים והיה לא רע בכלל, אני דווקא חושב (וגם קצת מקווה) שהוא יצליח בשאלקה ושיביא אותם שוב למקום השני (הראשון שמור לבאיירן).

רונן דורפן 1 באוגוסט 2010

אלון – זהו כמובן סופו הטבעי של הסיפור. ראול מוביל את שאלקה לאליפויות ובגיל 41 מחליט להצטרף לנבחרת הגרמנית למונדיאל ספרד-פורטוגל 2018. אחרי שגרמניה נוצחה על ידי ספרד בחצי גמר יורו 12 (0-1) , רבע גמר מונדיאל 14 (0-1) וגמר יורו 16 (0-1).
בחצי הגמר בנואו-קאמפ הקהל תומך בברור בגרמנים למרות שכל 11 שחקני ההרכב הם מברצלונה (קסיאס עבר ב-2012 לאחר סכסוך עם מוריניו). בדקה ה-86 הוא עולה כמחליף ובתוך שלוש דקות נוגח פנימה מהגבהה של תומאס מולר לקבוע 1-1. בעוד הספרדים המומים מהשער הראשון שספגו בטורניר בינלאומי מאז השער של צ'ילה ב-2010 ראול שוב מקבל את הכדור 25 מטרים מהשער וכובש שער ניצחון.

עזי 1 באוגוסט 2010

בזמנים אחרים, לפני בוסמן, דבר כזה אפילו היה אפשרי.

שרון רזניק 1 באוגוסט 2010

נהדר!
גורם לי כמעט להעדיף אותם ע"פ ברמן חביבתי…

LEONIDAS 1 באוגוסט 2010

ברכות על הפורמט החדש.
תוסיפו את שלום טוקשה והאיחוד יהיה מושלם.
באשר לחור של התחת בגרמניה,נדמה לי שכדאי לשמור על פרופורציות.שם תוך נסיעה של שעה אתה יכול לבלות במיטב המנעמים שהעולם המערבי יכול להציע ואילו כאן כל מה שיש לנו להציע לך לאחר נסיעה של שעה זה טחורים…

רובי פאולר האמיתית 2 באוגוסט 2010

זנדר, דורפן, זה מעט מצחיק אותי שאתם מתייחסים אל קלן כמו מנהטן בהשוואה לגלזנקירשן. אני זוכרת עצמי באביב האחרון הולכת אבודה ברחובות קלן , מנסה למצוא מקום אחד אוטנטי לשתות מעט בירה ולצפות במשחק ליגת האלופות, אבל כל מה שראיתי זה טבריה. ועוד טבריה. עם מלצרים גרמנים שמפלרטטים איתי באיטלקית נוראית. טבריה. רק בלי האגם של טבריה. שעמום שבא למות. ובקשר לראול, נדמה לי שמספידים אותו מוקדם מידי, לטעמי אצלינו בליברפול עשו טעות הסטורית שלא הביאו אותו לצד טורס. ביחד עם ג'רארד וקול זה היה יכול להיות שווה לנו אליפות (נשבעת, בלי צחוק) מה…אתם באמת חושבים שאין באיש הזה עוד שנתיים של חמישה עשר עד עשרים גולים לעונה?

אלון זנדר 2 באוגוסט 2010

רובי היקרה, אם הסתובבת בקלן והיה לך משעמם, כנראה שלא הסתובבת בחברה הנכונה.
לטובת מי שהסתובבת איתו, אני יכול לשער שהבעיה היתה נעוצה בערב גמר הצ'מפיונס, שגדש את הרחובות ומילא כל חלקה טובה בשלטי "שמור" וסולד אאוט שבועות מראש. אבל בסך הכל, גם האיזורים הטבריאניים בקלן, כשמשווים אותם לגלזנקירשן, הם מנהטן. מלצרים שמפלרטטים? היית מתה.
ראול עצמו מראה, שיש בו עוד קצת מיץ כדי לסחוט. ללא ספק – הבעיות היחידות הן פיננסיות וחברתיות בקבוצה, לא מבחינת האיכות. אם לליברפול הוא היה עוזר יותר מ, נניח, קויט, אני לא יודע. לשאלקה בטח. עד המשבר הראשון.

אלון זנדר 2 באוגוסט 2010

וכמובן, כדי לנצל את ההזדמנות – אני מזמין אותך לסיבוב, אם לא בקלן אז בגלזנקירשן. בכל זאת, שנים של חיפושים עשו את שלהן. וגם תהיה הזדמנות לפגוש את ראול – אם לא בפאב של האולטראס או במוזיאון של שאלקה, אז בטח במסעדת הטאפאס הסבירה היחידה בעיר.

Comments closed