רגע מר (למגינים)

יום חג היום. יום השנה לאירוע מיוחד במינו. אירוע סביב שחקן מיוחד במינו. רמז: הוא המלך. והוא ברזילאי ולא ארגנטיני. בתמונה רואים את המלך השמח על ביקור נציגי דה-באזר ואורחים.

אני מקווה שאת יום הזה אתם חוגגים כמו שצריך. אחרי הכל, זהו יום השנה ה41 לאחד האירועים המרגשים בהסטוריה של הכדורגל. לא בלוח השנה שלכם? תבדקו שוב. ה19 בנובמבר 1969, היום בו פלה הבקיע את המילניום, את הגול האלף שלו.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

הרבה אגדות אופפות את היום הזה. ויש להן על מה להסתמך. אירועי הגול האלף היו מתוזמרים היטב ומוכנים מראש. הציפיה לגול שיגיע הייתה עצומה. ובכל זאת, לא קרה פה דבר יוצא דופן. הסיבה בשלה פלה נכנס כמחליף לשער אחרי השער ה999 שלו במשחק מול בוטאפוגו, היתה, כמו שדורפן ציין בבלוג שלו, שהוא היה שוער מחליף לעת מצוא. לא דבר עד כדי כך נדיר באותה תקופה, מה עוד שפלה ממילא נחשב לשחקן כדורגל מושלם שיכול למלא כל תפקיד על המגרש. היתה לו שליטה מלאה במסירה, בעיטה ונגיחה – אז מה זה קצת לשחק בידיים בשבילו?

השאלה, למה השוער נפצע, היא שאלה שלא תיפתר. אולי באמת כדי להביא את הגול האלף לסאו פאולו. מה שמחזק את ההשערה היא ההכנה התקשורתית לקראת המשחק הזה, שבו היה צפוי ליפול השער הזה. הנה עוד סרטון, לדוברי ספרדית.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

פלה נשאל, אם הוא שוב ישחק בשער, ותשובתו היא שהוא מעדיף להבקיע, להיות השוער זו עבודה קשה, הוא טוען. מגן של באהיה היריבה, נשאל איך הוא חש לקראת ספיגת הגול האלף. "כן", הוא מודה, "זה יהיה רגע מר". לא ברור למה, הרי לספוג את השער האלף זה אולי קצת פחות נורא מלספוג סתם עוד שער מרגלי המלך. אבל זה היה הדיסקורס שנקבע. כמובן שביציעים ראו זאת אחרת, אנשים שילמו כדי לראות את השער המובטח. אבל הקורה, המשקוף ומגיני באהיה החזיקו מעמד – מראה נדיר בליגה הברזילאית, ולא ספגו מרגלי פלה.

המשחק הבא היה בריו. גם לא רע, בלב המטרופולין העליז, באצטדיון הגדול בעולם, בשידור חי. ודווקא מול ואשקו דה גמה יקירי. שוב העולם תמחלק לשניים . הקהל באצטדיון, הצופים בבית, התקשורת וסאנטוס רוצים לראות שער. רק ואשקו לא.שוב זה נראה כאילו המזל נגד פלה וסאנטוס. אבל השופט החליט מראש שזה יהיה יום גדול. ראיתם בסרט איך הוא שומר את החולצה והמטבע מאותו יום. מנואל אמארו שורק בדקה ה77 לעבירה ברחבה – היום אולי שורקים על עבירה כזו, אז ודאי שלא. אבל מגע היה, ופלה נשלח כמובן לבעוט. את המתח אפשר היה לחתוך בסכין, מן הסתם. אבל פלה, המנוסה, היעיל, הגדול מכולם, פשוט נעץ את הכדור בפינה. למרות שהוא טוען בסרטון, כמובן "שבפעם הראשונה במגרש כדורגל רעדו לי הרגליים". פלה בהחלט יודע למכור את הסיפור שלו. אנדראדה כמעט ועצר את הכדור, אבל ההסטוריה שילבה הילוך, ונתנה גז.

זה לא רק ההמונים שפרצו למגרש, והתקשורת שהשתלטה על הנעשה. זה החגיגות בכל המדינה, שלטי ההוקרה, צלצול פעמוני הכנסיות,השמחה הספונטנית. הנשיא מדיצ'י החליט על יום חופש כללי – בברזיל של אז אולי דבר פחות קריטי ממה שזה נשמע, הפרלמנט החליט להעניק לפלה את התואר "אוצר קדוש לאומי", והשער –פנדל, כזכור- הונצח בבול דואר. פלה המשיך להבקיע –אני משתמש פה בנתוני פיפ"א- להבקיע 1281 שערים ב1363 משחקים, שני המספרים, אם חושבים על זה, פשוט מדהימים. תשע פעמים ברציפות ו11 בסך הכל, הוא מלך השערים של אחת הליגות הטובות בעולם בזמנו. ב92 משחקים בינלאומיים עבור הנבחרת הוא הבקיע 77 שערים. אבל היפה מכל – ההכרה בגדולתו. אדוארדו גאליאנו כתב עליו "כשפלה בועט עונשין, השחקנים בחומה יותר מכל מתים להסתובב כדי לא להחמיץ את השער".

הנה עוד רגע גדול של פלה – אמנות אבסטרקטית ומופשטת במיטבה. הטכניקה של ההטעיה מפותחת עד כדי שלמות, כך שפלה אפילו לא צריך לגעת בכדור כדי לבעוט אותו מצידו השני של השוער.

המהלך הטוב בהסטוריה של פלה – על פי פיפ"א

עוד כמה שטוענים לאלף:

 

רומאריו. בסרטון הבא תראו את ההמולה:

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

להבדיל מפלה, רומאריו מתחכם. אמנם זה יפה להיכנס לכותרות כאלה בגיל 41. אבל כל הסיפור סביב השער נראה מלאכותי, כמעט חיקוי של פלה. ואני מת על רומאריו, חלוץ ענק עם שערים מדהימים. אבל פלה הוא לא. וגם האלף לא אלף. פיפ"א אמנם בירכה את רומאריו על ההישג, אבל לא מחשיבה 98 שערים שהבקיע בנוער ובמשחקי הוקרה. על פי RSSSF רומאריו השקיע 968 שערים, וגם שם טוענים שלא ברור כמה היו משחקי אימון, ובכמה משחקי ידידות השתתף.

 

ארתור פרידנרייך

 

אחד שגם זכאי לדיון על מקומו בין הגדולים, נכד למהגרים גרמנים ושחור שגרם למשבר בנבחרת בגלל צבעו. הוא שיחק במשך 26 שנים עד פרישתו ב1936, בגיל 44, עבור כל מיני מועדונים בברזיל, והבקיע על פי פיפ"א 1329 שערים ב1239 משחקים. מאחר ואין רישומים וסטטיסטיקות מאז, לא ברור לחלוטין על מה מסתמכים שם. למרות שהמספר, יחסית לשליטתו המוחלטת ככוכב הגדול בדרום אמריקה לא בלתי אפשריים. בנבחרת הוא שיחק רק 22 פעמים, עד 1922.

 

גרד מילר

עוד אחד מהגדולים. דבר אחד הוא ידע לעשות – להבקיע, אותו "מילר גוץ ושמנמן" כמו שקרא לו צ'יק צ'ייקובסקי, מאמנו הראשון בבאיירן. אם מסכמים את כל משחקיו בבוגרים, מילר הבקיע עבורTSV נרדלינגן, באיירן מינכן, פורט לאודרדייל ונבחרות גרמניה השונות, 1461 שערים ב1216 משחקים. הוא מחזיק בכל שיא אפשרי בגרמניה, הבקיע בבונדסליגה 365 שערים, 68 שערים בנבחרת, ו66 שערים בגביעי אירופה. אבל רק 735 שערים היו לו במשחקים רשמיים. ו726 במשחקי ידידות והוקרה, שרק חלק מהם נחשבים עבור פיפ"א. בנוער של נרדלינגן, אגב, הבקיע מילר מעל 500 שערים, מהם יותר מ400 במשחקים רשמיים. וזה נתון שאי אפשר אפילו להתמודד איתו.

 

יוזף ביקאן

הבי הרבה שערים במשחקים רשמיים יש לביקאן, שנולד בוינה וייצג את אוסטריה, צכ'וסלובקיה ואת נבחרת מוראביה. לפחות 805. יחד עם השערים שלו עבור ראפיד ואדמירה, ועבור סלאביה פראג, פיפ"א מכירה לו ב1468 שערים ב918 משחקים, יחס שערים למשחק חסר תקדים. בסלביה פראג, עבורה שיחק מ1937 ועד 1956, -כן, כן, הקריירה שלו כוללת את תקופת מלחמת העולם- הבקיע 961 שערים. עבור אוסטריה הבקיע ב19 משחקים 14 שערים, עבור צ'כוסלובקיה 12 ב14, ועבור מוראביה שלושער במשחק בודד.

 

פראנץ בינדר

גם הוא התחיל ברפיד וינה, אבל גם נשאר שם. יש לו בין 1930 ו1949 1045 שערים ב754 משחקים, וחוץ מזה יש לחלוץ שנקרא "בימבו" גם 110 שערים ב44 משחקים עבור במילואים של ראפיד. שיחק 19 משחקים עבור אוסטריה והבקיע 16 שערים, הועבר לנבחרת גרמניה הנאצית אחרי האנשלוס והבקיע לנבחרת הנרפית הזו עשרה שערים ב9 משחקים.

 

עכשיו, ברור שלפושקאש יש גם יותר מאלף שערים, אחרי הכל, יש לו לפחות 746 במשחקים רשמיים. אבל הנתונים האלה עדיין לא סוכמו על ידי מישהו רציני.

סחתין עליך, קוקיה
קאמבק עצוב, בינתיים

7 Comments

דורפן 19 בנובמבר 2010

א. לא שומרים עליו.
ב. לא היה פנדל.
ג. לדון ברדמן הייתה אצילות. במשחק האחרון הוא נפסל על אפס כדי שממוצע הקריירה שלו יישאר 99.9 ולא 100 בקריקט בינלאומי

עזי 19 בנובמבר 2010

אלון – התאריך מצויין אצלנו הן בצורה פרטית והן בצורה גלובלית. למשל ביום השנה השמיני לגול ה-1000 חגגנו בבית הוריי את בר המצווה שלי ובמקביל סאדאת הגיע לביקור היסטורי בארץ.
יש סיפור יפה על הכעס והתדהמה של אנשי נאס"א, אחרי האימפקט העצום של הנחיתה על הירח הם לא הבינו איך הנחיתה השניה על הירח – אפולו 12, 19 בנובמבר 1969 – בעולם שמחוץ לארה"ב התעסקו כלי התקשורת יותר עם איזה גול של איזה שחור מאיזו מדינה מתפתחת בענף ספורט איזוטרי ולא עם אפולו 12.

דורון 20 בנובמבר 2010

אלון,

איך גרד מילר יכול היה לשחק 400 משחקי נוער רשמיים? גם אם תדחוף 60 משחקים רשמיים לעונה, שזו כמות נכבדת, וגם אם הוא עלה לנוער בכתה ט', זה עדיין לא מסתדר…

עזי 20 בנובמבר 2010

דורון -לא כתוב 400 משחקי נוער אלא 400 מהשערים היו במשחקי נוער רשמיים, כידוע חלוץ בנוער – בטח דר בומבר – כובש כמה וכמה שערים במשחק, כך שזה מסתדר יופי.

יפתח 21 בנובמבר 2010

השערים שסופרים לפלה (1281), הם שערים במשחקים רשמיים בלבד? תמיד חשבתי שמדובר גם על משחקי ידידות.

titan casino bonus code 25 בינואר 2011

88556699 weisser topee frady frothingham behind birdbrain alfiero bits sadoc

web design in regina 29 בינואר 2011

Fantastic read . A big thank you for the info!

Comments closed