1.1.11

בראיה לאחור, 2010 היתה שנה מרתקת בספורט העולמי – מה שלא אומר, שהיא היתה איכותית במיוחד.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 בראיה לאחור, 2010 היתה שנה מרתקת בספורט העולמי – מה שלא אומר, שהיא היתה איכותית במיוחד. שנה, בה התקיים מונדיאל ראשון באפריקה, אבל גם אליפות אפריקה שהתחילה בפיגוע טרור נגד האטוטובוס של נבחרת טוגו. משחקים אולימפיים עם סיפורים דרמטיים אבל גם עם הרוג שלא הזיז לאף אחד.  נודאר קומאריטאשווילי, מישהו זוכר את השם?

שנה של שחיתות פושה שהתעצמה, כך זה נראה, או לפחות הפכה חשופה יותר לאור. שערוריית ההימורים והשוחד בכדורגל האירופי שכבר הכניסה חמישה לכלא, בדרך לעוד. 250 אנשים נחקרים תחת אזהרה ברחבי אירופה, 250 משחקים נבדקים לעומק, כולל משחקים בגביע אופ"א ובמוקדמות המונדיאל. שחקנים מוחרמים ונעלמים על בגלל שהם מכורים להימורים או בגדו באשה/חבר לקבוצה/מועדון שלהם, או הכל ביחד. שערורייה בגרמניה על רקע שיבוץ שופטים והעדפה על בסיס יחסים מיניים בין המשבץ לשופטים. פיפ"א. וזה רק הכדורגל. תוסיפו שחיתות אצל המועמדים לאירוח משחקי החורף של 2018, מאבקים בהתאחדויות העולמיות באתלטיקה, כדורעף וכדוריד.

 

ועוד לא נכנסתי לספורט ישראלי, כי חבל על העצבים. תת רמה – ולא הספורטאים. כל השאר, ארגון וניהול ברמה של גנון, תקשורת ספורט שברובה היא "אוהדים מדווחים", או "מקורבים כותבים", או גם וגם.  ועל חיי אדם גם לא נדבר.

 

בסיכום מסתבר, ש2010 לא הצטיינה בספורט, אלא בסיפורים המלווים אותו – שהם לחם חוקו של העיתונאי. לכן אולי תיזכר השנה אצלי כשנה נהדרת, ואצל אחרים הרבה פחות.

 

על ספורטאי השנה נכתב כבר הרבה אצל רונן דורפן. אני חייב לומר, שהנימוקים של רונן שכנעו אותי בתחילה. ההישג של קים יו נא הוא באמת חד פעמי. מצד שני, את ההתנגדות, שמדובר בענף צדדי שאיש לא שם לב אליו, אי אפשר לבטל. אבל אז הגיעו החדשות מאמריקה. אתר האנ.בי.סי בספורט, כמו גם העיתון יו.אס.דיי טודיי ניהלו סקר כלל עולמי לבחירת ספורטאי השנה. התוצאות: לא, לא ספורטאי אמריקני. אצל הגברים זכה דוויד ווייה –אני מתאר לעצמי שהוא היה הכדורגלן שייצג אצל האמריקאים יותר מכולם סטטיסטית את ההצלחה הספרדית במונדיאל ולכן היה המועמד הכדורגלן היחיד. למקום השני הגיע רפאל נדאל, לשלישי מני פאקיאו.

אבל בין הנשים זכתה קים יו נא בקלות, ובהפרש עצום. מה שמבהיר לי בפירוש, שהאמונה שהחלקה אמנותית היא ספורט נישה היא פרובינציאלית ושוביניסטית. גם נשים מבוגרות, מסתבר, הן קהל שיש להתחשב בו. שלא לדבר על נשים צעירות, החברים שלהן, וסתם מעוניינים בספורט מופלא. שלא לדבר על כך שהגיבורות הגדולות שלו אטרקטיביות במידה לא רגילה – מה שמגדיל את הקהל לרמות שאנחנו רגילים אליהן רק מכדורגל. ואם זה נשמע לכם כמוו התייפיפות, הנה עובדה לגברים שבכם: כשקתרינה וויט הצטלמה לפלייבוי האמריקני לפני עשור, זו הפכה להיות המהדורה היחידה אי פעם שנמכרה כולה. סולד אאוט. עכשיו, מי מכם יודע מי זו קתי וויט? וכן, זה קשור לפופולאריות של הענף. כמו שאמא שלי נאלצה לראות איתי שידורי משחקי כדורגל, כך גם אני נאלצתי לראות איתה החלקה על הקרח, ולמדתי להעריך את הקושי העצום בתרגילים משום שבתחרויות הפרשנים יודעים על מה הם מדברים והם לא סתם שחקני עבר עם פה גדול.

עוד בשישייה: אצל הגברים אשטון איטון, אתלט קולג'ים, פיל מיקלסון ודייוויד רודישה. אצל הנשים קלייסטרס וסרנה וויליאמס, לורן ג'קסון, MVP של WNBA בעונה ובגמר, לינדזי ווהן ומאיה מור, שייצגה את הכדורסלניות של קונטיקט. אז יום אחרי צלצול הפעמונים, החמישייה שלי היא:

1. קים יו נא

2. רפאל נדאל

3. דייויד רודישה

4. מני פאקיאו

5. סרנה וויליאמס.

 

ועכשיו לחדשות:

בשנה הקרובה ייבחר ספ בלאטר כנשיא פיפ"א. מישל פלאטיני ייבחר כנשיא אופ"א. הכל יישאר כשהיה. טוב, זה לא באמת לקיחת סיכון, להמר על כך.

פרשייות השוחד, הטיות המשחקים והרחקות של שחקנים, שופטים ועסקנים יימשכו ויעמיקו – כי החקירות מתחילות ברצינות. לראשונה יורשע מישהו מליגה הראשונה מהבכירות באירופה בלקיחת שוחד – אם כי לא בהטיית משחק. כי הכרה בדבר כזה תגרום לשינוי התוצאה בדיעבד, לתביעות פיצויים ולסמאטוחה שאיש לא רוצה להיכנס אליה.

הלחץ להכפיף את התאחדויות הספורט לחקיקה פלילית יגבר, אבל זה לא יקרה.

מקרי מוות נוספים עדיין לא יעוררו את דעת הקהל לעסוק בנושא לקיחת חומרים אסורים בכדורגל, שהוא עדיין בגדר טאבו. למרות שהוכח שהאמרה "אין סם שאפשר לקחת שישפר את היכולת בכדורגל" היא שטות מוחלטת.

באופניים, מצד שני,תהיה מהלומה נוספת לענף ולעסקנים שלו. ארמסטרונג ייאלץ להגיע לעסקה עם הרשויות האמריקניות, שכבר מחזיקות בחומר נגדו. הסקנדל סביב דר' פואנטה יימשך, כשעדיין איש מהספורטאים הגברים לא יהיה מוכן להסביר מה היה לו לבקר אצל גניקולוג, אם לא כדי להצטרף לתכניתו: סמים ממריצים זה כיף, ועוד יותר בקבוצה.

ברצלונה תיקח את ליגת האלופות בגמר מול באיירן.

סליחה, תקלה
צדק תרדוף?

4 Comments

דורפן 11 בינואר 2011

אלון – אני מודה לך. כרגע הסכים הפסיכיאטר המחוזי הישראלי לשחרר אותי על כך שהתחשבתי בתרבויוות אזוטריות כמו צפון אמריקה, המזרח הרחוק, רוסיה ומערב אירופה בבחירה – ולא הלכתי על מה שמעניין אנשים. כלומר לא סינים.

אריאל 11 בינואר 2011

אתה טועה, רונן, פשוט נהיה לך קצת צפוף יותר בבית המשוגעים..

זנדר 11 בינואר 2011

אריאל – אחלה פה. יושבים בכיף מול השמונים אינץ', רואים ספורט מכל העולם ומדברים בטוב טעם ועניין עם כל הענפים שיש. גם כאלה שבישראל או במדינות שמסביבנו עוד לא שמעו עליהם. תבוא תבוא.

moby 13 בינואר 2011

ריאן לוכטה????

Comments closed