או-מא-ייה

להירגע מול הטלביזיה זה גם אומר לפעמים לראות צרפתי מטורף במשימת התאבדות מול כדור קטן ומכאיב.

כשחיכיתי שהבת שלי תירדם, העפתי מבט על שידור המשחק בין גרמניה וצרפת מהבית המוקדם באליפות העולם בכדוריד בשבדיה. כמו תמיד, כשאני רואה כדוריד אני מצטער על שהספורט היפה, המהיר והקשוח הזה לא כל כך פופולארי אצלנו. בעצם לא פופולארי בכלל. וזה למרות שהוא חזק מאד באירופה, בקלות במקום השלישי, שהוא פופולארי אצל נשים וגברים כאחד, ואפילו יש לו ליגת נשים מעולה ושואבת קהל –בדנמרק. וגם בצפון אפריקה ומרכזה ובמזרח התיכון זה הספורט מספר שתיים או שלוש. ועוד יש את דרום אמריקה –ארגנטינה הדהימה את שבדיה, וברזיל עוד יותר טובה- וכד'.

אבל מה שהסב את דעתי היתה תצוגה, נוספת, של השוער הצרפתי תיירי אומאייה. אני לא אוהב את צרפת והנבחרת הצרפתית על שלל כוכביה, דניאל נרסיס, ניקולא קאראבאטיץ' וכו'. אבל אומאייה עושה לי את זה. לבדו הוא היכה את הגרמנים בסנוורים. הם התקרבו אליו, והתחילו לעשות שטויות. הם פחדו לזרוק אליו.

אני צריך לציין, שבילדותנו העשוקה במה שנקרא חטיבת המושבים, כדוריד היה עיסוק סביר. ואני אפילו הייתי השוער המחליף של קבוצת הילדים של חוף חפר או משהו. הזיכרון המרכזי שיש לי מאז זה שש אצבעות שלא גדלו יותר ישר אחרי שנשברו. אבל אני זוכר בעיקר את העונש המרכזי – הכדור הקטן, הקשיח והמהיר הזה, שמעופו המרהיב כלל עבורי הבטחה חסרת ספקות של כאב.

יותר מזה, כדוריד הוא משחק בו כמעט כל זריקה נכנסת. סף הייאוש גבוה. ועכשיו אני רואה את אומאייה, לא הכי גדול, בטח שלא יחסית לארפד סטרביק הסרבי הענק.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

עם מטר תשעים ושניים אומאייה הוא כמעט גמד. אבל יש בו משהו, שחייבים לראות. הוא משתוקק לכדור. הוא קופץ על הכדור שנורה כרגע מזרועותיהם המאיימות של הטובים והחזקים בעולם כאילו הוא שמח לפגוש אותו. הוא לא מסובב לרגע את הגוף מהכדור, והוא לא סתם מניף ידיים ורגליים באוויר – הוא אשכרה מנסה שהכדור יפגע בו, או יותר מזה. הוא אפילו מנסה לפגוע בכדור!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

לראות את זה, זה עוצר נשימה. ומרגיע אותי. זה שלא הייתי טוב, לא אומר עלי כלום. אולי רק, שאני לא מטורף כמו אומאייה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

קשיש וחביב על כולם
מאניה דפרסיביים

29 Comments

Amir A 20 בינואר 2011

אלוהים אדירים. זה נראה כמו התפקיד שדורש את השריטה הגדולה ביותר בכל הספורט הקבוצתי.

תבורי 20 בינואר 2011

אלון,
היית שוער כדוריד? דווקא נראית לי בחור טוב…
פעם עקבתי באדיקות אחרי כדוריד, גם בתחום הזה הפועל פ"ת היתה אימפריה, כיום אני אוהב לראות מידי פעם משחקים בין לאומיים. אומאייה הוא באמת משהו מיוחד, גם האדישות שהוא מפגין אינה חלק מוכר מאופיים של שוערי כדוריד. אחלה פוסט.

ויכסלפיש 20 בינואר 2011

גם בתחום הזה… לייק

אני בא מקטמון 20 בינואר 2011

אם חשבתם שוער כדוריד הוא שרוט, תחפשו שוערי כדורמים, יש להם שלושה איברים לעצור בעזרתם כדור, שתי ידיים וראש…

דוד מירושלים 20 בינואר 2011

פוסט יפה (למרות שאני לא מבין בכדוריד).
אכן כפי שאומר השדרן – סופרסטאר תיירי אומייה…

אלונזו 20 בינואר 2011

באמת כל השוערים שהכרתי היו חצי משוגעים, כנראה שזה מתבקש לאור העובדה שכל משחק הם חוטפים את הכדורים בכל איברי גופם. אין להם מספיק זמן לזינוקים, הם פשוט פותחים את גופם ומקווים שהכדור יפגע בהם.
באיזה ערוץ צפית במשחק?

הופ 20 בינואר 2011

הסרטים עושים לי חשק להיות שוער כדוריד

בני תבורי 20 בינואר 2011

לא הופ, אתה ממש לא רוצה. מכות מחבורת ערסים שיכורים כואבת פחות…

הופ 20 בינואר 2011

זה בדיוק מה שקוסם לי. קרא לזה מאזוכיזם, אבל יש משהו מרגש בעיניי בלקפוץ על טילים שעפים לכיוונך ועל רגליים של שחקנים.
כשהייתי ילד שיחקתי גם שחקן וגם שוער. להיות שחקן שדה זה מגניב ונחמד, אבל להיות שוער זה הרואי ויש בזה אדרנלין שאין בשום תפקיד אחר. אם לא חזרתי הביתה עם שריטות ומכנסיים קרועות מהאספלט, הרגשתי שלא שיחקתי בכלל.

אזי 20 בינואר 2011

כדוריד הוא ספורט לא מושך כי משהו בו קל מדי.
בכל מקצועות הספורט כדור יש אחת משתי הגבלות. או שאסור לגעת עם היד בכדור, או שקשה להגיע למטרה.
בכדוריד לכאורה הכל פשוט.
מחזיקים את הכדור ביד, לא חייבים לכדרר מדי וזורקים לשער ענק.

הופ 20 בינואר 2011

לא ממש קל…בשער יש שוער שהוא באותו גודל כמו שוערי הכדורגל, רק שהשער הרבה יותר קטן.
ויש חוקים מדויקים לכמה אפשר ללכת בלי כדרור (3 צעדים אם אני זוכר נכון מבי"ס).
וזה משחק הרבה יותר אגרסיבי מאחרים.

הקורא בפוסטים 20 בינואר 2011

קל??!!
בוא לשחק כמה דקות ותבין מה זה גלדיאטורים אמיתיים ההקבלה בגודל היחידה היא פוטבול!!

אזי 20 בינואר 2011

בקשר לשוער, נכון שהוא בגודל של השער, אבל הרבה יותר קל לכוון עם היד מאשר עם הרגל.
בקשר לזה שטענתי שזה קל, ברור שברמה המקצוענית זה נהיה קשה ופיזי ולא הייתי מחזיק 2 דקות גם בתור שופט מחליף.
הכוונה היא שאין פה אלמטנים מאתגרים מבחינה טכנית.
בכדורגל שולטים בכדור רק עם הרגל. בכדורסל חייבים לכדרר והסל קטן ובזוית אופקית. בבייסבול צריך להכות עם מחבט ובפוטבול מותר מסירה אחת על מגרש עצום.

בכדוריד אין כלום. תחזיק את הכדור ביד, תכדרר בזמנך הפנוי ותזרוק לשער גדול.
בתור צופה, אין שוםפעולה טכנית שתרשים אותי.

הקורא בפוסטים 20 בינואר 2011

תנסה לראות שחקן פינה דופק גול תוך זינוק באוויר דחיפה מהיריב סיבוב של הכדור עם פרק כף היד וכל זה בחור שהשוער משאיר פתוח שלא גדול מצלחת אוכל ואז תגיד לי שזה לא קשה…
וזו רק ההתחלה ויש עוד המון דוגמאות

אזי 22 בינואר 2011

אז בעצם אתה צופה בתחרות דארטס?
כי להגיע להתקפה זה לא קשה, להתמסר לרוחב המגרש כששתי הקבוצות עומדות בשתי שורות פנים מול פנים זה לא קשה, מה שקשה זה לקפוץ ולזרוק. אז למה כל המשחק שמסביב?
אתה יכול לצפות בתחרות דארטס, בהדיפת כדור ברזל או סתם בדו קרב פנדלים (או שוטאאוט בהוקי אולי יותר דומה)

אגב, גם אם הייתי אוהד כדוריד, כנראה הייתי מפסיק רק כי אני יודע שקופמן אוהב כדוריד.. לא עושה לכם שירות גדול.. :)

גיל שלי 20 בינואר 2011

שיחקתי כדורמים כשהייתי צעיר, ההבדל בין שוער כדורמים ושוער כדוריד זה עוצמת זריקת הכדור. שוער כדורמים רואה את הכדור מגיע. זה הבדל עצום לטובת שוער הכדורמים. מבחינת הקושי הגופני, שוער כדורמים צריך את הרגלים הכי חזקות בעולם

הקורא בפוסטים 20 בינואר 2011

רק שוער כדוריד יבין את מה שכתבת עכשיו…
לפחות מנוסים או מבינים תבינו ששוער כדוריד ממש לא רואה את הכדור בעיקר שומע את השריקה שלו מפלחת את הרוח ומהמר לאן זה ילך.

כדוריד זה משחק אדיר שתפס חזק חזק בראשל"צ וזה בערך כמו כדורסל באינדיאנה.
אי אפשר להיות אדיש אליו או שאתה מכבי או שאתה הפועל ככה זה בראשל"צ והלוואי ויהי כך בכל הארץ.

הקורא בפוסטים 20 בינואר 2011

או-מה-יה או-מיי-גוד!!
איזה שוער אדיר.

בני תבורי 20 בינואר 2011

אומייה מזכיר לי שוער בשם ג'רי גלנץ שהגיע עם נבחרת ארצות הברית למכביה ונשאר בארץ בהפועל פ"ת. בחור ממושקף ונעים הליכות, שוער מצויין שקשה מאוד היה להוציא אותו משלוותו. גם כדורים קשים שפגעו בו התקבלו באדישות.

גיא זהר 20 בינואר 2011

אכן משחק אדיר (כמו כדורעף) והיום עם עניין הפסיביות גם הרבה יותר דינמי. אכן להיות שוער בכל הענפים (מניסיון) צריך סוג של שריטה.מדהים מה שאיסלנד עשו באולימפדיה.

דורפן 20 בינואר 2011

אלון – הגזמת מאד עם הבקלות מספר 2-3. אירופה היא לא גרמניה וסקנדינביה. בחלקים מסויים הענף הוא 2-3 גרמניה היא אחד המקומות הללו.

בלינדר 20 בינואר 2011

בתור ראשל"צי גם אני ניסיתי לשחק כדוריד ובחרתי להיות שוער…אימון וחצי ומצאתי את עצמי עובר לטניס שולחן – גם שם כמעט ולא רואים את הכדור וגם שם צריכים אינסטינקטים מהירים רק שאתה לא מפחד לאבד את הההכרה אם הכדור פוגע לך בפנים

ויכסלפיש 20 בינואר 2011

ברור שהכדורגל מוביל, אבל מה מס' 2? ברוב היבשת לא סופרים כדורסל. הטריטוריה שלו היא חלק מהים התיכון (יוון איטליה ספרד) רוסיה והבלטיות. במונחים של קהל במגרש ראגבי מס' 2 ואולי גם ברייטינג טלוויזיוני בגלל האי הבריטי וצרפת

גיא זהר 20 בינואר 2011

כדוריד מתחרה ברוב המדינות על הענף מספר 2 במשחקי כדור. ברור שלא ענף הספורט השני בחשיבותו. אפילו בסקנדנביה (ספורט חורף), בגרמניה (ספורט מוטורי), בספרד (ספורט מוטורי, אופניים ואולי אפילו כדורסל בליגה המקומית)ובצרפת (ראגבי), מעוז הפופולריות שלו הוא לא הענף השני בחשיבותו.

דורפן 21 בינואר 2011

גיא – השאלה אם מחשיבים את הפאק של ההוקי קרח לכדור.. לדעתי כן כי אתה מתכוון בעצם לספורט קבוצתי בין-מועדוני. ברוב המדינות בהן משחקים הוקי הוא לפחות הענף מספר 2. ובמדינות שבהן משחקים ראגבי הוא ענף הכדור מספר 2 – אולי מלבד באיטליה. ביתר כדוריד בתמונה בהחלט, כמו שגם כדורסל.

ויכסלפיש 20 בינואר 2011

נראה לי ששעון הבלוג לא מעודכן.. ב-23:15 לא הייתי בבית

שי 21 בינואר 2011

הנה ערימת זרדים, הנה גפרור.
בלי מפעלו של ש. מזרחי בערבי ימי חמישי ב40 השנה האחרונות, מקומו של הכדורסל בישראל היה קרוב מאוד למקומו של הכדוריד.
היתה ליגה תחרותית מאוד שלא מעניין אף אחד מעבר לקומץ מקורבים.

גיא זהר 21 בינואר 2011

בגדול אתה צודק במיוחד אם נזכור שעד סוף שנות ה-70 הכדורסל עדיין היה חזק בהתיישבות העובדת. עם זאת ראוי להזכיר שנבחרת ישראל סיימה גם בשנות החמישים והשישים (שלא לדבר על שנות ה-70 עם המתאזרחים) בעשיריה הראשונה באליפויות אירופה. גם מכבי טרום מזרחי בסוף שנות ה-60 עלתה לגמר גביע המחזיקות נגד וארזה ולבית הגמר של האלופות (ביל בראדלי ביקר בארץ עם מילאנו.

זנדר 21 בינואר 2011

היי. מצטער על ההבלחה הקצרה.

כן, הייתי שוער כדוריד, כי לא ממש היתה לי ברירה. אבל אהבתי את זה. כמו שאהבתי לקפוץ יותר מאוחר, זה עניין של אדרנלין.

להערכתי, מבחינת צופי טלוויזיה ועניין ציבורי שני הענפים המובילים באירופה הם הכדורגל בבדידות מזהרת, ואחריו הספורט המוטורי, קרי פורמולה אחת. רק אחר כך מתחיל להיות מאבק. בגרמניה מוביל הכדוריד לפני טניס וכדורסל, הוקי קרח נדחק קצת. בסקנדינביה כדוריד מתמודד עם המוטורי והכדורגל, ספורט חורף מוביל בקצת, אבל לאורך חצי עוטה בלבד.
בצרפת כדוריד שלישי אחרי רוגבי וכדורגל, כדורסל וכדורגל במגמת עליה.
בפולין כדוריד שני, בסרביה וקרואטיה מתמודד עם הכדורסל על המקום השני. בספרד הוא רביעי, אבל עדיין מאד פופולארי ויוצר כותרות. בגלל סיודאד ריאל והנבחרת.
אז כן, להערכתי הכדוריד הוא בקלות 2-3 בין משחקי הכדור, ו3-4 בין ענפי הספורט.

Comments closed