קלוזה

אולי החלוץ הגדול בכל הזמנים בין אלו שלעולם לא יהיו הגדולים בכל הזמנים. כי הוא רק מבקיע, ומבשל. ומתקל. זה לא עושה אותו חלוץ גדול. או שכן? תחת השפעת הקריעה שעשו הגרמנים להולנדים.


הפניקס קם שוב מהחול. אין מה לעשות, זו שוב התמונה שעולה לי לראש. בפעם ה-7338.

דוגמה: רק בשבוע שעבר הסביר אריידו בראידה, מצידו דיירקטור ספורטיבי במועדון AC מילאן, שהם לא רכשו את מירוסלב קלוזה מסיבות ברורות. היו לו שתי עונות לא טובות, ההתאמה שלו לליגה האיטלקית לא היתה ברורה. וחוץ מזה, בגיל 33, קלוזה נדמה היה בכזקן מדי עבור מילאן.

קלוזה… זקו מדי, עבור מילאן?… כאילו, כלומר, המועדון של נסטה? לפני שנה בערך כתב סיימון קופר ב'גלובס' על הדרכים שבהן ה'מילאן לאב' מצליח להוציא מקסימום משחקנים ותיקים.  וקלוזה זקן מדי?

זה תמיד ככה. ב-2006 כתבתי מנירנברג ל'הארץ' אחרי שמינית גמר המונדיאל על קלוזה שמצטיין מפציעה לפציעה. ובכל פעם מחדש הוא מתגלה למי שחשב שהוא כבר גמר את הסוס. זה לא הפסיק מאז. הוא פצוע בין לבין, אבל יש לו ארבעה שערים במונדיאל האחרון ובסך הכל 14, כמו גרד מילר ואחד פחות מרונאלדו. במוקדמות האירו הוא הבקיע תשעה שערים, אבל בגלל פציעה שיחק שמונה משחקים. בחמישה מאלו הוא הבקיע את השער הראשון במשחק. רק הונטלאר הבקיע יותר ממנו במוקדמות.

כשרונן דורפן כתב אצלו בבלוג על חלוצי המונדיאל הטובים בכל הזמנים, זו היתה מעין אקסיומה שלמרות המספרים והשיאים אין סיכוי שקלוזה ייחשב כחלוץ מהגדולים בכל הזמנים. מין קארמה שכזו. להיפך זו מעין בדיחה, הנה, אפילו לקלוזה יש מספרים מעולים.

נכון, הוא היחיד אי פעם שהבקיע ארבעה שערים לפחות בשלושה מונדיאלים שונים, והיחיד שאי פעם הבקיע חמישה בשניים רצופים, והוא קרוב לשבור את שיא השערים של גרד מילר בנבחרת, ושהוא ישתתף בשישה טורנירים מובילים (יורו ומונדיאל) אם לא ייפצע לפני אוקראינה ופולין,ויש דיבור על ברזיל 2014 – אבל מדובר רק בקלוזה, אחרי הכל. ילד טוב ממשפחה פולנית ממוצעת, שהדבר המרתק ביותר בו אלו הסלטות המשובחות שהוא מפגין אחרי שערים חשובים לדעתו.

כשעוברים על הציונים שהוא מקבל כחלוץ, אוהדיו מזדעקים. אבל אין להם על מה להתרעם. את האיכויות של קלוזה לא מודדים בנתונים טכניים. אין לו כדרור מדהים, וגם לא קילר אינסטינקט, לכאורה. יש לו כמעט רק את רגל ימין. ואת הראש המצוין. הוא לא יצירתי במיוחד, לא מפחיד הגנות בגודלו או במהירות שלו וגם הבעיטה שלו לא חזקה או מדוייקת במיוחד. הוא סתם מכניס את הכדור לשער כשצריך. ושוב, ושוב, ושוב. וכשהוא לא מבקיע הוא מבשל.

מאז שעבר ללאציו הוא שיחק 13 משחקים רשמיים, הבקיע בהם שמונה שערים ובישל חמישה. מדובר בסרייה A, כן? (וב-180 דקות בליגה האירופאית). גם בנבחרת קלוזה בלתי מעורער. למרות שמאריו גומז הוא לכאורה מכונת הבקעה משומנת יותר. כשהתקרב גומז בזמן הפציעה של קלוזה, ובמשחקים האחרונים נדמה היה שהוא מערער על בכורתו, קלוזה החליט שהוא עושה תצוגת תכלית. הוא לא פתח מצגת פאוורפוינט עם סטטיסטיקות, ולא פנה ליועץ התדמית. הוא הלך ורצח את נבחרת הולנד, זו שהכריזה השכם והערב שהיא רואה בעצמה מועמדת לזכיה ביורו.

ולא, זה לא היה משחק ידידות. אין דבר כזה בין הולנד וגרמניה, ולא יהיה. שתי הנבחרות פתחו פה לפני המשחק, והשחקנים היו חמים. בעשר הדקות הראשונות הורידו סניידר והייטינחה בברוטאליות את קלוזה לרצפה, כשזה ניסה לפרוץ. התגובה שלו? שער ושני בישולים.

החיבור שלו לאוזיל ומילר היה כאילו הם אכלו מאותו מסטינג במחנות האימונים של נבחרות העתודה, למרות שבשנות הפריצה שלו שני האחרים היו עוד צעירים מכדי ללכת לאצטדיון. והוא לא פרץ מוקדם – רק בגיל 23 הוא הפך לשם מוכר בכדורגל הגרמני. השיא היה בשער השלישי. אחרי שהשלישייה הזו תפרה את ההגנה ההולנדים שוב ושוב, חתכה אותה לגזרים והדביקה במחברת, היא סיימה באוריגאמי. קיפול אמנותי.

קלוזה השתלט על כדור מסכן של דה יונג 35 מטרים משער הולנד, משך אליו את הבלמים ומסר למילר, שפרץ באגף ימין. ההגנה התקפלה לכיוון מילר, אבל זה מסר לאזיל, שפרץ במרכז וקיבל את הכדור על קו הרחבה. ההגנה שוב הסתבכה. אוזיל הרים את הראש מנקודת ה-11, ונתן קטנה לקלוזה, שכבר הגיע לפינה הימנית של רחבת החמש. בין שני מגינים קלוזה השתלט על הכדור, משך איתו את המגינים והשוער לכיוון פינת השער, ואז מסר קצת אחורה למרכז,  שם עמד אוזיל שבחיוך גדול דחף משלושה מטרים את הכדור לשער הריק. הגנת הולנד היתה מונחת מקופלת בפינה. אף שחקן גרמני לא החזיק בכדור ליותר משנייה. הרוב משחק של נגיעה.

או השער השני, זה שהוא הבקיע. אוזיל מחלק למילר, שפורץ אלכסונית למרכז ומוסר חזרה לאוזיל, שכבר נמצא באגף מוכן להרמה. בשלוש שניות האלה קלוזה מתקדם למרכז, יודע שההגבהה תגיע. הוא רואה את מילר, מזהה את המיקום והמהירות של אוזיל, מאתר את המיקום לנגיחה, כל מה שנשאר לו זה להיפטר בהטעיית גוף קטנה מהשומר, והוא עולה לנגיחה חופשית וקלינית לפינה, נגד כיוון התנועה של השוער. סטקלנבורג אפילו לא זז, רק מלווה במבט עצוב את הכדור שנוחת בחיקה של הרשת. הנה פה, שניות 38 עד 41:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

איך הוא עושה את זה? קלוזה הוא החבילה השלמה. "על קלוזה", אמר לב אחרי המשחק, "אין שום צורך לדבר". כל עוד הוא מסוגל, הוא יוביל את התקפת גרמניה. הוא שחקן חכם, שמכין עצמו לקראת כל משחק ברמה עילאית. הוא לומד יריבים, קולגות, ואת עצמו. ולכן ממשיך לשפר את המשחק שלו – כשהוא משתנה בהתאם לגיל, למערך וליכולות שהוא מפתח. קלוזה קורא משחק ברמה של קשר. הוא מתקל מעולה שתמיד נמצא במקום הנכון כדי לחלץ כדור ולהתחיל מתפרצת. המסירות שלו מדודות ומדוייקות ותמיד יעילות, והוא מסוגל להשתלט על כדור שנראה אבוד בין חמישה מגינים. זו יכולת יחודית שמקנה לו יתרון עצום. מספיק שהכדור בכיוון אליו, זה כבר יהפוך למצב מסוכן.

אנשים ימשיכו לא לסמן אותו, לא לספור אותו, או לא להבין אותו. והוא ימשיך להבקיע. כשצריך. בין טורנירים יש לו תקופות פחות טובות. כמו תחת ואן חאל למשל, שרצה שקלוזה יחזיק כדור וירוץ אחרת. קלוזה לא הסכים איתו, הפך שחקן מחליף והפסיק להבקיע. ארבעה משחקים של תשעים דקות הוא שיחק בכל העונה שעברה עבור באיירן. בשישה משחקי מוקדמות, לעומת זאת, הוא הבקיע תשעה שערים. וכשזה מגיע לטורניר, קלוזה תמיד שם.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

פורטוגול
עם כל הכבוד לאן.בי.איי / יואב בורוביץ'

32 Comments

סופרפלי 16 בנובמבר 2011

יפה כתבת!

נינו 16 בנובמבר 2011

המיקום זה המפתח לרוב השערים הקלים שלו, והוא תמיד גורם לזה להיראות קל. כמו שציינת, הבישולים והבנת המשחק נראים כאילו הם רק משתפרים עם הגיל. כמו שמרטין פאלרמו אמר "יש אנשים שהם חלוצים ויש אנשים שהם סקוררים. הם יכולים לעשות את כל האימונים, אבל בסוף העונה הסקורר יכבוש עשרה שערים יותר ולזה כבר אין לי הסבר" (תרגום חופשי).
הוא לא נתפס כסקורר על-זמני, אבל הסטטיסטיקות, ההישגים והיכולת להתאקלם גם בגיל הזה (לעומת ואן-ניסטלרוי במלאגה, שמראה שאפילו חלוץ פנטסטי מתקשה עם מעבר קבוצה בגיל הזה) ישימו אותו בסופו של דבר במקום טוב בהיסטוריה. גם אם אין ילדים בעולם שהולכים עם חולצה שלו על הגב.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

זה אכן נראה תמיד קל אצלו. אבל קלוזה הוא לאו דווקא נבסקוררים. בניגוד למה שפאלרמו אומר, קלוזה הוא מאלה שעובדים קשה באימונים וממשיכים להשתפר. מה שהוא אומר זה שבעצם שכל השאר לא משקיעים מספיק. שאם תעבוד מספיק קשה, תגיע להיות קלוזה. ואגב, ילדים פולנים יש הרבה, וגם גרמנים. וקלוזה מוכר להם חולצות. בעיקר לגרמנים ממוצא פולני.

ויכסלפיש 16 בנובמבר 2011

בתור אוהד גרמניה אני יכול לציין בצער שקלוסה שייך לדור שנות ה-2000 שלא זכה בכלום, בניגוד לדור הסבנטיז, ממנו יזכרו את גרד מילר, יורו 80 עם רובש ורומיניגה או שנות ה-90 עם קלינסמן ופלר

avigol 17 בנובמבר 2011

יש לי הרגשה שבקרוב זה ישתנה….

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

לדעתי הדור הנוכחי ישכיח את קלינסמן ופלר, אם לא עשה זאת כבר. כיף להיות גרמני עם הנבחרת הזו, וזה לא דבר של מה בכך עבור הגרמנים. חוץ מזה, הם בהרגשה שעכשיו זה הבשיל. והפעם האחרונה שכתבתי את זה היתה עבור "העיר" לקראת יורו 1996.

עומרי 17 בנובמבר 2011

הייתה לו אחלה קריירה- הטעות היחסית שלו היא שנשאר בגרמניה כאשר הבונדסליגה בבירור הייתה הליגה הרביעית בטיבה באירופה. הוא היה צריך למצוא עצמו במילאן או בריאל כבר אחרי מונדיאל 2002

יהויכין פנדלוביץ' 17 בנובמבר 2011

להתחרות עם מקום בהרכב עם רונאלדו וראול, שבצ'נקו?

יהויכין פנדלוביץ' 17 בנובמבר 2011

אני כבר רואה תרחיש בלהות לברזיל ב 2014:
קלוזה עובר את רונאלדו.
אורגוואי מנצחת את ברזיל בגמר.

איתן בקרמן 17 בנובמבר 2011

פאק אתה שותל בי חרדות… מילא אורוגוואי, תאר לך שארצות הברית?

שרון 18 בנובמבר 2011

אורגוואי. שחזור של גמר 1950.

נאנוס 17 בנובמבר 2011

הטיעונים שלך רציונליים ונכונים אבל מי לעזאזל רואה כדורגל מסיבות רציונליות.
אין מה לעשות-עדיין כל שער של ברגקאמפ , למשל, מרגש אותי יותר מכל שיא שקלוזה ישבור.

איתן בקרמן 17 בנובמבר 2011

נאנוס, אכן קצת קשה למצוא פחות מרגש מהצירוף פולני-גרמני. מצד שני אין ספק שהוא מגדולי החלוצים.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

את זה שמרוקאי-עיראקי יותר מרגש מפולני-גרמני המציאו אבירי הפוליטיקלי קורקט.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

השאלה היא, מה מרגש אותך. שערים מופלאים של ברגקאמפ או קנטונה הם הרבה יותר מלאכת מחשבת טכנית. אבל מה שמרגש בשערים של אלו, כמו באלה של קלוזה, הוא העיתוי. אלה שערים מכריעים. קלוזה הוא כבר לא זה ששם חמישיה מול סעודיה. הוא יודע למצוא את הרגע הנכון. ואז זה מרגש. לפחות עבור הגרמנים.

מאשקה 17 בנובמבר 2011

יופי של טור אלון,
בגלל קלוזה גרמניה תזכה ותהיה אלופת אירופה הבאה.
אמרתי.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

עוד לא הייתי מכניס בקבוקים של שמפנייה גרמנית למקרר, אבל כרגע כל הסימנים אכן מצביעים על כך.

טימי 17 בנובמבר 2011

קלוזה חלוק ענק!!!

B. Goren 17 בנובמבר 2011

שחקן אדיר שאני מאוד אוהב.

תומר חרוב 17 בנובמבר 2011

אלון, יופי של פוסט. בדיוק חשבתי עליו אחרי המשחק, באמת שחקן גדול. גם לא הוגן להגיד שהוא לא פוגע במועדונים. בבאיירן הייתה לו תקופה לא טובה אבל הזכרת את המספרים שלו בלאציו וגם בברמן היו לו מספרים טובים פלוס אליפות, הטעות שלו הייתה שהוא עזב את ברמן.
אני חושב שמה שאני אוהב בו זה שהוא שחקן של פעם. חלוץ רחבה עם קור רוח מדהים, מצטיין דווקא בנבחרת, שחקן של מונדיאלים. אני בטוח שאם לא ייפצע הוא ישחק גם במונדיאל בברזיל ובוודאות יכבוש שם. אז כן, הוא לא גדול כמו גרד מילר וגם לא כמו רונאלדו אבל בעולם של חלוצים כמו זלאטן וויה, שהשערים שהם כובשים הם כאילו רק חלק מהחבילה השלמה שהם מביאים למגרש, כיף לראות סקורר אולד פאשנד שכל מה שמעניין אותו והוא יודע לעשות זה כדור ברשת.

דורפן 17 בנובמבר 2011

סלח לי ידידי אלון – שחקן סתם!

קלוזה הוא הוכחה שכדורגל הוא ספורט קבוצתי. הוא הבקיע את רוב שערים המונדיאל שלו מול נבחרות חלשות. הוא פחות טוב מדארן בנט, בקבוצה הרבה יותר מתוכננת ומאורגנת וחזקה מזו שמשחק בה דארן בנט. אנחנו רואים את הפער שעושה קבוצה גדולה עבור חלוץ. עבור ליאו מסי למשל – זה בין 200 ל300 אחוז בין נבחרת ככה ככה לקבוצה אדירה.

כמה גולים הבקיע אדון קלוזה – אני קורא לו קלוסה – במשחקי חצי הגמר והגמר בהם השתתף במונדיאלים ואליםפויות אירופה? אחד – נגד התורכים – וגם אז הלווין נפל. זה אגב בשישה משחקים ברמות הללו. גרד מילר מגחך על הבירה שלו.

מבין החלוצים הגדולים בעולם שלעולם לא יהיו הגדולים בעולם אני מעדיף את אלו שמצליחים להבקיע לקבוצות לא גדולות. כמו דארן בנט.

אחד ויחיד היה זה שהצליח לזהור מתוך קבוצה לא גדולה – גבריאל בטיסטוטה.

mnm 17 בנובמבר 2011

עם כל ההערכה שלי אליך, להשוות אותו לבנט זה מחפיר, תראה מה הוא עושה בלאציו זה מספיק אם בגרמניה זה לא מספיק טוב בשבילך.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

היית צודק, לולא דבר אחד. גרמניה היא קבוצה מגובשת והרמונית בזכות קלוזה, ולא קלוזה בזכות הקבוצה. תביט בו משחק – הקבוצה מסתכלת אליו, הוא מנהל אותה מעמדה של חלוץ! בזה רק רוני דומה לו.

אריק 17 בנובמבר 2011

החלוץ הכי חכם בכדורגל וזה מחפה על זה שבטכניקה (רגליים, לא ראש) הוא נעט פחות טוב מאחרים.

עוז 17 בנובמבר 2011

בדרך כלל כשבוחנים יכולות של שחקן התקפה מתמקדים ביכולות פיזיות וטכניות. לדעתי היכולת המנטאלית של שחקן היא לא גורם נפרד אלא חלק אינטגראלי מאיכותו ככדורגלן. מה שאומר שאם קלוזה נניח הוא בוגר וחכם יותר, קר רוח יותר, מודע לצדדים החלשים שלו (כמו ליניקר, דורפן) ומבין יותר את המשחק ואת המטרה של המשחק, קולט את החברים שלו ואת היריב, זה אמור להיכלל ב"ציון המשוקלל" שלו.
יותר מדיי מכוניות עם "מפרט טכני עשיר" אבל אמינוּת אפס מסתובבות באולמות התצוגה של הכדורגל העולמי ויוצא להם שם של להיט, ללא שום כיסוי מלבד כמה שטיקים וכמה פוזות. חלוץ אמיתי זה לא בעיטות עקב או דריבלים נוצצים שסופם איבוד כדור מיותר. חלוץ אמיתי זה גולים בזמן.

דרך אגב, זה מתקשר לנושא רחב יותר והוא האתוס הלטיני לעומת האירופאי בכדורגל העולמי ובישראל. זה כמו שוקו מול בירה. לכל אחד יש המעלות שלו אבל רק אלה של הראשון מזוהות גם על ידי חוש טעם ילדותי.
וכשטעם כזה שולט נוצר מצב בו לאמפרד, לדוגמה, נחשב "שחקן בינוני".

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

יפה אמרת

אופיר 17 בנובמבר 2011

איזו נבחרת מרגשת, וכמה שהם יותר מלהיבים מהספרדים המייבשים!
הלוואי שיזכו ביורו הקרוב.

גמאני 17 בנובמבר 2011

אחרי שעשרות שנים ההולנדים ביקשו במשחקים מול גרמניה שיחזירו להם את האופניים עכשיו הם צריכים לבקש שקודם יחזירו להם את הכבוד

רוני שטנאי 17 בנובמבר 2011

לא משנה הולנד גרמניה וכו', בימנו משחקי הידידות הם כלום, שלא לדבר על כך שיש עוד כמה וכמה חודשים עד ליורו הקרוב, כך שאין להם שום טעם. בהולנד עוד רובן יספיק לחזור ולהיפצע שוב, ואן פרסי אולי ימשיך להבקיע במשחקים לא חשובים, ואן דר וארט יחלים ואולי לא, אפליי גם הוא פצוע. לא הייתי מתלהב בכלל מהמשחק הזה, יש עוד מספיק משחקים אחרים להתלהב מגרמניה.
ההגנה ההולנדית מביכה מאוד, ואן דר וויל הוא אחד החלשים ביותר באייאקס העונה( 11 נק' מהמובילה אחרי 12 מחזורים), הייטינחה שיחק העונה שני משחקים בלבד ואפשר להמשיך..

אלון זנדר 17 בנובמבר 2011

אין חיה כזו, משחק ידידות בין הולנד וגרמניה, וגם לא תהיה. ההגנה ההולנדית אכן מתפרקה לגמרי, אחרי שואן מארווייק דווקא ייצב אותה בשנה האחרונה. אבל זו גם תוצאה של המשחק הגרמני, שהיה קרוב לאידיאל של לב.

שלו 18 בנובמבר 2011

אוהדי רומא אי-שם בארץ ישראל מודים על המנחוס.
לא נשכח ולא נסלח.

ניק 19 בנובמבר 2011

לדעתי קלוזה הוא אחד השחקנים הבודדים בעולם שמשחק בנבחרת יותר טוב מבקבוצה שלו…

וכראיתי את התקציר אז חשבתי על משהוא לגבי אוזיל- ריאל עשתה עשרות עסקאות גרועות בשנים האחרונות אבל העסקה של אוזיל תמורת 15 מיליון דולר מחפרת על כולם

Comments closed