http://www.thomas-hitzlsperger.de/

היום התקדם הכדורגל שלב. לא מדרגה גבוהה, לא התקדמות הסטרית, לא תאריך שייכנס להסטוריה – ובכל זאת, יום חשוב ומעודד. מי לא מכיר את תומאס היצלשפרגר? טוב, אני רואה שכמה מצביעים.
אז ככה, יליד מינכן 1982, עבר הכשרה באקדמיה האקסקלוסיבית של באיירן עד קבוצת הנוער, ומשם עבר לאסטון וילה. גרהאם טיילור עשה ממנו שחקן הרכב, והוא הפך לשחקן אהוד וקיבל את התואר "Hitz the Hammer" בגלל הפצצות שלו מרחוק. הוא שיחק גם בווסט האם, אברטון, וולפסבורג ולאציו, אבל המועדון הגדול השני שלו היה שטוטגרט, שם זכה באליפות היחידה שלו. הוא היה קפטן הקבוצה, ושימש קפטן זמני של נבחרת גרמניה, שם יש לו 52 הופעות מכובדות, האחרונה ב2010.
מאז 2013, בה שיחק בעיקר עבור המילואים של אברטון, הוא פרש מכדורגל. יש לו מספיק מה לעשות: הוא כותב לאתר האינטרנט של השבועון הנחשב "די צייט" כחבר פאנל הכותבים של 'שטרונגסמלדונג' ('דיווחים על תקלות'), יוזמה של העיתון נגד הימין הקיצוני. הוא פעיל של אגודת 'לוקחים עמדה – לגרמניה פתוחה לעולם' שנלחמת בשנאת זרים, גזענות, אנטישמיות ואלימות פשיסטית, וב'אובונטו אפריקה' שמסייעת לילדים נגועים באיידס ביבשת. וחוץ מזה אפשר לספר מהיום, שהוא הומו.
לא שזה משנה משהו, אצל היצלשפרגר בטוח שלא. אבל העובדה היא, שמעולם לא 'יצא מן הארון' שחקן ברמתו ובמעמדו, בגרמניה לפחות לא. וגם היצלשפרגר חיכה לסיום הקריירה שלו כדי לעשות זאת. "מי שמכיר קבוצות כדורגל, ויכול לשפוט את האווירה בתוכן, יכול להבין את הלחץ בתוכן, את מה שאפשר ואת מה שלא", הוא מסביר בראיון לדי צייט, שיתפרסם מחר.

הומו!
היצלשפרגר רוצה לקדם את השיח והדיון בהומוסקסואליות בספורט המקצועני ומספר, "זה תהליך ארוך, קשה ומסובך," ורק בשנים האחרונות הוא הבין, שהוא מעדיף לחיות עם גבר. למה להעלות את הנושא עכשיו? בגלל סוצ'י. היצלשפרגר רוצה לעורר מודעות לדיכוי ואפליה של הומוסקסואלים ברוסיה ולמחות על החוק מיולי שאוסר על "פרופגנדה הומוסקסואלית". בדיוק כשעיני חלק גדול מהעולם מופנה לרוסיה.
התגובות נלהבות בינתיים, אלפים רבים בפיסבוק ובטוויטר. דובר ממשלת גרמניה בירך על המעשה והצהיר "עברנו כברת דרך והתקדמנו בנושא היחס להומוסקסואליות בחברה, לשאלת ההעדפה המינית אסור שתהיה השפעה בכלל". הראשון בין הכדורגלנים שהגיב היה לוקאס פודולסקי, בטוויטר מוקדם , שאמר "זוהי נקודת ציון חשובה. זוהי החלטה אמיצה ונכונה. ריספקט, תומאס היצלשפרגר."
השאלה היא, מה יקרה באצטדיונים. האם השמרנות הטבעית של אוהדי הכדורגל תקבל את הסיפור, או תתעלם ממנו. כי מבחן אמיתי יכול להיות רק כששחקן פעיל יצא אל הדשא אחרי שיצא מן הארון בפומבי, וישמע את תגובת הקהל. וזה חשוב לכדורגל. היצלשפרגר טוען שמדובר במאות של שחקנים מקצועניים, שמסתירים חלק מזהותם.
אני לא בטוח במספר – גם בגלל שאין כל כך הרבה שחקנים מקצועניים, גם אם נחבר את גרמניה ואנגליה – אבל גם ובעיקר מסיבה נוספת. אני חושב, שלא רבים יכולים להתמודד עם הלחץ הנוראי של להסתיר, לפחד, לא לבטוח בחברים, להדחיק ולדחות. וזאת בנוסף ללחץ הגדול של להיות כדורגלן מקצועני בגיל יחסית צעיר. הרבה, לדעתי הרוב הגדול, עוזבים את הכדורגל במוקדם או במאוחר, או פונים לנתיב קרוב, הקשור לכדורגל אך לא משלב את הלחץ של קבוצה מקצוענית.
אי אפשר לדעת, כמה מסים ורונאלדואים ושוויינשטייגרים הולכים ככה לאיבוד. ומי שמפסיד זה אנחנו, שאוהבים את הכדורגל. אבל אולי הצעד הבא קרוב, אולי תגובת הקהל תגרום לשחקנים לרצות לצאת מהארון כדי לזכות בגלי האהדה. למה לא? אולי במחזור המשחקים בעוד שבועיים, יעניקו צופים במגרשים להיצלשפרגר את התואר האולטימטיבי פה: אלוהים של הכדורגל. מגיע לו.
!!!THOMAS HITZELSPERGER – FUSSBALGOTT

Hitz Bild-8

אחד על אחד
בלון נפוח