wpid-who-me

היום בבוקר הגיע שוב מועד הסטורי, בדומה לנחיתה על כוכב השביט אתמול. תוצאות הרפורמה בפיפ"א!

כשפיפ"א מבצעת הערכה של התחקיר עליו שילמה פיפ"א לגבי האפשרות שבפיפ"א יש שחיתות, ההפתעה העיקרית היא עד כמה הסירחון בוטה.

ראש הרשות המשפטית/ביצועית של ועדת האתיקה, השופט הפלילי הנכבד האנס-יואכים אקרט ממינכן, הציג בפני העולם את תוצאות הניתוח של דו"ח הרשות החוקרת של אותה ועדה, בראשות התובע לשעבר מייקל גארסיה. בדו"ח המקורי יש 350 עמודים ועוד 20 אלף עמודים של מסמכים ועדויות. כנראה – כי למרות דרישתו של גארסיה, סירבה פיפ"א לאפשר את פירסומו של הדו"ח. בסקירה המקוצרת יש 42 עמודים, חצי מהם עוסקים לא בדו"ח אלא במבנה של פיפ"א.

who_me

התקשורת מלאה בחדשות על הפירסום, לכן רק כמה דברים הנוגעים לנייר המבאיש והדוחה הזה (ותודה לג'יימס קורבט ויינס ווינרייך).

1. מי שיוצא מוכפש בכל הסיפור הזה הן שתי הנשים האמיצות, הוויסלבלואר, פדרה אלמג'יד ובוניטה מרסיאדס. אלמג'יד, שפירסמה את ההוצאות שהעביר בין חמאם לאורחיו, בין השאר, נאלצה להימלט לארה"ב ונמצאת בקשר עם הרשויות שם. אקרט קורא לה עדת שקר, פחות או יותר – למרות שהוא משתמש בחומרים שחשפה. מרסיאס, לטענת אקרט, פסלה עצמה לעדות בגלל שהיא ממשיכה להתבטא בעניין בפומבי. אולי בגלל שהיא עיתונאית, שכתבה ספר על נושא המועמדות האוסטרלית שפירסומו נאסר בינתיים? אקרט לא מתייחס להן בשמן, כמובן, אלא מתאר "מקורות", אבל שמותיהן ידועים הרי, והדיסקרדיטציה למוניטין שלהן מכוונת היטב.

who-me-

2. מי שלא יוצא רע, במפתיע, היא רוסיה. כזכור, הייתי באותו אירוע הסטורי ב2010. זכור לי הטוויטר של הרוסים שהם זכו הרבה לפני שהתוצאות התפרסמו, והעלייה של פוטין על המטוס לציריך בטרם ההצבעה. בנוסף, מסתבר, סירבו הרוסים לשתף פעולה עם החוקרים, אסרו על גארסיה להיכנס למדינה, טענו שהמחשבים בהם השתמשו עבור ה'ביד' הוחזרו לחברת הליסינג כי לא היה בהם שימוש, איבדו את כתובות הג'ימייל של מארגני ה'ביד' – אבל לטענת אקרט אין בכך די כדי להטיל כתם על האינטגריטי של הביד בכללו. אני מבקש לא להקיא על המקלדת,זה עוד לא נגמר.

who-me 2

3. רק ארבעה עמודים מוקדשים לקטאר. המספרים של הסאנדיי טיימס מופיעים שם, ההאשמות נגד בין חמאם. ההוצאות והקשרים של האמיר ומשפחתו (שלושה ילדים שלו בועד המארגן, פגישות רשמיות עם סארקוזי, עם סגני הנשיאים בפיפ"א גרונדונה, ליאוס, טשיירה, ארגון המשחק ארגנטינה-ברזיל בקטאר ב2010 סביבו נשפכו הרבה כספים לכל מיני כיוונים). אבל כל אלה, טוען כבוד השופט, לא הוכחו כקשורים באופן כלשהו ל'ביד' ולועדה המארגנת שלו. קאם און. ומה זה? (קורבט אתה אליל). עדכון בחומר הסמינר למארגני בידים: אם לא תכתבו על הצ'קים לפקודת המושחתים "למען הצבעה מושחתת ותמורת קולות לביד שלנו בלבד", אין סיכוי שפיפ"א תעשה משהו.

who me 1

4. התייחסות אישית: שמותיהם של כל החשודים (ויש כאלה) בשחיתות, שהם עדיין חברים בפיפ"א, לא מוזכרים. יש רק התייחסות עמומה למעשיהם ולחשד נגדם. מצד שני, לורד טריסמן ננזף על חוסר דיסקרטיות והתנהלות מחפירה בגלל שהסכים להעיד בפני הפרלמנט בלונדון (ואף חשף שג'ק וורנר ביקש תמורת תמיכה בביד "כסף עבור רכישת זכויות שידור להאיטי" וניקולאס ליאוס דרש תואר אצולה), אך לא בפני החוקרים של פיפ"א (טוב, אולי בגלל שתבעו אותו אלה על הוצאת דיבה, והפסידו בבית משפט בריטי אך ממשיכים לערער). מצד שני, מישהו יוצא טוב: המאור הגדול, הנשיא טוב הלב, הרחום והחנון, יוזף סטאלין בלאטר. כן, כן, בלאטר הוא הרפורמטור הגדול שמצעיד את פיפ"א קדימה. שאחראי לגוף הגדול, המסובך והמורכב הזה ובדרך פלא ממשיך להנהיג אותו בחכמה עם חזון.טוב, עכשיו חייבים להקיא. אני מבין.

who me

יש עוד (הוכחות מוצקות נגד אוסטרליה שהעבירו כספי פיתוח ל"איזורים גיאוגרפיים בהם יושבים חברי אקסקו של פיפ"א", על הקשרים של אנגליה עם וורנר, כספים מיפן וקוריאה, ספונסרינג של קטאר בכינוס הקונפדרציה של אפריקה ועוד), אבל כל זה לא מספיק כדי "לפגוע באופן ממשי באינטגריטי של פיפ"א ותהליך המועמדות לאירוח המונדיאלים של 2018&2022".

נחסוך מכם את שאר המדמנה. אבל לתקשורת נשאר קלף אחד: להאשים את גארסיה. הטוויטר התמלא בהאשמות, שאם זה תמצית הדו"ח, אז תמורת שישה מיליון דולר (עלות החקירה לפיפ"א) גארסיה טייח עבור המעבידים שלו את העובדות. גארסיה, בעצמו לא נטול צללים, היה חייב להגיב. הסיכום של אקרט, הודיע, מסלף עובדות ומשמיט מידע בכוונה מתוך הדו"ח המקורי, ולכן הוא פונה לערכאות.

וכאן קו פרשיית המים. בפיפ"א העריכו שהעולם נרגע קצת, ושאפשר להחליק דברים כמו שהיו עושים פעם. בלאטר, להכיר, טרם נבחר לקדנציה נוספת, ולכן חשוב לו לצאת נקי. כבר בפרשיית ISL העריך אקרט את העובדה שבלאטר ידע על מעשי השחיתות והכספים השחורים ששולמו כשוחד (אפילו מחשבונות פיפ"א) כ"קצת לא במקום". מצד שני, הוא הודיע שאין מה לפעול בנושא. הפעם, אי אפשר היה להוציא את בלאטר נקי (שתמך בקטאר, ושניהל את הביד הכפול), אם היה שמץ לחשד של שחיתות בתהליך. אז חייבים להוציא את התהליך נקי.

אבל המאוורר של השיטסטורם רק מתחיל להסתובב. זה כבר גדול גם על בלאטר ופיפ"א, והלחץ ייתגבר בימים הקרובים, אם הם שורדים את זה, אז הכל אבוד. אבל יש סיכוי טוב שאיזו חולייה חלשה תישבר תחת הלחץ. ימים הסטוריים בפתח, ולא רק לחוקרי כוכבי שביט.

who-me

החמישיה. קרבות הפנדלים הגרועים
ספ בלאטר לא בין העצורים