בפעם האחרונה שהייתי פה, במגדלי מרכז הירידים והאצטדיון המסופח להם בציריך, זה היה ב2010, כשנבחרו שתי מארחות המונדיאלים הבאים. ימים הרי גורל לכדורגל העולמי – ולפיפ"א, שכידוע הכדורגל העולמי שייך לה.
היום בבוקר הגעתי לתחנת הרכבת בעיר, וכבר לא היה נושא אחר, גם לאלה שכדורגל לא מעניין אותם. פשיטה על מלון בור-או-לאק היוקרתי! מעצר של בכירים בפיפ"א! שחיתות, הלבנת כספים, הרצת מחירים, מעילה בכספים!!!!
בימים הקרובים אני מקווה להרחיב בכל מיני עניינים הקשורים לקונגרס פיפ"א ה65, אבל קודם כל החדשות.

רק הניו-יורק טיימס ידע לפרסם מראש, בזכות קשריו עם גורמי אכיפת חוק בארה"ב. שכן המעצרים היו תוצאה של לחץ אמריקאי כתוצאה מחקירת FBI את הנעשה בארה"ב והאמריקות בנושאי זכויות שידור, שיווק וספונסרינג, כולל עדי מדינה ומקורבים שעברו צד. הכותרת שנתן העיתון לידיעה בעמוד הבית שלו, אומרת הכל:
FIFA Officials Arrested on Corruption Charges; Blatter Isn’t Among Them

הבית רועד, אבל שמשון "ספ" בלאטר עדיין אוחז בעמודים. להיפך, עכשיו הוא טוען שהכל בזכותו. צריך להבהיר: יש שתי חקירות, שהשוויצרים שילבו ביניהם כדי לנצל חלון הזדמנויות. החקירה האמריקאית, שהביאה כבר לבקשות הסגרה ולמעצרים. והחקירה השוויצרית, שהחלה בעקבות תלונה של פיפ"א בנובמבר, והיא עדיין בשלב איסוף מידע – ולכן רק שימשה בפשיטה על משרדי פיפ"א כדי לאסוף מסמכים.

בעקבות הצלחת רשימת כ"ד צדיקים, אני אנסה לערוך רשימה של אלה שכבר לא. כלומר כבר נמצאים מאחורי סורגים ומחכים להסגרתם, או לפחות שהוגשו מולם כתבי אישום.(פשוט נהדר, איך חיכו שכולם יתקבצו במקום אחד – ויש לציין, שהמלון המדובר הוא אחד היקרים שיש, מלון שבו תמיד ישבו רק הבכירים והמדושנים מכולם). יש לציין, שהשמות עולים אט אט, והרשימה לא מלאה.

ניקולאס ליאוס, מפרגוואי, בן 86, הוא מספר 16 באותה רשימה, ודבר לא השתנה בה. אולי רק שאחרי מותו של גרונדונה ופרישתו של טשיירה, הוא מעין 'הסנדק' של השחיתות בדרום אמריקה.

ג'ק אוסטין וורנר, 72, שאיים על עיתונאים ושלט ביד רמה בCONCACAF, היה האדם המושחת ביותר בכל האירגון הזה, וזה באמת סופרלטיב. מספר הפרשיות הקשורות לשמו ענקי, פירוט שלהם יפרוץ את מגבלות הבלוג. מצד שני, הוא עזב את פיפ"א לפני ארבע שנים, ולמרות קשריו הפיננסיים והפוליטיים בכדורגל, הוא בעיקר פוליטיקאי בטרינידד.

ז'וזה מריה מארין, 83, היה הסגן של ריקרדו טשיירה וזכה עם עזיבתו של זה תחת לחץ ציבורי למשרת ראש ההתאחדות הברזילאית. הוא אחראי לכל השחיתויות סביב המונדיאל, ונאלץ לפרוש באפריל האחרון. בין השאר ניסה לגנוב מדליית אליפות לשחקן של קורינתיאנס (בשידור חי!), וכשהיה בפרלמנט הברזילאי נודע בתמיכתו באחראי על העינויים מטעם החונטה הצבאית השלטת ובביקורתו על עיתונאים אופוזיציונריים, למשל ולדימיר הרצוג (ממוצא יהודי קרואטי) שאכן נרצח בעינויים לבסוף. במעצר.

ג'פרי ווב, 50, מכה קשה לבלאטר. שכן המשפטן והבנקאי מאיי קיימן שמשמש כראש קונקאקאף וראש הועדה למלחמה באפלייה של פיפ"א, הוא סגן נשיא בכיר והמועמד המועדף על השוויצרי להחליפו בבוא היום (עשר, עשרים שנה לכל היותר). מחליפו של וורנר היה גם זה שפירסם תוצאות חקירה שהצביעו על "התנהגות קלוקלת" של וורנר ושל צ'אק בלייזר האמריקני (שהוא עד המדינה בכל הסיפור הזה). במעצר.

אוג'יניו פגרדו, 83, הוא נציג הקונמבול (ההתאחדות הדרום אמריקנית החזקה) בפיפ"א, ועמד בראשה אחרי שליאוס התפטר "מסיבות בריאותיות" כשועדת האתיקה התחילה לבדוק את הנעשה שם, אך עזב כבר אחרי שנה בלבד בתפקיד. עוד כראש ההתאחדות האורוגוואית הואשם בשחיתות ובנפוטיזם. במעצר.

אדוארדו לי, 56, חבר אלמוני יחסית של הועד הפועל של פיפ"א, וגם בזה של הקונקאקאף. וגם ראש ההתאחדות של קוסטה ריקה. במעצר.

חוליו רוצ'ה, 64, לשעבר ראש ההתאחדות של ניקרגואה, היום "קצין פיתוח" בפיפ"א (אחראי על פרוייקטים עם הרבה מאד כסף לפיתוח כדורגל במדינות מתפתחות ). במצער.

קוסטאס טקאס, 58, לשעבר מזכ"ל ההתאחדות של איי קיימן, היום שליח של ג'פרי ווב. במעצר.

רפאל אסקיבל, 68, נשיא ההתאחדות הונצואלנית וחבר הועד הפועל בקונמבול. במעצר.

אלחנדרו בורסאקו, 50, מנכ"ל של חברת "טורנירים ותחרויות בע"מ", שחקנית מרכזית בשוק תקשורת הספורט בארגנטינה, בעלים של זכויות ושל ערוצי ספורט בטלביזיה
אהרון דוידסון, 44, נשיא טראפיק ספורטס ארה"ב, בעלים של קבוצת הכדורגל ריילהוקס קרוליינה, יו"ר חבר המנהלים של NASL והאיש שדחף להיפרדות מUSL
הוגו ג'ינקיס, 70, ומריאנו ג'ינקיס, 40, השניים דירקטורים בחברת פול פליי, חברת שיווק ספורט ארגנטינית
חוזה מרגוליס, 75, דירקטור בסאמרטון בע"מ, ובואלנטה קורפ., עוסק בשידורי ספורט, תיווך בעסקאות והוביל לתשלומים בלתי חוקיים.

המשך יבוא.

הפתעה!
הרפתקאות הבלוג בעיר פיפ"א, פרק ב'