תיק סין (15): על זה לא – מאת אלון זנדר

מנבירה בניירות, ובדיקה של עשרות אתרים ברשת, מהם אני דולה מידע, מתברר לי שיש רק עוד יומיים עד סיום המשחקים האולימפיים הנהדרים בבייג'ינג המעטירה שבסין המרתקת. וכנראה שלא יצא לי לכתוב על כל הנושאים שתכננתי. אבל למה שאתם תפספסו חלק ממכמני אימפריית הענק הזו, הצועדת איתנות אל עמדה של כח עולמי תוך שיפור מתמיד בתנאי החיים של תושביה? קרי: של תושביה העשירים. או חברי המפלגה. שזה די דומה, בסופו של דבר. הנה רשימה זריזה של נושאים שלא ייכנסו לתיק.

 

על אלה לא אכתוב (חלק א'):

 

טיבט. מה יש לומר ועוד לא נאמר על חבל הארץ הזה? כמובן שההפגנות בקליפורניה, של אנשים שלא יודעים איפה טיבט נמצאת, לא מסייעות לעניין. אבל טיבט היא דוגמא פנטסטית לאיך עובדת התעמולה הסינית, שמכוונת פנימה. הסינים בטוחים שא. טיבט היא חלק מסין מאז 127 לפנה"ס, ולא מאז סוף המאה התשע עשרה, ורשמית רק אחרי מלחמת העולם הראשונה (ותודה לבריטים ששוב עשו ממאבק קטן סמטוכה גדולה, רק כדי לשרת את צרכיהם הקולוניאליסטיים). ב. שהטיבטים רוצים עצמאות ופילוג של סין (לאט אכן צומחת תנועה קיצונית של סטודנטים טיבטים שמאמינים שזה הפתרון) – רוב הטיבטים רק רוצים שקט נפשי, אוטונומיה ורשות לנהל את חיי הדת שלהם כרצונם. ג. שהטיבטים הם הרעים הרוצחים, בזמן שסין היא המיטיבה הגדולה. החלק השני לא לגמרי מוטעה, מאחר והחיים בטיבט העצמאית לא היו קלים כלל וכלל, שכבה של אצולה ושל הנזירים שלטה ביד רמה ועשתה את חיי האיכרים הטיבטים קשים. אבל גם הם מעדיפים לפתור את הבעיות שלהם בעצמם. וחוץ מזה, כאמור, הם ישמחו להישאר בסין. הסינים מצידם רצחו אלפי טיבטים בקרבות, הרסו את הרוב המוחץ של המנזרים, כלאה את נזיריהם במחנות לחינוך מחדש, ומשתדלת לשמור על חיי הדלות של הטיבטים בעוד שהמהגרים הסינים לטיבט זוכים להקלות מופלגות. אבל את זה, כאמור, אפשר למצוא בכל מקום. ולכן לא אכתוב על טיבט.

 

תעמולה. חפשו ביוטיוב מגיב בשם RedChineze, או שתקראו סתם תגובות בכל סרטון הנוגע לטיבט. יותר מזה אין לי מה לומר.

 

עלובי החיים. מאות אלפים שהועברו מבתיהם בערים הגדולות כדי לפנות מקום לקידמה, בדמות מרכזי עסקים ומשרדים מניבי כספים והטבות. לא רק בבייג'ינג, ובטח לא רק לקראת המשחקים האולימפיים – אבל גם. אנשים שבריונים שלפו בשערותיהם החוצה, שנשדדו לפני ההריסה, שרכושם נתפס והוחרם, שהוכו על ידי שוטרים ונידונו לחיי דלות בכפרים מרוחקים אם בכלל.

 

אמהות טיאנאנמן. אלו שסבלו יותר מכולם, שבניהן המפגינים נפלו קורבן לטנקים של ממשלת סין לפני פחות מעשרים שנה. מה שלכאורה לא קרה מעולם, ובכל זאת משפחות שלמות נענשו בעקבותיו. אלו שמנסות עד היום לדרוש בדיקה בלתי תלויה של המאורעות.

 

החקלאים. אלה שמאכילים את מיליארד וחצי התושבים, הם בין קבוצות האוכלוסיה העניות ביותר. לא רק זה, בקרבת ערים נלקחות מהן קרקעות וניתנות תמורת שוחד לאנשי עסקים הבונים עליהן מגדלי דירות ומשרדים. חקלאים שלא מוותרים על אדמתם נדהמים לראות אותה מוצפת מי שופכין, מכוסה בפסולת בניין, או מלאה בתלי אבנים. אחרי שהגידולים חרבים מוגדרת הקרקע כשטח פתוח ומועברת ליעדה. מי שמתנגד, זוכה לביקור של בריונים. מאות הרוגים ופצועים הם התוצאה. ובניינים גבוהים, לא  לשכוח.

 

תעשיית החומרים הממריצים. עשרה אחוז מהתרופות בעולם הן מזוייפות, מעריך WHO, ורובן מגיע מסין. בשנה שעברה מתו עשרה מהרעלה אחרי שלקחו אנטיביוטיקה מזוייפת. תעשיית הביוכימיה בסין היא חסרת מצפון. לא פלא, שרוב החומרים הממריצים מגיעים משם. זוכרים את אקאטריני ת'אנו היוונית, זו שנעלמה לבודקים לפני אתונה, ובסוף "נפצעה בתאונת דרכים" כשהיא בורחת מהם? אז ככה, המאמן שלה, כריסטוס טסקוס, הורחק לשארית חייו על ידי התאחדות האתלטיקה. אז הוא עבר לשחייה. יואניס דרימונאקוס, הכשרון שלו, זכה פתאום במאתיים חופשי באליפות אירופה, ובכסף במעורב אישי. ואז התגלה שדרימונאקוס לוקח מתילטריינולון, אותו סטירואיד שלקחו אחד עשר מנבחרת הרמת המשקולות של יוון שנפסלו, שמאמנם חבר טוב של, כן, טסקוס. מה הקשר לסין? או. מתיל טריינולון מיוצר אך ורק על ידי אאוספיור ביוטכנולוג'י הסינית. הוא מעולם לא אושר לשמש כתרופה לבני אדם, להבדיל משאר החומרים האסורים, משום שהוא מסוכן מדי. השלטונות הסינים המבוהלים לתדמיתם הבינלאומית הודיעו שיסגרו מיד את המפעל העלוב הזה, שממילא פועל בלי רישיון. מוזר – לאוספיור יש מאות סטירואידים רשומים בייצור, וסניפים בקוריאה והונג קונג. בסין הבירוקרטית כל זה קורה מאז 2003 בלי רישיון?

אולי המצב דומה לג'ינסיינס, יצרנית הורמון הגדילה (HGH) ג'ינטרופין, או בשם העם ג'ינס (JINS) על שם מפתחו דר' ג'ין ליי. הפיתוח היה חלק מ'פרוייקט מפתח' בתכנית חומש מספר 9. הגינקולוג הספרדי דר' פואנטס, זה שטיפל בכל רוכבי האופניים ועוד 150 ספורטאים שלא זוהו, השתמש בג'ינס. גם סילבסטר סטלון התגלה עם הגלולות על ידי המכס האוסטרלי. ג'ין ליי טוען, שחברתו מייצרת 80 אחוז מכלל הייצור הסיני של הורמוני גדילה, שמצידו מהווה 80 אחוז מהשוק העולמי, ששוויו 600 מיליון דולר בשנה.כלומר, 384 מיליון דולר בשנה לג'ינסיינס. אבל החברה נעלמה, וקיימת רק בסינית מעל האתר שלה. כי בית משפט ברוד איילנד הרשיע אותה, את בעליה ושלושה מבריחים בהברחת סמים והלבנת כספים.

ברור, שההכנסות מחומרים אסורים הם אבן משמעותית במגדל הכלכלי של סין. מטבע זר ושחרחר שזורם למדינה, מעשיר את קופותיה ואת כיסי העסקנים האחראים. אין לסין מוטיב אמיתי להילחם בחומרים ממריצים, ולכן הישגי הבדיקות במשחקים האולימפיים  לא ממש מפתיעים. אבל גם על זה, למרות שיכולתי למלא עמודים ארוכים, לא אכתוב.

 

תיק סין (14): ספורט - מאת אלון זנדר
תיק סין (16): גם לא על זה - מאת אלון זנדר

10 Comments

Michaly 23 באוגוסט 2008

15ב' יהיה "על זה כן" או "על זה לא 2"?

ובנוגע לתרופות, אני רק רוצה להזכיר שמצפון הוא משהו שאי אפשר למצוא בשום חברת תרופות, אמיתית או מזויפת (הנה דוגמה: http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article4568717.ece). ובכלל, זה אמנם לא קשור לסין או לספורט, אבל לעולם לא אוותר על ההזדמנות להגיד שחברות התרופות הן נציגותיו הנאמנות ביותר עלי אדמות של השטן.

אלון זנדר 23 באוגוסט 2008

מיכלי – מפאת חוסר זמן אני הולך על האופציה השנייה.

בקשר לחברות תרופות – הסקנדלים באפריקה זכורים לי עדיין, ובכל זאת, יש לי הרגשה שמי שחייו ניצלו או תלויים בתרופות חדישות, עשוי מאד לא להסכים איתך בנוגע לשטן ונציגיו.

אלון זנדר 23 באוגוסט 2008

והנה כבר דווח על מקרה מספר עשר של תפיסה על סמים. יכול להיות שהם מנסים עוד להגיע לשלושים עד מחר?

Michaly 23 באוגוסט 2008

גם כשאני לובשת גופייה של נייקי אני מאוד מרוצה וחושבת שהילד הסיני שתפר אותה לגמרי שווה את העשרה סנט שהוא קיבל. החוכמה היא להכיר ברוע דווקא כשאתה לא סובל ממנו ישירות.

Michaly 23 באוגוסט 2008

שזה בעצם מה שאתה עושה פה כבר שבועיים.

באבא ימים Old Timer 23 באוגוסט 2008

רק נקודה אחת לעניין החקלאים. זו דוגמה מובהקת להחלשות השלטון. התעמרות הבריונים באיכרים היא בעיקרה תולדה של יוזמות מקומיות. אכן, במדינה בת מיליון ורבע תושבים כשהשלטון הולך ומתקשה להחזיק ברסן פוטנציאל הרוע הוא אדיר.

אלון, המון תודה על העבודה שעשית.

להתראות בתיק לונדון.

באבא ימים Old Timer 23 באוגוסט 2008

מיליארד ורבע (מי שרוצה לדעת איזה הבדל שלושה אפסים יכולים לעשות מופנה לעיין בדו"ח וינוגרד).

Amir A 23 באוגוסט 2008

למיכלי – אכן עדיף היה בלי חברות התרופות. תוחלת החיים של כולנו הייתה בסביבות 40 שנה, לא היתה התפוצצות אוכלוסין ולא היה רעב בעולם. אפשר גם לצרף אליהם את כל החברות שמהנדסות מזון ולהוריד את תוחלת החיים הממוצעת בעוד איזה 5-10 שנים.

אני לא בא לטעון שהם טלית שכולה תכלת, אבל כמו שאלון כתב לך התמונה לא כל כך פשטנית.

Michaly 23 באוגוסט 2008

דווקא חברות שמהנדסות מזון מורידות את תוחלת החיים. ולא קראתי להחרים את חברות התרופות, רק אמרתי שהן השטן.

בני תבורי 23 באוגוסט 2008

אלון,
בשיחות וויכוחים שאני משתתף בהם לאחרונה אני משתמש בכתבות שלך כסימוכין לטענותי. הבלוג הזה אכן שווה יותר מביקור חטוף, אבל אולי יש מקום בו כל כתבות תיק סין מאוגדות יחד?

Comments closed