לגרמנים חוקים משלהם

אלון זנדר חושף פה תופעה קשה. בעוד עם ישראל מענה את נפשו בצום מתכוונים הגרמנים לערוך את "אם כל מחזורי הבונדסליגה" - עם דרבים מהממים בכל פינה

vintage85. cc license

שלושה מחזורים עברו בגרמניה, ומי שלא מכיר את הליגה הזו משפשף עיניים בתדהמה. בתחתית הליגה משתרכות שלוש קבוצות עם אפס נקודות. שלושתן היו בין המועמדות הבכירות להתמודדות מול באיירן על האליפות: וולפסבורג, שאלקה ושטוטגרט. באיירן, אגב, במקום ה11. בצמרת ניצבות ארבע קבוצות שאיש לא הימר עליהן: הופנהיים, מיינץ, הנובר וקייזרסלאוטרן. טוב, זה לא ממש מפתיע: בבונדסליגה, יותר מבכל ליגה אירופית בכירה אחרת, סדרי הכוחות מתחילים להתברר רק סביב המחזור העשירי. זה קשור לסגנון ההתקפי הנתון להפתעות, להכנה הפיסית הקשה שמקשה על הגעה מוקדמת לקצב משחק אחיד וכושר מקסימלי, ולשוויון היחסי ואחידות הכוחות בליגה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ובכל זאת המחזור השבוע מעורר סקרנות – התוצאות שלו יכולות להיות מרחיקות לכת. עבור שמונה קבוצות מדובר במשחקים החשובים של השנה, ניצחון או הפסד יכולים להשפיע על שאר העונה, על זהות המאמן, ובעיקר על מצב הרוח של האוהדים. ה'קיקר' קרא לזה "סוף השבוע של הדרבים". אז נכון, שאם מדקדקים בהגדרה, רק שניים מאותם ארבעה משחקים הם אכן דרבי. אבל מצד שני, מבחינת המשמעות של המשחקים, אלו משחקי דרבי לכל דבר. וכל אחד מהם, הוא לא רק דרבי מקומי, אלא גם משחק בין פלגים שונים של המשחק. במחזור הקרוב בגרמניה לא צפויות הרבה סליחות.

הראשון שבהם הוא דרבי איזורי שנשמע כמעט שטותי. מרחק של שבעים קילומטרים בין וולפסבורג והנובר רק מגביר את הרושם הראשוני. אבל זהו דרבי על השליטה בחבל הארץ הענק שנקרא סכסוניה התחתית. הנובר היא עיר הבירה, אבל מועדון הכדורגל שלה עמד תמיד בצילה של בראונשווייג המצליחה והאהודה. רק שבראונשווייג צללה במורד הליגות, ולמרות שחזרה לליגה השלישית, היא כבר לא רלוונטית – למרות 13565 צופים בשבת, יותר מחצי הכמות באצטדיון, סליחה ארינה, החדשה והמלוקקת של וולפסבורג.

מה שנשאר לאוהדי מסורת רומנטיים, זה לתמוך בהנובר הוותיקה, הענייה, הציבורית, שבראשה עומד מלך מכשירי השמיעה מרטין קינד. איש מופרך לכשעצמו, והיריב הגדול ביותר של חוק ה50+1 ששומר על בעלות האוהדים. מצד שני אבל עומדת המפלצת שבנתה פולקסוואגן. יש מאין, קבוצה שמטרתה לשאת את סמל הקונצרן בגאון ולתת לו תדמית חיובית. לצורך זה משקיעה פולקסוואגן הון עתק וקשרים, ובזכות תמיכתה המסורה לאורך עשרים השנה האחרונות אף רשאית להיות בעלת המועדון – וזה כבר אויב רציני הרבה יותר לבעלות האוהדים המסורתית.

עוד דרבי שמתקיים במחזור הזה, ביום ראשון תודה לאל, עלול להיראות כחורג מההגדרות הקפדניות של הדרבי. שלושים קילומטר מפרידות בין דורטמונד וגלזנקירשן, וביניהן יושבות הערים בוכום, קסטרופ-ראוקסל והרנה, שמות שמרנינים ליבו של כל חובב מכרות ומפעלי פלדה, איזורי תעשייה חסרי חן, מוסכים מפוייחים ומדבריות של מגדלי מגורים מכוערים ולוקי טיפוח בעליל.

אבל הדרבי של חבל הרוהר בין לודנשייד )כינויה של דורטמונד בפי אוהדי שאלקה, על שם עיר סתמית באיזור הררי בסביבה) ובין הרנה-מזרח )כינויה של שאלקה בפי אוהדי דורטמונד שלא מכירים בגלזנקירשן הקטנה וחסרת החשיבות יחסית אליהם) הוא אחד מהדרבים האמיתיים שיש. כל חבל הרוהר מרעיד ממתח לקראת המפגש. ומדובר ביותר מששה מיליון איש. וגם סביב לו כבר הושכרו האוטובוסים עבור האוהדים והשיירות כבר מוכנות לצאת לדרך. לדורטמונד יש את ממוצע האוהדים הגדול בגרמניה ובד"כ בעולם -78 אלף. לשאלקה יש אבל פי שלושה חברי מועדון – 88 אלף, וממוצע קהל של 61 אלף. לשאלקה יש שבע אליפויות גרמניה, לדורטמונד אחת פחות – אבל האליפות האחרונה של שאלקה היתה ב1958, עוד לפני קיום הבונדסליגה. לשאלקה יש גביע זכייה בגביע אופ"א, לבורוסיה דורטמונד זכייה בצ'מפיונס ובגביע המחזיקות. דורטמונד חירבה את סיכויי שאלקה לזכות באליפות מחזור לסיום לפני שלוש שנים, מה שאיפשר את קיום מסיבות "חמישים שנה ללא צלחת אליפות של שאלקה" ברחבי דורטמונד, כולל מטוס שכור בשמי גלזנקירשן עם כרזה.

אוהדי שאלקה השיבו בגניבה שעד היום לא הצליחה המשטרה לפענח, של כרזת הענק של אוהדי בורוסיה שהתנוססה מעל "הקיר הצהוב", יציע העמידה של 25 אלף השרופים של דורטמונד. בקיצור, אין על הדרבי הזה, האירוע החשוב בעונה עבור חלק גדול מהאוהדים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

השנה עומד הדרבי בסימן החיזוק של שאלקה, שאמור להביא סוף סוף אליפות לגלזנקירשן בשנתיים הקרובות. 355 מיליון אירו הושקעו ברכש, וזה עוד לפני ראול, שאמנם הגיע בחינם, אבל לא ישחק בחינם. זו השקעה חסרת תקדים עבור המועדון, וסיכון עקב החובות המכבידים עליו מאז בניית האצטדיון. קבוצת הילדים שהשיגה לשאלקה סגנות בעונה שעברה היא רק שלד לקבוצה החדשה, שאמורה להצליח גם בליגת האלופות. בדורטמונד, מצד שני, רק השתחררו מאימת פשיטת רגל בשנה שעברה לחלוטין. מאז חשיפת מימדי האסון הדרמטית בכנס בעלי מניות, הפסיקו בדורטמונד לדבר על אליפות.

בינתיים. קבוצת הנוער המעולה של המועדון -שאלו את סאסי ודהאן- העלתה כשרונות יוצאי דופן לבוגרים. נורי שאהין, קווין גרוסקרויץ, מריו גצה, ומרסל שמלצר הם לא רק שחקני הרכב וותיקים בגיל 21, אלא גם העתיד של נבחרת גרמניה. בצירוף רכש חכם של שחקנים זולים כמו שינז' קיגאווה היפני, לוקאס באריוס הארגנטינאי, נוון סובוטיץ' האמריקאי-סרבי ומאטס הומלס מבאיירן – ומלבד באריוס, איש מהם לא מבוגר מ22. אבל הרכש המרכזי של המועדון הוא המאמן יירגן קלופ, שהצליח כל כך עם מיינץ ללא כסף והפך לחביב הקהל כפרשן טלוויזיה נהדר: ברור, חכם, מרתק ואנושי. בדיוק האדם כדי לבנות אימפריה. שש נקודות יש לדורטמונד, שש יותר מלשאלקה, שלאוהדיה נחמץ הלב בכל שבוע בו השנואים מעליהם בטבלה. הפסד ביתי לשאקה, ודאנטה, לו יקפוץ לביקור, ירגיש בבית. הפסד לדורטמונד, ולאוהדים נותר רק להסתפק בעוד כמה שלבים בליגת אירופה כדי להעביר את הזמן בעוד עונת מעבר בדרך חזרה למעלה.

בהמבורג חוזר הדרבי אחרי שנים. סט. פאולי, מועדון הקאלט האולטימטיבי, עלה חזרה לליגה הבכירה. עם מאמן פילוסוף –ועוד קוראים לו סטניסלאווסקי!-, עם קבוצה צעירה ורב-תרבותית. עם אצטדיון משופץ אבל רחוק שנות אור מכל ארינה חסרת אופי. עם הנהלה שמעניקה לאוהדים מדי פעם בירה בחינם, והצילה את המועדון מפשיטת רגל בין השאר עם מוצרי מרצ'נדייזינג מקוריים כמו חולצות עם כיתובים אינטיליגנטיים, קולה אלטרנטיבית ורוטב קטשופ עם אלוורה. עם הל'ס בל'ס של AC/DC במקום פופ סינטתי כמנגינת הכניסה לאצטדיון.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

עם האוהדים הכי צבעוניים ומטורפים בין כל הליגות הבכירות באירופה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כאות כבוד ליריבים מנגנים בסט. פאולי לא רק את המנון האוהדים, אלא גם את המנון הקבוצה היריבה באותו יום. לקראת הדרבי הוחלט, שלמרות שהדבר כואב ופוגע, גם בדרבי ינוגן המנון הרוק המוצלח של המבורג: "המבורג, פנינה שלי". גם באצטדיון "מילרנטור" הפסיקו להילחם בכל טחנות הרוח ואפילו, ירחם השם, התקינו מושבים עסקיים. לא לאונג' או תאי כבוד, חס ושלום, אבל בכל זאת. רק שבסט. פאולי, כמו בסט פאולי, לא יכולים סתם לתת לאילו בנקאים מעונבים מדושני עונג להרגיש אלטרנטיביים רק בזכות הכסף.

על המושבים חולקו הוראות שימוש לרוכשיהם: בסט. פאולי, מבהירות ההוראות, יש לעודד באופן פעיל ואסור בשום מקרה לשרוק בוז לקבוצה הביתית, תופעה נפוצה אצל צרכני בידור ולא אצל אוהדים אמיתיים. בנוסף חל איסור מוחלט על קללות וסיסמות על בסיס גזע, דת, מין או העדפה מינית. ויותר מכל – "אנחנו בסט. פאולי רוכשים כבוד לקבוצה, ולכן אנחנו כבר ניצבים על מקומנו כשהיא עולה על הדשא, ועד אחרי שהיא יורדת ממנו. וזה נכון כמובן גם לשיבה מההפסקה!"

בעוד סט. פאולי היא המועדון הקטן והסימפטי של רובע החלונות האדומים והמועדונים הסליזיים של הנמל, וסביבה הרבעים האלטרנטיביים של השאנצה-פירטל, מעוז הבילויים, האנרכיסטים והאנטי-פשיסטים האוטונומיים, ושל הקארו-פירטל גדוש החנויות, הבוטיקים ובתי הקפה האולטרה-אלטרנטיביים, עבורם הפרינג' היא מילת גנאי לקפיטליסטים שמכרו נשמתם, המבורג היא מלכת השמרנות. מועדון שמלבד תקופת זוהר לא שלט בכדורגל הגרמני, אבל גם מעולם לא ירד ליגה. מועדון ענק, השלישי בגודלו במדינה, של משפחות, של כסף גדול, של אילי ההון המקומיים, אנשי התקשורת –הבילד, השפיגל ורוב המגזינים יוצאים לאור בהמבורג- והמסעדנים הבולטים. כמובן עם קבוצה של סקינהדס נאצים.

כבר לפני ארבעה שבועות, כהכנה למשחק, התנפלה קבוצת חוליגנים של המבורג על מעוז של אוהדי פאולי. בתגובה האלימה לא איחרה לבוא. שני המועדונים פועלים ביחד למנוע אלימות, ושיכנעו את המשטרה להעביר את המשחק ליום ראשון השקט יחסית – אבל לגמרי בשלום, אף משחק דרבי של המבורג לא עובר.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אבל אחרי כל זה, הדרבי המסקרן של המחזור ישוחק דווקא היום. בברלין. כן, בליגת המשנה, בונדסליגה שתיים. הייחוד של הדרבי הזה, שהוא ישוחק לראשונה אי פעם. אלו שתי הקבוצות האהודות בעיר, הרטה ואוניון ברלין. רק שמעולם הן לא שיחקו באותה ליגה. עד המיזוג של הליגות שיחקה אוניון כמובן במזרח, ולאחריו נקלעה לבעיות ושיחקה תמיד מתחת לשכנה המערבית.

ושוב, מדובר פה במפגש קצוות בין תרבותי. ללא ספק, אוניון ברלין לכל היותר שניה במידת הקאלט בהיא משדרת לסט. פאולי. מדובר במועדון שהיה מאז היווסדו מועדון של פועלים שייצג מאוחר יותר את ההסתדרות. זה אמר שתמיד המועדון היה עני מכל האחרים בליגות של ברלין, ובעיקר ממועדון היהודים, טניס-בורוסיה. בתקופת הדיקטטורה הסוציאליסטית של הרפובליקה הדמוקרטית בגרמנית, היא מזרח גרמניה, אוניון ברלין נדפק כל פעם מחדש. ההסתדרות כמובן לא התקרבה בהשפעתה למועדוני המפלגה, לאלה של הצבא, או יותר מכל, לאלה של המשטרה. בעיקר לא לחביב הצמרת הפוליטית, מועדון המשטרה החשאית מעוררת החלחלה, ה'שטאט-זישרהייט' או בקיצור 'שטאזי'. דינמו ברלין זכתה בשמונה אליפויות, בשחקני היריבות, באירוח המשחקים בכל מקרה של חשש כלשהוא לביטחון, למזג האוויר או לתוצאה.

בתמורה קיבלה אוניון שחקנים שעברו את שיאם, ורדיפה של האוהדים. כי ביציעי אוניון התקבצו כל מתנגדי המשטר. היפים, פאנקיסטים, וסקינהדס – בתחילה כשמאלנים, ועם השינוי בתפיסה כנאצים. את המנון הקבוצה שרה נינה האגן, למשל.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אוהדי אוניון היו אלה ששרו שירי מחאה במסווה או שלא ביציעים וייצגו את האלטרנטיבה היחידה. זה קיבע את תפיסת עולמם כנרדפים קבועים ואת ההתנגדות שלהם לכל מה שבא 'מלמעלה'. מעין הפועל תל אביב בגרמנית.

מצד שני, חשיבה כזו מגלמת בתוכה את החוסר התמידי בהון. מיליון וחצי אירו עבור ערבות להתאחדות השיגו האוהדים באמצעות מכירת תרומות דם. את האצטדיון המחודש הם בנו במו ידיהם. לא פיננסית, במו ידיהם, קרי: אנשים לקחו חופשה מהעבודה והלכו במשך שבועות לעבוד ביציקת בטון, בחפירה ועל גג האצטדיון. זה לא מה שיגרום למועדון להתמודד שווה מול שווה עם, נניח, הרטה. אבל זה ללא ספק מוסיף לקשר בין האוהדים למועדון…

היום את פוגשת באהבתך הגדולה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הרטה מצד שני, ממלאת חצי מהאצטדיון האולימפי במקרה הטוב. הרבה תמיכות וסובסידיות מצאו את דרכן לשיפוץ האצטדיון ועבור הרטה עצמה. זה המועדון שהוחלט שיהיה המועדון המרכזי והייצוגי של העיר. אבל זה לא ממש הצליח, חובות ענק צמחו ובמקביל הכדורגל נכשל, כמו גם הנסיון ליצור שכבה רצינית של אוהדים. מה שכן, עדיין יש להרטה יותר מפי שניים צופים מאשר לאוניון. מועדון קטן נשאר כנראה תמיד מועדון קטן. וברלין היא עדיין הרבה מאד, אבל עוד לא עיר של כדורגל. חוץ מהיום.

פנטזי - שבוע 2
תור הזהב של מרוצי המכוניות - חלק ראשון

26 Comments

דורפן 18 בספטמבר 2010

אלון – מה באמת קורה עם איינטרכט בראונשוויג האדירה. הקבוצה היחידה בעולם שיש לי סימפטיה אליה רק בגלל המוסיקליות הנהדרת של שמה:
איין,
טרכט,
בראון,
שווייג

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

תחשוב ראיזו מוסיקליות יש לשם, בצורה בה רשמת אותו, לו, נניח, צ'רלי צ'פלין היה מקריא אותו ב'דיקטטור הגדול'. עצום!

שלו רומא 18 בספטמבר 2010

מרתק, לליגה הגרמנית יש מקום של כבוד בלוח השידורים האיטלקי, יום שישי כמובן מוקדש בערוצי הספורט המרכזיים לבונדסליגה, אבל גם משחקים בימים אחרים לא מקופחים יחסית לליגה האנגלית. ובטח שמשודרים יותר מהליגה הספרדית.

אלון – יש לי תחושה שבשנה הבאה, אם וכאשר העונה האיטלקיות יאבדו מקום בליגת האלופות, יעלו את מספר הנציגות של מקומות 4 ו5 בדרוג לארבע נציגות שמשתתפות בסיבובים המוקדמים. אני חושב שתהיה תמיכה גם של אנגליה וספרד מצד אחד וגם של גרמניה צרפת ואיטליה מצד שני (הצדדים כמובן סביב המקום השלישי), יש תחושה (שלי כמובן) שיש יותר מדי קבוצות חלשות בליגת האלופות, ואם כבר נתנו לזה לקרות מגיע לקבוצות מליגות חזקות לפחות את ההזדמנות להכנס, פועל יוצא של שינוי כזה הוא שהליגה האירופאית תהיה יותר חזקה, עם יותר נציגות לליגות "הגדולות".

נ.ב. סט פאולי נשמעת קבוצה נחמדה (בשבילי) אני אעקוב אחריה, ואם תהיה אהבה אצרף אותה לרשימת האהודות. (בגרמניה אף פעם לא הייתה לי קבוצה).

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

שלו, סט. פאולי תפורה על נציג השומר הצעיר ברומא. זה זיווג משמיים.
למען האמת, קשה לי להאמין שרפורמה נוספת של ליגת האלופות תתרחש בקרוב, ועוד נגד הכיוון של פלאטיני. אם כבר, ירדו המקומות הנוספים במוקדמות ורק הליגות החלשות יתמודדו על הזכות לעלות לשלב הבתים ולהפסיד לחזקות. הקבוצות הללו באמת תחזקנה את ליגת אירופה.
בכל אופן, אחרי סיבוב הצ'מפיונס הראשון, ואחרי קיזוז2005/2006 שיורדת מהחישובים בסיום העונה, אפשר לראות שלגרמנים יש כבר יתרון של יותר משש נקודות, אותו יאלצו האיטלקים למחוק. וזה אפשרי כמו אליפות של רומא במחזור העשרים, בערך. ובשנה שאחריה שוב ירדו לאיטלקים יותר נקודות – הגרמנים מצידם כבר פוזלים לכיוון הספרדים במקום השני.

סימנטוב 18 בספטמבר 2010

וואו איזה יופי של כתבה (ואיזה כיף שיש את דה באזר!) מוסיף את סט. פאולי לפייבורט. הסיפור של אוניון ברלין יפה והקטע עם האוהדים מרתק.

איתן בקרמן 18 בספטמבר 2010

סימנטוב, התגובה שלך היא אחת ממשמחות רבות. בוא תפעל בקרב מכריך להפיץ את "דה באזר" ולתת לנו ליי בעמוד הפייסבוק שלנו. מה אתה אומר? :) ושמחת בחגך

סימנטוב 18 בספטמבר 2010

הלייק שלי כבר מזמן מזמן שם… מה יש בכלל ספק?

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

תודה. וסט. פאולי היא פייבוריט רציני של כל מי שמריח דשא כשהוא רואה מגרש. ושל סתם רומנטיקנים של הכדורגל…

צור שפי 18 בספטמבר 2010

נפלא, פשוט נפלא. והספוט של אוניון מדוייק ומרגש. תודה אלון. ואולי כדאי ששאלקה תתחיל כבר לנצח כדי שלא תוציא את כל העצבים על הפועל…

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

תודה. שאלקה – מי זה שאלקה בדיוק? לא מכיר.

תומר חרוב 18 בספטמבר 2010

באמת שאין על הכדורגל הגרמני,הליגה הטובה בעולם ביי פאר, ההוכחה לכך שבעלות אוהדים היא המודל הכי טוב לכדורגל.
אגב, מה שאני אוהב ביוניון ברלין זה שמו של האיצטדיון(בתרגום חופשי-האצטדיון שליד בית היערן הזקן) ובזכותהאוהדים ששיפצו אותו בעצמם,ללא עזרה שיווקית השם גם נשאר ולא הפך לאיצטדיון צמיגים/נעליים/חברת תעופה.
יאללה דורטמונד.

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

לא אגיב לפרובוקציות. מי זה דורטמונד?
בקרוב הרחבה בנושא המודלים לבעלויות בכדורגל.
תיקון קטן: בית היערן הישן, לא הזקן. כלומר, ליערן יש בית -ומשרד- חדשים. כלומר היו פעם. עכשיו זה רובע קפניק, וקדימה הסולידריות הבינלאומית!

אנונימוס 18 בספטמבר 2010

הסיפור על אוניון ברלין מרתק.
ההשוואה להפועל לא מדוייקת כי הפועל הייתה כמובן במשך שנים ה-קבוצה של הממסד. הבעיה שלה הייתה שהממסד התחלף לה מתחת לרגליים, ומשם התפתחה תפיסת העולם הנוכחית.

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

הפועל – בגלל תחושת 'אני מקופח' הרובצת כעננה ממעל. וגם אוניון, כמובן, היתה שייכת לממסד. רק שבמזרח היה ממסד, והיה שטאזי.

דורפן 18 בספטמבר 2010

הסיפור על אוניון ברלין מרתק. וכמו שאלון כתב יש להם אוהדים נאצים ביציעים. שהמחישו את הקשר בין אוהדים לאגודה בניגוד למסחור ובלה בלה בלה… אבל יש ביניהם לא מעט נאצים.

סאביסאביץ' 18 בספטמבר 2010

כתבה מרתקת, אני ממש אוהב את הליגה הזאת.

חכם בדיעבד 18 בספטמבר 2010

אלון,
בבקשה בבקשה, כתוב יותר. תענוג צרוף.
שנה טובה.

טל 18 בספטמבר 2010

אם המבורג זה המועדון השלישי בגודלו ומתוך הנחה שבאיירן הוא הראשון, מי השני?

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

שאלקה כמובן. תשעים אלף חברים.

שמשון 18 בספטמבר 2010

הדרבי של ברלין הסתיים בתיקו 1-1 .
הרטה הובילה משער בדקה ה-2 ,ויוניון השוותה בדקה 82.
אחרי 4 מחזורים להרטה יש 10 נק' וליוניון יש 2 נק'.

שמשון 18 בספטמבר 2010

רונן, הקבוצה שיש לך סימפטיה אליה :איינטרכט בראונשוויג, משחקת בליגה השלישית בגרמניה.
היא שיחקה בחוץ נגד אהלן האחרונה בטבלה,
והמשחק הסתיים בתיקו 0-0.
בראונשוויג מדורגת במקום החמישי בטבלה עם 16 נק'.

אתה יכול לעקוב אחריה כאן:
http://www.3-liga.com/

אביאל 18 בספטמבר 2010

אחלה פוסט !! מעשיר ביותר.

ויכסלפיש 20 בספטמבר 2010

פוסט מצוין, חידש לי הרבה

הערה קטנה: לפי אתרי סטטיסטיקה דורטמונד שנייה בממוצע צופים עונה שעברה אחרי ברצלונה 78 מול 77 אלף, והיא באופן קבוע ברביעיה המובילה יחד עם ריאל מדריד ומנצ'סטר יונייטד

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

תודה תודה. בנוגע לממוצעי קהל: לכן הוספתי בד"כ למשפט. רק בשנה האחרונה ברצלונה עברה את דורטמונד, ואם ההייפ סביב בורוסיה ימשיך, זה גם יחזור להיות כך -שדורטמונד מובילה- בעתיד.

אלון זנדר 21 בספטמבר 2010

סליחה על התגובות המאוחרות בגלל בעיה טכנית. לכל מי שלא הגבתי אליו אישית – תודה על התשבחות וההעשרות, בקרוב עוד.

Comments closed