גביע סינקפילד, מחצית שנייה: טורניר היסטורי

קרואנה באחת ההופעות, אם לא ה-

רצף הנצחונות של קרואנה נמשך גם בסיבוב השישי, במשחק השני נגד טופלוב, שהיה אחד המרשימים ביותר שלו – שילוב של הכנה מצויינת בפתיחה, תמרונים עמדתיים יעילים וסיום טקטי יפה.

כמו ושייה לגרב בסיבוב השני, במשחק עליו דיברתי בפוסט הקודם, טופלוב ניסה להפתיע את קרואנה בפתיחה חריפה אותה הוא (טופלוב) אינו נוהג לשחק בשחור – במקרה זה, הסתעפות טאימנוב (במקום ניידורף) בהגנה הסיציליאנית – אבל הופתע בעצמו כשהסתבר שקרואנה היה מוכן לכך באופן יסודי, כי למד לעומק את ההסתעפות לקראת משחק עם יריב אחר (במקרה זה, סוידלר) מספר חודשים לפני כן.

טופלוב היה הראשון ששיחק מסע חדש "רשמי" (12…מה-א5, המוציא את המלכה השחורה לפעולה תוך תקיפת הצריח על ה1 והפעלת לחץ על הפרש ב-א4), כלומר כזה שלא הופיע במשחקים קודמים; אבל קרואנה היה מוכן לכך והגיב כמעט מייד עם 13.צ-ה2 – שכפי שהסתבר, היה מסע שטופלוב לא ציפה לו (אחרי המשחק אמר שהתכונן בעיקר ל-13.ר-ז5). במסעים 13 ו-14 הרגלים השחורים באגף המלך תוקפים את המלכה הלבנה ונראה שהיא אינה יכולה להמשיך ולהגן על הפרש הלבן ב-א4, אבל קרואנה הכין בתגובה את המסע 15.ר-ד2! התוקף את המלכה השחורה.

ייתכן שבאופן אוביקטיבי הטוב ביותר עבור טופלוב בשלב זה היה להחליף מלכות עם 15…ה:ו4 16.ר:א5, אבל הסיום המתקבל אינו נעים כל כך עבור השחור, בגלל מבנה הרגלים הנחות שלו, ומי שבוחר בהסתעפות סיציליאנית חריפה כזו בדרך כלל אינו עושה זאת כדי שיצטרך להגן על סיום נחות במקצת. לכן, טופלוב הסיג במקום זאת את המלכה שלו ל-ג7, וכעבור שני מסעים נוספים התקבלה העמדה הקריטית הבאה (לאחר 17.מה-ז4):

 bview1

הלבן תוקף את הרגלי השחור על ז5, וטופלוב שיחק כאן את המסע ההגיוני למראה 17…צ-ז8? כדי להגן עליו – אלא שזהו מסע פאסיבי מדי. מצבו של השחור בנקודה זו מסוכן, כיוון שמלכו אינו בטוח (הוא ויתר על זכות ההצרחה כבר במסע ה-11, ולאחר מכן קידם את הרגלים שאמורים להגן על המלך) וכמו כן יש לו בעיות בפיתוח כליו. היה עליו לנסות ולהשיג באופן מיידי משחק נגדי באחת משתי דרכים – 17…ח3 (מסע שהיה עוזר לצריח על ח8 להפוך לאקטיבי למרות שלא זז ממקומו) או 17…פ:ה5. המסע האחרון נראה תחילה ככזה הנסתר באופן מיידי על-ידי 18.צ:ה5 מה:ה5 19.ר-ג3 עם זכייה בצריח על ח8, אבל השחור יכול להגיב ב-19…מה-ו4! מה:ו4 ז:ו4 21.ר:ח8 ו6! והרץ על ח8 נלכד, כך שהמצב אינו ברור.

לעומת זאת, בעקבות מסעו ה-17 של טופלוב עמדתו נותרה משותקת כמעט לחלוטין, במיוחד בעקבות סידרת מסעים יעילים של קרואנה – 18.צ(א)-ה1 (המחזק את הרגלי על ה5 ומונע רעיונות של פ:ה5), 21.ח3 (המונע אחת ולתמיד קידום של הרגלי השחור לערוגה זו), ולאחר מסעו ה-22 של השחור:

 bview2

23.צ-ה3!; מסעו האחרון של טופלוב, 22…פ-ב8, נועד בבירור לנווט את הפרש לערוגה טובה יותר – דרך ג6 ל-ד4 – ומסעו ה-23 של קרואנה נועד למנוע זאת. כתבתי "נועד" כיוון שטופלוב שיחק 23…פ-ג6 בכל זאת, ונענש על כך מייד (בשידור החי ניתן היה לשמוע את מוריס אשלי מסביר מדוע השחור אינו יכול לשחק 23…פ-ג6 בדיוק לפני שטופלוב ביצע את המסע). קרואנה המשיך 24.ר:ה6!, ואחרי 24…ו:ה6 (המוליך להפסד כפוי, אבל אחרת השחור פשוט נותר עם רגלי פחות ועמדה גרועה) בא 25.צ-ו3+ (מטרת המסע צ-ה3, כעת כשהפרש על ג6 חוסם את נתיב הרץ ב-ב7).

טופלוב הסביר אחרי המשחק שכאשר ביצע את מסעו ה-23 חשב על האפשרות הזו, אבל הניח שיוכל לשחק כאן 25…מ-ז7 ולהתגונן בהצלחה כנגד התקפת הלבן לאחר 26.מה:ה6 צ(ד)-ו8; אלא שהבחין מאוחר מדי כי ללבן המשך חזק יותר – 26.מה-ח5! (עם איום מט על ו7) 26…צ(ד)-ו8 27.צ-ו6!! (עם איום מט על ח6), ולכידת הצריח על ו6 תפתח באופן מכריע הן את הטור ה' עבור הצריח ב-ה1 והן את האלכסון הארוך עבור הרץ ב-ג3. טופלוב המשיך לפיכך 25…מ-ה8, אבל כעת המסע 26.מה:ה6 (התוקף את הצריח השחור על ז8) מכריע – 26…צ-ז7 27.מה-ח6! (תוקף שוב את הצריח ומפנה את הדרך להתקדמות הרגלי אל ה6, שיוצרת איומים מכריעים), והכניעה הגיעה כעבור ארבעה מסעים נוספים.

בסיבוב הבא הגיע נצחונו השביעי ברציפות של קרואנה, במשחקו השני נגד ושייה לגרב. אם בכל ששת הנצחונות הקודמים בלטה איכות משחקו של קרואנה יותר מאשר השגיאות שעשו יריביו, הרי שכאן כבר היה ניתן לראות כיצד עצם ה"הילה" שרכש לעצמו משפיעה על יריבו וגורמת לו לשחק בצורה משונה. אחרי 13 מסעים המשחק הגיע לעמדה הבאה:

bview3

במקום פשוט להצריח, ושייה לגרב שיחק כאן את המסע המפוקפק 14.מה-א4? המרחיק את המלכה מאגף המלך, ואחרי 14…מה-ח4 (קרואנה למעשה החמיץ כאן מסע חזק יותר – 14…מה-ז6! עם הרעיון 15. 0-0 ו4 16.ה:ו4 ה:ו4 17.ו3 פ:ג5! תוך ניצול עמדת המלכה הלבנה על א4) 15.ז3? (שוב היה עדיף פשוט להצריח) 15…מה-ז4 נקלע לפתע לעמדה גרועה מאוד, כיוון שכבר אינו יכול להצריח (16. 0-0 ייענה ב-16…פ-ד2 ואחריו פ-ו3+, עם התקפה קטלנית). תוך מספר מסעים נוספים – 16.צ-ו1 פ-ז5 17.מ-ד2 פ-ו3+ 18.מ-ג3 – המשחק כבר היה אבוד, בשל עמדתו הסוריאליסטית של המלך הלבן.

במשחק הבא, נגד קרלסן, נעצר סוף סוף הסטריק המדהים של קרואנה, למרות שהפעיל לחץ כבד על אלוף העולם ואף השיג עמדה זכויה בשלב כלשהו (התסריט של ניסיון כושל להפתיע את קרואנה בפתיחה חזר כאן על עצמו – קרלסן שיחק דרקון סיציליאני במקום 1…ה5, המסע הרגיל שלו לאחרונה בתגובה ל-1.ה4). גם בסיבוב התשיעי, נגד נקמורה, קרואנה שיחק מצויין לאורך מרבית המשחק והשיג עמדה זכויה, אבל השמיט ברגע מכריע את הניצחון (נקמורה ניסה את הגנת ברלין, שנגד קרואנה הולכת ומתבררת בזמן האחרון כנשק לא כל-כך יעיל – בחודשים האחרונים כבר ניצח בה את קרלסן, אדמס ונגי). כאן ההחמצה היתה כואבת במיוחד:

 bview4

מסעו האחרון של נקמורה היה 39…מ-ז7?, המגן על הפרש ב-ז6 אבל מאפשר ללבן תחבולה פשוטה יחסית לרמות האלה – 40.צ:ז6+! צ:ז6 41.ה6 והשחור יצטרך להקריב את הצריח שלו תמורת הרגלי הזה ולהישאר עם כלי פחות: 41…מ-ח7 42.ה7 צ-ז8 43.מ-ו6 צ-ז6+ 44.מ-ו7 צ-ז7+ 45.מ-ה8 צ-ז8+ 46.מ-ד7 צ-ז7 47.מ-ד8 והשחור אינו יכול למנוע את הכתרת הרגלי על ה8 במסע הבא. קרואנה, שנותרו לו באותה נקודה רק כ-40 שניות לביקורת הזמן, שיחק במקום זאת 40.ר-ו2?, ולאחר 40…פ-ה7+ 41.מ-ה4 צ-א4 נקמורה השיג משחק נגדי שאיפשר לו לחלץ תיקו.

ייתכן ושתי ההחמצות הללו היו קשורות בעייפות מצטברת של קרואנה והדבר ניכר גם בסיבוב האחרון, בו סיים בתיקו נגד ארוניאן לאחר משחק שקט יחסית – היחיד בטורניר, למעשה, בו לא השיג עמדה זכויה.

**********

קרואנה זכה איפוא בטורניר עם 8.5 נקודות מ-10 משחקים ו-TPR של 3098, בפער של שלוש נקודות שלמות מקרלסן במקום השני (עם 5.5 נקודות), ואחריו טופלוב (עם 5), ושייה לגרב וארוניאן (עם 4), ונקמורה (עם 3). אין ספק שזו הופעה בקנה מידה היסטורי – מהופעות הטורניר הגדולות ביותר. למעשה, ניתן בהחלט לטעון שהיא הגדולה ביותר, או לפחות אחת משתי הגדולות, אם משקללים את ההישג בנקודות עם חוזקו של הטורניר (שהשתתפו בו רק שחקנים מהטופ-10 וממוצע מד-הכושר שלו – 2802 – הוא הגבוה בהיסטוריה).

קשה כמובן, אם לא בלתי אפשרי, לערוך השוואות מדויקות בין טורנירים ובמיוחד כאלה ששוחקו בתקופות שונות, בגלל הבדלים בין התקופות (ו"מאגר" השחקנים בהן) ובין הפורמטים של טורנירים שונים. אבל בכל זאת – היה מקובל עד היום להחשיב את לינארס 94 של קרפוב כהופעת הטורניר הגדולה בהיסטוריה, ומה שעשה קרואנה בגביע סינקפילד 2014 הוא בערך באותו סדר גודל (לכן כתבתי "אחת משתי הגדולות" בפיסקה הקודמת). קרפוב השיג שם תוצאה של 11 נקודות מ-13 סיבובים (עם תשעה נצחונות וארבעה תיקו), כלומר פחות או יותר אותו אחוז צבירת נקודות כמו של קרואנה (84.6 לעומת 85), ועשה זאת בתחרות שגם היא היתה טורניר-על.

בלינארס 94 השתתפו ארבעה עשר שחקנים ולא שישה, כך שהיה מדובר בטורניר קצת פחות אקסקלוסיבי; אבל אותם ארבעה עשר כללו לא פחות מתשעה מתוך הטופ-10 של אז, לפי רשימת הדירוג של ינואר 94 (קספרוב, קרפוב עצמו, שירוב, אנאנד, איבנצ'וק, קרמניק, קמסקי, ברייב וגלפנד), עוד ארבעה מהטופ-25 (בליאבסקי, טופלוב, פולגר ולאוטייה – שלושת הראשונים שחקנים היסטוריים, גם אם בליאבסקי היה כבר קצת אחרי שיאו וטופלוב ופולגר קצת לפני זה שלהם), וכן שחקן ספרדי מקומי בשם אילסקאס, שמיקומו בדירוג מד-הכושר באותן שנים נע בערך בין 30 ל-70 בעולם. לטובת הישגו של קרפוב ניתן לציין גם את העובדה שהיה מדובר בטורניר ארוך יותר, מה שהקשה יותר לשמור על רמת האינטנסיביות העליונה הנדרשת עבור הופעה מסדר גודל כזה (כפי שהמחישו שלושת משחקיו האחרונים של קרואנה).

מכל מקום, הטורניר הנוכחי הזניק את קרואנה למקום שני ברור בדירוג מד-הכושר, בעקבות 35 נקודות שהרויח (ולמקום שלישי בכל הזמנים בשיא אישי של מד-כושר חי, אחרי קרלסן וקספרוב) – הפער הנוכחי בינו לבין קרלסן במקום הראשון קטן כרגע מזה שבינו לבין ארוניאן במקום השלישי. למעשה, בעקבות היכולת הלא לגמרי משכנעת שהפגין לאחרונה קרלסן גם באולימפיאדה וגם בגביע סינקפילד, דומה שהשאלה מיהו כרגע השחקן הטוב בעולם נפתחה (יש להדגיש את המילה "כרגע" – מבחינת הישגי קריירה מצטברים, אין ספק שקרואנה עדיין רחוק מאוד מקרלסן). ייתכן אפילו שהופעתו של קרואנה בטורניר היתה אחד הגורמים שהניעו לבסוף את קרלסן, לאחר התלבטות ממושכת, לחתום על החוזה להשתתפות בדו-קרב מול אנאנד עוד חודשיים, כיוון שהתברר לו כי במקרה ותואר אלוף העולם יילקח ממנו אפילו מעמדו כמספר 1 דה פקטו אינו כה בטוח.

במסיבת עיתונאים שנערכה בסיום הטורניר, השחקנים התבקשו לסכם במילה אחת את הופעתו של קרואנה. נקמורה אמר "פנטסטית", טופלוב – "בלתי נשכחת" (memorable), ושייה לגרב – "חסרת רחמים" (ruthless), ארוניאן – "מפתיעה" (שם-תואר שאומץ על-ידי קרואנה עצמו) , וקרלסן – בחיוך רחב – "מדכאת". נראה שאפשר לצפות ליריבות מרתקת בין השניים בשנים הקרובות.

יומן אליפות של הניינרס (1). הניצחון על דאלאס
ברס: אחרי מחזור ראשון - אלון ברק

122 Comments

אורן 8 בספטמבר 2014

הקטע האחרון – priceless.

אילן 8 בספטמבר 2014

תענוג גדול (גם הבלוג וגם הטורניר).
אני מהמר שבשנים הקרובות יצטרפו לשניים גם סינים עם כינור גדול (ואולי גם פיליפיני אחד והולנדי).

שמוליק 8 בספטמבר 2014

מבחינתי אין שאלה מיהו השחקן הטוב בעולם כיום .
קרואנה גם הוא לא הבריק כלל באולימפיאדה , ואף הפסיד בכלים הלבנים לקרלסן ( כך שהם עומדים על 1.5-1.5 בקרבות "עדכניים" ) .
צריך להיזהר לא לנהוג כפרשני הכדורגל – ניצחון ואתה אדיר , הפסד והכל מחפיר !

ארוניאן הגיע כפייבוריט לטורניר המועמדים האחרון , ולא ממש היה קרוב לזכייה . אם צריך כרגע להמר נגד קרואנה ביחס של 1:3 על תחרות המועמדים הקרובה – אני לוקח זאת .

אייל סגל 8 בספטמבר 2014

"הפסד והכל מחפיר" זה נחמד בשביל החרוז, אבל לא באמת אמרתי משהו אפילו קרוב לזה לגבי קרלסן. בעצם הייתי צריך לציין גם את הטורניר בנורבגיה – כבר שלושה אירועים קלאסיים רצופים שמשהו נראה קצת חורק אצלו (אחרי הטורניר בנורבגיה היה אמנם ההישג המרשים של הזכייה באליפויות העולם המהירות). כמובן שהכל יחסי, בהתאם לסטנדרטים הפנטסטיים שקרלסן עצמו הציב בשנים האחרונות – הרבה שחקנים היו שמחים "להיכשל" כמוהו ולסיים במקומות שניים בתחרויות כאלה. ומבחינת קרואנה, מלבד זאת שהטורניר הזה מצטרף לזכייה המרשימה בדורטמונד (ללא ספק טורניר יותר חלש, אבל הופעה מאוד דומיננטית), הוא הפגין כאן כזו רמה שאני מרגיש שהמשמעות שלה היא יותר מ"סתם" עוד זכייה בטורניר-על; אבל יהיה צריך לחכות ולראות אם זה באמת ציון דרך שמעיד על הבאות נוסח פרל ספרינג 2009 בקריירה של קרלסן, או לא.

אורי בלאס 8 בספטמבר 2014

קרואנה גם לא נכשל באולימפיאדה.
הוא הפסיד בסך הכל 0.4 נקודות מד כושר למרות הפסדו לקרלסן.

אני לא טוען שקרואנה הוא הטוב ביותר בעולם אלא רק שזה שנוי במחלוקת,וקרואנה הוא לדעתי הפיבוריט לזכות בתחרות המועמדים הקרובה.

דוד 8 בספטמבר 2014

הסיפור של קרואנה קרלסן מזכיר לי קצת את פישר-ספסקי מראשית שנות ה 70, עם הדיבורים על הדו-קרב המתקרב בין אלוף העולם הגאון, ילד הפלא לשעבר בעל האינטואיציה הנדירה שכבש את העולם בלי להשקיע בפתיחות וכו', לבין פסיכופט ההכנות הביתיות שמשקיע את כל יומו בשחמט, והולך ומתחזק מטורניר לטורניר.
כאוהד קרלסן אני מקוה שזה יסתיים אחרת.

אייל סגל 8 בספטמבר 2014

לגבי הכנות ביתיות – כדאי לציין שאם מדברים על פתיחות, נראה שרק שלושה משבעת הנצחונות של קרואנה היו קשורים בזה באופן ישיר; הכוונה לשלושת המשחקים בלבן (נגד MVL, ארוניאן וטופלוב – כשבראשון ובשלישי היה מדובר בהכנה שנעשתה עבור יריב אחר, כאמור… מה שבעצם מדגיש עוד יותר את היסודיות של האספקט הזה אצל קרואנה).

אורי בלאס 9 בספטמבר 2014

ספסקי נחשב לאלוף העולם הגאון?
נראה לי שהגאון היה דוקא בובי פישר כי כדי לנצח את ברית המועצות בשחמט באותו זמן(ולא רק את ספסקי) שאין לך מדינה שעומדת מאחוריך אתה חייב להיות גאון,ויותר מוכשר מאלופי עולם אחרים(היום בעידן המחשב המצב שונה).

בובי פישר היה בעל זכרון נדיר,ויוצא דופן(ואני מנחש שספסקי לא היה בעל זכרון קרוב לזכרון של פישר).

בין היתר קראתי על פישר שפעם הוא צלצל לשחמטאי נורבגי בטלפון,וקיבל הודעה של 2 משפטים בנורבגית מבתו.
בובי פישר כמובן לא הבין כלום אבל זכר את ההודעה ,וצלצל לשחמטאי נורבגי אחר שתרגם לו את ההודעה.
כמו כן אחרי תחרות בליץ בה הוא ניצח הוא זכר בעל פה את כל 18 המשחקים שלו מהתחרות אם אני זוכר נכון.

דוד 9 בספטמבר 2014

אני האחרון להמעיט בגדולתו של פישר 'מיי איידול', המפלצת הרחצנית שמחצה את ענקי השחמט הסובייטי בלי להשתמש בעוזרים (בעוד הרוסים כידוע עזרו זה לזה, איזו פריבילגיה זה לקבל עזרה מפטרוסיאן סמיסלוב טל וכו') ולמד את עקרונות האסכולה הסובייטית בכוחות עצמו. אבל פישר הגיע לזה עם עבודה סופר קשה. ספסקי היה ילד פלא, גאון מלידה, עם אינטואיציה וכושר חישוב מופלאים. אם היה עובד כמוהו אולי היה מגיע לאותם הישגים. קראתי ב'על קודמיי הגדולים' שספסקי לא אהב לעבוד על פתיחות, הוא היה חזק ב'מידלגיים', בכל סוגי העמדות. אני חושב גם שבוטביניק טען שלספסקי, טל וגלר היה כשרון טבעי לא פחות משל פישר, אלא שפישר עם ההתמדה שלו פיתח את זה למימדים היסטוריים. ונאים הדברים למי שאמרם… זכור לי שעד הדו-קרב המאזן של ספסקי היה 3-0 על פישר

אייל סגל 8 בספטמבר 2014

אגב, תחרות המועמדים הקרובה היא לא עד כדי כך קרובה ואמורה להתקיים במרץ 2016 (כשהדו-קרב על אליפות העולם הוא בסוף אותה שנה) – העניין הזה של שנה/שנה וחצי בלבד בין דו-קרבות לאליפות העולם, כפי שהיה בשני הסבבים האחרונים, נועד לתקן עיכובים ואי-התאמות שנוצרו בין האירועים השונים בתוך הסבב (גרנד פרי, גביע עולם, תחרות מועמדים), אבל כעיקרון הסבב במתכונת הנוכחית שלו אמור להיות בן שנתיים.

דוד 8 בספטמבר 2014

אז קרלסן צודק בטענותיו, בקושי הספיק לזכות והוא צריך להגן על כתרו

אייל סגל 8 בספטמבר 2014

אבל זה כשלעצמו כבר היה ידוע בזמן הדו-קרב הקודם לשני השחקנים, זה לא שפתאום הודיעו על זה לקרלסן; אנאנד היה יכול בערך באותה מידה להתלונן שרק שנה וחצי אחרי הדו-קרב עם גלפנד הוא שוב צריך להגן על הכתר. מה שכן, בהחלט יכול להיות שהפרש הזמן הקצר היה אחד הגורמים לכך שלא הוגשה אף הצעה נורמלית במכרז שפיד"ה הוציאה לדו-קרב הנוכחי, מה שהוביל לכך שאיליומז'ינוב גייס את פוטין בשביל פתרון החירום בסוצ'י וכו'.

דוד 8 בספטמבר 2014

מזל שקספרוב לא נבחר

דוד 8 בספטמבר 2014

…לתפקיד יו"ר פיד"ה

גיל 8 בספטמבר 2014

אנשים אולי קצת שוכחים, אבל קרלסן עדיין מאוד צעיר (למרות שמבוגר מקרואנה בשנתיים) וכנראה לא הגיע עדיין לשיאו. לי נדמה שזו בסך הכל התפתחות טבעית בשחמט שמישהו אחר מאותו הדור ושגדל עם אותם כלים יוכל בסופו של דבר לקרוא עליו תיגר. זה טוב לשחמט כי זה יגרום לקרלסן להתאמץ, בדיוק כמו שאנחנו מעוניינים בספורט. זה גם מראה עד כמה מוקדמים הדיבורים על קרלסן כהכי טוב אי פעם ומראה עד כמה השליטה של קספרוב במשחק הייתה מדהימה לאורך זמן. בקיצור, יהיה מעניין מאוד בשנים הקרובות.

נפתלי 9 בספטמבר 2014

אייל תודה על הפוסט ועל הסיקור!המשחק קרואנה-קרלסן היה אצלנו במוקד ההתעניינות וניתחנו אותו במשך 2 שיעורים!אגב ולדימיר ויינשטיין ציין באחד האתרים ברוסית ניתוח מעניין מאוד של גאדיר גוסיינוב בעצמו לגבי וריאנט הפתיחה(לצערי לא שמעתי אותו),ואת שיעורי הבית הפקנו כבר היום בהרצליה…

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

כן, זה באמת משחק מרתק – למי שמתעניין, יש גם ניתוח מפורט שלו על-ידי סוידלר בכתבה של chess24 על הסיבוב השמיני (מופיע אחרי סקירה קצרה של שני משחקי הסיבוב האחרים).

נפתלי 9 בספטמבר 2014

האם בכלל יש התעניינות באיטליה בעקבות ההישג המופלא של קרואנה?אמנם אני יודע שהוא בעצם יותר אמריקאי מאיטלקי(נדמה לי שהוא ילד ארה"ב) אבל בכל זאת…אם ארמני או אזרי היו עושים כזאת תוצאה העיתונות שם לא היתה מפסיקה לדבר על זה…

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

ידוע לי שבמהלך הטורניר הערוץ SkySport (נדמה לי ערוץ הספורט הראשי באיטליה, או לפחות אחד החשובים) התחיל לשדר את המשחקים שלו, אז כנראה שיש התעניינות… אגב, יש שמועות די חזקות על כך שקרואנה עומד להחליף פדרציות ולחזור לייצג את ארה"ב (במהלך הטורניר שאלו אותו על זה והוא לא ממש הכחיש, אלא רק אמר שהוא לא מעוניין לדבר על זה עכשיו); איתו ביחד עם נקמורה, ווסלי סו (אחרי שיגמור לרצות את תקופת הצינון כתוצאה מהמעבר שלו מהפיליפינים לארה"ב), ומישהו כמו שנקלנד על אחד הלוחות הנמוכים תהיה לאמריקנים חתיכת נבחרת.

נפתלי 9 בספטמבר 2014

וקמסקי גם…

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

רק שהוא נמצא בירידה רצינית בזמן האחרון – עוד לא ברור אם זה זמני בלבד או שהוא כבר סוס מת.

שמוליק 9 בספטמבר 2014

כמדומני ששמעתי את קאמסקי מתבטא שהופעתו בטרומסו היא האחרונה שלו במדי נבחרת ארה"ב , אבל אני לא סגור על זה ב-100% .

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

אני חושב שאתה צודק – גם אני נזכר במשהו כזה.

נפתלי 9 בספטמבר 2014

הגיוני שאם קרואנה עובר פדרציה זה רק בשביל לכבוש את התואר העולמי…רק בשביל העניין אני מקווה שהוא יישאר באיטליה.מה יש,להשקיע מליארדים בכדורגל אפשר ובשחמט לא?שייקחו דוגמא ממה שאמר ברטי פוגטס על מצב הכדורגל באזרביג'אן(בטח גם בארמניה זה ככה,עם כל הכבוד למחיטיריאן)

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

כן, כשנבחרת אזרבייג'ן הגיעה לארץ זה היה די משעשע לשמוע את פוגטס מתלונן שהכדורגל לא מקבל שם מספיק תשומת לב בגלל השחמט.

איציק 9 בספטמבר 2014

רק לחשוב כמה עולה תחזוקת הלוחות עושה לי רע ;)

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

התפרסמה רשימת 16 השחקנים בסידרת הגרנד פרי הקרובה (שתתחיל בחודש הבא), ממנה מעפילים שניים לתחרות המועמדים הבאה. מבין 11 המוזמנים שהוזכרו בהודעה הראשונה של פיד"ה לא פחות מחמישה דחו את ההזמנה – חוץ מקרלסן ואנאנד (כפי שהיה ברור) גם ארוניאן, קרמניק וטופלוב. מחליפים אותם (על פי מד-כושר) קריאקין, ממדיארוב, גלפנד, דומינגז וסוידלר.

בנוסף ל-11, החמישה הנוספים הם גירי (כבחירה של נשיא פיד"ה) וארבעת השחקנים מטעם הערים המארחות – רג'בוב (באקו), קסימדז'נוב (שכבר פעם שנייה מצליח להשתחל לסידרה בזכות זה שטשקנט מארחת את אחד הטורנירים), יקובנקו (חנטי מנסיסק – בהודעה הקודמת הוזכרה מוסקבה, אבל למה לעשות טורניר במוסקבה כשאפשר בסיביר), וגהאם מהגמי, שחקן אירני עם מד-כושר נמוך בהרבה מהאחרים (טהרן).

כצפוי, קרואנה, נקמורה (כבעלי אזרחות אמריקנית) וגלפנד הם בין הארבעה שלא ישחקו בטהרן.

שלמה 9 בספטמבר 2014

למה קרמניק וטופלוב בחרו לא להשתתף?
ומצד שני קרואנה בחר להשתתף? הרי מקומו בתחרות הבאה כמעט מובטח.

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

כשאתה מדבר על מקום מובטח אני מניח שהכוונה היא להעפלה לפי מד-כושר. אז כדאי לזכור בהקשר הזה שתחרות המועמדים הבאה, כפי שכבר ציינתי בתגובה קודמת כאן, מתוכננת למרץ 2016 (כלומר הפרש "נורמלי" של שנתיים – ולא שנה – מהתחרות הקודמת). בתחרות השנה, העפלה לפי מד-כושר היתה על סמך הממוצע השנתי של מדי-הכושר החודשיים בין אוגוסט 2012 ליולי 2013. בהנחה שזה יהיה מקביל עבור התחרות הבאה, אנחנו מדברים על הממוצע בין אוגוסט השנה ליולי 2015 – כלומר כמעט שנה שלמה עוד לפנינו. יכול להיות שקרואנה לא בטוח עדיין ביכולת שלו להחזיק מקום מס' 3-2 (לפחות) ברשימת הדירוג לאורך זמן – בוודאי אם ההסכמה שלו להשתתף ניתנה עוד לפני גביע סינקפילד.

לגבי טופלוב, התרשמתי מדברים שאמר בכמה ראיונות לאחרונה שהוא לא חושב שיש לו עוד סיכוי ריאלי להתחרות על אליפות העולם, ולכן אולי החליט שחבל לטרוח (במיוחד אם לא התלהב מהתנאים של הסידרה הנוכחית, שנראים קצת פחות טובים/נוחים מאלה של הקודמת מבחינת פרסים כספיים ולוח זמנים).

Zak 9 בספטמבר 2014

אז מה קורה אם נניח קרואנה "מעפיל פעמים" – פעם אחת דרך הגרנד פרי ופעם שנייה דרך המד-כושר? לא תחזית מופרכת למדי אני חושב

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

בהנחה שהתקנות יהיו מקבילות לאלה של תחרות המועמדים האחרונה (וזו רק הנחה, התקנות הללו עדיין לא התפרסמו) יהיה משהו דומה למה שקרה בעקבות הזכייה של קרמניק בגביע העולם – קרואנה יעפיל על סמך הגרנד פרי ובהעפלה לפי מד-כושר יחליף אותו הבא בתור. יש בהקשר זה "הירארכיה" בין מסלולי ההעפלה השונים; בסדר יורד: המפסיד בדו-קרב על אליפות העולם – גביע העולם – הגרנד פרי – מד-כושר (כפי שאפשר לראות בסעיף 2 כאן).

שלמה 9 בספטמבר 2014

טוב, אם ההסכמה שלו הייתה לפני גביע סינקפילד זה בהחלט קצת יותר הגיוני.

עדיין נותרה בעינה תעלומת קרמניק.

שמוליק 9 בספטמבר 2014

אז ארוניאן בעצם מבצע הימור ( די מושכל לדעתי ) שהוא יישאר מקום שלישי בעולם בממוצע מד הכושר בשנה בקרובה ( כאמור – גם רביעי יהיה בסדר מבחינתו אם קרואנה יעפיל גם דרך סדרת הגראנד-פרי ) .
מפתיע שקראמניק בחר לוותר , כנראה הוא מרגיש שכרגע סיכוייו להעפיל דרך הסדרה אינם גדולים ( או שלחילופין יש כבר "בחישות" מאחורי הקלעים שרוסיה תארח את תחרות המועמדים הבאה ותבחר בו בכרטיס חופשי … ) .

אייל סגל 9 בספטמבר 2014

כן, מבחינה זו השיקול של ארוניאן בהחלט נראה סביר – אפשר לומר שהוא מתייחס לטורנירים הרגילים שהוא מוזמן אליהם (ולא חסרים) ככאלה של קוואליפיקציה, במקום להתחייב לשלושה טורנירים – די קשים – נוספים. יש דבר אחר שאני תוהה לגביו במקרה שלו – בדרך לתחרות המועמדים האחרונה היתה התקנה שהמעפילים לפי מד כושר חייבים להשתתף או בגביע העולם או בגרנד פרי (לשם עצם ההשתתפות), וארוניאן וקרמניק בחרו כמובן בגביע העולם, שזה ארוע אחד בלבד; אלא שהפעם יכולה להיות לארוניאן בעיה מבחינה זו, כי גביע העולם בשנה הבאה מתקיים באזרבייג'ן. אבל אולי התקנה הקצת משונה הזו לא תהיה הפעם בתוקף.

אילן 10 בספטמבר 2014

וסבידלר ישחק בטהרן למרות שידוע לכל שהוא יהודי. הזוי שבכלל מתקיים באירן טורניר בעל חשיבות כזאת.

את גלפנד לא ראינו כבר הרבה מאוד זמן משחק משחקים קלאסיים בתחרויות אישיות ולא קבוצתיות. נקווה שיהיה בכושר.

אילן 10 בספטמבר 2014

ביום ראשון הקרוב (14/9) מתחיל הסיבוב הראשון בטרוניר בבילבאו שבו נראה ס ו ף ס ו ף את אנאנד במשחקים קלאסיים, בפעם האחרונה לפני אליפות העולם.

כמובן שהטורניר הזה רחוק מלהיות "חזק" כמו זה שהיה שבסנט לואיס ולא רק בגלל שקרואנה לא משחק בו (:-)), אבל עדיין מעניין יהיה לראות אם אנאנד ישחק בצורה יצירתית "על כל הקופה", או שתחזור התופעה שקרתה ב- 2008 שם הוא סיים אחרון בגלל תופעת ההכנות:

Anand finished last in the event but such a performance by him was possibly due to the fact that the chess world championship 2008 match between Anand and Vladimir Kramnik was only a couple of months away and one can speculate that he did not want to reveal his cards (מתוך ויקיפידיה).

אז ששה סיבובים ביחד עם ארוניאן (הזדמנות ללקק את הפצעים ולשפר מד כושר?) שזכה בטורניר בשנה שעברה, פונומריוב (2717 נק', כרגע מקום 32 בעולם), ופונס וואלחו (2713 נק', כרגע מקום 34 בעולם) עם תמריץ לנצחון (3 נק' לנצחון, 1 נק' לתיקו ו- 0 על הפסד), יהיה מענין.

אילן 10 בספטמבר 2014

ועוד חדשה אחת טריה – בעקבות נצחונו, ברגעים אלה, של גירי על הריקרישנה (נראה שללא בעיות מיוחדות), מתקרב מאוד גירי בן ה- 20 להיכנס לעשיריה הראשונה (למעשה חסרה לו נקודה אחת לעבור הן את קרמניק והן את ממדיארוב ולהיות מס' 10 בעולם).

אפשר לראות את המשחק כאן – http://www.sichess.com/feda/2014/honordiv.html אם לוחצים על הלינק של הקבוצה – SESTAO NATURGAS ENERGIA נגד C.A. SOLVAY.

גיל 11 בספטמבר 2014

30 שנה למשחק הראשון בדו קרב המיתולוגי בין קספרוב לקרפוב. אני זוכר איך עקבתי אחריו בהשתאות בתור ילד גם בלי להבין הרבה בשחמט. אולי שווה מדי פעם לשים פוסט על ניתוח קרבות היסטוריים.

אייל סגל 11 בספטמבר 2014

כן, זו היתה התחלה של היריבות שהיא ללא ספק הגדולה בתולדות המשחק (מבחינת שחמט פרופר, לא עוצמת השנאה האישית). למרות שבאותה תקופה דו-קרבות על אליפות העולם היו אמורים באופן נורמלי להתקיים פעם בשלוש שנים, יצא שהשניים האלה שיחקו לא פחות מחמישה דו-קרבות (שכללו 144 משחקים) בין 1984 ל-1990. הדו-קרב הראשון שהופסק באמצע בלי הכרעה; השני ב-85 שבו קספרוב זכה בתואר; דו-קרב גומלין ב-86 (כי בשנות ה-70 הוחזרה לאלוף העולם הפריבילגיה לדו-קרב כזה אחרי שנה במקרה של הפסד התואר), ועוד שניים "נורמליים" ב-87 ו-90. הדבר שתמיד הכי ריתק אותי בהקשר הזה הוא איך אפשר לראות את קספרוב לומד ומתפתח ממש עם כל דו-קרב, כשהוא משלב בהדרגה אלמנטים "קרפוביאניים" בסגנון שלו.

דוד 11 בספטמבר 2014

אני עדיין מתרשם שהכישרון הטבעי של קרפוב היה גדול יותר, אבל קספרוב השקיע הרבה יותר. אולי קרפוב של 75-83 היה מביס אותו.

אייל סגל 11 בספטמבר 2014

אני לא בטוח שיש הצדקה להשתמש בביטוי הזה, "קרפוב של 83-75", כאילו שב-84 היתה לו איזה ירידה משמעותית. זה שהוא הפסיד בהפרשים קטנים לקספרוב בכמה דו-קרבות לא אומר שהוא שיחק בהם פחות טוב מאשר, נניח, באלה שבהם ניצח את קורצ'נוי – הוא פשוט לא פגש לפני כן מישהו כמו קספרוב. (ב-85 הפסיד בהפרש של שני משחקים, ב-86 בהפרש של משחק אחד, 87 הסתיים בתיקו ו-90 שוב משחק אחד; בהתחשב בכך שב-84 הדו-קרב הופסק במצב של יתרון שני משחקים לקרפוב, היתרון הכולל של קספרוב בכל הדו-קרבות במצטבר הוא בסך הכל 2+) יש לא מעט שחושבים שהדו-קרבות האלה דחפו קדימה גם את השחמט של קרפוב, לא רק של קספרוב.

אורי בלאס 14 בספטמבר 2014

לא ברור לי על סמך מה אתה מתרשם שהכישרון הטבעי של קרפוב היה גדול יותר.

איך אתה יודע כמה כל אחד מהם השקיע כדי לקבוע שקספרוב השקיע הרבה יותר?

אני התרשמתי ששניהם השקיעו הרבה זמן,ואם יש אלוף עולם עצלן יחסית אז זה היה ספסקי(כשאני מסתמך על דברים שקראתי שקרפוב אמר).

לא שזה אומר שספסקי היה יותר מוכשר מפישר או קרפוב מאחר ששניהם ניצחו את ספסקי בצורה משכנעת(ויכול להיות שאילו ספסקי היה משקיע יותר הדו קרבות האלו היו שקולים).

דוד 14 בספטמבר 2014

אולי לא גדול יותר, אני פשוט יותר אוהב את הסגנון הקלאסי האינטואיטיבי של קרפוב, מאשר את הסגנון המסובך והמפולפל של קספרוב. יש את השחקנים האלה שתמיד מנצחים בלי שפיכות דמים, זו הסיבה שבשבילי קפבלנקה יהיה תמיד הרבה יותר גדול מאליוכין, ומעל כולם מגנוס קרלסן כמובן… וכשאמרתי כשרון טבעי התכוונתי שקספרוב היה יושב ליד הלוח ומחשב הסתעפויות ארוכות ומסובכות להחריד, ואילו לקרפוב היתה אינטואיציה מופלאה דחה הסתעפויות מסובכות ותמיד הבין את העמדה גם בלי לחשב אותה עד הסוף

אייל סגל 14 בספטמבר 2014

אגב, בהמשך לתגובה 13 של אילן, היום מתחיל ב-בילבאו טורניר מיניאטורי בן 4 משתתפים (ארוניאן, אנאנד, פונומריוב, ואלחו [השחקן הספרדי מס' 1 כיום]) ו-6 סיבובים – הזדמנות לראות את אנאנד משחק לפני הדו-קרב בנובמבר; המשחקים מתחילים כל יום ב-16:00 לפי שעון ישראל. סיבוב ראשון: ואלחו-ארוניאן, אנאנד-פונומריוב.

לצד זה נערכת שם גם אליפות אירופה למועדונים (ב-7 סיבובים), למי שמתעניין בסוג כזה של אירועים.

אורי בלאס 15 בספטמבר 2014

למי שמתעניין בתחרות הנשים של אליפות אירופה למועדונים אז הנה לינק
http://europeanchessclubcup2014.com/wwwWomen/pairs1.html

לא ברור לי הפער במספר הקבוצות בין הנשים והגברים במיוחד בהתחשב בעובדה שתחרות הנשים היא על 4 לוחות כאשר תחרות הגברים היא על 6 לוחות.

איך יכול להיות שיש 52 קבוצות בתחרות הגברים ורק 8 קבוצות בתחרות הנשים?
אני לא רואה פערים כאלו בכמות הקבוצות(יחס של 1 ל6 וחצי) אפילו בתחרויות כמו האולימפיאדה שבה משחקים מספר שווה של גברים ונשים בכל נבחרת.

האם תחרות הנשים היא תחרות פתוחה שכל קבוצה יכלה להירשם אליה?
אם כן אז איך נרשמו אליה 8 קבוצות נשים בלבד?
אם לא אז איך הזמינו לתחרות הזאת 2 קבוצות נשים מישראל?

אייל סגל 15 בספטמבר 2014

מכיוון שיש שבעה סיבובים, שמונה קבוצות הופכות את תחרות הנשים ל-round-robin במקום שוויצרית… אגב, חוץ ממרסל אפרוימסקי על הלוח הראשון של ראשל"צ יש פערי מד-כושר ענקיים בין הקבוצות הישראליות לשאר, כך שתוצאות של 0-4 או 0.5-3.5 לרעתן הולכות כנראה להיות משהו קבוע.

רגיל שיש הרבה יותר קבוצות בתחרות הפתוחה מאשר בנשים, אם כי 8 זה באמת מעט במיוחד – היה מספר כזה גם בטורניר באילת לפני שנתיים, אבל שם גם היו יחסית מעט קבוצות גברים (34). אפשר לראות נתונים לאורך השנים כאן (מספר הקבוצות המשתתפות תחת tms, אפשר להחליף בין open ל-women למעלה משמאל).

נפתלי 14 בספטמבר 2014

באיזה שעה מתחיל המשחק של אודלר יורדו וכל היתר

אייל סגל 14 בספטמבר 2014

אהבתי את "אודלר יורדו וכל היתר"… אותה שעה כמו זו שהזכרתי לגבי טורניר היחידים.

נפתלי 14 בספטמבר 2014

אייל יש עידכונים על התוצאות?כי באתר הרשמי אני לא רואה כלום(אפילו את השידור החי ראיתי בפלייצ'ס)ובכלל יחסית לתחרויות אחרות זה נראה הפקה לא משהו…בכל אופן כל הקבוצה האזרית היחידה(עם סוטובסקי שהוא יותר אזרי מישראלי)היתה בדרך לניצחון על האפס.

אייל סגל 14 בספטמבר 2014

המקום שנראה לי הכי נוח לעקוב אחרי המשחקים הוא בצ'סדום ארינה, כי שם הם מסודרים לפי הקבוצות והלוחות ולא לפי האלף-בית של שמות השחקנים. אבל יכול להיות שיש בעיות בשידור – כרגע שלושה מהמשחקים שם רשומים כנצחונות לקבוצה האזרית ולשלושה האחרים אין עדיין תוצאה סופית.

אגב, את SOCAR אתה לא מחשיב כאזרים? בכל זאת משחקים שם מאמא, רג'בוב וספרלי והם ממומנים על-ידי חברת הנפט הלאומית…

נפתלי 14 בספטמבר 2014

עגלקטיקוס…אני עם סוטובסקי,גוסיינוב וראוף…לא צריך שכירי חרב…

נפתלי 15 בספטמבר 2014

ניצחון 5.5-0.5 וגם מחר אנחנו אמורים לנצח…ד"א האם זה יהיה יומרני לומר שאנאנד שלח סוג של איתות היום?אמנם אני לא צופה שהוא ממש יאתגר את קרלסן,אבל המשחק היום היה לא רע בכלל…

אייל סגל 15 בספטמבר 2014

היום בסיבוב השני: ואלחו-אנאנד, ארוניאן-פונומריוב. בתחרות המועדונים יש עדיין בעיקר קבוצות חזקות שטובחות בחלשות כמו אתמול, אבל גם כבר מפגש צמרת אחד בין SHSM [המדורגים מס' 6] ל-SOCAR [מס' 1 – קבוצת הגלקטיקוס של התחרות, כפי שנפתלי ציין בעוינות מסויימת בתגובה 18]; על שני הלוחות הראשונים: נפומניצ'י – ממדיארוב וטופלוב – מורוזביץ'.

אילן 15 בספטמבר 2014

הנצחון השני הרצוף של אנאנד, מהיום (על וואייחו פונס), מבורך, לקראת אליפות העולם הקרבה, והוא וטופלוב (לאחר נצחון על מורוזביץ') עומדים כרגע באופן זמני על מקום 3-4 בלוח החי לאחר ששניהם ניצחו היום, שניהם עם מד כושר של 2793.1 בדיוק, כאשר אם ארוניאן לא ישכיל לממש את היתרון שלו מול פונומריוב, הוא מתדרדר למקום ה- 5 בעולם. נצחון יחזיר אותו למקום ה- 3 ולפניהם.

נפתלי 15 בספטמבר 2014

עוד ניצחון,הפעם 4.5-1.5…אבל מוואסיף,על הלוח הראשון-התאכזבתי מאוד-אחרי התקדמות רציפה(הרבה בזכות מאמנו החדש,אובילאווה האגדי,שמצידו הפסיד היום לפוסטני)הוא הציג משחק אימים מול סווינקלס אם אני לא טועה ועשה תיקו בנס…מחר מול זולינגן יהיה הרבה יותר קשה כמובן.
אכן עוד ניצחון לאנאנד אבל…רק מחר יהיה אפשר לראות את הדברים בצורה יותר ברורה…

גיל 16 בספטמבר 2014

ראיתי שהיה משחק קצת היתולי בין קספרוב לקרלסן בשיתוף שני אנשים מהקהל וה עורר אצלי שאלה. האם לקספרוב היום יש סיכוי במשחק רציני נגד קלרסן או שברגע שלא מתעדכנים בשחמט יוצאים מכושר? אני מניח שזה לא כמו לברון נגד ג'ורדן שלג'ורדן לא יהיה סיכוי בכלל במשחק אחד על אחד היום אבל מה להערכתך הסיכויים של קספרוב?

אייל סגל 16 בספטמבר 2014

אין כמעט ספק שקספרוב משחק היום פחות טוב באופן משמעותי מאשר כשפרש, אבל במיטבו הוא היה כל-כך חזק שמן הסתם גם בכושר ירוד (וכעשור מאוחר יותר) הוא עדיין חזק למדי. האינדיקציה הממשית היחידה לכושר שלו בשנים האחרונות, עד כמה שידוע לי, היא דו-קרב ידידותי של משחקים מהירים מ-2009 בו הביס את קרפוב (שעדיין משחק קצת ומחזיק מד-כושר בסביבות ה-2600).

נפתלי 16 בספטמבר 2014

ושאלה לא פחות חשובה:אייל,יש לך רעיון לעונש מתאים לגוסיינוב?בגללו לא ניצחנו היום!

אייל סגל 16 בספטמבר 2014

נראה לי מלקות בכיכר המרכזית בבאקו, לא?

נפתלי 16 בספטמבר 2014

אני שולח לשם נציג בכיר בשבוע הבא(באקו אופן מתחיל ביום שני)בתקווה שאכן הם ייפגשו(רצוי בשידור חי ולא בראש השנה…)

נפתלי 17 בספטמבר 2014

עושה רושם שראוף בכושר שיא…הוא משמיד כל מה שמתייצב מולו.

אייל סגל 18 בספטמבר 2014

אופס… היום הוא הפסיד ב-25 מסעים

נפתלי 19 בספטמבר 2014

הוא התעייף!!!כמה אפשר להחזיק את הקבוצה על הכתפיים שלו?דווקא גוסיינוב שיחק מאוד מעניין היום מול ששיקיראן(שלו יש חשבון פתוח איתי מאילת 2012…),אבל אייל,אין מה לעשות,הסגל באמת לא רחב מספיק…ראסולוב נידיאט ובאייארני לא מביאים נקודות(ולא ממש מתאימים כרגע לרמות הגבוהות באמת),ודורארביילי עוד צעיר(וכאן זה המקום לברך אותו על הניצחון המזהיר מול נאבארה).ההפסד המינימלי לנובי-בור הוא הגיוני,וצריך להמשיך הלאה…ובאקו אופן עוד לפנינו…

נפתלי 19 בספטמבר 2014

ויש הזדמנות לתקן מחר מול Ladya ,רק להיזהר לא להציב את ראוף בלוח השני כי יש לו נטיה לחטוף מול ארטיום טימופייב.ההרכב שלי:סוטובסקי,וואסיף,גאדיר,ראסולוב,נידיאט אבאסוב ונידיאט מאמדוב.

אייל סגל 18 בספטמבר 2014

בבילבאו, אנאנד ממשיך היום להרשים עם ניצחון שלישי מארבעת המשחקים הראשונים. אמנם ואייחו ופונומריוב שאותם ניצח עד כה (נגד ארוניאן סיים בתיקו) הם לא בדיוק יריבים אדירים, אבל זה לא עניין של מה בכך לנצח באופן כל כך חלק כפי שהוא עושה שחקני +2700; כך שממשיך להתחזק הרושם שלקרלסן לא יהיו חיים קלים בסוצ'י. בתחרות המועדונים, קרואנה מנצח בסיבוב החמישי את ממדיארוב, ועם מאזן של 3.5/4 בתחרות הנוכחית הוא כבר חוצה את ה-2840 ומצמצם את פער מד-הכושר מקרלסן ל-20 נקודות.

אילן 21 בספטמבר 2014

בילבאו מסטרס 2014 – עם כל הכבוד לאנאנד (ויש כבוד), הוא עדיין לא קרואנה וארוניאן עדיין לא מוכן להיכנס לפנתיאון כשחקן עבר. נדמה שהמשחק האחרון חשף גם את חולשת אנאנד שבד"כ משחק מהר וטוב ולא צריך למצוא 24/7 תשובות לבעיות שהיריב מציב, כמו שעשה לו כאן ארוניאן. נקודת התורפה הזו לדעתי תהיה גם במוקד אליפות העולם.

למרות זאת אנאנאד הרשים בביצועיו בטורניר וסיים ראשון עם 11 נק' כשארוניאן שני עם 10 נק' בזכות שיטת הניקוד (אחרת לשניהם היה 4 מתוך 6). אם התוצאה ביניהם במשחק האחרון היתה הפוכה, היה אנאנד מצליח לעבור את ה- 2800 נק' ברשימה החיה ועובר למקום ה- 3.

בכל מקרה, בצמרת נהיה "חם". פביולוס קרואנה עדיין בלי הפסד כבר לפחות 16 משחקים (לא בדקתי לפני סינקפילד), עם 2843.5 נק' כשלקרלסן "רק" 2862.8 נק'. קרלסן יוכל לעלות, כנראה, שוב, בדו-קרב על אליפות העולם מול אנאנד (7-25 נובמבר), אבל קרואנה ישחק כבר לפני כן בבאקו (15-1 אוקטובר) ובטשקנט (20/10-3/11) בגרנד פרי, ומשם לצאת עם אמירה כפולה – הן דירוג גבוה והן השתתפות בטורניר המועמדים לאליפות הבאה.

טופלוב גם בכושר מצוין ובעוד כמה ימים יפורסם עם מד כושר מעוגל למעלה של 2,800 נק' https://twitter.com/2700chess/status/513365163618353152 והוא השלישי ברשימה כאשר ארוניאן וגרישוק דולקים אחריו בהפרש של 2 ו- 3 נק' בלבד בהתאמה.

גירי הצעיר, אליו התייחסתי בהערה קודמת, ממשיך בביצועים טובים והוא כבר כובש את המקום ה- 7 בעולם ברשימה החיה (2768.1), אלא שהפער בינו לבין המקום ה- 6 (אנאנד) גדול יותר מאשר הפער בין קרואנה לבין קרלסן.

כדאי לשים לב גם לרפפורט, ילד הפלא ההונגרי שהתברג כבר במקום טוב באמצע ברשימת ה- 2700+ כשהוא בסה"כ בן 18 וחצי.

אילן 21 בספטמבר 2014

אגב, תחרות ציריך החזקה תיערך בפברואר 2015 הפעם ללא קרלסן אבל עם קרואנה, ארוניאן, אנאנד, קריאקין, נקמורה וקרמניק.

http://en.chessbase.com/post/4th-zurich-chess-challenge-2015

מענין אם קרלסן החליט לוותר על השתתפותו בשל החשש מקרואנה, לא צפויה לו תחרות חזקה אחרת בתקופה הזאת (אם בכלל).

נפתלי 21 בספטמבר 2014

מישהו יודע מה הדירוג הסופי(חוץ מהזכיה של סוקאר)? כי באתר הרשמי משום מה זה לא מופיע…

אייל סגל 21 בספטמבר 2014

אפשר לראות טבלה סופית מלאה כאן (אם גוללים קצת למטה).

שמוליק 22 בספטמבר 2014

רצפי משחקים ללא הפסד :

פראסינה – 25 ( אם כי חלקם במסגרת אליפות צרפת והליגה הספרדית , שלא מול יריבים מהטופ העולמי ) .
קרואנה – 21 משחקים .
אדאמס – 15 .

ג'ו ונג'ון ( מקום 3 בעולם לנשים כעת ) – 25 .
הו ייפאן – 21 .

אילן 2 באוקטובר 2014

בהצלחה לבוריס גלפנד בגרנד פרי הראשון. הרבה זמן לא ראינו אותו במשחקים קלאסיים.
אפשר לצפות במשחקים כאן https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/grandPrixBaku2014/1/1/4

אילן 2 באוקטובר 2014

משהו לא ברור לי. גלפנד חושב כבר יותר משעה על מסע 13 שלו, אם להכות את הרץ השחור על ו8 (ובכך השחור מפסיד את יכולת ההצרחה שלו) או לא. בצילום החי בוידאו ראיתי שהוא כבר שיחק אבל יש השהיה בהעברת המשחק החי (בד"כ זה הפוך)

אילן 2 באוקטובר 2014

מסתבר שזה בעיה בשידור ובהעברה, והוא חשב על המסע הזה "רק" 33 דקות.

שמוליק 2 באוקטובר 2014

גם קריאקין סבל מבעיה זאת – לטענתו ( במסיבת העיתונאים ) הוא צפה דרך מוניטור מחדר סמוך בעמדה וראה שקרואנה חושב זמן רב על מסע מסוים , ואז חזר לאולם המשחקים וראה שקרואנה שיחק כבר לפני 15 דקות …

שמוליק 2 באוקטובר 2014

ניצחון נהדר לגלפנד , אם כי צריך להגיד כי התנגדות היריב ( אנדרייקין ) הייתה כפי הנראה לא עיקשת כלל וכלל ( ביחס לרמות הללו כמובן ) .

אייל סגל 3 באוקטובר 2014

נראה שגלפנד הפתיע בפתיחה את אנדרייקין עם 7.ג:ד5, שהוא מסע חדש יחסית – המסע המקובל היה 7.פ-ח4, שגלפנד עצמו שיחק בתחילת 2012 נגד גשימוב ולא השיג אז שום דבר מיוחד. במסיבת העיתונאים גלפנד אמר שאחרי אותו משחק הגיע למסקנה ש-ג:ד5 הוא המסע הטוב ביותר ונותן ללבן יתרון ברור, אבל מאז המסע כבר שוחק בלבן כמה פעמים (ובהצלחה), כך שהוא לא ציפה שתהיה לו יותר הזדמנות להשתמש ברעיון הזה; רמת המוכנות של אנדרייקין בפתיחה שבחר היתה כנראה נמוכה מאוד.

שמוליק 2 באוקטובר 2014

לא מעט "בלנדרים" בסיבוב הראשון ( פרט להגנה הלא מרשימה של אנדרייקין כאמור ) – 35.א4 של קריאקין ( מתעלם לחלוטין מהאיום הדי פשוט של קרואנה ) , 25…צג8 ולאחריו 26.א4 ( שוב המסע הזה ! ) במשחק דומינגז – קאסימז'אנוב – תוך התעלמות מהטקטיקה הלא מסובכת – 26.פה7+ צ:ה7 27.ר:ה7 מה:ה7 28.מה:ד4 ) .

עושה רושם שקצב המשחקים ( ללא תוספת זמן לאחר כל מהלך ) מלחיץ משהו את השחקנים – אפילו ברמות הללו .

אייל סגל 3 באוקטובר 2014

ומחר – בעצם כבר היום – גלפנד בשחור נגד הטרמינייטור… איך שהוא כמעט תמיד יוצא לו להיות בשחור נגד קרואנה בתחרויות single round robin – כבר פעם חמישית בשישה משחקים (מאז 2012).

אילן 3 באוקטובר 2014

נראה שגלפנד במסע 33 (צה3) מצא את המסע לכפות תיקו על קרואנה אם קרואנה יכה עם רגלי ח' את הפרש השחור על ערוגה ז5, תוצאה בהחלט משביעת רצון מול קרואנה.

אייל סגל 4 באוקטובר 2014

היום ניצחון לגלפנד נגד גרישצ'וק במשחק שאת רובו שיחק נהדר, אבל קצת קולקל בסוף במסעים לא מדוייקים בדוחק זמן אחרי שבנה עמדה זכויה – העמדה הסופית היא תיקו, אבל גרישצ'וק הפסיד בזמן לפני שהספיק לבצע את המסע ה-60. אחרי שלושה סיבובים גלפנד מוביל עם 2.5 נקודות.

שמוליק 5 באוקטובר 2014

ריכוז השידורים של הסיבובים הקודמים – http://www.grand-prix.fide.com/library-baku-2014

טבלת התחרות – http://baku2014.fide.com/en/component/turnuva/?task=fileview&kid=2

נפתלי 5 באוקטובר 2014

עושה רושם שמאמא מעדיף לשחק בכל מקום בעולם(כולל ארמניה)רק לא בבאקו…

ליאור 5 באוקטובר 2014

לא יאומן – בכיר הספורטאים הישראליים מתחרה ביום כיפור והתקשורת לא מתחרפנת.

אייל סגל 5 באוקטובר 2014

אחד היתרונות (המעטים) בלהיות בכיר הספורטאים בענף שהתקשורת כמעט לא שמה לב אליו.

אילן 5 באוקטובר 2014

אפרופו יום כיפור – אם תצפה בשידור, דרך הלינק שנתן שמוליק בתגובה 36, ותריץ ל 05:34:28, תוכל לראות דבר משעשע – גרישצ'וק ביצע מסע (48…צד1+) בזמן שגלפנד הסתובב לבדו באולם. גרישצ'וק המשיך לשבת כולו מרוכז בלוח מבלי להראות כל סימן ששיחק (דבר שהוא חוקי), גלפנד במשך כדקה וחצי ממשיך להסתובב באולם ולא מבחין בכך (כנראה היה עסוק בחשבון נפש), כשנותר על השעון רק 11 דקות.

אולי ההפסד של גרישצ'וק משמים :-)

שמוליק 5 באוקטובר 2014

משעשעת לא פחות העובדה שטרחת לציין שזה חוקי להמשיך להתרכז מבלי לעשות סימן ליריב שעשית מהלך …
במילים אחרות – אין שום פגם בהתנהלות של גרישצ'וק , וזה לגמרי אחריות השחקן עצמו לבדוק האם ומתי יריבו שיחק .

שעתיים וחצי בתוך הסיבוב – גלפנד ללא חייל בסיום כלים כבדים , אך עם פיצוי עמדתי וגם על השעון .
מאמאדיארוב הקריב טיב בצורה מעניינת , ולאחר מכן מסוג של חוסר ברירה כלי נוסף , וכעת הוא עם צריח שלם פחות ועם שברירי התקפה , שלא צפויה כנראה לצלוח מול קרואנה .
קאסימז'אנוב כפי הנראה זוכה בחייל "נקי" מול סווידלר .

אילן 5 באוקטובר 2014

אכן, משעשע ולא סתם טרחתי לציין את זה :)
כשכתבתי את זה נזכרתי בדברים שאמר רומן ג'ינג'יחשווילי באחד מהסרטונים הלימודיים שלו על שירוב.
שירוב, לדבריו, בשעה שניתח במאמרים מפרי עטו עמדות שונות, נהג לכתוב דברים לא נכונים (או לפחות ניתוח חלקי) כדי להטעות במכוון שחקנים פוטנציאליים. ג'ינג'יחשווילי הוסיף ואמר שאין מישהו שיודע שהוא מנסה להטעות, כמו שירוב בעצמו.
אבל, הוסיף ג'ינג'יחשווילי, בציניות משהו, שלמרות זאת, עדיין מדובר בדבר חוקי, והוא (ג'ינג'י) בעד כל מה שהוא חוקי.

קרואנה כבר עומד על 2849.4, כצפוי, פחות מ- 14 נקודות מקרלסן.

אייל סגל 5 באוקטובר 2014

נקמורה לא מצליח לנצח את גרישצ'וק, למרות לחץ מתמשך, כך שאחרי הסיבוב הרביעי רק קרואנה מצטרף לגלפנד בהובלה עם שלוש נקודות (2+), בעוד שמאמא מצטרף לאנדרייקין במרתף עם נקודה אחת (2-); מחר יום מנוחה.

שמוליק 5 באוקטובר 2014

ניתוח של גלפנד – אנדרייקין מהסיבוב הראשון :
https://www.youtube.com/watch?v=mBt2DgqgTvQ&list=UUMBATpFb–uLNAODOVWvCTA

שמוליק 6 באוקטובר 2014

בשלושה מתוך ארבעת המשחקים גלפנד ביצע "הקרבה עמדתית" – פעמיים חייל , ופעם אחת טיב . זה בהחלט נהיה מאפיין בולט במשחקיו ( בעיקר הקרבות חייל בשחור תמורת דינמיות אשר מאזנת את המחסור החומרי – כמו נגד דומינגז ) .

אייל – צפוי פוסט על התחרות ?

אייל סגל 8 באוקטובר 2014

מקווה שכן, אבל לא בטוח. אני מאוד עסוק בזמן האחרון – יש לי כרגע דד-ליין די לוחץ לסיים מאמר…

שמוליק 7 באוקטובר 2014

חידוש באתר המצוין – http://www.2700chess.com/

כעת ניתן לראות את הדירוג העדכני והפרטים של 100 הגברים המדורגים ראשונים , ו-50 הנשים הראשונות ( ולא רק גברים מעל 2700 , ונשים מעל 2500 ) .

שמוליק 7 באוקטובר 2014

לינק טוב יותר לארכיון של השידורים מהטורניר – http://baku2014.fide.com/en/component/content/article/40-static-content/357-video-gallery

אייל סגל 8 באוקטובר 2014

קרואנה מנצח היום בסיבוב השישי את סוידלר ולוקח את ההובלה עם 4.5 נקודות (3+); אחריו גלפנד עם 4 (בעקבות תיקו סולידי בשחור נגד קריאקין) ונקמורה/רג'בוב/קסימדז'נוב עם 3.5. בינתיים הטורניר הנוכחי נראה כמעט כמו המשך לגביע סינקפילד – לצד שלושת הנצחונות שלו עד עכשיו, קרואנה השיג עמדות זכויות שלא הצליח לממש בעוד שניים מהמשחקים (נגד גלפנד ונקמורה), ולא היה בסכנת הפסד אפילו פעם אחת. ולהוציא את קסימדז'נוב, ארבעה מחמשת היריבים הנותרים של קרואנה הם מהחצי התחתון של הטבלה – אנדרייקין, גרישצ'וק (עם טורניר מאוד מאכזב עד כה), דומינגז ותומשבסקי.

Zak 8 באוקטובר 2014

אני מניח שזה עדיין מוקדם מאוד, אבל אולי מסתמנת מגמה שתוציא במובן מסוים את כל הרעיון מאחורי הגרנד-פרי? קרואנה רמה אחת מעל כולם ולמרות שאנחנו רק בתחילת הסבב קשה לראות מה ימנע ממנו לזכות במקום הראשון ו"להעלות" את ארוניאן או טופאלוב שבכלל ויתרו על ההשתתפות. מה שישאיר 15 שחקנים להיאבק על כרטיס עלייה אחד.

פיד"ה מתחיל להיראות כארגון לא פחות מפוקפק מהמקבילה שלו בכדורגל

אייל סגל 8 באוקטובר 2014

טוב, זו לא אשמת פיד"ה אם יש מישהו שהוא רמה מעל כל השאר… בגדול אני חושב שדווקא מצב סבב אליפות העולם הוא משהו שהשתפר באופן דרמטי בשנים האחרונות. צריך לזכור בהקשר זה שבמשך כעשור, מאמצע שנות ה-90 עד אמצע שנות האלפיים, שרר כאוס כמעט מוחלט בעקבות הפיצול של התואר, וגם בעקבות דו-קרב האיחוד בין קרמניק לטופלוב ב-2006 הדברים המשיכו להתנהל כמה שנים בצורה די עלובה – אליפות עולם בפורמט טורניר ב-2007, הפריבילגיה שקרמניק קיבל לדו-קרב אוטומטי עם אנאנד שנה אחר כך, והפריבילגיה העוד יותר מגוחכת שטופלוב קיבל בסבב לאחר מכן כשהוצנח ישר לגמר מועמדים נגד זוכה גביע העולם מ-2007 (קמסקי). בעצם הסבב שממנו גלפנד העפיל לדו-קרב נגד אנאנד ב-2012 היה הראשון מאז שנות ה-90 שהתקרב בכלל להיות ראוי לשמו. הפורמט כרגע נראה לי די סביר, כל עוד יצליחו באמת לייצב אותו למחזורים של שנתיים. אפשר להתווכח לגבי הירארכיית ההעפלה בין המסלולים השונים – נניח, אם כדאי שבמקרה ומישהו מצמרת רשימת הדירוג זוכה בגרנד פרי או גביע העולם (כמו קרמניק בשנה שעברה), המקום שלו במועמדים יבוא על חשבון רשימת הדירוג ולא המאורע שזכה בו.

Zak 8 באוקטובר 2014

כן, האמת היא שאתה צודק. קצת חבל שעד שמתחילים לעשות סדר בעניינים, עדיין כל מיני פרוצדורות קצת טפשיות (למשל החיוב של קרמניק וארוניאן להשתתף בגביע העולם בשעתו) עדיין עומדות בדרך ללא שום סיבה.

אייל סגל 9 באוקטובר 2014

אז בסיבוב של היום קרואנה מפסיד סוף סוף… ודווקא לאנדרייקין שהיה במקום האחרון, מה ששובר רצף של 27 משחקים ללא הפסד מאז האולימפיאדה. גלפנד, מצידו, היה על סף ניצחון נגד קסימדז'נוב בסיום צריחים מסובך אבל בסוף לא הצליח לזכות, כך שארבעה סיבובים לסוף הוא חוזר להוביל במשותף עם קרואנה (לשניהם 4.5/7), וחצי נקודה אחריהם קסימדז'נוב, רג'בוב וקריאקין (שהחליף מקומות עם נקמורה אחרי שניצח אותו).

שמוליק 9 באוקטובר 2014

גם אדאמס מפסיד היום לראשונה מזה 20 משחקים .
פראסינה אמנם לא ממעט בתוצאות תיקו , אבל עומד כבר על 31 משחקים ללא הפסד .

נפתלי 10 באוקטובר 2014

שמוליק,בסיבוב הרביעי הוא די היה בדרך,אם אתה מבין למה אני מתכוון…

שמוליק 10 באוקטובר 2014

מבין .
בסוף אחד מהישראלים ינצח אותו …

אייל סגל 10 באוקטובר 2014

היום בסיבוב השמיני הסטטוס-קוו בצמרת פחות או יותר נשמר, עם תוצאות תיקו כמעט בכל המשחקים. השינוי הממשי היחיד הוא שקבוצת השחקנים עם חצי נקודה מאחורי גלפנד וקרואנה גדלה משלושה לארבעה, כשסוידלר חזר למאזן של 1+ אחרי ניצחון על דומינגז.

מחר יום מנוחה; המשחקים שמחכים לגלפנד בשלושת הסיבובים האחרונים הם נגד ממדיארוב (בשחור); רג'בוב (בלבן); וסוידלר (בשחור).

דוד 11 באוקטובר 2014

אני צופה, אל תשאלו אותי על סמך מה, שרשימת המליונרים הצעירים של סין תגדל בקרוב

אייל סגל 12 באוקטובר 2014

סיבוב דרמטי היום בגרנד פרי, שממחיש שאין יותר אף שחקן דומיננטי בטורניר הזה – אפילו קרואנה נראה פתאום פגיע. גם הוא וגם גלפנד מפסידים (לגרישצ'וק וממדיארוב, בהתאמה), בעוד שנקמורה מנצח את קסימדז'נוב שנופל במלכודת טקטית נחמדה (22.ר-ז3[!] צ:ה4??; בעמדה הסופית, האיום ר-ד6 של הלבן מכריע).

כך ששני סיבובים לסיום, הטבלה צפופה ביותר: לא פחות משישה – כלומר מחצית(!) מהשחקנים – מובילים במשותף עם 5 נקודות (1+) בסך הכל, ורק לשחקן אחד (דומינגז – שמפסיד היום שוב, הפעם לאנדרייקין) יש פחות מ-4 נקודות.

שמוליק 12 באוקטובר 2014

תחרות בפרופיל קצת פחות גבוה שהסתיימה היום בבריטניה – נייג'ל שולט האגדי זוכה עם סיומת מרשימה של 4 ניצחונות , ותוצאה מצוינת של 7.5/9 , בפער של נקודה מארבעה שחקנים , ביניהם גיל פופילסקי ( שהרוויח בתחרות זו 30 נקודות מד כושר ) . גיל סיים בתיקו עם וואשייה לאגרב ( מדורג 13 בעולם ) , פראסינה ( 36 ) וסרגיסיאן ( 53 ) .
הצלחות מרשימות גם לשאר הישראלים ( בין היתר שניים סיימו בתיקו עם מייקל אדאמס – המדורג 12 בעולם ) .

טבלת התחרות – http://www.iominternationalchess.com/images/pgn_files/SMWSite/index.html

Zak 14 באוקטובר 2014

פוקרסטארס עברו לארגן תחרויות שחמט ?! :)

אייל סגל 13 באוקטובר 2014

יאללה בוריס! גלפנד מנצח היום את רג'בוב, אחרי שהאחרון כנראה התבלבל בפתיחה עם 14…מה-ד6 והעמדה שלו הידרדרה במהירות מפתיעה; קרואנה מנצח את דומינגז, שהפך להיות שק החבטות של התחרות – ועם 6 נקודות (2+) השניים חוזרים להוביל במשותף (כמו בטורניר האחרון של הסידרה הקודמת). חצי נקודה אחריהם ארבעה שחקנים: סוידלר (שהחמיץ סיכויי ניצחון מצוינים נגד קריאקין), קריאקין, נקמורה ותומשבסקי (שניצח את אנדרייקין).

כך שמחר נכנסים לסיבוב האחרון לא פחות משישה שחקנים עם סיכוי לסיים במקום ראשון – לפחות משותף. המשחקים המרכזיים: סוידלר-גלפנד, קרואנה-תומשבסקי, רג'בוב-נקמורה ואנדרייקין-קריאקין.

bhr 13 באוקטובר 2014

יש שובר שיויון במקרה תיקו בנקודות?

אייל סגל 13 באוקטובר 2014

לא – ברמת הטורניר הבודד, גם הפרס הכספי וגם הניקוד שצוברים במסגרת הסידרה מתחלקים שווה בשווה במקרה כזה; למשל – מקום ראשון צובר 170 נקודות גרנד פרי ומקום שני 140, אז במקרה ששניים זוכים במשותף, שניהם מקבלים 155 נקודות. משתמשים בשוברי(י) שוויון רק במקרה של תיקו בנקודות גרנד פרי בסיכום התוצאות של הסידרה כולה (ואז יש ארבעה שוברי שוויון, בסדר הבא: סך כל נקודות הטורנירים/מספר המשחקים בשחור/מספר הנצחונות/מספר הנצחונות בשחור).

bhr 13 באוקטובר 2014

תודה ובכלל תודה

אלעד אחד 13 באוקטובר 2014

כל אחד משתתף ב-3 טורנירים מתוך 4, וכולם נחשבים לצורך הניקוד, או שמורידים את החלש ביותר?

אייל סגל 13 באוקטובר 2014

כל השלושה נחשבים; זה שונה מהסידרה הקודמת שהיתה יותר ארוכה (שם היו שישה טורנירים בסך הכל, כל שחקן השתתף בארבעה ושלוש התוצאות הטובות נחשבו).

אייל סגל 14 באוקטובר 2014

אז כל ארבעת המשחקים שהזכרתי בתגובה 51 מסתיימים בתיקו, כך שגלפנד וקרואנה מסיימים במקום ראשון משותף עם 6.5 נקודות (2+); מבחינת קרואנה אפילו עם קצת מזל, אחרי שניסה לנצח בכוח נגד תומשבסקי, הסתבך קצת ונקלע לעמדה נחותה, ואז תומשבסקי הסכים באופן פחדני לתיקו. זה כבר טורניר הגרנד פרי השלישי שבו גלפנד זוכה במשותף, אחרי שניים בהם זכה בסידרה הקודמת (אלא שבשני הטורנירים הנותרים באותה סידרה היו לו תוצאות חלשות, כך שסיים רק במקום רביעי בדירוג הכולל).

גלפנד וקרואנה צוברים 155 נקודות גרנד פרי (כפי שהסברתי בתגובה הקודמת), בעוד שהארבעה או החמישה – תלוי בתוצאת המשחק גרישצ'וק-דומינז – שיסיימו במשותף אחריהם יצברו רק בסביבות 90-80 נקודות כל אחד (ממוצע של 110 למקום שלישי + 90 לרביעי + 80 לחמישי וכו'). הטורניר הבא בטשקנט מתחיל כבר בעוד כמה ימים, כך שצריך לקוות שגלפנד לא יהיה מותש.

[בסוף גרישצ'וק מנצח, כך שהוא מצטרף לחבורה של לא פחות מחמישה שמסיימים חצי נקודה אחרי גלפנד וקרואנה – 82 נקודות גרנד פרי כ"א. גרישצ'וק סיים את הטורניר עם שלושה נצחונות רצופים, דומינגז עם ארבעה הפסדים רצופים.]

שמוליק 14 באוקטובר 2014

מקדמה מאוד משמעותית להמשך .
שמתי לב שהטורניר בטהרן יהיה חלש במידה מסוימת יותר מהאחרים ( ללא קרואנה , גלפנד , נקאמורה וקריאקין – כולם מהמסיימים בפלוס בתחרות הנוכחית ) .

Zak 14 באוקטובר 2014

פער של חצי נקודה בתחרות אומר פער של כמעט פי שתיים בניקוד הגרנד-פרי! מדהים, וכל הכבוד לבוריס שהצליח להתאושש ולסיים בצורה חזקה

אייל סגל 14 באוקטובר 2014

הפער הגדול הוא בגלל שילוב של שתי סיבות – 1.הבונוס היחסי שיש למקומות הראשונים: הפער בין הניקוד למקום הראשון (170) והשני (140) ובין השני לשלישי (110) הוא 30 נקודות, בעוד שמהמקום הרביעי (90) ומטה הוא רק 10 נקודות עבור כל מקום. 2. בגלל שלא פחות מחמישה שחקנים סיימו עם אותו מספר נקודות במקום שלישי-עד-שביעי משותף, הניקוד הממוצע של כל אחד מהם שווה בערך למה שהיה מקבל על סיום במקום החמישי לבדו.

Zak 14 באוקטובר 2014

כן זה ברור, על כן כל הכבוד לגלפנד שלא התייאש והבין את החשיבות של מלחמה עד הסוף על אחד משני המקומות הראשונים. זה בניגוד לסווידלר (בסיבוב הלפני אחרון נגד קריאקין) ובמיוחד טומשבסקי נגד קרואנה שכבר היה למעשה משחק הצמרת האחרון ששוחק – טומשבסקי היה יכול להמשיך ולהיאבק על הנצחון במטרה לתפוס את המקום הראשון ואת 145 הנקודות שהיו נותנות לו הזדמנות של ממש להמשך הגרנד-פרי בהתחשב ביציבות שלו. במקום זה הוא הסכים ישר לתיקו וקיבל רק 82 נקודות. כיון שמדובר בסה'כ באנדרדוג זה נראה די מצער שהוא לא ניסה לנצל את הסיכוי, גם אם קטן, שניתן לו.

אייל סגל 14 באוקטובר 2014

כן, מה שקרה במשחק של תומשבסקי נגד קרואנה היה מאוד מאכזב מנקודת ראות ספורטיבית – מסוג הדברים שיכולים להוציא שם רע לתחרויות שחמט ברמות הגבוהות; זה כאילו שתומשבסקי החליט מראש שבגלל שהוא משחק בשחור נגד קרואנה תיקו יהיה תוצאה טובה בשבילו, כמעט בלי קשר למה שקורה על הלוח (או למצב בטורניר ובסידרה, כמו שציינת). בעניין הזה חבל שלא המשיכו עם אותם חוקים של סידרת הגרנד פרי הקודמת, שם פשוט היה אסור להציע תיקו – אם אין הכרעה, ממשיכים לשחק או עד שכל הכלים יורדים מהלוח או עד שהשופט מאשר תיקו אם העמדה "מתה" באופן ברור לגמרי. גם ככה, אם שני השחקנים באמת לא רוצים להמשיך לשחק אפשר "לארגן" תיקו בחזרה על מסעים, אבל בסוג העמדה שבה הופסק המשחק שמדובר עליו לא סביר שזה יקרה.

אייל סגל 15 באוקטובר 2014

דרך אגב, יצאה היום הודעה שהטורניר השלישי של הגרנד פרי יתקיים בטביליסי במקום בטהרן, וג'ובאבה – השחקן הגאורגי מס' 1 – יחליף את האירני שהיה אמור להשתתף בסידרה כשחקן "מקומי". בחירה הרבה יותר הגיונית, גם מבחינת רמת השחקן (ששייך למועדון ה-2700 וידוע כבעל סגנון מעניין ויצירתי מאוד) וגם כי הסידרה לא תתבזה בגלל שמישהו יסרב לשחק עם גלפנד. חבל רק שגלפנד לא ירויח שני נצחונות טכניים :-) (וברצינות, חבל שזה לא היה ידוע מראש, וכך אולי גלפנד היה יכול לארגן לעצמו לוח זמנים נוח יותר ולדלג על הטורניר שמתחיל עוד כמה ימים בטשקנט במקום על הטורניר השלישי).

אלעד אחד 15 באוקטובר 2014

בקשר להערה שלך על הנצחונות הטכניים, זכור לי קטע מפינת השחמט בסופשבוע "הארץ" מלפני שבוע-שבועיים, שבו שחקנית אירנית סירבה להתמודד עם הודא קאסם הישראלית, והישראלית לא קיבלה ניצחון טכני בטענה (השקרית, לפי הכתבה) שההתאחדות הישראלית הסכימה לתיקו.

שמוליק 16 באוקטובר 2014

גם זה לא מדויק – בפועל שתי השחקניות קיבלו ניצחון טכני ( מופיעות למטה , לאחר כל הלוחות ששוחקו בפועל ) :
http://www.chess-results.com/tnr144245.aspx?lan=1&art=2&rd=5&fedb=ISR&turdet=YES&flag=30&wi=984

אייל סגל 16 באוקטובר 2014

שיטה לא רעה – לסרב לשחק עם מישהו ולקבל תמורת זה ניצחון טכני…

Comments closed